obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Všichni jsme slyšeli prastaré moudro, že bychom neměli soudit knihu podle obalu. Ale přiznejme si to: stejně to děláme.

Dokonce ani podcasty, které jsou téměř výhradně zvukovým zážitkem, se nemohou vyhnout problému s „vizuálním obalem“. Podobně jako u knihy, „přebal“ podcastů může rozhodnout, zda někdo „nahlédne dovnitř“, anebo odejde „o polici dál“.

Samozřejmě, cover art podcastu musí být odeslán do hlavních adresářů či uveden na Apple Podcasts. Takže i když je vaše kvalita zvuku špičková, bez podcastového loga a designu coveru se daleko nedostanete. Proto vám v tomto příspěvku poskytneme tipy na tvorbu poutavého a relevantního coveru podcastu. Poté prozkoumáme několik možností, jak dostat daný návrh z fáze nápadu do reality.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Jak vytvořit nejlepší cover art podcastu?

Tvorba podcast cover artu může znít děsivě pro mnohé amatéry ve světě grafického designu. Nicméně tyto obavy bývají zbytečné. S níže uvedenými tipy, inspirativními příklady coveru podcastů a trochou kreativity jistě budete připraveni.

Čtěte dále a naučte se, jak vytvořit nejlepší cover art podcastu.

Různé podcast covery

Nechte váš cover art podcastu vést cestu

Možná jste nadšeni, jak budete navrhovat vizuální reprezentaci vaší zbrusu nové show; ale kroťte se.

Nezačínejte připravovat cover, dokud si neuděláte jasno v celém vašem plánu. Koneckonců, vaše finální grafika cover artu by měla odrážet následující:

 • Téma
 • Tón
 • Osobnost
 • Styl
 • Žánr

Je vaše osobnost ústředním faktorem show? Možná by hlavním motivem měla být fotografie právě vás samých.

Například, Office Ladies a Armchair Expert jsou oba hostiteli celebrit. Hlavním lákadlem pořadů jsou konverzace jejich slavných hostitelů, a proto dává smysl, že cover art obsahuje fotografie tvůrců podcastů.

Office Ladies cover

Cover art pro podcast Armchair Expert od Daxe Sheparda

Je váš pořad o hobby nebo populárním tématu? Znázorněte tu věc. Ve Still Watching diskutují moderátoři Joanna Robinson a Richard Lawson o nejnovějších trendy TV fenoménech, a proto je ikona televizního přijímače jasnou volbou pro cover art.

Cover art podcastu Still Watching

A v Epic Gardening si „městský zahradník“ (urban gardener) Kevin Espiritu vybral obrázky sukulentů pro cover design.

Epic Gardening

Sukulenty použité v coveru podcastu Epic Gardening

Propagujete vaši firmu či organizaci? V takovém případě je dobré použít známá obchodní loga nebo fonty, jak je vidět v oficiálních podcastech Motley Fool a The Good Place.

Motley fool money podcast

The Good Place The Podcast – přebal

Poté si sepište plán nálady (tónu) a stylu vaší show. Jaký přístup zvolíte? Bláznivý? Vtipný? Vážný? Moderní? Neformální? Formální?

Ať už si vyberete cokoli, barevné schéma a styl designu coveru by měly odrážet tón a charakter pořadu, takže je vhodné předem mít jasno o tom, co chcete tvořit.

Zvažte publikum podcastu

Jakmile získáte jasnou představu o jedinečném stylu a charakteru vašeho pořadu, dalším krokem je přijít s podrobným obrazem vašeho publika.

Už jste si vytvořili personu posluchače? Persona posluchače je hypotetický profil založený na cílovém publiku podcastu. Chcete-li rozvíjet osobnost listenera, odpovězte na následující otázky o ideálním posluchači; aneb jací jsou vaši ideální posluchači?

 • Jak jsou staří?
 • Jaké je jejich pohlaví?
 • Kde žijí?
 • Jaké mají povolání?
 • Jaké jsou jejich koníčky a zájmy?
 • Proč je zajímá váš podcast (jaký problém pro ně řešíte)?

Mnoho nových podcasterů doufá, že osloví každého, protože když oslovíte všechny, budete mít větší potenciální publikum, že? Ale to je chyba.

Ve skutečnosti, pokud oslovíte všechny, neoslovíte nikoho. To je důvod, proč vytvoření detailní osobnosti posluchače vám může pomoci mít na paměti vaše cílové publikum a přizpůsobit každý aspekt vašeho podcastu (včetně jeho coveru) pro tohoto ideálního posluchače.

Koneckonců, mnoho nových posluchačů narazí na váš pořad ve svém adresáři podcastů a první věc, kterou uvidí, je váš cover. Copak nechcete, aby je toto dílo oslovilo?

Při rozhodování o cover artu vezměte tedy v úvahu demografické údaje cílového publika. Jasné barvy mohou oslovit mladé publikum, zatímco tlumený formální styl může oslovit obchodní profesionály, kteří hledají podcast o marketingu nebo financích.

Ujistěte se, že cover podcastu splňuje požadavky adresářů

Dále mějte na paměti, že vaše cover arty budou muset splňovat určité požadavky, jestliže je chcete zařadit do všech populárních adresářů podcastů.

Adresář podcastů je aplikace, kterou vaši posluchači použijí ke stažení, poslechu, odběru a hodnocení vašeho podcastu. Nejoblíbenější adresáře podcastů jsou Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Stitcher.

Většina adresářů má stejné nebo podobné požadavky na velikost cover artu podcastu, rozlišení a typ souboru. Apple Podcasts například vyžaduje:

 • Velikost obrázku 3 000 x 3 000 pixelů. pokud je však váš pořad odeslán prostřednictvím kanálu RSS, společnost Apple akceptuje přebal v rozsahu od 1 400 x 1 400 do 3 000 x 3 000 – vždy je však upřednostňována největší velikost
 • Rozlišení: 72 dpi
 • Typ souboru: JPEG či PNG
 • barevný prostor RGB (RGB colorspace)

Apple a většina dalších adresářů také uvádí, že cover podcastů by neměl být rozmazaný ani pixelovatý. Také by neměl obsahovat explicitní jazyk či obecně nevhodný obsah, případně nepatřičnou grafiku.

Většina adresářů také doporučuje, aby váš cover obsahoval název show jasným velkým písmem.

Covery podcastů by měly vypadat skvěle v různých velikostech a nastaveních

Mějte na paměti, že dnešní posluchači podcastů uvidí vaši show na široké škále zařízení. Někteří mohou poslouchat výhradně na mobilním telefonu, zatímco jiní přepínají mezi stolním počítačem, notebookem, telefonem, a dokonce i tabletem.

Pravděpodobně také použijete cover jako miniaturu v jiných setupech, jako je YouTube, Soundcloud, mainstreamová sociálních média, vaše webové stránky a vaše vizitky.

Cover podcastu musí fungovat na stejné úrovni jako logo podcastu, přičemž musí být konzistentní se zbytkem vašeho brandu. Váš cover by měl vypadat skvěle ve velkých i malých rozměrech i ve všem mezi tím. To je jeden z důvodů, proč je použití velkého a jasného písma tak důležité; cover musí být jasný a čitelný i při velikosti miniatury. Dobrým pravidlem je exportovat návrh coveru na 55 x 55 pixelů, abyste se ujistili, že v této velikosti působí dobře.

5. Méně je více

Jak jsme již uvedli, vaše cover arty musejí být všestranné. Měli bychom proto zmínit tuto radu: nezahlcujte váš cover. Možná budete v pokušení zahrnout komplexní směs obrázků a tvarů, a poté tam ještě vhodit název pořadu, řádek s popisem a jména všech hostitelů.

Odolejte tomuto pokušení! Méně věcí bude vypadat lépe v menších formátech, takže se zkuste omezit na pět slov či méně a dvě, maximálně tři základní barvy. Držte se dál od přeplněných a „busy“ designů ve prospěch čistého vzhledu.

6. Ponechte volný prostor po stranách vaší obálky

Při navrhování cover artu nezapomeňte na různá nastavení, kde se bude dílo zobrazovat. Ač vytvoříte různé velikosti a poměry pro různé platformy, je stále pravděpodobné, že cover bude automaticky oříznut tak, aby odpovídal dané platformě.

Dalším důvodem, proč neumisťovat prvky příliš blízko k okraji, je fakt, že mohou být zakryty play progress bary. Dejte obsahu vašeho coveru široký okraj, rezervu, abyste zajistili, že nebudou zakryty důležité grafické prvky.

7. Nechte barvu dělat práci za vás

Pokud s designem začínáte, dovolte nám představit vám osvědčené tajemství designu: color wheel je snadný způsob, jak přijít s barevnými kombinacemi, které vašemu publiku podají jemné sdělení.

Tradičně je skvělou volbou vybrat barvy těsně vedle sebe na barevném kruhu, jinak známé jako analogové barvy. Tyto barvy dohromady často dají vzniknout harmonii nebo soudržnosti. Navíc mnohdy mohou působit vyspěle. Formální nebo obchodní podcasty často volí analogické barvy pro jejich cover.

Analogové barvy - color wheel

Analogové barvy – color wheel

Například The Daily zahrnuje modrou, zelenou a žlutou ve snaze působit uklidňujícím a dospělým dojmem. Není na škodu, že tyto barvy evokují východ slunce, což odpovídá námětu ranní zpravodajské show. Cover podcastu The Daily umí používat barvy. (Zdroj obrázku: The Daily)

Doplňkové barvy jsou na barevném kole přímo naproti sobě. Navzájem kontrastují vizuálně přitažlivým způsobem, což umožňuje jednoduchý design, jenž obvykle opravdu zaujme. Podcasty s živými nebo výraznými osobnostmi si mohou vybrat doplňkový barevný pár.

Color wheel doplňkových barev pro navrhování vkusného coveru.

Color wheel doplňkových barev pro navrhování vkusného coveru.

Dětská show Greeking Out společnosti National Geographic využívá modrou a oranžovou barvu, aby se pro její cílové publikum dílo jevilo jako zábavné a živé.

greeking out podcast cover art

Greeking Out podcast cover art

Barvy na rovnostranném trojúhelníku jsou známé jako triadické barvy. Představují skvělou volbu pro ty, kteří by rádi vytvářeli komplikovaná loga nebo grafiku, protože tyto tři barvy jsou vizuálně odlišné, ale vzájemně se doplňují.

Triadické barvy

Triadické barvy

The Book Review od The New York Times používá červenou, žlutou a modrou barvu k vytvoření komplexního obrazu s více body zájmu, přičemž stále působí pohromadě a soudržně.

The Book Review jako příklad konzistentního coveru podcastu.

The Book Review jako příklad konzistentního coveru podcastu.

8. Na barevné teplotě také záleží

S barvami jsme ještě neskončili! Pamatujete si na radu ohledně zjištění vaší specifické osobnosti a tónu pořadu? Na základě těchto znalostí vyberte, jakou teplotu barev bude váš cover art zobrazovat.

Teorie barev diktuje, že každá barva představuje specifické emoce a psychologické stavy bytí. Teplé barvy znamenají energii a akci, zatímco studené barvy značí klid a mír.

Například červená je teplá barva, která tradičně evokuje vášeň, lásku, nebo dokonce hněv. Kriminální podcasty nebo pořady o lásce mohou zvolit červenou.

‎Murder In Alliance

‎Murder In Alliance

Na druhou stranu, zelená je studená barva, jež značí přírodu, obnovu a hojnost či bohatství. Podcasty o zahradničení a financích jsou při navrhování coverů přitahovány k zelené barvě.

NPR Planet Money podcast – vkusný cover art

NPR Planet Money podcast – vkusný cover art

9. Vyberte typografii, která představuje předmět, tón a styl vašeho podcastu

Barva je sice nesmírně důležitá pro upoutání potenciálního posluchače, ale výběr písma také říká hodně o vašem podcastu.

Která z následujících možností nejlépe odráží osobnost vaší značky?

Patková písma jsou nejstaršími druhy písma. „Serif“ (patka) je ta malá čára na spojení řádků písmen, jak je patrné v klasickém písmu Times New Roman. Serif je považován za snáze čitelný v tištěném formátu. Má staromódní a autoritativní konotace.

Pod Save the World’s Podcast cover, který používá patkové písmo

Pod Save the World’s Podcast cover, který používá patkové písmo

Bezpatková písma jsou doslova „bez patek“, jak je vidět u písma typu Arial. Bezpatková písma jsou snáze čitelná v menších setupech s nižším rozlišením, jako je digitální formát, protože postrádají drobné prolisy na konci tahů řádků. Sans-serif je považován za moderní a ležérní.

The Doctor’s Farmacy – cover podcastu

The Doctor’s Farmacy – cover podcastu

Mezi další písma patří skriptová písma – což jsou stylizované a kurzívní styly – a slab písma („dlaždicová“), což jsou více hranaté fonty, často ve stylu psacího stroje. Mnoho návrhů cover artů využívá kombinaci jednoduchých a dekorativních fontů.

Obecně platí, že při navrhování coverů podcastu je nejlepší klást maximální důraz na čitelnost. Nestaňte se obětí rušivých a honosných písem. Snažte se nepoužívat více než dva fonty na jednom obrázku.

10. Zvažte tmavý režim

Mnoho adresářů podcastů přechází po západu slunce do tmavého režimu, což znamená, že pozadí je černé nebo s odstíny šedé. Je dobrým zvykem zkontrolovat váš cover art design na tmavém pozadí a ujistit se, že vypadá dobře vůči různým barevným tónům.

11. Nenechte dokonalého být nepřítelem dobra

Před spuštěním podcastu byste měli vytvořit co nejlepší cover. Nicméně to by vám nemělo bránit v tom, abyste začali.

Vytvořte (nebo si objednejte) nejlepší cover, jaký můžete, a poté spusťte váš podcast. Nezůstávejte uvězněni v této fázi při snaze zdokonalit váš cover art.

V neposlední řadě pamatujte: přestože cover může přilákat potenciální publikum, je lepší publikovat kvalitní epizody podcastů, než se zdržovat zdokonalováním designu coveru. Koneckonců, váš cover můžete kdykoli později změnit, jak se bude vaše show vyvíjet nebo se změní váš vkus.

12. Použijte šablonu přebalu podcastu

Opravdu jste ztratili nápady na covery podcastů? Nebojte se!

Pokud se snažíte být kreativní, existuje spousta šablon coverů podcastů zdarma online. Ty vám jistě pomohou působit profesionálně skoro bez úsilí. Obecně si je můžete přizpůsobit, a učinit je tak jedinečnými pro vaši značku. Níže sdílíme několik skvělých zdrojů, které vám pomohou vytvořit nejlepší cover art podcastu pro vaši show.

Zdroje pro návrh coverů podcastu

Vytvoření návrhu coveru podcastu vyžaduje implementaci správných nástrojů. Někdy dokonce budete muset najmout profesionály, kteří vám pomohou. Níže vám poskytneme tipy a triky pro tvorbu loga podcastu a cover artu vašich snů, bez ohledu na úroveň vašich zdrojů nebo časových investic.

Nástroje grafického designu, které vám pomohou navrhnout cover art podcastů

Máte-li omezený rozpočet, existuje spousta bezplatných a cenově dostupných nástrojů, které vám pomohou navrhnout vlastní design pro podcast. Mezi nejoblíbenější patří:

 • Adobe Spark – Tento free nástroj obsahuje tisíce bezplatných obrázků a ikon, brand šablon a profesionálních motivů.
 • Canva – Bezplatná verze programu Canva přichází se stovkami tisíc bezplatných fotografií a grafiky spolu s více než 250 000 volně dostupných šablon coverů a více jak 100 design types a 5 GB cloudového úložiště. Věděli jste, že Canva zvládne i videa? Add
 • Tailor Brands – Tato platforma má AI, která vytváří návrh loga podcastu na základě názvu vašeho brandu a odvětví, v němž působíte. Design si můžete také upravit podle osobního vkusu.

Pokud hledáte fotografie pro vaše návrhy, podívejte se na weby typu Unsplash, Pixabay, Pexels a Freepik, které poskytují obrázky zdarma.

Najměte si profesionála, který vám pomůže

Samozřejmě, ne každý má čas nebo chuť navrhnout cover podcastu. Naštěstí jsou vždy k dispozici odborníci na design ve všech rozpočtech, kteří vám pomohou.

 • 99designs – Tato služba grafického designu od společnosti Vistaprint zahrnuje profesionální designery, kteří společně budou spolupracovat na vašem projektu za cenu od 299 do 1 499 USD.
 • Jenny H. Design – Jenny H. navrhla několik slavných coverů podcastu. Její práce začíná na 250 dolarech. Nebo můžete dát 500 dolarů za balíček Podcaster’s Package Deal, který zahrnuje Facebook cover image a Twitter banner.
 • The Podcast Design Company – Tato služba může dodat dokončené projekty do tří pracovních dnů nebo méně, s neomezeným počtem revizí, abyste získali jistotu, že budete s výsledkem spokojeni. Nabízejí také fixní ceny, což znamená, že s nimi nejsou spojeny žádné skryté nebo neočekávané poplatky.

Ceny za profesionálně navržený cover se mohou lišit v závislosti na velikosti projektu a typu designové služby, kterou si zvolíte. Obvykle však dostanete to, za co zaplatíte.

Nicméně pro podcastery extrémně náročné na budget je tržiště Fiverr další možností. Tato freelancer platforma spojuje nezávislé kreativce s jejich klienty za dostupnou cenu. Honoráře mnoha grafických designérů zde začínají na 10 dolarech.

Existuje několik výjimečně talentovaných umělců, kteří používají tuto platformu pro její jednoduchost a pohodlí. Předem ale doporučujeme zkontrolovat recenze a úroveň zkušeností a až poté podepsat smlouvu s Fiverr freelancer, abyste se ujistili, že se investice vyplatí.

Vytvořte cover art, který funguje

Třebaže jsou podcasty zvukovým médiem, podcasteři potřebují vytvořit cover art, který kolemjdoucí motivuje zastavit se a, ideálně, poslouchat.

Skvělý cover art vychází z hlubokého porozumění tématu a náladě podcastu, stejně jako dané cílové skupině. Nezapomeňte zajistit, aby fungoval dobře v různých rozměrech a v nočním i denním režimu. Nakonec zvažte, jak psychologie barev a typografie ovlivní vnímání pořadu potenciálními posluchači.

Spuštění nového podcastu je složité. Vyžaduje to více než jen mluvení do mikrofonu: zahrnuje to kvalitní vybavení, nahrávací software studiové kvality a mimo jiné cover art, který odráží vaši jedinečnou osobnost.

Jak jsme si poradili s podcast cover arty my?

Možná už víte, že my, profesionální videoprodukce Zábavná média, jsme také vkročili do vod podcastů. A co jsme vyplodili? Malá ukázka jedné epizody našeho podcastu:


Chcete vidět více (i cover arty)? Navštivte nás na…

… A ukázka celé jedné epizody:

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv