obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

K vytvoření vlastního podcast webu nepotřebujete vývojáře ani velký budget. Dodržování tohoto průvodce a použití správných nástrojů vám pomůže vybudovat funkční web během několika hodin, bez potřeby technických dovedností!

Odeslání pořadu do adresářů podcastů, jako jsou Apple Podcasts, Google Podcasts a Spotify, je klíčový způsob, jak zvýšit počet fanoušků. Ale také potřebujete „domov“ pro váš zvukový a psaný obsah. Nelze dostatečně zdůraznit výhody webové stránky vyhrazené pro podcasty, protože je to platforma, kterou můžete ovládat pro váš brand. Apple nebo Google mohou váš podcast z jakéhokoli důvodu kdykoli odstranit, ale nikdo nemůže odstranit váš podcast z vašeho webu.

Provedeme šest jednoduchých kroků k vytvoření poutavé webové stránky pro podcasty bez nutnosti znalosti kódování.

Krok 1: Vyberte poskytovatele hostingu webu

Prvním krokem je otevření účtu u webhostingové služby. Jde o společnost, která bude ukládat soubory vašich webových stránek a zpřístupní je všem. Pravděpodobně jste slyšeli o společnostech jako Bluehost či SiteGround nebo českých společnostech jako Wedos či Ebola. Nebo vám možná něco říká prémiový webhosting Active24, který ale vám jakožto začínajícím podcasterům příliš nedoporučujeme; hodí se primárně pro větší weby.

Wedos - reklama, upoutávka

Webhosting je místo, kde ukládáte zvukové soubory podcastů. K tomu budete potřebovat samostatného hostitele podcastů, protože ten je optimalizován pro zvukové soubory a vysoké požadavky na stahování.

Budete také potřebovat doménu. Doménové jméno si lze zakoupit ve stejnou chvíli, kdy si otevřete webhostingový účet. Pokud jste si již zakoupili doménu od jiného dodavatele, převeďte doménu na hostitelskou službu podle pokynů vašeho hostitele webu.

Chcete-li výjimečně jednoduchý systém, použijte „managed WordPress webhosting providera“. Je o něco dražší než nákup služby od tradičního webhostingu (AKA shared WordPress , nicméně zajistí vše, co se týká vašeho webu. Vaše stránky poběží na nejlepší technologii a budete mít dostatek podpory.

Krok 2: Nainstalujte WordPress pro vás podcast web

Existuje mnoho systémů pro správu obsahu, které fungují dobře, ale myslíme si, že WordPress vede nad všemi ostatními možnostmi.

WordPress je flexibilní nástroj, který vám umožní vytvářet kompletní webové stránky bez jakýchkoli technických znalostí. Začal jako bloggerká utilitka, ale vyrostl do krásy… a schopnosti. Je open-source, což znamená, že je zcela zdarma, a navíc můžete jeho funkčnost rozšířit o jedinečné šablony a pluginy.

Většina webhostingů nabízí tlačítko instalace WordPressu jedním kliknutím. Toto je nejjednodušší způsob, jak nainstalovat WordPress. Například Wedos potřebuje pouze název vašeho webu a celý proces zautomatizuje. Tramtarará! A web je hotov. To samé dovede třeba zahraniční webhosting 1&1.

Snadná instalace WordPressu

Pokud váš webový hostitel nemá obdobné tlačítko na instalaci jedním kliknutím, můžete si WordPress nainstalovat manuálně během několika okamžiků. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout si balíček WordPressu, nahrát jej na správné místo na webhostingu a postupovat podle pokynů.

Přečtěte si více o tom, jak nainstalovat WordPress v oficiální instalační příručce.

Instalace WordPressu

Instalace WordPressu

Krok 3: Nainstalujte WordPress šablonu pro vás podcastový web

Šablony slouží k transformaci vizuální podoby vašeho webu. WordPress přichází s několika výchozími možnostmi, ale nejsou příliš atraktivní. Proto jistě budete chtít najít takovou, která vyhovuje vašemu brandu a potřebám.

Je možné použít jakoukoli šablonu, která se vám líbí, ale doporučujeme vybrat tu, jež je navržena speciálně pro podcasting. Za moment se podíváme na to, co by měla obsahovat šablona tohoto typu. Lze se také vydat cestou vlastní šablony: existuje spousta bezplatných možností, které budou fungovat dobře, ale utratit 50–100 dolarů za prémiový balíček vám poskytne výhodu.

Jakmile si vyberete motiv, budete jej muset nainstalovat. Uděláte to v části Appearances > Themes v dashboard WordPressu. Klikněte na Přidat nový (Add New), poté na Nahrát motiv (Upload Theme) a vyhledejte soubory šablony ve vašem zařízení.

Instalace WordPress šablony

Instalace WordPress šablony

Krok 4: Nainstalujte pluginy WordPress pro vás podcast web

Pluginy jsou nástroje, které rozšiřují funkčnost webu. Se správnou kombinací pluginů můžete na vašem webu dělat neuvěřitelné věci. Mnohé z pluginů jsou navíc zcela zdarma.

Stejně jako vaše šablona, i pluginy se snadno instalují. Můžete je nahrát přímo prostřednictvím řídicího panelu WordPress pomocí pouhých několika kliknutí.

Které pluginy byste si měli nainstalovat? To závisí na tom, co potřebujete, aby vaše webové stránky uměly. Nicméně vám můžeme dát několik doporučení.

Pro začátek budete určitě potřebovat plugin pro podcasting. Doporučujeme Seriously Simple Podcasting. Jde o bezplatný plugin, který vám umožňuje nahrávat zvukové soubory přímo ve vašem dashboardu WordPressu, což vám šetří čas a potíže s přepínáním mezi více platformami. Dodává se s audio přehrávačem, integrovanými statistikami, pohodlným workflow, správou SEO a několika doplňky.

Zde jsou některé další WordPress pluginy, které by si měl každý podcast web nainstalovat:

 • Yoast SEO – Pomůže vám optimalizovat vaše stránky pro vyhledávání (např. ve vyhledávači Google)
 • CSS Hero – Pomůže vám přizpůsobit CSS vašemu webu bez nutnosti kódování.
 • Jetpack – Zahrnuje obrovský výběr funkcí, jako jsou nástroje pro sdílení, bezpečnostní ochrana, optimalizace pro vyhledávače a monitorování.
 • Akismet – snížení spam komentářů. Plugin je defaultně dodáván spolu s WordPress, takže jej nemažte.
 • W3 Total Cache – Pro zlepšení výkonu webu.
 • Monster Insights – Zobrazení vašich dat Google Analytics ve WordPressu.
 • OptinMonster – Shromažďování e-mailových adres pro váš seznam (toto se nazývá „zachycení potenciálních zákazníků“ aka „lead capture“).
 • BackWPup – Zálohování souborů vašich webových stránek pro případ, že se stane něco špatného.

Yoast SEO plugin

Navíc budete potřebovat plugin, který integruje váš web podcastů s nástrojem e-mailového marketingu. Můžete například použít MailChimp for WordPress, Constant Contact Forms nebo Aweber Web Form.

MailChimp for WordPress

Krok 5: Přizpůsobte si webovou stránku podcastu

Na internetu najdete spoustu informací o přizpůsobení WordPressu. Každá šablona je jiná, takže nezapomeňte procházet možnosti vašeho aktuálního motivu, abyste si mohli pohrát s barvami, fonty, rozvržením atd. Níže naleznete několik tipů, které vám pomohou navrhnout co nejlepší podcast web.

Vytvořte základní stránky podcastového webu

Každý podcastový web potřebuje několik základních webových stránek. Budete potřebovat stránku About (nebo About the Show), která popisuje váš podcast, o čem hovoříte a pro koho pořad publikujete.

Budete také potřebovat stránku Kontakt, na které jsou uvedeny všechny způsoby, jak se s vámi mohou lidé spojit. Uveďte e-mailovou adresu, odkazy na sociální sítě a kontaktní formulář pro snadné odeslání zprávy.

Ujistěte se, že jedna stránka je označena jako blog. Zde WordPress zobrazí seznam vašich nejnovějších příspěvků v chronologickém pořadí počínaje nejnovějšími.

Je chytré vytvořit nový příspěvek hned, aby na vašem webu něco bylo, i když nemáte zatím žádnou epizodu podcastu, kterou byste na stránku vložili. Napište něco o vašem připravovaném pořadu a o tom, proč by vás lidé měli poslouchat.

About - stránka na webu

Stránka About na WordPress webu

Nakonfigurujte na podcast webu nástroj pro zachycení potenciálních zákazníků

Vytvoření e-mailového seznamu je kritickou části marketingu vašeho pořadu, abyste mohli informovat sledující, kdykoli bude zveřejněna nová epizoda.

Chcete-li rozšířit váš seznam, použijte nástroj pro zachycení potenciálních zákazníků, jako je OptinMonster, a umístěte napříč podcast webem formuláře pro přihlášení k odběru, které návštěvníkům umožní odeslat e-mailové adresy. Například postranní panel, zápatí nebo spodní část každého příspěvku podcastu jsou skvělými místy, kde začít. Nezapomeňte integrovat váš nástroj pro generování potenciálních zákazníků s poskytovatelem e-mailových služeb, abyste mohli ukládat shromážděné adresy na jednom místě.

OptinMonster plugin

OptinMonster plugin

Krok 6: Vytvořte příspěvek pro první epizodu podcastu

Pokaždé, když publikujete epizodu, vytvořte nový příspěvek, abyste vygenerovali jedinečnou vstupní stránku. Zde vložíte váš audio přehrávač na začátek nového příspěvku, přidáte poznámky k pořadu a vložíte přepis epizody.

Pokud jste si nainstalovali SEO plugin, jako je Yoast SEO, nezapomeňte si projít jeho kroky k optimalizaci stránky pro vyhledávání. Ta může vést k přilákání nových posluchačů.

Pokud používáte WordPress plugin Seriously Simple Podcasting, můžete vygenerovat novou stránku jednoduše kliknutím na Podcasts > Add New v levé nabídce. Zobrazí se typické možnosti WordPressu  stejně jako nabídka pro nahrání nového zvukového souboru.

Doporučené postupy pro podcast weby

Při práci s tímto průvodcem pro setup podcast webu se řiďte následujícími osvědčenými postupy, aby vaše website zazářila.

 • Usnadněte lidem poslech: Umístěte své nejnovější epizody na svou domovskou stránku. A umístěte svůj audio přehrávač na začátek příspěvků.
 • Používejte čitelné fonty a barvy: Ujistěte se, že je text snadno čitelný a nevkládejte texty do obrázků, protože je pak vyhledávač nedokáže přečíst, což snižuje jejich SEO hodnotu.
 • Zpřístupněte své odkazy k odběru: Umístěte své odkazy do zápatí, aby se zobrazily na každé stránce, a nezapomeňte zahrnout všechny adresáře, kde váš pořad figuruje.
 • Usnadněte sdílení vašich stránek: Zkuste nakonfigurovat váš plugin pro sdílení na sociálních sítích tak, aby se automaticky zobrazoval u každého nového příspěvku. Lidé tak budou moci sdílet epizody na svých kanálech jediným kliknutím.
 • Umístěte váš „výtah“ do popředí: Použijte jasný jazyk a nezapomeňte zahrnout obrázek nad okraj vaší domovské stránky.
 • Pomozte novým posluchačům „naskočit na vlak“: Pochlubte se svými nejoblíbenějšími epizodami tím, že je viditelně umístíte na web. To umožní nově příchozím nalézt ty nejlepší věci nejdříve. The Memory Palace má kategorii s názvem „Kde mám začít?“ („Where Do I Start?“)
Podcastový web - The Memory Palace

The Memory Palace usnadňuje novým posluchačům seznámit se se stylem pořadu tím, že připravil „Kde mám začít?“ seznam epizod.

Proč je podcast web důležitý?

Pokud s podcastingem teprve začínáte, možná se ptáte, proč je důležité mít web s podcasty.

Zde vám dáme čtyři hlavní důvody, proč byste měli věnovat čas vytváření webu vyhrazeného pro váš pořad. Koneckonců, podcasting je audio-first médium. Lehko se proto domnívat, že pro váš podcast nemusí být potřeba webové stránky. Ale je tomu naopak.

1. Podcast web je základna vaší show

Opakujte po nás tuto mantru: Apple Podcasts ani Spotify nejsou domovem mého podcastu.

Kdykoli máte v epizodách podcastu výzvu k akci, alias call to action (CTA), vždy by to mělo lidi nasměrovat zpět na váš podcast web.

Přiznejme si to, časy se mění. Platformy, které jsou nyní populární, za pár let vyjdou z módy (říkal tu někdo „MySpace“?) Budovat své podcastingové impérium na pískovišti někoho jiného je riskantní krok. Webové stránky vašeho podcastu však nelze nikdy odebrat (bez vašeho svolení). Nikdo nemůže měnit pravidla ani omezovat, co můžete ve „vašem rajónu“ dělat.

Vzhledem k této stabilitě je mnohem lepší věnovat více času a úsilí budování platformy, kde si lze plně přizpůsobit obsah, nastavení a chování. To je místo, kde systém pro správu obsahu, jako je WordPress, skutečně září, protože vám umožňuje snadno vytvářet webové stránky a mít nad vším plnou kontrolu.

Díky pluginu Castos Seriously Simple Podcasting pro WordPress je publikování epizod podcastů přímo z WordPress dashboard hračkou. Netřeba přepínat mezi více platformami, aby byl váš podcast web aktuální. To vám šetří čas, který můžete věnovat tvorbě obsahu!

Dobré vědět:

Pokud se rozhodnete pro umístění webu použít jiný CMS než WordPress, některé webhostingy vám umožní vlastní směrování domény (custom domain routing) pro snadný přenos vašich nejnovějších epizod na web.

Seriously Simple podcasting plugin

Seriously Simple Podcasting plugin 

2. V podcast webu je SEO hodnota

V naprosté většině případů byste neměli rozdělovat podcast web do samostatných domén, protože to vážně ovlivňuje hodnocení tohoto obsahu, vedle vašeho hlavního webu. Místo toho vytvořte centrální stránku, kde si uživatelé mohou prohlédnout každou epizodu (rozcestník) a poté kliknout na tu, jíž si chtějí poslechnout.

Uchovávání veškerého obsahu na jednom místě vysílá společnosti Google a dalším vyhledávačům signály, že váš web je místem, kde se lze dozvědět o konkrétním tématu. Získání co nejvíce informací, odkazů a „sociálních důkazů“ o obsahu vašeho webu je klíčem k dobrému hodnocení.

Kromě přidávání každé epizody na podcast web nezapomeňte na transkripci a poznámky k pořadům. Tyto textové prvky usnadňují vyhledávačům zjistit, o čem epizoda je. Když uživatel hledá klíčové slovo související s vaším tématem, může mu být tato epizoda poskytnuta jako výsledek k zodpovězení jeho otázky.

SEO

3. Podcast webem doplníte vaše další podnikání

Pokud již máte web pro váš brand, firmu nebo skupinu, pak vložení vašeho podcastu na onen stávající web je snadné.

Nejen, že to zefektivní vaše publikační workflow, protože nebudete muset opustit platformu pro správu obsahu, ale také to pravděpodobně prodlouží čas, který návštěvníci stráví na vašem webu, jestliže si budou moci prohlédnout nejen váš psaný obsah, ale i váš podcast.

Nejlepší podcasteři, jejichž pořady doplňují jejich stávající podnikání nebo organizaci, odvádějí nádhernou práci při „tkaní těchto dvou kusů“. Z obsahu vašeho podcastu by měly znít odkazy na další aspekty vašeho brandu, stejně tak na druhé straně vaše hlavní webové stránky by měly na váš podcast odkazovat co nejčastěji.

4. Podcast web je přizpůsoben vašemu brandu

Dokonce i v audio-first médiu, jako je podcasting, nikdy neuškodí mít slušivý web, který mohou vaši posluchači snadno navštívit.

Něco, co je dobře navrženo, má na paměti cíle listenerů a dává smysl pro navigaci pro první návštěvníky, okamžitě vyšle vašemu publiku signály důvěry. Budou mít pocit, že váš web je místem autority; že je to místo, na které se mohou spolehnout, pokud jde o vysoce kvalitní obsah. To povede k tomu, že se přihlásí k odběru vašeho podcastu.

Koneckonců, to je hlavní cíl, ne? Více odběratelů, více posluchačů, více zaujaté publikum.

5. Zajistíte, aby byl váš obsah vždy dostupný

Pokud si promluvíte s jakýmkoli tvůrcem obsahu, který už nějakou dobu je činný, bude vám vyprávět příběhy o penalizacích od společnosti Google nebo o budování velkého počtu fanoušků na další velké sociální síti, pouze aby tyto platformy bez upozornění změnily pravidla.

Pak se najednou budete ptát, kam se vaše publikum podělo a jaká bude budoucnost vašeho pořadu.

Podcasting je opravdu zajímavé médium, protože vaše publikum ve skutečnosti neposlouchá váš podcast prostřednictvím adresářů, jako je Apple Podcasts, nýbrž přímo odebírá váš RSS podcastů. Tím, že uživatelům umožníte přímo odebírat váš podcast na vašem webu, budou mít přístup k obsahu bez ohledu na to, co se děje. Pokud by se Apple zítra rozhodl ukončit svou platformu pro podcasting, stále by vám zůstali všichni posluchači, kteří se přímo přihlásili k odběru vašeho pořadu.

Toto je platform-proofing vaší show na nejvyšší úrovni a poskytuje vám maximální kontrolu nad vaším obsahem a jeho schopností distribuovat vašemu publiku.

Závěr o podcast webu?

Profesionální podcast web je důležitou součástí vašeho brandu. Je to místo, kde se posluchači mohou dozvědět více o vás a vašem pořadu a kde si mohou přečíst vaše poznámky a transkripce pořadu.

Pokud budete postupovat podle jednoduchých kroků, které jsme nastínili výše, jistě vytvoříte atraktivní a funkční webové stránky s podcasty během několika hodin. S profesionálním webem propagujícím pořad začnete těžit z výhod a rozšíříte svou „poslechovost“ aneb listenership.

My, profesionální videoprodukce Zábavná média, jsme s podcasty v začátcích. Přesto jsme se také rozhodli publikovat epizody na webu, ač tento web není výhradně určen pro podcasty. Dále epizody publikujeme třeba na SoundCloud (náš hostitel podcastů), YouTube a, samozřejmě, Spotify. Malá ukázka:

… A když už jsme v tom online světě: jak vytvořit efektivní online reklamu?

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit









  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv