obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Ať už prodáváte produkt nebo službu, produktové video může pro potenciální zákazníky znamenat kritický moment v nákupním rozhodování.

Ukázalo se, že zahrnutí videa na web zlepší konverze zhruba o 80 %.

Kvalitní produktové video dovede informovat a současně podporovat diváky, aby vám věnovali pozornost (a otevřeli své peněženky).

Přinášíme vám několik tipů, jak vytvořit skvělá produktová videa s vysokým konverzním potenciálem, spolu s příklady značek a malých podniků, které mají tuto oblast „mají pod palcem“.

1. Obsah v produktovém videu kraluje

Pokuste se nejen vyzdvihnout váš produkt, ale také ukázat, jak zapadá do širšího kontextu života vašich zákazníků. Pomocí produktového videa se snažte zodpovědět tyto otázky:

 • Dovede motivovat zákazníka k nějaké akci, k nějakému zlepšení?
 • Jak daný produkt může obohatit životy vašich zákazníků?
 • Jaký problém řeší váš produkt?
 • Zvýší spokojenost klientů?

Jak dovede přispět daný produkt zákazníkovi v životě - ukázka sluchátek a spokojené slečny

2. Ukaž a sděl – zlaté pravidlo produktového videa

Přestože produktové video může dosahovat nebývale kvality, pokud diváci na jeho konci nevědí, co prodáváte, pravděpodobně nebudou mít dostatečný důvod stát se zákazníky.

Předveďte váš produkt; řekněte o něm vašim zákazníkům. Je to tak jednoduché.

Podívejte se na několik typů produktových videí, na než spoléhají malé e-shopy i „velké ryby”:

 • Demo. Řečeno v kostce, demo ukazuje produkt v akci, zatímco jej někdo používá!
 • Explanační video. Skromné, ale kvalitní ​​„vysvětlující“ video vám přesně sdělí, jak produkt funguje, a sdílí příběh vaší značky pomocí kombinace zvuku a textu. Explanační videa představují mocný nástroj pro přesvědčení ke koupi.
 • Tutoriál. Poskytuje seznam instrukcí formou step-by-step (krok za krokem). Tutoriály mohou být přizpůsobeny těm, kteří si již produkt zakoupili a potřebují s ním pomoci, spíše než čistě marketingovým nástrojem.

Jak používat konvici na vaření

Co by mělo obsahovat produktové video?

 1. Výzva k akci typu (CTA) „navštivte náš e-shop“ či „sledujte nás na sociálních sítích“.
 2. Vaše jedinečná osobnost a pohled na věci.
 3. Sociální důkaz, jako jsou posudky a recenze, které věrohodné ukazují, proč je váš produkt nebo služba lepší než konkurence.
 4. Rozměry a podobné parametry, aby diváci získali představu o charakteru produktu: jak je velký, těžký,…
 5. Dostatek produktových fotografií, ideálně 360° pohled na vaše zboží

Výzva k akci

3. Podělte se o váš příběh; nebo nechte vaše zákazníky jej vyprávět za vás

Když se lidé dívají na produktové video, nechtějí znát pouze technické specifikace produktu. Chtějí se setkat s lidmi, jež za produktem stojí, stejně tak i s lidmi, kteří jej používají.

PRO tip k produktovému videu!

Zahrňte specifikace produktu do popisku ve vašem listingu, ať už je to kdekoli. Nebo do videa přidejte rychlé vyskakovací textové okno se všemi detaily, aby vaši diváci věnovali pozornost.

Specifikace výrobku jsou užitečné, nejsou však všechno. Dnešní spotřebitelé jsou důvtipní a dávají přednost společnostem „na misi“ před těmi, které se pouze honosí blyštivými produkty. BBMG & Globe Scan zjistil, že generace Z „3x pravděpodobněji sdělí, že účelem podnikání je ‚sloužit komunitám a společnosti‘.“

Pryč jsou dny konzumu kvůli konzumu. Použijte vaše produktové video či demo k vysvětlení důvodu existence vaší společnosti. Odpovězte na „velké otázky“ v souvislosti s vaší společností; například:

 • Používáte vaše sociálních média ke vzdělávání vašich sledujících o sociálních otázkách?
 • Máte praxi udržitelnosti, ať už jde o odstranění plastů na jedno použití, nebo o uhlíkovou neutralitu?
 • Darujete část vašich výnosů komunitním organizacím?
 • Budujete partnerství s iniciativami sociální spravedlnosti?

Darování charitě

Jinými slovy, péče je „in“.

Pokud jde o posudky, využijte vaše aktuální zákazníky jako „povzbuzovače“. Mohou to být bouřlivé citáty, které zabírají celý snímek vašeho produktového videa, nebo rozhovor s mluvící hlavou o tom, jak váš produkt nebo služba „změnila svět“.

4. Produktová videa stále přizpůsobujte

Vaše produktové video je reklamou na váš výrobek či službu, takže na vzhledu záleží. To znamená, že rozmazané záběry nebo nejasné fotografie s nejvyšší pravděpodobností povedou k prudkému poklesu prodeje.

Vaše produktové video může figurovat jako reklama na Facebooku, ne-li přímo ve vašem e-shopu. Proto se vyplatí dát si opravdu záležet na jeho podobě. Zatímco někteří tvrdí  že se neobejdete bez pokročilého video editoru, jiní dokazují, že i v softwarech typu Movie Maker lze vykouzlit divy. V podobném duchu: zatímco někteří spoléhají na drahé fotobanky, druzí si vystačí s free online knihovnami.

Vezměte si tým v City Beauty jako příklad. Pomocí prostého webového editoru Vimeo Create zrychlil postprodukci o 150 %.

Ideální délka produktového videa

… Není jasně stanovena. Záleží zejména na charakteru vašeho videa:

 • Rychlé demo:15 s-1 m
 • Explanace: 30 s-90 s (v závislosti na komplexitě vaší nabídky)
 • Rychlý tutoriál: Jestliže distribuujete video na short form-friendly sociálních sítích, jako je Instagram, jednoduše platí: čím kratší, tím lepší
 • Podrobný tutoriál: Možná jako vlogerka natáčíte „Připravte se se mnou“. Nebo jste realitní makléř seznamující své sledující s nejpodlejšími triky v branži Pro kanály typu YouTube je rozumná délka 7-15 m.

5. V produktovém videu se zaměřte na cílové publikum

Když kapely jedou na turné, často vykřikují název města, kde hrají. Doporučujeme totéž udělat ve vašem produktovém videu: obrazně, nebo dokonce doslova.

Ať už cílíte na určité demografické či geografické publikum, měli byste vaše produktové video přizpůsobit tak, aby bylo vysoce relevantní pro vašeho potenciálního zákazníka.

Podívejte se, jak Spoak Décor okamžitě oslovil svou cílovou skupinu v explanačním videu k jejich produktu Spoak Play: „Voláme všechny milovníky interiérového designu,“ zní první snímek, který si rychle a efektivně najde místo v paměti potenciálních zákazníků. Pak jde vysvětlovat, co vše uživatelé mohou dělat se Spoak Play.

6. Nepodporujte FOMO v produktovém videu

Nic se nepodobá „lacinému teleshoppingu“ natolik, jako pokus vyděsit lidi, aby si zakoupili váš produkt. Zastrašováním máme na mysli FOMO: strach z promeškání. Při této strategii nejednomu uživateli na mysl vytane řvoucí dítě, které se snaží vytrhnout z mámina sevření, jakmile zjistí, že kolotočáři za půl hodiny balí.

Společnosti využívají FOMO jako směšnou taktiku, jež má přimět ke koupi zákazníky, kteří by se jinak možná nestaly zákazníky. Kvalitní a seriózní firma by se měla v produktovém videu zaměřovat spíše na výhody produktu/služby než na taktiku zastrašování.

Pokud máte potíže s identifikací jedinečných prodejních výhod (USP) vašeho produktu, vezměte si papír (nebo Word) a položte si tyto otázky:

 • Kdo jsou vaši konkurenti?
 • Co se vám líbí na produktech vašich konkurentů? (Je zcela v pořádku přiznat, že vaši konkurenti dělají něco správně! Inspirace je důležitá.)
 • Jaká jsou běžná témata v recenzích, komentářích nebo jiné zpětné vazbě lidí, kteří si dříve zakoupili váš produkt či službu? Všechny nápady si zapište, vytvořte Vennův diagram,… cokoliv, co „otevře“ vaši mysl.
 • Co je na vašem produktu nebo službě nejvíce pozitivní? Opřete se o to.

7. Vneste do produktového videa kapku osobnosti

Nebojte se použít produktové video k prezentaci identity vaší značky. Jde o skvělý způsob, jak odlišit váš produkt od milionů podobných výrobků.

8. Zahrňte v produktovém videu výzvu k akci, aby lidé věděli, jak (a kde) nakoupit

Usnadněte potenciálním zákazníkům nákup vašeho produktu/služby, jakmile video skončí.

Jak?

Zahrňte výzvu k akci nebo další krok, případně cíl.

Pokud se někdo dostane až do konce vaší tříminutové ukázky mixéru, pravděpodobně má o koupi tohoto zboží značný zájem. Je-li vaše produktové video spíše ověřením koncepce, zkuste do díla zahrnout e-mail capture nebo link na předobjednávku.

Poznámka: e-mail capture je marketingová technika používaná k rozšiřování seznamu odběratelů tím, že žádá návštěvníky webu, aby poskytli svou e-mailovou adresu výměnou za hodnotnou nabídku: slevu, promo kód, přístup k exkluzivnímu obsahu atd.

Hello HUM (v překladu „šum“) ukazuje, jak používat jeho produkt, se zajímavým titulkem: „Seznamte se s vaším HUM“ a se snadno proveditelnou výzvou k akci směřující na jejich web.

9. Spojte se v produktovém videu, člověk s člověkem

Je až příliš snadné v produktovém videu hovořit o publiku místo s ním. Protože vaším cílem je zahájit konverzaci s potenciálním zákazníkem, snažte se spojit s člověkem na druhé straně obrazovky.

Jak nahrávat kvalitní produktová videa?

K vytvoření nezapomenutelného explanačního videa nemusíte potřebovat video agenturu, ač v takovém případě máte skoro jistotu dokonalého výsledku. Jakkoli TOP PRO videa každý miluje, v dnešním bleskově rychlém světě marketingu musí majitelé malých podniků vytvářet obsah rychleji a efektivněji.

Marketingových kanálů, na nichž můžete šířit obsah, zdaleka není nedostatek. Pravděpodobně nemáte tolik videí, kolik byste potřebovali, případně chtěli. Zde přichází na řadu hbitost a škálovatelnost.

Natáčet produktové video, explanaci či demo se může jevit jako namáhavý úkol. Jak si jej usnadnit? Zde je pár výchozích bodů:

 • Zaměřte se na konzistentní osvětlení. Ideálně se vyhněte nahrávkám s lidmi. I když je magická hodina krásná, je vybíravá a nespolehlivá. Víte, co je spolehlivé? Staré dobré studiové osvětlení.
 • Spolehněte se na user-generated content (UGC). Používají lidé vaše produkty na sociálních sítích a označují vás v jejich videích? Požádejte je, zda můžete jejich UGC použít jako součást vaší propagace!
 • Pokud si nejste jisti, použijte jednotvárné, ploché, případně i bílé pozadí. Čím jednodušší pozadí, tím lepší. Koneckonců neprodáváte pozadí.
 • Nepotřebujete DLSR. Použijte režim portrétu u vašeho iPhonu na prostém pozadí a získejte kvalitní nahrávky produktu do pár minut.

iPhone kamera

Tímto způsobem můžete zároveň redukovat náklady na tvorbu produktového videa.

Závěr o tvorbě produktového videa

Chcete-li vytvořit zajímavé produktové video s vysokým potenciálem k úspěchu, snažte se být přímý, kreativní a lidský.

Koncentrujte vaše úsilí na to být užitečný a prezentovat jedinečné prodejní vlastnosti produktu; jakkoli se může zdát, že to samé činí vaše konkurence.

Sečteno a podtrženo? Většina spotřebitelů pečlivě nesleduje každý váš pohyb. Chtějí jen znát hlavní výhody vašeho produktu a jak si jej pořídit. Pokud se na tvorbu produktového videa cítíte, hurá do toho! Pokud ne, můžete využít služby profesionálů, jako jsou právě Zábavná média.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv