obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Spotify dominuje sféře pro streamování hudby. Aby umělci měli vyšší šanci dosáhnout úspěchu a přirozeně rozšiřovali svou fanouškovskou základnu, je nutné vytyčit a aplikovat jasnou strategii.

Je skvělé získat více Spotify streamů jako hudebník, ale jak můžete motivovat posluchače, aby se znovu a znovu vraceli a streamovali vaše nová vydání?

Generování aktivních followerů vašeho profilu umělce na Spotify je jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, aby vaši fanoušci viděli vaše nejnovější verze a nadále poslouchali vaši hudbu.

Rozšiřování vašeho účtu Spotify jako umělce nějakou dobu trvá. Ano, existuje několik skvělých triků, jak překonat algoritmus Spotify, ale to se nestane přes noc.

Zvyšování počtu sledujících a návštěvnosti vašeho profilu na Spotify je dlouhodobá strategie. Zjistěte, jak získat více fanoušků na Spotify, stejně tak i jak je motivovat, aby poslouchali a sledovali váš profil.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

1. Nekupujte followery

Než se ponoříme do toho, jak přesně získat více sledujících na Spotify a co byste měli dělat, promluvme si o tom, co nedělat.

Ať děláte cokoli, neplaťte za Spotify streamy ani za followery.

Je to pokus nepřirozeně nafouknout čísla na vašem profilu, což opravdu nikomu nepomůže.

Pokud chcete zvýšit šance na zařazení vaší hudby do algoritmických playlistů Spotify, jako je Release Radar či Discover Weekly Playlist, získávání sledujících je pro Spotify skutečně pozitivním signálem, že by si vás měli všimnout. Je to forma zapojení, která posiluje algoritmus a pomáhá při propagaci vaší muziky.

Ale! Musejí to být skuteční lidé.

Skuteční lidé na naší planetě, kteří se zájmem poslouchají vaši hudbu. Falšování čísel vám nijak neprospívá a může vás ve skutečnosti dostat na tenký led, ne-li pod něj. Tímto způsobem může navíc dojít k poškození různých částí vašeho Spotify: ať už jde o vás profil, nebo třeba algoritmus „fanouškům se také líbí“ („fans also like“). Ignoruje to také širší obrázek skutečné tvorby buzzu kolem vás.

Spotify followeři

2. Propagujte váš Spotify na sociálních sítích

Pokud chcete zvýšit počet sledujících na Spotify, je důležité využít své stávající platformy a publikum. Vaši potenciální posluchači a sledující již čekají na křídlech sociálních sítích.

Začněte přivádět vaše publikum na tyto streamovací platformy a proměňte je z followerů sociálních médií na Spotify followery.

Musíte na to jít odhodlaně, důsledně a trpělivě. Musíte dát jasně najevo, kam mají fanoušci jít a co mají dělat.

Váš e-mailový podpis, Instagram životopis, YouTube popisky… všude lidem řekněte, že jste na Spotify.

Využijte sílu online prostředí a nasměrujte ji, kam potřebujete. Pokud jste již začali promovat vlastní díla na sociálních sítích, jste na půli cesty.

Sociální média v kostce

Podívejte se na náš interview o sociálních sitích!!

Nemyslíš si, že ti utíká reálný život bez obrazovky? – Sociální sítě

3. Aktualizujte váš profil interpreta

Ještě jste nepožádali o profil Spotify For Artists? Tak na co čekáte? Spotify For Artists je nabitý užitečnými funkcemi, daty a vším, co potřebujete, abyste měli možnost zajistit efektivní optimalizaci vašeho profilu.

  • Přidali jste kvalitní fotografie kapely?
  • Životopis s vaším příběhem?
  • Odkazy na vaše profily na sociálních sítích?
  • Vlastní artist playlist?
  • Váš vlastní artist pick na vaší artist page?

Pokud jako hudebníci vážně chcete získat více sledujících, musíte se Spotify zacházet se stejnou vážností. Jednoduchá rovnice: čím vážněji budete Spotify brát a čím více úsilí vynaložíte na to, aby váš profil umělce vypadal co nejlépe, tím vážněji bude Spotify brát vás.

Jak docílit toho, abyste Spotify brali dostatečně vážně? Zkuste si představit, že tato platforma je další ze sociálních sítí, a podle toho s ní zacházejte.

Což zejména znamená…

Update na klávesnici

4. Zajistěte, že nabídnete nejlepší možný obsah

Souvisí s předchozím bodem. Je vůbec potřeba nějak zvlášť rozvádět?

Opakujeme, berte Spotify seriously, ne jako pískoviště, nedejbože smetiště.

Zkuste se převtělit do člověka, který náhodou narazí na vaši Spotify stránku. Je dostatečně lákavá na to, aby se na ni kolemjdoucí přilepil jako k lepidlu? Pokud si myslíte, že ano, tak zřejmě existuje vysoká pravděpodobnost, že změníte nahodilé posluchače na Spotify sledující.

V neposlední řadě se zamyslete nad všemi strategiemi hudebního marketingu, které používáte, abyste získali více sledujících na Facebooku, Instagramu, TikToku apod.

TOP RATED - známka

5. Pravidelně aktualizujte Spotify

Skutečně, Spotify je sociální médium. Sice „zvukové“ sociální médium, nicméně stále sociální médium.

V rámci vašeho účtu Spotify For Artists se vám nabízí celá řada možností pro aktualizaci informací, jako jsou data turné, životopis, fotografie v záhlaví či zboží. Nespočet umělců tyto informace výplní, přičemž dále se o ně už nezajímají a nechávají je „ležet“ celé měsíce, ne-li roky. Další sorta kreativců se ani neobtěžuje s jejich vyplňováním.

Obojí je špatně. Uploadnout nějaké fancy obrázky je sice OK, ale zdaleka ne best. Proč nemůžete updatovat váš profil každý týden, jako to (možná) děláte třeba u Instagramu? Proč nemůžete každý týden přidávat nové obrázky a odstraňovat ty staré, aby byl vidět nějaký posun?

Udržovat profil aktualizovaný a neustále jej měnit, aby zahrnoval nejnovější obsah a informace, představuje způsob, jak můžete potěšit vaši fanbase i algoritmus Spotify.

Malování zdi

6. Odešlete vaši hudbu do Spotify Playlists

Dostat se na seznamy skladeb Spotify je umění samo o sobě… k cíli nevede přímá cesta, nýbrž pěkně spletité bludiště.

Jedno je však jisté: pokud se vám podaří dostat vaše nové skladby a vydání na prominentní Spotify playlisty, jako je New Music Friday, Discover Weekly, či dokonce vybrané playlisty od influencerů, může to pro vaši hudební kariéru a počet sledovatelů znamenat zásadní změnu.

TIP: zajímá vás influencer marketing? Podívejte se, jak využít influencera pro vaši reklamu. Nebo se podívejte na život člověka, který je na Instagramu populární a inspirativní (viz podcast níže):

Zábavná Média s.r.o. · Jana Štemberková: Život člověka, který je na Instagramu populární a inspirativní! | Podcast #3

A vůbec, kdo je to influencer?

Prostřednictvím Spotify For Artists máte možnost dosadit svou hudbu přímo do playlistů vytvořených editorem Spotify. Pro zvážení seznamu skladeb můžete svou skladbu odeslat na Spotify až 4 týdny před vydáním.

Chcete-li mít nejlepší šanci dostat se na populární playlisty, musíte nejprve zapracovat na vašem profilu a širším hudebním marketingu.

Opět platí, že pokud budete Spotify brát vážně, bude vás brát vážně. Jinak řečeno, pečlivě se připravte, než se rozhodnete požádat o zařazení do Spotify playlistu.

Spotify playlisty

7. Připravte svou hudbu pro kurátory (playlisters) seznamu skladeb Spotify

Playlisty kurátorů a influencerů jsou ty, které vytvořili lidé mimo Spotify. Obvykle se jedná o osoby či organizace s již zavedenou sledovaností, jako jsou influenceři na sociálních sítích, blogeři, rádio stanice, vlastníci webů nebo jen úspěšní nadšenci.

Propojením se s publikem playlistů kurátorů, stejně jako nalezením nových posluchačů, fanoušků a followerů ve vašem niche můžete rychle zvýšit celkový počet přehrání a sledovatelů.

Hledat kurátory lze buď manuálně, tedy zdlouhavě, nebo pomocí různých neoficiálních nástrojů a seznamů: zde nicméně počítejte s tím, že to nebude zdarma.

V každém případě před tím, než odešlete svou skladbu Spotify kurátorům, ujistěte se, že oslovujete ty správné lidi. Nezapomeňte přizpůsobit vaši žádost každému adresátovi přizpůsobujete svou žádost. Musí to být správný žánr, styl atd.

Spotify kurátoři

8. Buďte více konzistentní ve vydávání hudby

Spotify funguje na algoritmu doporučování nové hudby a seznamů skladeb posluchačům. Má to velmi blízko k sociálním médiím, ale chybí zde přímá interakce. Samotné Spotify cíli pouze a jen na jedinou věc: udržet posluchače co nejdéle na této platformě. Ano, skutečně je to tak jednoduché.

Čím více si jako hudebníci udržíte fanoušky a uživatele na Spotify, aby konzumovali obsah, streamovali skladby a vychutnávali si nové verze, tím více vás Spotify odmění. Spotify vše sleduje. Přeskakování skladeb, poslechy, chování uživatele, přidávání playlistů,… To vše a mnohem více v rámci algoritmu Spotify.

Jak z toho tedy vytěžit maximum, když víme, jak algoritmus funguje? Je bez diskuze, že kapely a hudebníci, kteří se snaží získat Spotify followery, by měli vytvářet skvělou hudbu. Klíčem, jak můžete vyniknout, je nicméně vytvářet takový obsah, ke kterému se lidé budou rádi znovu a znovu vracet. Vaším cílem je tvořit více hudby, a to:

  • Konzistentně
  • Takové, kterou vaši fanoušci chtějí slyšet

Jakožto profesionální videoprodukce víme, že oba body, zejména ten druhý, se lehce řeknou.

PS: Věděli jste, že vaše Spotify podcasty se vyplatí podpořit videi? Tedy kromě zvuku zahrnout i obraz?

Buďto se můžete pokusit video vytvořit sami, nebo si na tento task najmou profesionální videoprodukci. Kolik to stojí?

My sami jsme se vydali cestou video-podcastů, jak můžete vidět na našem YouTube channelu. Pokud vás ale nudí sledovat videa, pak pro vás bude ideální náš Spotify, případně Soundcloud kanál.

9. Požádejte fanoušky, přátele a rodinu, aby se stali Spotify followery

Nejedná se o nejsofistikovanější marketingovou strategii, ale zeptat se přátel, rodiny a fanoušků je snadný způsob, jak sdílet vaši hudbu se skutečnými lidmi a, hlavně, získat více sledujících a Spotify streamů.

Toto je jeden z nejlepších a nejpřirozenějších způsobů, jak zvýšit počet reálných osob, kteří vás sledují nebo poslouchají váš Spotify playlist či nejnovější vydaní.

Když usilujete o růst na Spotify, je důležité, abyste šli příkladem tím, že publikum přivedete tam, kde podle vás má být. To znamená mít naprosto jasno v tom, kam má jít a co má dělat.

Jednoduše požádejte tyto lidi, aby vám udělali laskavost a stiskli na Spotify ono kouzelné tlačítko (sledovat)!

10. Vytvářejte a propagujte vlastní playlisty

Existuje tolik návodů, jak dostat vaše skladby do playlistů jiných uživatelů Spotify. Ale co takhle si generovat vlastní seznam skladeb a sledovatele playlistů? Vlastnit osobní playlist, který si sami vytvoříte, je fantastická páka.

Získání více sledujících u playlistu může vést k většímu počtu sledujících na celém Spotify účtu.

Vytvořte si niche playlist nebo specifický žánr a propagujte jej u svých fanoušků a listenerů.

Samozřejmě, že tam je namístě umístit také pár vlastních písní.

Algoritmus Spotify má rád, pokud jsou vaše skladby uvedeny nějakém oblíbeném playlistu. Je naprosto v pořádku, pokud tento seznam skladeb vlastníte vy sami.

Přirozeně tímto způsobem začněte generovat vyšší čísla u streamů, playlist followerů a Spotify followerů.

11. Pomocí klíčových slov pomozte posluchačům najít váš playlist

Věděli jste, že Spotify je vyhledávač? Ano, objevili jsme Ameriku.

Chytré používání názvu, popisu a coveru u vašeho playlistu může zvýšit vaše šance na jeho nalezení. Například fráze „workout“ ve vyhledávací liště Spotify zobrazí obrovský seznam oblíbených relevantních playlistů.

Některé z těchto „cvičících“ playlistů jsou vytvářeny samotným Spotify. Ostatní pocházejí od uživatelů a kurátorů.

Tyto seznamy skladeb tlačí na vrchol vyhledávání algoritmus, který pracuje v jejich prospěch, a také Spotify SEO (optimalizace pro vyhledávače).

Algoritmus sleduje data posluchačů a jejich chování ve snaze určit, které seznamy skladeb si zaslouží více „přízně“, stejně jako klíčová slova a data, která tvůrce seznamu skladeb poskytl Spotify.

Podívejte se, jak tento EDM workout playlist (Workout Beast Mode) přidal související fráze pro zasazení do kontextu, jako jsou:

  • Gym songs
  • Gym music
  • Gains
  • Pump
  • Muscles

Nechybí ani působivý název  miniatura, Díky čemuž uživatelé mají hned jasno, co playlist prezentuje.

12. Dejte vašim dílům šmrnc

Nejúspěšnější hudebníci bývají odborníci na marketing, kterým dovedou upoutat pozornost.

Covert art na Spotify hraje velkou roli pro uživatele, neboť jim umožňuje snáze rozlišovat mezi žánry. Stejně jako miniatury YouTube, náhledový obrázek může ve zlomku sekundy ovlivnit rozhodnutí, zda se dotyčný zapojí.

Ať už se jedná o obal vašeho vlastního alba, nebo obrázek k singlu, či k celému playlistu, musíte vytvořit něco, co vynikne a povzbudí posluchače, aby se do toho ponořili.

Hudební žánry mívají svou vlastní vizuální estetiku. Proto se jistě vyplatí pro inspiraci zhlédnout vaše oblíbené interprety nebo náhledové obrázky alb.

Existuje celá řada stránek nabízející obrázky zdarma relevantní pro váš playlist. Editační software Canva se svou rozsáhlou knihovnou vizuálních prvků je skvělá volba pro vytváření působivých uměleckých děl ve správných rozměrech, a navíc zdarma.

Dokonalý cover image by uživatele přesvědčil, že váš playlist nebo vydání je pro ně to pravé, ještě než budou mít možnost si ho poslechnout a, doufejme, stát se vašimi fanoušky!

Jde o skvělý způsob, jak boostnout streamy na Spotify a ovládnout vizuální stránku propagace Spotify.

13. Propagujte váš Spotify, když hrajete živě

Je tak snadné na tuto část hudební propagace zapomenout. Pokud jste kapela či umělec, kteří pravidelně hrají živou hudbu, měli byste během těchto koncertů vykřikovat věci, které jsou pro vás důležité. Učiňte z toho specifickou část vaší show, když píšete váš další setlist. Neboť setlist by neměl tvořit pouze seznam skladeb, které hodláte hrát. Měl by také obsahovat prostor pro klíčová sdělení, jako jsou:

  • Odkazování na sociální média
  • Vaše nejnovější vydání singlu
  • Zboží, které chcete prodat
  • A, jak jinak, vaše Spotify, aby se tito zapojení fanoušci, kteří sledují show, mohli stát součástí vaší Spotify komunity!

To bylo třináct základních rad pro úspěch na Spotify. Nicméně musíme zdůraznit, že po přečtení jednoho článku, ať už u nás, či jinde, se nestanete odborníkem na Spotify. Náš článek je jen dílek ve skládačce, neboť toto téma by vydalo přinejmenším na e-book.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit









    Všechny položky označené * jsou povinné

    Zábavná média s.r.o.

    • V Novém Hloubětíně 874/12
    • 198 00, Praha 14
    • IČ: 09542515
    • Tel.: +420 775 927 800
    • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv