obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií vychází z příspěvku „The Best Ergonomic Mouse – Winter 2023“ od rtings.com.

Pokud vám standardní PC myš způsobuje diskomfort, možná se vyplatí zauvažovat o nákupu ergonomické myši. Které modely je namístě považovat za TOP?

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Logitech MX Master 3S – nejlepší ergonomická myš

Logitech MX Master 3S. Zdroj: mall.cz

Logitech MX Master 3S. Zdroj: mall.cz

Prvky hodnocení myši Logitech MX Master 3S

 • Kancelář/Multimédia – 2

Jak počítačová myš dovede poskytovat funkce užitečné při práci v kanceláři a/nebo v multimediálním softwaru. Měla by nabízet optimální komfort pro dlouhé používání a snadné nastavení na různých počítačích. Možností přizpůsobení netřeba mnoho.

 • Videohry (FPS) – 6

Jak dobře je PC myš přizpůsobena pro hraní stříleček. Myš by měla poskytovat schopnost reprodukovat pohyby vaší ruky co nejblíže, co nejrychleji a zároveň nabízet dobrý komfort a kvalitu.

 • Videohry (MMO) –6

Jak dobře je myš uzpůsobena pro hraní online her pro více hráčů. PC myš by měla mít mnoho možností přizpůsobení a přitom být pohodlná.

 • Cestování – 8

Jak dobře je myš připravena na neustálý pohyb a rychlé ukládání. Obecná schopnost přenášet myš a používat ji rychle všude by měla být co nejvyšší.

 • Typ – Standardní myš

Zda se jedná o myš typu trackball, vertikální myš (kde je zápěstí v poloze „handshake“) nebo standardní myš, což zahrnuje všechny ostatní PC myši.

 • Připojení – Bezdrátové
Logitech MX Master 3S. Zdroj: rtings.com

Logitech MX Master 3S. Zdroj: rtings.com

Poznejte nejlepší notebooky pro grafický design!

Popis ergonomické myši Logitech MX Master 3S

Nejlepší ergonomická myš, podle rtings.com, je Logitech MX Master 3S. Jedná se o nejnovější položku v řadě myší Logitech MX Master.

Sdílí stejný ergonomický tvar pro pravou ruku jako ostatní myši v této sérii. Její tělo je vyrobeno z pevného plastu s texturou měkkou na dotek.

Je neuvěřitelně dobře postavená. Je však poněkud velká. Proto ho ocení spíše větší dlaně. Stisknutím jejího velkého thumb restu aktivujete ovládání gesty a její primární scrollovací kolečko se automaticky odemkne pro rychlejší volné posouvání, kdykoli rychle procházíte dlouhým dokumentem nebo webem. V dosahu palce je také boční scrollovací kolečko. To můžete použít k horizontálnímu scrollování. To je užitečné, pokud pracujete s tabulkami nebo časovými osami. Můžete se bezdrátově připojit k jejímu USB přijímači nebo přes Bluetooth a spárovat ji až se třemi zařízeními současně.

Tato verze se vyznačuje tiššími klikacími tlačítky a vylepšeným senzorem s širším rozsahem CPI: užitečné zejména v případě, že používáte 4k displej. Pokud vás tyto funkce nezajímají, lze doporučit vyzkoušet starší Logitech MX Master 2S. Její boční tlačítka nejsou tak ergonomicky umístěna. Plus používá starší nabíjecí kabel micro-USB na rozdíl od USB-C. Ale je levnější než novější modely v řadě. Jen ji začíná být obtížnější nalézt skladem.

Logitech Lift – Nejlepší ergonomická myš pro střední rozpočet

Logitech Lift. Zdroj: rtings.com

Logitech Lift. Zdroj: rtings.com

Prvky hodnocení myši Logitech Lift

 • Kancelář/Multimédia – 8.2
 • Videohry (FPS) – 3
 • Videohry (MMO) – 7.3
 • Cestování – 6
 • Typ – Vertikální myš
 • Připojení – Bezdrátové

Popis ergonomické myši Logitech Lift

Ve střední cenové kategorii lze doporučit Logitech Lift. Jedná se o nejlepší vertikální myš, kterou server rtings.com měl šanci otestovat.

Vertikální design znamená, že jej držíte v „poloze pro podání ruky“ (handshake). Účelem je snížit namáhání zápěstí tím, že vám umožní položit ruku a zápěstí na stůl. Čímž se vyhnete pronaci, která může stlačit nervy na předloktí a zápěstí. Výběr vertikálních myší je užší.

Tento model je skvělou volbou, pokud máte menší dlaně. K dispozici je také verze této myši pro leváky.

Celkově je myš Logitech Lift velmi dobře postavená. Nabídne texturovaný pogumovaný povrch, který zvyšuje přilnavost. Vyznačuje se velmi tichými zvuky při klikání a scrollování kolečkem, které automaticky přepíná mezi režimem:

 • Vroubkovaného (notched) scrollování
 • A mnohem rychlejším režimem volného scrollování (free-scrolling).

Tato myš je k dispozici ve třech barvách, které dobře zapadnou do kancelářských i domácích setupů. Můžete jej připojit bezdrátově přes Bluetooth nebo USB přijímač. Má inzerovanou výdrž baterie až 24 měsíců. Lze ji spárovat až se třemi zařízeními současně.

Pokud máte zájem o levnější variantu, zvažte Anker Wireless Vertical Mouse. Díky své velikosti lépe sedí na větší ruce. Nefunguje však tak dobře. Navíc postrádá podporu Bluetooth i párování s více zařízeními.

Logitech M720 Triathlon – Nejlevnější ergonomická myš

Logitech M720 Triathlon. Zdroj: rtings.com

Logitech M720 Triathlon. Zdroj: rtings.com

Prvky hodnocení myši Logitech M720 Triathlon

 • Kancelář/Multimédia –3
 • Videohry (FPS) – 7.2
 • Videohry (MMO) – 7.8
 • Cestování – 7.9
 • Typ – Standardní myš
 • Připojení – Bezdrátové
Logitech M720 Triathlon - jedna z nejlepších bezdrátových myší. Zdroj: pcmag.com

Logitech M720 Triathlon – jedna z nejlepších bezdrátových myší. Zdroj: pcmag.com

Popis ergonomické myši Logitech M720 Triathlon

V kategorii budget PC myší je namístě doporučit Logitech M720 Triathlon. Sdílí mnoho stejných funkcí zaměřených na práci jako prémiovější myši řady MX Master od Logitechu. Je ale výrazně levnější.

Má pravoruký, ergonomický tvar s malou opěrkou palce a třemi tlačítky na levé straně. Poskytuje také pogumovaný povrch pro lepší přilnavost. Spojuje se bezdrátově s USB přijímačem nebo přes Bluetooth. Spárovat ji můžete až se třemi zařízeními najednou.

K napájení používá jednu AA baterii. Má působivou inzerovanou životnost baterie až 24 měsíců.

Scrollovací kolečko se také odemyká pro free-scrolling a má levé a pravé naklápěcí tlačítka (tilt buttons) pro horizontální posouvání. V thumb restu je také skryté tlačítko, které umožňuje gesture commands.

Bohužel kvůli svému tvaru a vysokému palm restu je tato myš docela objemná. Takže to není ta nejpřenosnější varianta.

Také její mouse feet je celkem tenká a má ostré hrany, které se mohou trochu zarýt do měkčích podložek pod myš.

Nicméně se jedná o všestrannou možnost, která kombinuje mnoho užitečných productivity features do cenově dostupného balíčku, který je velmi pohodlný pro téměř všechny velikosti dlaní.

Razer Basilisk V3 – Nejlepší ergonomická myš pro hraní her

Razer Basilisk V3. Zdroj: rtings.com

Razer Basilisk V3. Zdroj: rtings.com

Prvky hodnocení myši Razer Basilisk V3

 • Kancelář/Multimédia – 7
 • Videohry (FPS) – 5
 • Videohry (MMO) – 5
 • Cestování – 3
 • Typ – Standardní myš
 • Připojení – Kabelové

Popis ergonomické myši Razer Basilisk V3

Jako nejlepší ergonomická herní myš pro PC gaming se ukázala Razer Basilisk V3. Má tvar vhodný pro pravou ruku; s opěrkou palce, která poskytuje ergonomičtější podporu než typické herní myši. Také, zatímco mnoho herních myší má pouze dvě boční tlačítka, tato nabídne tři.

Jako přidanou funkci má jeho kolečko vstupy naklonění L/R ( L/R tilt inputs) a free-scrolling režim, který můžete nastavit tak, aby se automaticky povolil, když scrollujete s určitou rychlostí, jako to dovedou některé z více pracovně orientovaných myší. Pomocí doprovodného softwaru lze přeprogramovat kterékoli z tlačítek, provést úpravy senzoru a přizpůsobit RGB osvětlení.

Bohužel je tato herní myš poměrně těžká, takže nemusí být ideální, pokud hrajete primárně hry založené na rychlých reakcích. Jestliže máte zájem o mnohem lehčí a levnější alternativu, podívejte se na Cooler Master MM720. Na rozdíl od myši Razer, která má opěrku pro palec na levé straně, má tato myš ergonomickou podporu na pravé straně. Navíc nabízí opěrku pro prsteníček. Nemá tolik tlačítek a postrádá další funkce, jako je scrollovací kolečko s režimem free-scrollingu. V těle má také voštinové výřezy. Sice přispívají k tomu, že je extrémně lehká, ale mění vzhled a dojem z myši.

Logitech MX ERGO – Nejlepší Trackball Ergonomická myš

Logitech MX ERGO. Zdroj: rtings.com

Logitech MX ERGO. Zdroj: rtings.com

Prvky hodnocení myši Logitech MX ERGO

 • Kancelář/Multimédia – 2
 • Videohry (FPS) – 1
 • Videohry (MMO) – 8
 • Cestování –6
 • Typ – Trackball
 • Připojení – Bezdrátové
Logitech MX Vertical Ergonomic Wireless Mouse. Zdroj: logitech.com

Logitech MX Vertical Ergonomic Wireless Mouse. Zdroj: logitech.com

Popis ergonomické myši Logitech MX ERGO

Pokud vás zajímá design trackballu, je třeba doporučit Logitech MX ERGO. Má pohodlný tvar pro pravou ruku a palcový trackballový design vhodný pro všechny velikosti dlaní. Zahrnuje také kovovou desku, která vám umožňuje nastavit polohu náklonu nula nebo 20 stupňů. Navíc se vám nabízí malá odpočinková oblast, takže žádný z vašich prstů nevisí nešikovně ze strany. Celkově je tato myš velmi dobře zpracovaná a materiály jsou kvalitní. Nepůsobí však tak prémiově jako Logitech MX Master 3S. Někteří uživatelé také uvádějí, že pryžový povlak může být náchylný k opotřebení při intenzivním používání.

Tato myš se připojuje bezdrátově pomocí USB přijímače nebo přes Bluetooth. Má inzerovanou výdrž baterie až čtyři měsíce. Spárovat můžete až dvě zařízení současně. Scrollovací kolečko má naklápěcí tlačítka pro horizontální posouvání, ale neodemyká se pro rychlejší free-scrolling režim jako některé produktivní myši.

Pomocí softwaru pro customizaci můžete také přeprogramovat tlačítka tak, aby co nejlépe vyhovovala vašim potřebám. Pokud máte zájem o levnější alternativu, zvažte Logitech ERGO M575. Má stejný ergonomický tvar; nezahrnuje však naklápěcí základnu, ani nepodporuje konektivitu více zařízení. Celkově působí levněji.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv