Zajímá vás, zda si vybrat aplikaci Adobe Premiere Pro, nebo DaVinci Resolve? Podívejte se na toto srovnání a rozhodněte se, který program pro úpravu videa bude vyhovovat vašim potřebám.

Zdroj: makeuseof.com
V posledních letech se software pro úpravu videa výrazně vyvinul. Nástroje jako Windows Movie Maker a Apple iMovie byly v minulosti normou. (Podívejte se na podobně základní video editing appky!) Ale s tím, jak se programy pro úpravu videa videa postupem času stávají profesionálnějšími, správný výběr mezi nimi je důležitější než kdy jindy, bohužel také obtížnější. Mezi programy na samotné špičce trhu postprodukce patří:
TIP na čtení: Adobe Premiere Pro vs. Vegas Pro: který je nejlepší program na úpravu videa?
Pokud vlastníte počítač se systémem Windows, může být obtížné rozhodování na téma Premiere Pro vs DaVinci Resolve, protože obě řešení jsou skvělá. V tomto článku vám výběr zjednodušíme. Je vítězem DaVinci Resolve nebo Premiere Pro? Pojďme to zjistit!

Davinci resolve – uživatelské rozhraní: makeuseof.com
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
Premiere Pro vs. DaVinci Resolve: který software pro úpravu videa vede?
Společnost Adobe představila svůj software pro editaci videa, Premiere, v roce 1991 (třebaže významný posun znamenala až verze z roku 2002). V té době byl k dispozici pouze pro uživatele Mac. O několik let později společnost Adobe vydala Premiere Pro, svého nástupce Premiere. Protože se jednalo o profesionální aplikaci na editaci videa, jeho míra přijetí dosáhla nebývalých výšin. Dnes je aplikace Premiere Pro součástí balíčků Adobe CC (Creative Cloud).

Adobe Premiere Pro; Zdroj: cafebazaar.ir
V roce 2004 dala da Vinci Systems, nezávislý subjekt, vzniknout DaVinci Resolve. Následně v roce 2009 získala tento software společnost Blackmagic Design. DaVinci Resolve je nyní k dispozici v komerční (přístup ke všem nástrojům) a bezplatné verzi (omezený přístup k nástrojům).

Logo – Adobe Premiere Pro; Zdroj: commons.wikimedia.org

Davinci Resolve – Logo; Zdroj: wikipedia.org
Uživatelské rozhraní – DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro
Aplikace Premiere Pro je dodávána s rozhraním časové osy typu NLE, které používá sekvence (Sequences), které mohou sestávat ze zvukové stopy, videa, obrázku, popřípadě jakéhokoli jiného podporovaného média. Díky sekvencím je organizační model aplikace Premiere Pro efektivnější. Panely lze přeskupit a, v podobném duchu, pracovní plochu lze uložit. Čili možnosti personalizace rozhodně nechybějí. Schopnost reorganizace činí věci přístupnějšími a zvyšuje produktivitu.
- TIP: Final Cut Pro vs. Adobe Premiere Pro: který je nejlepší program na úpravu videa?

Adobe Premiere Pro – user interface; Zdroj: fixthephoto.com
Na druhé straně DaVinci Resolve také používá Freeform Timeline Editor, který rozděluje uživatelské rozhraní do více divizí. Je zde pět sekcí:
- Vyjmout a upravit (Cut & Edit)
- Fusion
- Barva (Color)
- Fairlight
- Doručit (Deliver)
Všechny tyto sekce fungují tak, jak je naznačují jejich názvy. Fusion je nástroj pro motion grafiku, zatímco Fairlight je nástroj pro úpravu zvuku.

Uživatelské rozhraní DaVinci Resolve; Zdroj: blackmagicdesign.com
Organizace médií – DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro
Vzhledem k tomu, že aplikace Premiere Pro je založena na NLE timeline, používá k ukládání dat přihrádky (bins), což je de facto to samé, co složky. Zde můžete uložit všechna podporovaná média, stejně jako vytvořit přihrádku uvnitř přihrádky: opět je to stejné jako u klasických složek. Chcete-li štítky kategorizovat, lze zvolit jinou barvu.
- TIP: Adobe Premiere Rush vs. Adobe Premiere Pro: který je nejlepší program na úpravu videa?
Vzhledem k tomu, že aplikace je součástí sady Adobe CC Suite, můžete ke svým datovým zdrojům přistupovat z jiného softwaru, jako je Illustrator, Photoshop, After Effects, přímo z karty Knihovny (Libraries)

Karta Knihovny (Libraries) aplikace Premiere Pro; Zdroj: blackmagicdesign.com
Pokud jde o DaVinci Resolve, má vyhrazenou sekci pro přidávání a organizaci mediálních souborů. Karta Média umožňuje přidávat do přihrádek obsah podobný tomu, který nabízí aplikace Premiere Pro. Můžete přidat videa, obrázky nebo jakýkoli podporovaný typ souboru. Tato média lze umístit do určitých složek a, opět, tvořit složky ve složkách, aby byl workflow více uspořádaný a efektivní.

DaVinci Resolve – organizování médií; Zdroj: makeuseof.com
Audio – DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro
DaVinci Resolve je dodáván se samostatnou kartou pro úpravy zvuku: Fairlight. Jedná se o vestavěnou aplikaci v rámci DaVinci Resolve, která nabízí profesionální nástroje pro úpravu zvukových nahrávek nebo jakýchkoli jiných zvukových médií. Pokud však nejste v tomto typu úprav zvuku zběhlí, můžete přepnout na kartu Úpravy (Edit) a použít základní možnosti modifikace zvuku. S Fairlight však získáte kompletní pracovní stanici pro digitální audio, která vám umožní přidávat různé efekty, mixovat stopy a mnohem více.

DaVinci Resolve Fairlight – ukázka; Zdroj: makeuseof.com
Pro srovnání, aplikace Premiere Pro je dodávána s primárním nástrojem Míchání zvuku (Audio Mixer) pro úpravu zvukové stopy. Je to obecný zvukový editor s nižší složitostí, ale bohužel také s méně možnostmi. Aplikace Premiere Pro je však, nezapomeňte, součástí balíčku Creative Cloud, díky čemuž vám poskytuje možnost upravovat zvuk v robustním Adobe Audition. Pokud jste specialista na zvuk, v této aplikaci si vyhrajete! Váš úžasný výsledek půjde bez problému importovat do aplikace Premiere Pro.
Color Grading – DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro
DaVinci je známý nebývalými schopnostmi color gradingu, což je rozhodně užitečná funkce pro spoustu účelů. Pokud vaše editace videa zahrnuje spoustu color gradingu, měli byste vsadit na DaVinci Resolve. Dodává se s širokou škálou nástrojů pro pokročilý a rozsáhlý color grading. Skutečnost, že aplikace vznikla původně jako nástroj pro korekci barev, naznačuje, že právě v této oblasti bude excelovat.

Nástroje pro color grading – DaVinci Resolve; Zdroj: makeuseof.com
Premiere Pro, na druhé straně, nabízí méně nástrojů ve srovnání s DaVinci Resolve. Jeho parketou je obecně editace videí, není nijak specificky zaměřen. I tak je ale schopen provádět značné množství color gradingu. Můžete nastavit pracovní plochu pro barvy (color workspace) v rámci usnadnění workflow, kterou DaVinci Resolve též poskytuje.

Nástroje pro color grading – aplikace Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com
Motion graphics – DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro
Nenechte se odradit obecným charakterem Adobe Premiere Pro. Jako součást sady Adobe Creative Cloud Suite můžete totiž najít Adobe After Effects, které používají profesionální motion graphics designéři. Aplikace Adobe After Effects se navíc dobře synchronizuje s aplikací Premiere Pro. Každopádně nezapomeňte, že PP jako samostatná aplikace nedovede mnoho, pokud jde o úpravy grafiky.

Adobe After Effect – uživatelské rozhraní – Motion grafika (Motion graphics); Zdroj: makeuseof.com
Naopak, DaVinci Resolve přichází s vestavěným nástrojem pro motion grafiku – Fusion. Jde o skoro tak pokročilý nástroj jako Adobe After Effects, takže chvíli potrvá, než ho zmáknete. Je to téměř stejně dobré jako After Effects, ale má několik omezení. Nicméně, vzhledem k jeho integrovanému charakteru, Fusion bezproblémově spolupracuje s vaší časovou osou úprav videí.

DaVinci Resolve 17 – grafické nástroje pro motion graphics; Zdroj: makeuseof.com
Ceník a dostupnost – DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro
Aplikace Premiere Pro je dodávána v balíčku Creative Cloud. Adobe CC je služba založená na předplatném, a proto si musíte vybrat, zda chcete platit měsíčně nebo ročně. Bude vás to stát $ 20.99 za měsíc, pokud si vyberete roční plán a $ 31.49 za měsíc, pokud půjdete na měsíční plán.
- TIP: Adobe Premiere Pro vs Adobe Premiere Elements: který je nejlepší program na úpravu videa?
Tato cena platí pouze pro aplikaci Premiere Pro, a pokud chcete získat kompletní balíček Creative Cloud, budete muset každý měsíc zaplatit 52,99 USD. Ale! Díky tomu získáte přístup ke všem Adobe aplikacím a 100GB cloudovému úložišti pro vaše knihovny.

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com
Na druhou stranu, DaVinci Resolve je bezplatný editor videa, kdy komerční verze je bohatší na funkce. Premium verzi si můžete zakoupit za 299 dolarů, což, nebojte, je jednorázový poplatek. Pokud se však chcete držet bezplatného plánu, zřejmě to nebude problém, protože i ten nabídne relativně dost funkcí.

Davinci Resolve – ceník; Zdroj: blackmagicdesign.com
Obě aplikace pro úpravy videa jsou k dispozici pro Windows a macOS. Můžete si tedy vybrat platformu podle svých potřeb.
A pokud máte Linux, nezoufejte, neboť DaVinci Resolve je k dispozici i na tomto operačním systému. To samé bohužel nelze říci o Adobe Premiere Pro.
Premiere Pro vs. DaVinci Resolve: který program na úpravu videa vyhrál?
Oba softwary na úpravu videa, DaVinci Resolve i Adobe Premiere Pro, mají své výhody i nevýhody. Pokud vezmete v úvahu ekonomický faktor, zjevnou volbou bude DaVinci Resolve. Bezplatná verze je, opakujeme, k dispozici pro Windows i Mac, zatímco komerční verze vyjde na 299 $.
Případně, pokud jste zvyklí na Adobe software, jako je After Effects, Photoshop a další aplikace v balíčku CC, je pro vás pravděpodobně vhodnější aplikace Premiere Pro. Nakonec, jestli vám jde hlavně o úpravu barev, vsaďte na DaVinci Resolve. Pokud vám zajímá ale každý aspekt postprodukce videa tak nějak stejně, doporučujeme Premiere Pro.

I takto může vypadat rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro, vše je to o nastavení; Zdroj: autor článku