obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií vychází z příspěvku „The 6 best processors for designers and artists“ z creativebloq.com od Cat Ellis.

Výběr nejlepšího procesoru pro váš počítač může být skličující. AMD a Intel totiž zavádějí nové čipy každých pár měsíců. A to bez ohledu na specifika hledání procesoru, který nejlépe funguje pro grafický design, 3D rendering, vývoj webu. Naštěstí odborníci z Creative Bloq vám pomohou překonat zmatek. A my, Zábavná média, příspěvek od odborníka Michelle Rae Uy přeložíme do srozumitelné češtiny.

Ať už se pokoušíte aktualizovat komponenty na své současné pracovní stanici, nebo investujete do nového počítače, procesory na tomto seznamu vám pomohou učinit toto zásadní rozhodnutí. Nejprve se pojďme rychle podívat na specifikace, na které je třeba dávat pozor při nákupu procesoru.

Co hledat u procesoru pro desktop PC

Procesory jsou neuvěřitelně důležitá komponenta, protože jsou mozkem počítače. U kreativců, kteří svou práci dělají na počítači, je v kontextu CPU třeba splnit určité specifikace, aby byl zajištěn bezproblémový workflow a časová efektivita.

Rychlost hodin (clock speed) může být nejjednodušší specifikací, na kterou se můžete podívat při porovnávání různých možností. Ale celkový výkon není tak snadné zjistit. Musíte vzít totiž v úvahu také počet jader (core count). To je klíčové, pokud provádíte úpravy videa nebo 3D vykreslování, protože procesor s více jádry v podstatě rozdělí pracovní zátěž mezi tato jádra. To procesoru jako celku umožňuje dokončit úkoly rychleji než v případě procesoru s vyšším taktem, ale menším počtem jader.

Snad nejspornějším aspektem výběru procesoru je výběr značky – konkrétně, zda koupit Intel nebo AMD. Oba brandy nabízejí vynikající možnosti pro různé potřeby a rozpočty. Také se liší v některých významných ohledech. Intel je známý spíše pro svůj vyšší takt, zatímco AMD je obvykle levnější a nabízí více jader, zejména u své řady Ryzen 3. generace.

Počet jader je pro kreativní práci životně důležitý. Naštěstí AMD i Intel nedávno zvýšily podíl. AMD uvolnilo svůj Ryzen 9 3950X, zatímco Intel vystřelil s Core i9-10980XE. Tyto čipy mají 16 a 18 jader, což z nich dělá velmoci, pokud jde o video a designové nástroje.

Neplaťte však za jeden z těchto čipů, pokud opravdu nepotřebujete jejich výkon: jsou určeny spíše pro profesionální úkoly než pro běžnou práci. I když je lákavé koupit si nejlepší čip, jaký si můžete dovolit, jsou to jen vyhozené peníze, pokud nevíte, že je využijete.

Intel procesor. Zdroj: pngfind.com

Nový procesor, nebo nový počítač?

Rozhodování o tom, zda upgradovat váš současný PC, nebo jen procesor ve vašem stávajícím desktopu, závisí na několika věcech. Řadu typů počítačů, zejména ultrabooků a Macbooků, nelze z hlediska procesoru upgradovat. Procesory jsou připájeny, aby přispěli ke štíhlosti designu. Pokud se přikláníte k přenosnějšímu řešení, zvažte pořízení konfigurace s nejvýkonnějšími komponentami, protože později pravděpodobně nebudete moci upgradovat.

Na druhou stranu stolní počítače jsou velmi upgradovatelné. Vložení nového CPU může vdechnout nový život vašemu „šnekovi“, a ušetřit vám cenu nového počítače. Jen se ujistěte, že vámi vybrané CPU je kompatibilní s vaší základní deskou.

Níže uvedené procesory by měly naplnit vaše potřeby jakožto digitálního umělce. Neříkáme, že všechny z nich jsou vhodné pro každého; ale s vysokou pravděpodobností je alespoň jeden vhodný pro drtivou většinu kreativců, nezávislé na jejich zaměření (editace videí, úprava fotek, malování, logo design,…).

AMD CPU. Zdroj: amd.com

AMD CPU. Zdroj: amd.com

Podívejte se na druhý díl článku o nejlepších procesorech pro pro designéry a kreativce, na slibovaný přehled CPU.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv