obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

V tomto článku se blíže podíváme na Vegas Pro (dříve Sony Vegas) vs. Adobe Premiere Pro, abychom vám pomohli učinit informované rozhodnutí o softwaru pro úpravu videa, který se vyplatí pořídit si pro vaši kreativní tvorbu. Od sólového Youtubera až po nejslavnější hollywoodská studia, software, který používáte, ovlivní nejen to, jak upravujete, ale v některých případech i typ úprav, které můžete udělat. Vzhledem k tomu, že náklady na filmařské vybavení klesají a počet editačních programů stoupá, je obtížnější než kdy jindy projít všechny možnosti.

Vegas Pro - logo; zdroj: upload.wikimedia.org

Vegas Pro – logo; zdroj: upload.wikimedia.org

Pokud jste zúžili výběr na Premiere Pro vs. Vegas Pro 365, doufáme, že vám tento přehled pomůže zvolit si vašeho favorita.

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Přehled – Tabulka klíčových vlastností a rozdílů u softwarů

Zjistěte na první pohled, jaký software pro úpravu videa má smysl pro vaše potřeby a rozpočet.

Vlastnosti Vegas Pro Adobe Premiere Pro
Cross-platform úpravy Ne, pouze Windows. Ano, funguje na Macu i Windows
Cena Roční předplatné: 239.88 $; Měsíční předplatné: 34.99 $ + Bezplatná zkušební verze. Dále možnost jednorázové platby za 399.00 $; Upgrady jsou také drahé. Roční předplatné: 239.88 $; Měsíční předplatné: $ 20.99 + Bezplatná zkušební verze. Náklady se mohou časem sčítat kvůli předplatnému.
Uživatelské rozhraní Jednoduché a snadno použitelné rozhraní, některé přizpůsobitelné prvky. Skvělé, promyšlené uživatelské rozhraní. Dovede přizpůsobit rozložení a velikost okna. A konečně, nabídne možnost uložit vlastní workspace do šablony.
Časová osa Uspořádejte videa podle potřeby na tradiční časové ose. Uspořádejte videa dle potřeby na tradiční časové ose.
Úpravy v rozlišení 4K Ano, stačí silný počítač. Ano, stačí silný počítač.
Korekce barev Ovládací prvky barev jsou k dispozici, ale ne tak snadno použitelné jako v případě aplikace Adobe Premiere Pro. Snadné a intuitivní ovládání barev.
Snadné vytváření a úpravy textu a titles Ano. Ano.
Pohyblivá grafika (motion graphics) Ne Ano, ale pokročilejší možnosti získáte až integrací Adobe After Effects.
Audio Základní úpravy a mixování zvuku. Skvělé ovládací prvky audia, které lze pozvednout na ještě vyšší level díky aplikaci Adobe Audition.
Integrace Žádný. Ano, kompatibilita s dalšími programy Adobe.
Spolupráce uživatelů Ne. Skvělé pro práci s týmem napříč více systémy a / nebo programy.
Správa souborů Jednoduchá: uspořádejte si soubory dle vašich preferencí. Také snadná. Soubory si můžete uspořádat dle vašich potřeb.
Pluginy K dispozici jsou některé základní pluginy. Obrovské množství pluginů třetích stran.

Recenze programů na úpravu videa – Vegas Pro vs Premiere Pro

Ceník – recenze programů na úpravu videa

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com

Při zvažování rozpočtu na editační software byste měli mít na paměti platební podmínky každého z nich.

Vegas Pro stojí asi 399 $ jako jednorázová platba. Tento software nabízí také předplatné jeden rok za 34.99 $ za měsíc. Jednorázová investice se může zdát vysoká, ale musíte si uvědomit, že jakmile ji uskutečníte, software bude navždy váš. Platí se nákladné poplatky za aktualizaci softwaru, ale můžete si vybrat, kdy a pokud tak učiníte: program bude nadále fungovat i bez nich.

Naproti tomu Premiere Pro nabízí výhradně předplacený cloudový systém s průběžnými měsíčními náklady ve výši 20,99 $.  Můžete získat mírnou slevu za každoroční platbu, nicméně opakující se náklady mohou být pro video editory, jímž rozpočet leží u srdce, výrazným faktorem při volbě nejlepšího programu na úpravu videa.

Vegas Pro se může zdát drahý ve srovnání s Adobe Premiere, ale přináší výhodu v podobě jednorázového poplatku, přičemž řada video editorů aktualizuje program v několika ročních intervalech.

Vegas má navíc často k dispozici slevy na své softwarové balíčky, které mohou dosahovat až poloviny plné ceny.

Vegas Pro - ceník; zdroj: vegascreativesoftware.com Vegas pro cena

Vegas Pro – ceník; zdroj: vegascreativesoftware.com Vegas pro cena

Podporované platformy – recenze programů na úpravu videa

Hlavním rozdílem v této oblasti je fakt, že Vegas Pro je sada pouze pro Windows, zatímco Adobe Premiere nabídne verzi nejen pro Windows, ale i Mac OS.

Spousta kreativců v oblasti postprodukce má více než jeden editační systém: s něčím pracuje na zařízení s Windowsem, s něčím jiným zase na Mac systému. Použití cloudového řešení aplikace Premiere Pro usnadňuje práci při přesouvání projektů z jednoho počítače na druhý. Pokud jste fanouškem počítačů Mac, pak je automaticky vítězem Adobe Premiere.

Nedávno Vegas Pro spustil v rámci aktualizace nové výhody, včetně snadného přístupu k vašim projektům prostřednictvím aplikace. Nyní můžete snadno nahrát další videa a obrázky ze svého smartphonu, které jsou okamžitě k dispozici ke stažení pro váš projekt. Nejen to, s funkcí Vegas Content získáte také plný přístup k bezplatným video a audio aktivům.

Dobré vědět: v případě Vegas získáte při jednorázové platbě program s názvem „Vegas“, zatímco při volbě modelu s předplatným to bude „Vegas 365“. Jde pouze o odlišné názvy, ve skutečnosti se jedná o jeden a ten samý software pro úpravu videa: ať už zvolíte verzi Vegas Edit, Vegas Pro, nebo Vegas Post (odlišnost těchto variant je nad rámec tohoto článku).

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Uživatelské rozhraní – recenze programů na úpravu videa

Vegas i Premiere vypadají zpočátku docela podobně, ale už po krátkém používáni budou rozdíly okamžitě patrné.

Premiere má mnohem více dostupných nástrojů pro úpravu videa než Vegas software, což může být pro začátečníky trochu stresující. Vegas je jednodušší na navigaci, hlavně proto, že se v něm vyskytuje výrazně méně prvků. Pokud potřebujete rychlé a snadné editační řešení, Vegas je skvělá platforma. Nicméně je pravděpodobně, že dříve či později začněte narážet na hranice tohoto programu.

Pokud budete mít zájem pokračovat v budování vašich editačních dovedností pomocí pokročilejších technik editace, color gradingu a animací, pak je Premiere platformou pro vás.

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Stabilita – recenze programů na úpravu videa

Když se podíváte na komunitu uživatelů s žádostí o konverzace o jednotlivých platformách, rychle zpozorujete množství otázek, problémů a obav ohledně aplikace Premiere Pro. Celá vlákna internetových fór, webové stránky a skupiny sociálních médií se věnují řešení potíží v této aplikaci na úpravu videa.

Vegas je bezpochyby stabilnější platformou, ale stojí za to zvážit, proč tomu tak je. Premiere Pro je komplexnější a pokročilejší software, takže je toho víc, co se může pokazit. Kromě toho jsou fóra online podpory pro Vegas i Adobe Premiere fantastická, s různorodou a užitečnou komunitou uživatelů.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Vybrané, zajímavé funkce – recenze programů na úpravu videa

Korekce barev a color grading – recenze programů na úpravu videa

Ve Vegas jsou nástroje pro úpravu barev považovány za efekty a je třeba je přidat ke každému klipu. K dispozici je celá řada nástrojů pro korekci a třídění, včetně:

 • Křivek (Curves)
 • Sytosti/odstínu (Saturation/Hue)
 • Jasu/kontrastu (Brightness/Contrast)

Bohužel workflow pro dosažení dobrého výsledku je trochu nepříjemné…

Aplikace Premiere má celou samostatnou kartu pro nástroje barev, neboli se můžete přesunout do rozhraní zcela zaměřeného na barvy. Každý klip na časové ose bude mít stanoveny základní vlastnosti barev, s možností jejich modifikace, a tedy i oprav. Existuje velké množství efektů color gradingu, které můžete přidat do klipu nebo na celou časovou osu.

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Motion grafika – recenze programů na úpravu videa

Animace je oblast, kde Premiere Pro doslova exceluje nad Vegas Pro. Aplikace Premiere nabídne mnoho vestavěných typů animací pro text i jiné prvky. Karta Základní grafika (Essential Graphics), jakož i snadné dynamické propojení (Dynamic Linking) s After Effects, umožňují uživatelům tvořit některé opravdu pokročilé nádhery.

Vegas neposkytuje ekvivalentní animační nástroje. Vytváření motion grafiky je v tomto programu na úpravu videa velkou výzvou.

Titulkování a tvorba nadpisů – recenze programů na úpravu videa

K videím máte možnost přidávat titulky a titles jak ve Vegas, tak v Premiere Pro. Ale, stejně jako u motion grafiky, PP nabídne mnohem pokročilejší a rozsáhlejší možnosti v tomto směru než Vegas. A co víc, aplikace Adobe After Effects propůjčuje softwaru Premiere další funkce, což z ní činí ještě výkonnější platformu pro animaci textu.

Audio – recenze programů na úpravu videa

Stejně jako u nástrojů pro barvy, aplikace Premiere Pro má vyhrazenou samostatnou pracovní plochu pro všechny úpravy zvuku, což vám umožní plně se soustředit na audio pomocí nástrojů, které jsou okamžitě k dispozici. Ve Vegas je mnoho zvukových nástrojů skryto, což může způsobit pomalý a frustrující editační workflow.

Multicam – recenze programů na úpravu videa

Oba programy pro úpravu videa obsahují řešení pro úpravy Multicam, které umožňuje modifikovat více úhlů kamery z jedné časové osy. Multicam je jednou z pokročilejších funkcí Vegas, bohužel dle mnohých uživatelů působí poněkud neohrabaně. Premiere, na druhé straně, nabízí jedno z nejlepších Multicam řešení na trhu.

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Výkon – recenze programů na úpravu videa

Podpora kodeků – recenze programů na úpravu videa

Výhodou, kterou nabízí Premiere oproti Vegas, je počet kodeků, které dovede podporovat. Ať už tedy nahráváte jakoukoliv kamerou, je vysoká pravděpodobnost, že vaše záběry Premiere Pro přijme bez nutnosti provádět konverzi formátu.

Pro video editora pohybujícího se ve filmové či televizní sféře je schopnost pracovat s RAW video soubory pořízenými špičkovými kamerami nutností, kterou Premiere tedy zvládne pokrýt. Pro kreativce, kteří disponují vlastní kamerou, je tato flexibilita méně důležitá.

Vegas Pro bude sice kompatibilní se soubory produkovanými většinou digitálních zrcadlovek (DSLRs), stejně jako s consumer-level a profi-level kamerami. Jenže rozdíly přijdou, jakmile začnete pracovat s více filmovými a vysílacími formáty, vyznačujícími se vyšším rozlišením a bitovou hloubkou.

Možnosti exportu videa – recenze programů na úpravu videa

Pokud jde o možnosti exportu, ať už chcete vytvářet videa pro použití online, nebo třeba na DVD, obě aplikace nabídnout adekvátní řešení.

Minimální systémové požadavky – recenze programů na úpravu videa

Vzhledem k řadě podobností není překvapením, že minimální systémové požadavky jsou u obou aplikací vesměs obdobné.

Vegas bude fungovat na počítači se systémem Windows 7, zatímco Premiere potřebuje systém Windows 10, ale oba vyžadují minimálně 8 GB paměti RAM a 4 GB paměti VRAM GPU u grafické karty. Aplikace Premiere Pro však bude pro instalaci potřebovat čtyřnásobek 8 GB místa na pevném disku o velikosti.

Integrace AKA podpůrné aplikace – recenze programů na úpravu videa

Pokud chcete rozšířit sadu nástrojů, například v oblasti animace či grafického designu, Adobe je platforma, kterou si jistě oblíbíte. Vzhledem k tomu, že je aplikace Premiere součástí sady Creative Cloud, bezproblémově spolupracuje s dalšími programy sady Adobe, jako jsou After Effects, Photoshop či Illustrator.

Vegas Pro je prostě Vegas Pro. Nic víc. Takže pokud vás zajímá čistě úprava videa, pak budete mít složitější rozhodování Vegas Pro vs Premiere Pro.

Pluginy – recenze programů na úpravu videa

S oběma platformami můžete instalovat pluginy třetích stran, což vám umožní rozšířit vaše možnosti v oblasti editace videa bez nutnosti učení se zcela nového programu, a někdy dokonce i bez dalších investic.

Pro Vegas je k dispozici několik pluginů, ale většina z nich poskytuje pouze přechody nebo efekty, které jsou již k dispozici v samotné aplikaci Premiere Pro.

Na druhé straně, u společnosti Adobe je k dispozici ke stažení nepřeberné množství pluginů a šablon, z nichž mnohé navíc fungují ve více programech sady Creative Suite. Tabulky LUT (Vyhledávací tabulky) lze například použít pro barevné efekty v aplikacích Premiere, Photoshop a After Effects.

Skupinová spolupráce – recenze programů na úpravu videa

Adobe Premiere Pro je jasným vítězem, pokud jde o spolupráci; lze jej použít v zařízeních se systémem Windows i Mac. Při využívání cloudového softwaru přistupují členové týmu k datovým zdrojům ze sdíleného účtu, a to vše ze samotného programu.

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Závěr – Který software pro úpravu videa si vybrat?

Pravdou je, že oba editační nástroje jsou skvělé kusy softwaru. Pokud hledáte dobré řešení pro úpravu videí, obě možnosti vás zřejmě uspokojí.

V případě uživatelů počítačů Mac je volba Vegas Pro vs Premiere učiněna za vás. Vegas Pro nebude fungovat na vašem Mac OS (i když….) Proto vás možná bude zajímat duel Final Cut Pro vs. Adobe Premiere.

Pro uživatele systému Windows, kteří preferují jednorázový poplatek za software, je Sony Vegas zřejmě jasnou volbou, zejména pokud si jej můžete zakoupit při slevě.

Pokud hledáte nový software a nejste omezeni zařízením, které používáte, nebo cenovkou, pravděpodobně budete chtít zvážit další prvky, které jsme diskutovali v tomto článku. Pokud chcete stavět na svých editačních dovednostech pomocí dalšího integrovaného softwaru nebo spoluprací s týmem, aplikace Premiere Pro je produkt, který si patrně vyberete.

Pravdou je, že žádný editační program není dokonalý. Pokud se zeptáte skupiny editorů videa na jejich preferovanou volbu softwaru, je nepravděpodobné, že získáte jasného vítěze. Každý editor pracuje jinak. Někteří jsou ve svém přístupu velmi kreativní, zatímco jiní budou následovat techničtější a organizovanější workflow. Jestliže jde o Vegas Pro (dříve Sony Vegas) vs. Adobe Premiere, otázka by neměla znít, „který editační program je nejlepší?“; ale „který editační program je nejlepší pro vás?“

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv