obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Nemáme nic proti vážným podcastům. Ale i ta nejvíce dramatická debata potřebuje něčím oživit, pokud chcete zvýšit příliv listenerů. A nemusí to být smíchem. I když může…

Nebuďte přísní ve vaší osnově (outline)

Pokud plánujete vaše epizody podcastů se strukturou, pak může být snadné razit tuto strukturu i za cenu snížení kvality či hodnoty konverzace. Někteří podcasteři se příliš soustředí na to, aby vše šlo přesně podle plánu, aby se host nevychýlil z osnovy apod. Úmysl je to možná dobrý, nicméně někdy jde na úkol kvalitní, přirozené diskuze.

Jeden podcaster z webu add sdílí svou zkušenost

Zjistil jsem, že některé z našich nejlepších rozhovorů vznikají, když se necháme – trochu – odchýlit od plánu. Je to jako překvapivá chuť v pokrmu. Ale nezapomeňte: všeho s mírou. Musíte se naučit vycítit ten správný okamžik, kdy je vhodné vrátit konverzaci na správnou kolej.“

Disciplína ve třídě

Nebojte se, zasmějte se

Bible, filozofové, a dokonce i vědci se shodují, že smích je pro nás dobrý. Když provozujete seriózní podcast, může být snadné soustředit se natolik na profesionalitu, že zapomenete na lidskost. Lidé se dokážou „spojit“ s humorem; je to často jako závan čerstvého vzduchu v prašné místnosti. (Ne, že by váš přednes byl nudný, ale smích to zkrátka dovede oživit jako snad nic.)

Nebojte se tedy zasmát nebo vpustit do svého podcastu trochu humoru, jakkoli vážným tématem se zabýváte. (Dobře, přiznáváme, že stále existují témata, kde smích nemá místo.) Hlavně se smějte přirozeně, tam kde se to intuitivně, pocitově hodí. A pokud cítíte, že nastal čas na humor, ale zrovna to do dané části probíraného tématu nezapadá, můžete se zasmát sami sobě.

Možná vaše publikum vždy nepochopí váš humor. Jistě ale ocení, že jste další lidská bytost, která se umí smát.

Smích

Komunikujte s vaším publikem

Už mnohokrát jsem byl v pokušení skončit s podcasty, ale často si vzpomenu na ty neocenitelné vztahy, které jsem si touto činností vybudoval. Baví mě komunikovat se společnými fanoušky televizní show, jinými podcastery nebo lidmi s vtipnými příběhy. Když to jde, snažím se odpovídat na tweety (reaguji nejen na ty tweety, které mě zmiňují), zapojuji se do diskusí komunity a začleňuji zpětnou vazbu od publika,“ svěřuje se Daniel J. Lewis z The Audacity to Podcast.

To vám pomůže dostat se ze „suterénu“ podcastu a vrátit se do skutečného života s lidskými interakcemi. To je vždy to místo, kde uvidíte největší odměnu v podcastingu.

Interakce s publikem

Zahrnutí hosta nebo spoluhostitele

Sólové podcasty mohou být občas obtížné. Navíc jistě vám nebo vašemu publiku mohou připadat nudné. Zvažte mix s hostem, nebo dokonce přidání druhého hostitele.

Ostatní budou mít jiné zkušenosti a pohledy. To vnáší do podcastingu zcela novou dynamiku a proměňuje jej v konverzaci více než v prezentaci. Je mnohem zábavnější mluvit s člověkem než do mikrofonu.

Třebaže už máte pravidelného hostitele, zvažte třetího hosta nebo výměnu, abyste to promíchali a užili si více zábavy.

Podcast host

Zjednodušte nebo delegujte

Součástí tvorby něčeho zábavného je odstranit to, co zábavné není. Možná budete muset zjednodušit váš proces, abyste snížili váš workload, nebo si najít dobrovolníka či virtuálního asistenta, který vám pomůže s některými tasky.

Nedávno jsem si najal dva virtuální asistenty, aby mi pomohli s psaním poznámek k show a zpracováním některých mých zvukových produkcí. Rádi pomáhají a já miluji, když tyto úkoly nemusím dělat. Díky tomu je celý proces podcastingu méně náročný, a tím i příjemnější,“ říká Daniel.

Outsourcing

Uchovávejte složku „pochvaly“

Kdykoli dostanete skvělou recenzi nebo nějakou výrazně pozitivní zpětnou vazbu, přidejte ji do složky „pochvaly“, kterou tedy stále budete udržovat aktuální. Funguje to jako skvělé povzbuzení, motivace, když se cítíte na dně. Připomene vám to vaše pozitivní momenty.

Hodnocení - nejlepší

Udělejte něco bláznivého

Tu a tam udělejte něco, co se může zdát trochu bláznivé, ale nedělejte toho příliš mnoho. Možná uděláte krok zpět a porazíte osobní přístup, možná pozvete ostatní, aby přispěli obsahem do vašeho pořadu, nebo možná uděláte bláznivý obrat k vašemu normálnímu obsahu.

Bláznivý nápad vám pomůže vymanit se z vaší škatulky normálnosti. Navíc, kdoví, třeba díky tomu objevíte věci, které můžete i nadále používat ve vašich pravidelných epizodách.

Crazy person

Potřebujete pomoc s personalizovanými podcasty?

V Zábavných médiích jsme připraveni se vašeho podcastu naplno chopit, nebo vám jen podat menší či větší pomocnou ruku: záleží čistě na vás, co chcete.

V každém případě nabízíme dostupnou cenu při zachování skvělé kvality. Ostatně sami máme s podcasty zkušenosti, jak můžete vidět na našem Spotify nebo třeba i na YouTube.

A malá ukázka z našeho zábavného pořadu:

PS: Hodně kreativců zajímá, kde hostovat podcast. Připravili jsme pro vás velký přehled kvalitních podcastových hostingů; my osobně vsadili na Soundcloud.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv