obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Zajímají vás kvalitní notebooky pro VFX? Pokud se chcete podívat na ty nejlepší modely, klikněte sem. Považujeme však za vhodné se nejdříve věnovat krátce tomu, jak vůbec vybrat nejlepší VFX notebook pro vaše kreativní potřeby.

Jak vybrat nejlepší VFX notebook v roce 2023? Rady a tipy!

VFX je zkratka pro vizuální efekty. Jde o využití počítačové grafiky pro tvorbu speciálních vizuálních efektů (speciálních obrazových efektů) ve filmu a reklamě v rámci postprodukce reklamy, filmu apod. Pro výrobu VFX se používá speciální software, např.:

Takovéto filmové triky vyžadují vysoce výkonné notebooky. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat kvalitní notebook pro vizuální efekty.

Autodesk Maya. Zdroj: youtube.com - Maya Learning Channel

Autodesk Maya. Zdroj: youtube.com – Maya Learning Channel

Obecné tipy na výběr kvalitního VFX notebooku

Model notebooku je vždy považován za dobrý pouze v případě, že splňuje požadavky konkrétního kupujícího. Proto se podíváme, jak vybrat notebook pro potřeby kreativců v oblasti VFX, jako jste vy. V druhém díle se, jak jsme nastínili výše podíváme na příklady kvalitních notebooků pro úpravu videí.

To, jaký je nejlepší notebook pro VFX zrovna pro vás, bude záviset na vaší úrovni zkušeností, rozpočtu a náročnosti vaší práce. Obecně platí, že potřebujete zařízení s moderním procesorem i grafickou kartou, stejně jako se spoustou paměti RAM.

Níže se podrobněji podíváme na věci, které byste měli zvážit při nákupu notebooku pro vizuální efekty.

Dobrý notebook pro VFX by měl být robustní. Dále by měl disponovat dostatečně velkou obrazovkou, aby zobrazoval vaši tvorbu pohodlně a přehledně, a to včetně GUI aplikace. Používání velkých stolních počítačů pro studiovou animaci rok od roku klesá. Mnoho VFX umělců nyní dává přednost přenosnějším a všestrannějším notebookům.

Moderní notebooky už dovedou zvládat nároky tohoto oboru. Nabízejí velké displeje, které jsou stále kompaktní a přenosné. Dokonce nechybějí ani modely 2v1 s dostatečným výkonem.

Zatímco rostoucí počet dobrých přenosných možností je pozitivní zpráva pro tvůrce na všech úrovních zkušeností, výběr nejlepšího notebooku pro animaci může být problém. Vyplatí se znát alespoň základní technikálie počítače, abyste věděli, jak vybrat kvalitní notebook pro vaše kreativní potřeby.

Procesor notebooku pro VFX

Přestože se může zdát VFX jako oblast závisející skoro jen na GPU, i procesor je důležitý. Konkrétní rady ohledně výkonu procesoru nelze dát, protože záleží právě třeba na povaze vaší práce či používaném softwaru. Obecně lze říci: 4 jádra jsou minimum. Volte Intel Core i7 (příp. AMD Ryzen 7), ideálně ale Intel Core i9 (příp. AMD Ryzen 9). Super volba je také Ryzen Threadripper; pokud máte neomezený rozpočet.

Čím novější generace procesoru, tím lepší. U Intelu nejděte pod 11. generaci, u AMD je 5. generace minimum.

Procesor AMD Ryzen 5 4500. Zdroj: bscom.cz

Procesor AMD Ryzen 5 4500. Zdroj: bscom.cz

Grafická karta notebooku pro VFX

Pokud plánujete vysoce kvalitní rendering složitějších 3D VFX animace, lze doporučit vsadit na notebook s dedikovanou grafickou kartou. Významný vliv, který to bude mít na rychlost vašeho pracovního postupu, za ty peníze stojí.

Minimem GPU je něco na úrovni GeForce GTX 1650. Ale pokud chcete zůstat nohama na bezpečné půdě, sáhněte alespoň po GeForce RTX 2060. GeForce RTX 3080 lze považovat za optimální řešení. Zvolte AMD Radeon PRO W6000X, pokud se chystáte dělat opravdu hardcore efekty a každá sekunda je pro vás nad zlato.

Grafická karta Nvidia

Grafická karta Nvidia

RAM notebooku pro VFX

Jedním z nejčastějších důvodů, proč mají spouštěné VFX projekty tendenci padat, je nedostatek operační paměti aneb RAM.

VFX software vyžaduje alespoň 16 GB paměti, ale pokud jej budete hojně používat, doporučujeme 32 GB jako minimum.

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

Úložný prostor notebooku pro VFX

Důležitost dostatečného úložiště je zvýrazněna skutečností, že VFX soubory jsou „tučné“. Proto se může vyplatit spolehnout se na velké externí úložiště.

Za správné úložiště pro aplikace OS a VFX (vizuální efekty) lze považovat SSD disk. Je sice dražší než tradiční HDD úložiště, ale rychlost a další parametry hrají ve prospěch SSD. Pořídit si SSD úložiště pro notebook znamená rychlejší načítání aplikací a menší riziko lagů, crashů apod.

Možná si říkáte: není lepší pořídit si více malých SSD, než jeden velký SSD disk, třeba 512GB? Dovolujeme si oponovat. Velký disk vám umožní uchovat všechny věci na jednom místě. Navíc to znamená menší spotřeba energie, a hlavně menší prostorová náročnost. Nakonec takový setup může být i trošičku rychlejší.

Nevýhody? Když se disk pokazí, přijdete o vše. (Tedy kromě dat na vašem interním disku.)

Celková kapacita vašeho úložného prostoru by měla dosahovat alespoň 1 TB.

SSD disky

Co říkají odborníci na nejlepší notebook pro VFX?

Jak to už bývá, názory odborníků se liší. To dokazuje, jak důležité je vědět…

 • V jakém programu budete pracovat
 • Jak složité věci plánujete dělat
 • Jak je pro vás důležité neztratit ani sekundu
 • Jaké máte zkušenosti apod.

Pro ilustraci: co je minimální možná konfigurace notebooku pro VFX podle odborníků a do jaké míry se jejich názory obvykle liší?

Bharath Muni: „Nezáleží na značce notebooku, záleží jen na hardwaru. Tvůrci VFX by měli preferovat 12 GB RAM a procesor i7 7. generace. Potřeba je i dobrá grafická karta, něco kolem Nvidia 1080ti je dostačující pro hladký chod programu.“

Jitendra Kumar:

 • „Minimálně 16 GB vysokorychlostní RAM ve dual channel konfiguraci.
 • Unlocked CPU i7 8. generace.
 • SSD (alespoň pro OS).
 • NVIDIA GTX 1080 Ti.“

Věříme, že už máte alespoň hrubou představu, jaký VFX notebook potřebujete. A pokud ne, neváhejte nás kontaktovat: jakožto profesionální videoprodukce v Praze vám rádi poradíme.

Pokud vám už je záležitost ohledně notebooku pro VFX alespoň trochu jasná, proč se nepodívat na konkrétní modely laptopů? Je zajímavé porovnat, jak se (ne)liší od kvalitních notebooků na úpravu videa.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv