Videa jsou jedním z nejsilnějších způsobů vyprávění, nicméně vyžadují velké úsilí. Ty pětiminutoví průvodce do-it-yourself, které sledujete na streamovacích platformách typu YouTube, ve skutečnosti vyžadují hodiny práce při natáčení, úpravách a publikování.

Adobe Premiere Pro. Zdroj: cafebazaar.ir
Související: Jak vytvořit video na YouTube, které se má šanci stát úspěšným?
Naštěstí nástroje pro úpravy videa mohou tento hard job usnadnit. S jejich pomocí lze zdokonalit vaše audiovizuální díla: obohatit je o speciální efekty, stejně jako třeba o hudbu na pozadí.
Od počátku roku 2000 je společnost Adobe domovem dvou nejúspěšnějších dostupných sad pro editaci videa, z nichž jedna je zaměřena na nováčky a ta další na pokročilé uživatele. Ale které z těchto řešení byste si měli vybrat?
V tomto článku porovnáme aplikace Adobe Premiere Pro a Adobe Premiere Elements, abychom vám pomohli se rozhodnout.
Pokud i po přečtení porovnání Premiere Elements vs Premiere Pro budete cítit potřebu hledat program pro úpravu videa, doporučujeme projít si další takto zaměřené články; třeba tento.

Adobe Premiere Pro – uživatelské rozhraní; Zdroj: fixthephoto.com
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
Vlastnosti aplikací na úpravu videa – Premiere pro VS Elements
Adobe Premiere Pro, který byl vydán v roce 2003, je vlajkovou lodí společnosti, s určením pro profesionální uživatele. Obsahuje vynikající, pokročilé, nicméně někdy poněkud složité funkce. Adobe Premiere Elements, na druhé straně, je taková light, odlehčená verze sady pro editaci videa, vhodná pro amatérské nadšence.
- TIP: Adobe Premiere Pro VS DaVinci Resolve: který je nejlepší program na úpravu videa?
Níže porovnáme některé z nejlepších funkcí, které každé řešení nabízí, abychom vám pomohli najít to pravé pro vás…

Adobe Premiere Elements; Zdroj: techradar.com
Adobe Premiere Elements – úvod

Adobe Premiere Elements – logo; Zdroj: adobe.com
Aplikace Adobe Premiere Elements využívá jednoduché, ale poněkud zastaralé uživatelské rozhraní, které je rozděleno na panel nástrojů (toolbar), náhled (preview) a časovou osu (timeline). Nabízí tři režimy, z nichž každý obsahuje mírně pozměněnou verzi rozhraní v závislosti na úrovni znalostí uživatele. Rozhraní je rozděleno do režimů:
- Rychlý (Quick)
- Průvodce (Guided)
- Expert

Adobe Premiere Elements – režim experta
Adobe Premiere Pro – úvod

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro
Adobe Premiere Pro nabídne mnohem pokročilejší variantu rozhraní. Kromě panelu nástrojů (toolbar), náhledu (preview) a časové osy (timeline) je rozhraní rozděleno do různých panelů, které vám umožní pohrávat si s různými prvky videa. Celkové rozhraní je také mnohem atraktivnější na pohled, s tmavou paletou a intuitivním ovládáním; třebaže lze aplikovat světlý režim.

Adobe Premiere Pro
Kromě běžné funkce trimmingu, která umožňuje oříznout části videoklipu (včetně přehrávání videa), nabízí aplikace Adobe Premiere Pro čtyři možnosti oříznutí nazývané Roll, Ripple, Slip a Slide. Tyto možnosti umožňují provádět pokročilé úpravy oříznutím celé délky videa určitými způsoby.
Související: Mini lekce video postprodukce – trimming, cutting (+ splitting a splicing), cropping – rozdíl

Adobe Premiere Pro
Získáte také rozsáhlé přizpůsobitelnosti při úpravě parametrů, jako je:
- Jas (brightness)
- Kontrast (contrast)
- Sytost (saturation)
- Zvýraznění (highlights)
- Ostrost (sharpening)
Nejsilnějším doplňkem je však Lumetri Color Panel, který mimo jiné umožňuje manipulovat s odstínem aplikovaným na vaše video, snímek po snímku.

Nástroj Míchání zvuku aplikace Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com
Adobe Premiere Pro vs Premiere Elements
Ve srovnání s tím vším jsou možnosti editace v Adobe Premiere Elements docela chudé. Existuje pouze jeden typ funkce trimu, ta klasická. Dále zde získáte obvyklé možnosti nastavení jasu, kontrastu a sytosti. Nic víc. Video můžete podle potřeby oříznout (cropping) nebo otočit (rotate), což je funkce sdílená oběma programy na úpravu videa.
- TIP: Final Cut Pro vs. Adobe Premiere Pro: který je nejlepší program na úpravu videa?

Adobe Premiere Elements; Zdroj: diyvideoeditor.com
Ve srovnání s jinými profesionálními softwary pro úpravu videa je knihovna 50+ přechodů v Adobe Premiere Pro spíše skromná. Můžete však vytvořit vlastní přechody pomocí možností dostupných v aplikaci After Effects.
K dispozici je také řada speciálních efektů, jako je
- Klíčování (keying)
- Osvětlení (lighting)
- Barvení (colorizing)
- Transformace (transforming)
Lze je kombinovat, abyste vytvořili složitější „super efekty“, případně lze stáhnout speciální efekty třetích stran alias pluginy. (Nebojte, některé jsou zdarma.)

Adobe Premiere Pro
Adobe Premiere Elements nabízí slušnou škálu předpřipravených přechodů (premade transitions) a speciálních efektů. Přesto se nepřibližuje se k tomu, aby nabídl přizpůsobitelnost svého profesionálního protějšku.
Obě aplikace umožňují uživatelům přidávat zvuk do svých videoklipů v reálném čase při přehrávání videa. Aplikace Adobe Premiere Pro však poskytuje ještě více možností ladění zvuku ve formě vestavěného audio mixéru. Můžete dělat nejen základní věci, jako je přidání hudby na pozadí a úprava úrovní hlasitosti, ale také změnit rovnováhu (balance) a cyklus (cycle) mezi typy zvuku.
Aplikace Adobe Premiere Pro poskytuje přístup ke všem fontům ze služby Adobe Typekit pro použití v:
- Názvech (titles)
- Titulcích (captions)

Karta Knihovny (Libraries) aplikace Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com
Na text můžete aplikovat…
- Tahy (strokes)
- Stíny (shadows)
- Animace (animations)

Nástroje pro color grading – aplikace Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com
Adobe Premiere Elements také přichází s množstvím možností pro text, ale opět se nevyrovná appce Premiere Pro.
Aplikace Adobe Premiere Pro navíc podporuje úpravy videa ve virtuální realitě. To je funkce, která v aplikaci Premiere Elements zcela chybí. Pokud však jde o 3D, obě aplikace nabídnou v takřka stejné možnosti, přičemž Premiere Pro poskytuje pouze několik pokročilejších nástrojů než Premiere Elements.
- TIP: Adobe Premiere Rush vs. Adobe Premiere Pro: který je nejlepší program na úpravu videa?
Kromě těchto vcelku zřejmých rozdílů stojí také za zmínku, že Adobe Premiere Pro dovede pracovat s více typy souborů a vykreslovat více formátů než Adobe Premiere Elements.

Adobe Premiere Pro
Technické požadavky – Adobe Premiere Pro vs Premiere Elements
V kostce: Adobe Premiere Pro je bez diskuze robustnější než Premiere Elements…
V případě obou programů na úpravu videa budete potřebovat dostatečně pokročilý stolní počítač nebo notebook se systémem
- Windows 10 (verze minimálně 21H1)
- macOS 11 či novějším

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com
Pochopitelně, čím výkonnější váš systém bude, tím rychlejší bude vykreslování.
Aplikace Adobe Premiere Elements vyžaduje 64bitový operační systém s 8 GB paměti RAM (pro práci s HD či většími médii se doporučuje 16 GB) a procesorem 2 GHz+. Dále budete potřebovat 6 GB volného místa na disku a 4 GB VRAM.

Adobe Premiere Pro
Premiere Pro je jednoznačně objemnější z těchto dvou aplikací, s větší velikostí souborů a intenzivnějším využitím zdrojů. Vyžaduje minimálně 8 GB paměti RAM (16 GB pro HD a 32 GB pro 4K) a externí grafickou kartu s alespoň 2 GB VRAM. U obou aplikací na úpravu videa je pro aktivaci softwaru nutné také připojení k internetu.

Adobe Premiere Elements – rozhraní;
Takže zatímco aplikace Premiere Elements by měla v pohodě jet i na počítačích nižší třídy, abyste z aplikace Premiere Pro vytěžili maximum, možná budete muset upgradovat na jeden z nejlepších notebooků pro úpravu videa, případně investovat do kvalitního počítače pro editaci videa. Adobe Premiere Pro je totiž jednoznačně objemnější, a tedy i na hardware náročnější, ze dvou recenzovaných programů na úpravu videa.

I takto může vypadat rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: autor článku
Podpora – Adobe Premiere Pro vs Premiere Elements
V kostce: oba produkty společnosti Adobe nabízejí stejný systém podpory založený primárně na chatu
Vzhledem k tomu, že oba produkty pocházejí od stejné společnosti, aplikace Premiere Pro a Premiere Elements jsou dodávány se systémem zákaznické podpory založeným na telefonu a chatu, online fórem a znalostní báze s odpověďmi na často kladené otázky.
Ceny a plány – Adobe Premiere Pro vs Premiere Elements
Adobe Premiere Elements lze zakoupit za jednorázovou cenu $ 99.99 / £ 87 / $ 160AUD. Po zakoupení můžete tento software používat až na dvou zařízeních bez omezení.

Adobe Premiere Elements – ceník; Zdroj: adobe.com
Adobe Premiere Pro na druhé straně vyžaduje, abyste si zakoupili měsíční předplatné služby Adobe Creative Cloud. To stojí 20.99 $ za měsíc pro konkrétní aplikaci (Adobe Premiere Pro); pro celou sadu Creative Cloud to je 54.99 $ měsíčně; nicméně celkem často vás překvapí slevy.

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com
Aplikace Adobe Premiere Pro, přestože se to může zdát na první pohled jinak, nevyžaduje předplatné služby Creative Cloud.

Adobe Creative Cloud – různé programy na různá použití; Zdroj: adobe.com
Verdikt – Adobe Premiere Pro vs Premiere Elements
V kostce: Premiere Elements je odlehčený program pro editaci videa zaměřený na začínající video editory s nižším rozpočtem; pro pokročilejší uživatele (ideálně) s větším budgetem je tu Premiere Pro.
Adobe Premiere Pro je vlajkovým produktem společnosti a jasným vítězem, pokud jde o možnosti v oblasti úprav videa. Může se pochlubit pokročilými funkcemi a větší přizpůsobitelností, ale na oplátku vyžaduje výkonnější počítač a více dovedností v oblasti postprodukce videa.
Adobe Premiere Elements, na druhé straně, je nenáročný program pro editaci videa zaměřený na začínající uživatele s nižším rozpočtem. Pokud teyd plánujete dělat různá domácí videa nebo obecně projekty, kde nepotřebujete mít stoprocentní kontrolu nad každým snímkem, pak je Premiere Elements pro vás. S verzí Pro máte naopak jistotu, že vždy dosáhnete vaší vize; tedy věnujete-li čas naučení se tomuto programu.

Adobe Premiere Elements
Každý z těchto softwarů má své vlastní použití, ale Adobe Premiere Pro je konečným vítězem.