obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Pokud hledáte linuxové video editory pro vytváření domácích filmů, pak jste na správném místě. Existuje několik skvělých bezplatných softwarových programů pro úpravu videa na Linux, které mohou sloužit jako alternativy Windows Movie Maker a iMovie.

Zde uvádíme seznam 11 nejlepších softwarů pro úpravu videa, které vám mohou pomoci vytvářet customizované domácí filmy a snadno je sdílet s rodinou a přáteli.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Kdenlive – program pro úpravu videa na Linux

Kdenlive je bezplatný software pro úpravu videa s otevřeným zdrojovým kódem (open-source).

Tento video editor k dispozici pro GNU/Linux, FreeBSD, Windows a Mac OS X. Nabízí skvělé funkce pro úpravy videa, jako je stříhání, rozdělování (splitting), přechody, video efekty, kopírování a vkládání atd. Podporuje širokou škálu formátů souborů, stejně jako videokamer a fotoaparátů.

Více informací o Kdenlive naleznete zde.

Víte, jaký je rozdíl mezi:

  • Splitting
  • Trimming
  • Cutting
  • Splicing
  • Cropping

Ne? Pak se podívejte na naši mini lekci video postprodukce.

Kdenlive video editor

Shotcut  – program pro úpravu videa na Linux

Shotcut je další software pro úpravu videa pro Linux. Je rozhodně zajímavý, protože jeho uživatelské rozhraní vypadá spíše jako přehrávač médií než jako editor videa. Díky tomuto softwaru a jeho sadě úžasných funkcí je úprava videí velmi jednoduchá. Pro základní použití bude fungovat dobře, ale pokud potřebujete výkonnější, profesionálnější možnost, zejména pro pokročilé nahrávání videa nebo zvuku, nemusí to být nejlepší volba. S funkcemi, které nabízí, se nicméně kvalifikuje jako kvalitní video editor pro Linux.

Další informace o Shotcut editoru naleznete zde.

shotcut video editor

Pitivi – program pro úpravu videa na Linux

Pitivi je nelineární video editor a také open-source software, který je volně dostupný. Tento program je navržen pro intuitivní úpravy videa.

Podporuje jednoduché funkce, jako je uchopování, ořezávání, dělení a řezání (cutting) klipů. Systém Pitivi Curves podporuje funkci mixování zvuku. Má schopnost používat klávesové zkratky a scrubery. V tomto programu lze video a zvuk propojit, což je velká výhoda. Je to první editor videa s otevřeným zdrojovým kódem, který podporuje MEF: formát výměny materiálu (material exchange format).

Uživatelsky přívětivé rozhraní Pritivi umožňuje drag and drop, přímou manipulaci a native theme navigation. To vše poměrně jednoduše. Tento software je přeložen do několika jazyků. Nabízí také podporu ve formě uživatelské příručky.

Zjistěte více o Pitivi zde.

Piviti video editor

Avidemux – program pro úpravu videa na Linux

Avidemux je bezplatný software pro úpravu videa s otevřeným zdrojovým kódem určený především pro jednoduché operace typu stříhání, rozdělování, slučování, filtrování či encoding.

Jedná se o bezplatný program pro video editaci napříč platformami, který podporuje různé formáty souborů s různými kodeky, jako je:

  • AVI
  • MPEG
  • MP4
  • ASF

S tímto programem můžete snadno editovat vaše videa a vydávat upravená videa ve formátu vhodném pro váš iPhone, iPad, iPod, PSP atd.

Zjistěte více o Avidemux zde.

Alternativní editační programy pro Avidemux naleznete zde.

Avidemux video editor

Blender – program pro úpravu videa na Linux

Blender je software pro 3D počítačovou grafiku. Je také open source a je volně dostupný. Hodí se zejména pro vizuální efekty, videohry, animované filmy a 3D interaktivní aplikace. Tento software je napsán v Pythonu, C a C++.

Tento program nabízí zajímavé funkce, včetně skinování, 3D modelování, texturování, UV unwrappingu, simulace kouře a tekutin atd. Pokud jde o funkce související více s video editací, rozhodně se vyplatí uvést renderování, video graphics editing, sculpting, compositing, match moving, camera tracking, soft body simulation, animování a částice.

Podporuje také primitivní geometrii, včetně 3D vektorové grafiky. Jeho speciální scan-line ray tracing lze exportovat v různých různých systémech pro interní renderovací engine.

Zjistěte více o Blenderu zde.

Blender video editor

Cinelerra – program pro úpravu videa na Linux

Cinelerra je bezplatný nástroj pro úpravu videa pro Linux. Je určen hlavně pro zachycení (capturing), skládání (compositing) a úpravu zvuku a videa s přesností na úrovni vzorků. Nechybí ani intuitivní a přívětivé uživatelské rozhraní.

Zjistěte více o Cinelerra naleznete zde.

Cinelerra video editor

LiVES – program pro úpravu videa na Linux

LiVES je opět bezplatný editor videa vyvinutý pro operační systém Linux. Umožňuje uživatelům editovat a vytvářet videa, aniž by se museli starat o formáty videa, rychlost, velikost frame atd. Nabízí kombinaci výkonu videa v reálném čase a nelineární úpravy. Kromě toho také funguje jako software Video Jockey, protože má vícestopé časové osy, mixing klipů a přepínání.

Zjistěte více o LiVES zde.

LiVES video editor

Open Shot – program pro úpravu videa na Linux

Open Shot je editor videa určen pro operační systém Linux, přičemž je napsán v jazyce Python. Jde o open-source software pro úpravu videa, který je navíc volně dostupný. Jeho hlavní funkce podporují mnoho formátů zvuku, videa a obrázků. Lepší funkce drag and drop. Řezání, ořezávání, přichycení a oříznutí jsou snazší v Open Shotu. Podporuje také video přechody, kompozici, 3D efekty a filmové titulky.

Openshot je uživatelsky přívětivý software, který také podporuje animaci klíčového snímku, snadnější renderování videa, digitální zoomování, úpravy a mixování zvukových a video efektů. Tento software pro úpravu videa poskytuje kompoziční a hlavně komplexní editační nástroj pro praktickou práci s videem ve vysokém rozlišení s HDV a AVCHD.

Další informace o OpenShotu naleznete zde.

Flowblade – program pro úpravu videa na Linux

Jedná se o vícestopý nelineární video editor, který poskytuje přesnější a rychlejší úpravy.

Flowblade má obrovskou škálu nástrojů a technik, které nabízejí výbornou zkušenost při úpravě zvuku a videa. K dispozici jsou 2 pohyby (moves) s 3 nástroje pro oříznutí spolu se 4 technikami přidávání, přepisování a vkládání klipu na časovou osu. Další skvělou funkcí tohoto video editoru je, že má více než 50 obrazových filtrů a 30 zvukových filtrů, které zajišťují uspokojivý výstup při editaci videa a zvuku.

Zjistěte více o Flowblade zde.

Flowblade video editor

Vivia – program pro úpravu videa na Linux

Nejnovější verze softwaru Vivia byla uvedena na trh v roce 2008. Tento uživatelsky přívětivý a bezplatný editor videa není určen pouze pro Linux, nýbrž je vhodný i pro Windows.

Jedná se o snadno ovladatelný video editor, který je zdarma pro osobní i komerční účely.

Vivia zajišťuje snadné nelineární úpravy a přechody v reálném čase na celkem příjemném rozhraní. Podporuje také funkci více kamer, na které lze také upravovat klipy získané současně z různých kamer.

Další funkcí, díky které je Vivia relativně populární, je možnost obnovení po havárii. To vám pomůže obnovit práci přerušenou zhroucením nebo selháním systému.

Zjistěte více o Vivii zde.

Vivia video editor

Lightworks  – program pro úpravu videa na Linux

Editační software Lightworks může nabídnout spoustu funkcí, které byste mohli využít jako začátečníci i zběhlí uživatele ve světě postprodukce. Má placenou a bezplatnou verzi a její bezplatná verze funguje pouze do 720p a některé výstupní formáty jsou u bezplatné verze také omezeny.

Zjistěte více o Lightworks editoru zde.

Lightworks video editor

Často kladené otázky o nejlepším softwaru pro úpravu videa pro Linux

Je Linux dobrý operační systém pro úpravu videa?

Distribuce Linuxu obvykle poskytují vyšší výkon než jiné operační systémy na podobných konfiguracích. Linux přesto není nejlepší operační systém pro střih videa. Většina linuxových distribucí trpí nedostatkem oficiálních/kompatibilních grafických ovladačů (zejména ovladačů Nvidia).

Dalším problémem je, že populární aplikace pro úpravu videa jako Final Cut Pro, Premiere Pro atd. nemají podporu pro Linux. Dobrou zprávou je, že se podnikají rychlé kroky k vyřešení tohoto problému.

Jak spustit slavný Adobe Premiere Pro na Linuxu?

Možností, jak spustit Adobe Premiere Pro na Linuxu, je několik. Na začátek se vyplatí zkusit emulátory Wine a PlayOnLinux.

Linux - wine

Jaká linuxová distribuce je nejlepší

Linux není jen jeden. To, jaká je nejlepší Linux distribuce, závisí na mnoha faktorech; čili je to individuální záležitost; podobně jako třeba značka automobilu. V naší redakci máme dobré zkušenosti s Ubuntu a Xubuntu (odhehčená verze Ubuntu Linuxu). To ale neznamená, že to musejí být nejlepší Linux distros pod sluncem!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit









    Všechny položky označené * jsou povinné

    Zábavná média s.r.o.

    • V Novém Hloubětíně 874/12
    • 198 00, Praha 14
    • IČ: 09542515
    • Tel.: +420 775 927 800
    • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv