obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Zajímá vás, co byste měli udělat, než změníte WordPress šablonu na vašem podcastovém webu?

Při přepínání motivu WordPress existuje několik velmi důležitých kroků, které je nezbytné provést, abyste zajistili, že proces bude hladký a neztratíte žádná důležitá data.

V tomto kontrolním seznamu se s vámi podělíme o nejdůležitější věci, které musíte udělat, než změníte WordPress motiv.

Změna šablony je důležité rozhodnutí, které každý majitel webu činí alespoň jednou za několik let. Samozřejmě se musíte rozhodnout, proč přecházíte, a vybrat si námět, který vyhovuje veškerým vašim potřebám. Připravili jsme pro vás seznam nejlepších podcastových šablon.

Jakmile si vyberete šablonu, na níž chcete přejít, je zásadní, abyste postupovali podle níže uvedeného kontrolního listu. Tím zajistíte, že během procesu neztratíte žádný obsah ani data.

Poznamenejte si jakékoli přizpůsobení (customizace) motivu WordPress na vašem podcast webu

Někteří majitelé WordPress webů přizpůsobí své motivy WordPress přidáním úryvků kódu přímo do souborů motivu. Code snippety mohou být skvělým způsobem, jak přidat na web nové funkce, které nejsou součástí základní šablony.

Pokud však tyto snippety přidáváte přímo do vašich souborů motivu, může být snadné o nich ztratit přehled. Jestliže jste vy nebo webový vývojář provedli tyto změny, ujistěte se, že jste si prošli aktuální soubory motivů a poznamenejte si všechny dodatečné kódy, které byly přidány.

Pro budoucí přidávání code snippetů vždy doporučujeme použít plugin pro konkrétní web (site-specific WordPress plugin) nebo plugin pro code snippety. Tímto způsobem si lze tyto snippety ponechat i napříč změnami šablon.

Získejte aktuální metriky výkonu motivu WordPress na podcastovém webu

Před změnou motivu byste měli zkontrolovat rychlost načítání a výkon vašeho podcastového webu. To vám umožní porovnat případné rozdíly v době načítání stránky po změně motivu.

Vzhledem k tomu, že rychlost a výkon WordPressu hraje důležitou roli v uživatelském zážitku a WordPress SEO, musíte zajistit, aby nové téma bylo rychlejší než to, co nyní používáte.

Vaše aktuální metriky rychlosti webu můžete snadno zkontrolovat pomocí nástroje pro testování rychlosti WordPressu, jako je bezplatný nástroj pro testování rychlosti webu IsItWP.

IsItWP - nástroj pro testování rychlosti

IsItWP – nástroj pro testování rychlosti

Poznamenejte si aktuální postranní panely motivu a oblasti widgetů na podcastovém webu

Postranní panely se používají k přidávání různých widgetů na váš web, jako jsou formuláře pro přihlášení k odběru e-mailových newsletterů, tlačítka sociálních médií, oblíbené příspěvky a další.

Protože každý motiv má různé oblasti widgetů, mohou se vaše widgety neočekávaně přesunout nebo zmizet z vašeho podcast webu, pokud změníte motivy.

Proto je důležité si před změnou šablony poznamenat, jaké widgety používáte na postranních panelech WordPressu a ve všech dalších oblastech widgetů na vašem podcastovém webu. Poté je můžete po přepnutí snadno replikovat.

Pokud jste přidali jakýkoli vlastní kód nebo shortcodes, nezapomeňte jej zkopírovat a uložit na bezpečné místo, abyste jej mohli použít s novým motivem.

Zkopírujte existující sledovací kódy podcastového WordPress webu

Mnoho uživatelů přidá analytický sledovací kód přímo do svých souborů motivu. Některá témata WordPress také umožňují přidat sledovací kódy přímo do panelu možností motivu.

Je běžnou chybou přehlížet tyto důležité sledovací kódy.

Musíte se ujistit, že zkopírujete všechny své kódy pro sledování webu, které používáte na analýzy, inzerci a další účely, abyste je mohli přidat na váš nový podcastový web.

Chcete-li si to usnadnit, doporučujeme k instalaci Google Analytics do WordPress použít plugin jako MonsterInsights.

Při používání MonsterInsights si můžete být jisti, že nedojde k žádnému přerušení vaší analýzy ani ke ztrátě dat. Odemknete také sledování bonusů, jako je kliknutí na odkazy a kliknutí na tlačítka, stejně jako analytiky kategorií a tagů WordPress, tracking autorů a mnoho dalšího.

MonsterInsights plugin

MonsterInsights plugin

Pro všechny ostatní tracking kódy můžete použít plugin Insert Headers and Footers.

Zálohujte svůj aktuální podcastový web WordPress

Vždy je dobré váš web pravidelně zálohovat. Před změnou motivu byste měli kompletně zazálohovat své příspěvky, stránky, pluginy, média a databáze.

Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí zálohovacího pluginu WordPress (WordPress backup plugin) vytvořit zálohu celého podcastového webu; například pomocí UpdraftPlus.

To vám pomůže zajistit, že budete moci snadno obnovit podcast web, pokud se při přepínání motivů něco pokazí.

Uveďte váš WordPress web do režimu údržby

Při provádění změn na webu je vždy dobrým zvykem uvést web do režimu údržby (Maintenance Mode). Režim údržby umožňuje zobrazit návštěvníkům uživatelsky přívětivé upozornění.

To zabrání návštěvníkům vidět váš WordPress web, když je teprve z poloviny dokončen nebo kompletně ve výstavbě.

K tomuto účelu doporučujeme použít plugin SeedProd. Je to nejlepší builder WordPress stránek fungující na principu drag and drop. Navíc jej používá více než 1 milion webů.

SeedProd - landing page builder

SeedProd – nejen landing page builder

Umožňuje vám snadno vytvářet vlastní stránky režimu údržby, vstupní stránky (landing pages), coming soon stránky, 404 stránky aj.

Příklady zobrazení režimu údržby

Maintenance mode - ukázka Maintenance mode - ukázka Maintenance mode - ukázka Maintenance mode - ukázka Maintenance mode - ukázka

Otestujte všechny funkce a nainstalované pluginy podcastového WordPress webu

Jakmile aktivujete nové WordPress téma, musíte se ujistit, že máte stejné funkce jako dříve, stejně jako že všechny vaše staré pluginy fungují s vaším novým motivem.

Můžete začít tím, že přidáte zpět úryvky kódu, které jste zkopírovali ze svých starých souborů WordPress motivu.

Poté věnujte nějaký čas používání funkcí svého webu; takových, které využívají pluginy WordPress. Pokud v tuto chvíli zaznamenáte nějaké chyby, je namístě vyhledat nějakou internetovou příručku pro začátečníky k odstraňování chyb WordPress.

Otestujte novou WordPress šablonu napříč prohlížeči a zařízeními

Testování napříč prohlížeči vám pomůže zajistit, aby váš nový web vypadal dobře v různých prohlížečích, velikostech obrazovky, operačních systémech a mobilních zařízeních.

Většina vašich návštěvníků pravděpodobně použije Google Chrome k návštěvě vašeho blogu WordPress. Jiné webové prohlížeče, jako je Firefox, Microsoft Edge či Safari, však stále používají stovky milionů uživatelů po celém světě.

Pokud váš nový web v jednom z těchto prohlížečů nefunguje správně, přicházíte o návštěvníky a provoz.

Naštěstí můžete použít všechny druhy testovacích nástrojů napříč prohlížeči, abyste viděli, jak váš web vypadá v různých prohlížečích a zařízeních.

Odstraňte pluginy WordPress webu, které nepotřebujete

Některá témata WordPress předinstalují pluginy při instalaci motivu. Některé z nich mohou být užitečné, ale jiné třeba nebudete potřebovat.

Jednoduše přejděte na Zásuvné moduly (Plugins) » Nainstalované zásuvné moduly (Installed Plugins) a zjistěte, zda vaše šablona nepřidala nové zásuvné moduly.

Nainstalované pluginy - WP dashboard

Seznam nainstalovaných pluginů – WP dashboard

Nyní je také vhodný čas projít si celý seznam pluginů a zjistit, zda nějaké vámi nainstalované pluginy stojí za smazání. Rozhodně ale nemažte třeba Seriously Simple Podcasting.

… Tedy pokud neplánujete pověsit na hřebík vaši podcastovou kariéru.

Dejte uživatelům vědět, že váš nový WordPress podcastový web je aktivní

Jakmile budete připraveni zprovoznit vaše nové WordPress téma, můžete režim údržby vypnout.

Měli byste se také spojit se svými čtenáři a říct jim o vašem novém webu. To připraví vaše publikum tak, aby nebylo zmateno žádnými velkými změnami designu, a také to pomůže udržet vaše odběratele v zapojení a návratu na váš web, aby viděli nový design.

Podívejte se na příklad příspěvku o novém redesignu, který specializovaný web wpbeginner.com sdílel na Facebooku.

Redesign - oznámení - příklad

Příklad oznámení redesignu

Doporučujeme informovat publikum prostřednictvím e-mailového newsletteru, sociálních médií a push notifikací. Nicméně čím více způsobů propagace, tím lépe.

Otestujte rychlost načítání vašeho nového motivu WordPress na podcastovém webu

Jakmile bude vaše nové téma aktivní a projdete výše uvedenými kroky, je čas provést další test rychlosti. V ideálním případě bude váš nový web rychlejší a získá lepší skóre v testu rychlosti.

Chcete-li to provést, použijte stejný nástroj pro rychlost webu, který jste využili dříve, a porovnejte výsledky.

Pokud je nový motiv pomalejší než váš starý motiv, ujistěte se, že jste spustili více testů a testovali z různých oblastí. Následně zjistěte, zda nemáte nějaké nastavení mezipaměti (cache) či brány firewall, které by mohlo způsobovat pokles výkonu.

Sledujte míru okamžitého opuštění podcastového WordPress webu (bounce rate)

Míra okamžitého opuštění (bounce rate) je procento návštěvníků, kteří přijdou na váš web a odejdou, aniž by pokračovali na druhou stránku. Vysoká míra okamžitého opuštění znamená, že jste svého návštěvníka nepřesvědčili, aby na vašem webu zůstal dostatečně dlouho na to, aby provedl akci.

Po změně motivů je důležité sledovat míru okamžitého opuštění. Některá témata jsou prostě více uživatelsky přívětivá, protože pomáhají návštěvníkům orientovat se na vašem webu.

Jestliže se vaše míra okamžitého opuštění od změny motivu zvýšila, budete samozřejmě chtít pracovat na jejím snížení. Můžete to udělat vylepšením navigačních nabídek (navigation menus), přidáním dalších interních odkazů, přidáním widgetu pro oblíbené příspěvky a dalšími metodami.

Poslouchejte zpětnou vazbu od čtenářů, abyste zlepšili váš podcastový WordPress web

V neposlední řadě je důležité, abyste po přepnutí na nové WordPress téma naslouchali zpětné vazbě čtenářů. Někteří čtenáři mohou některé části vašeho návrhu milovat, nebo nenávidět.

Nemusíte naslouchat každému čtenáři a provádět změny, které navrhují. Pokud však existuje skupina čtenářů, kteří mají stejný problém či věc na srdci, pravděpodobně stojí za to se na to podívat.

Zpětnou vazbu od návštěvníků můžete získat přidáním kontaktního formuláře na váš web nebo spuštěním průzkumu, který požádá o zpětnou vazbu k vašemu novému designu podcastového webu.

Nejjednodušší způsob, jak to učinit, je pomocí WPForms. Jde o nejlepší plugin pro průzkum na trhu (WordPress survey plugin), který používá více než 5 milionů webů.

WPForms - webová stránka

WPForms – webová stránka

Tento WordPress plugin umožňuje snadno vytvářet poutavé formuláře průzkumu (survey forms) pomocí drag and drop builderu.

Sekce přehledů navíc automaticky vytváří krásné reporty, které vám pomohou analyzovat vaše výsledky.

Výsledky průzkumu realizovaného pomocí WPForms

Výsledky průzkumu realizovaného pomocí WPForms

Doufáme, že vám tento článek pomohl přesně zjistit, co byste měli udělat před změnou motivu WordPress. Můžete se také podívat na našeho průvodce, jak si vybrat nejlepší hosting pro podcasty.

Pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte, že na našem webu najdete další WordPress tutoriály a tipy pro podcastery. Nebo se rovnou podívejte na náš YouTube kanál, kde naleznete řadu podcastů, které vás mohou inspirovat v životě i v tvorbě. Raději sound-only formát? Pak vsaďte na náš Spotify či Soundcloud. A zde ukázka našeho podcastu se zajímavými osobnostmi:

Zábavná Média s.r.o. · Pavel Simandl: Vzor pro ostatní?! Bývalý zápasník MMA Oktagonu! Měl by se vrátit? | Podcast #2
Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv