obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií je překladem příspěvku „18 Best Laptops for Graphic Designers“ od Jacob Cass z justcreative.com.

Grafický design je náročná práce, která vyžaduje seriózní hardware a software. Takže není divu, že hledáte nejlepší notebook pro grafický design. Chyba zde může znamenat roky nižší efektivity práce.

V současném trendu digitálního nomáda a homeoffice se vlastnosti notebooku, jako je mobilita, staly extrémně důležitými.

Stejně jako u mnoha dalších věcí, výběr nejlepšího notebooku vždy zahrnuje nalezení optimální rovnováhy mezi různými parametry, včetně:

 • Výkon vs. hmotnost
 • Velká obrazovka vs. přenosnost
 • Maximum funkcí vs. dostupná cena

Naštěstí poskytovatelé notebooků tvoří produkty pro různé kategorie a profese. V tomto článku, který je volnějším překladem příspěvku od justcreative.com, poskytneme obecné rady k nákupu notebook, a dále uvedeme příklady nejlepších notebooků pro grafický design.

Jak vybrat nejlepší notebook pro grafický design?

Při výběru notebooku jako grafika je třeba vzít v úvahu šest hlavních faktorů:

Operační systém notebooku pro grafický design

Operační systém by měl být první věcí, na kterou se podíváte v případě notebooku pro grafický design. Zatímco tradičně byla volba buď macOS od společnosti Apple, nebo Windows od společnosti Microsoft, Chrome OS od společnosti Google se stal velmi populární možností. Obvykle se nachází na přenosných počítačích, které jsou o něco levnější.

windows 11 - user interface

Windows 11 – user interface

Procesor notebooku pro grafický design

CPU je mozkem notebooku. Pokud děláte designerskou práci, je klíčové zvolit výkonný procesor. Jistě chcete, aby bylo možné bez problémů spouštět komplexní software. I když existuje mnoho možností, vsaďte alespoň na čtyřjádrový, nebo na ten s přívlastkem „extreme series“/„extreme edition“.

Procesor AMD Ryzen 5 4500. Zdroj: bscom.cz

Procesor AMD Ryzen 5 4500. Zdroj: bscom.cz

RAM notebooku pro grafický design

Při práci na vašem projektu běží programů, které používáte, mnohem plynuleji, pokud má váš notebook dostatek RAM paměti. Každý notebook je dodáván se specifickou kapacitou RAM, případně si můžete při nákupu vybrat z několika variant. Pouze některé laptopy umožňují rozšíření operační paměti.

Nedělejte si starosti, pokud si koupíte notebook bez velkého množství paměti RAM. V drtivě většině případů vám půjde operační paměť rozšířit, jestliže to budete potřebovat. Justcreative.com doporučuje alespoň 12 GB RAM, ale pro vysoce náročné úkoly je 32 GB dobrým výchozím bodem.

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

Úložný prostor notebooku pro grafický design

V notebooku pro grafický design můžete najít dva typy pevných disků:

 • Pevný disk (HDD)
 • Polovodičový disk (SSD)

HDD jsou levnější a mohou mít větší kapacitu. Na druhé straně SSD jsou lehčí, rychlejší a odolnější. Novější notebooky mají tendenci preferovat SSD. Pokud váš vybraný model disponuje HDD, věřte, že můžete přidat SSD.

výměna hdd za ssd

Výměna HDD za SDD

Displej notebooku pro grafický design

Aby mohli grafici pracovat efektivně, potřebují displej s dostatkem pracovního prostoru a bohatými i živými barvami. Poslední věc, kterou chcete, je, aby jasně zelená vypadala vybledle. Pro většinu designerů je vhodný 15palcový notebook. Nicméně větší je v tomto případě lepší: stačí mít dostatek prostoru (a svaly na jeho přenášení).

Chcete si koupit notebook s dotykovou obrazovkou? Mezi designéry neexistuje žádný univerzální přístup, pokud jde o dotykové obrazovky. Někteří je milují, protože poskytují rychlý a snadný způsob přiblížení a oddálení, jiní je považují za zbytečnost, která skoro nepřispívá k user experience. Nicméně pokud se naučíte využívat výhody dotykového displeje, může to alespoň trochu zefektivnit váš workflow.

Životnost baterie notebooku pro grafický design

Většina grafiků má rádo změny prostředí, novinky,… protože to přináší inspiraci a nové nápady. Pravděpodobně máte oblíbený pracovní prostor, ale také občas zajdete do kavárny či co-workingových prostor. Absence zástrček ve vaší oblíbené kavárně může být frustrující. Ale s dobrou baterií si můžete vzít svůj notebook, kamkoli jdete a pohodlně pracovat ve stylu svobodných digitálních nomádů.

To by byly nějaké teoretické základy. V dalším díle se konečně podíváme na nejlepší notebooky pro grafický design.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv