obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Produkty společnosti Adobe patří mezi nejvíce zavedené a používané kreativní aplikace na světě. Od nováčků přes profesionální YouTubery po hollywoodská esa, editoři videí z celého světa používají sadu Adobe Creative Cloud k vytváření strhujících výsledků. Tato kreativní sada zahrnuje i dvě populární aplikace na úpravu videa: Adobe Premiere Pro a Adobe Premiere Rush.

Adobe Premiere Rush. Zdroj: adobe.com

Adobe Premiere Rush. Zdroj: adobe.com

Oba softwary jsou určeny ke stejné věci, ale pro různé požadavky a situace…. Pokud právě začínáte se službou Adobe Creative Cloud, může být trochu matoucí vědět, která aplikace je pro vaše potřeby nejvhodnější. Proto si oba programy na úpravu videa představíme. Dále si projdeme rozdíly mezi Premiere Rush a Pro a pomůžeme vám rozhodnout se, které řešení použít a kdy.

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Co je to aplikace na úpravu videa Adobe Premiere Pro?

Aplikace na úpravu videa Premiere Pro je doslova vlajková loď společnosti Adobe. Software navazuje na úspěšný Adobe Premiere, vydaný v roce 2003. Úpravy jsou založeny na časové ose, což znamená, že všechna vaše média (videoklipy, zvuk, grafika atd.) jsou lineárně vrstvena do rozhraní aplikace Premiere Pro, přičemž videoprojekt skládáte také vodorovně, podle toho, jak chcete, aby se média postupně přehrávala ve finálním výsledku.

Aplikaci Premiere Pro využívá i mnoho profesionálních videoprodukcí (v reklamách, filmech a televizi). Například Tim Miller a jeho štáb sestříhali R-rated superhrdinský film „Deadpool“ čistě v aplikaci Premiere Pro. Byl také použit třeba k úpravě „Terminator: Dark Fate“, „Hail, Caesar!“ a „Mindhunter“.

Aplikace Premiere Pro obsahuje tedy vše, co potřebujete k provedení profesionálních úprav. Dodává se s tuctem přizpůsobitelných (customizable) efektů, předvoleb a rozhraní, které jen stěží najdete v jiných aplikacích na editaci videa.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Výběr klíčových funkcí aplikace pro úpravu videa Premiere Pro

Podívejme se na některé ze stěžejních funkcí aplikace pro úpravu videa Premiere Pro.

Keyframes alias klíčové snímky v aplikaci Adobe Premiere Pro

Klíčové snímky (keyframes) jsou jednou z nejdůležitějších funkcí aplikace Premiere Pro a představují něco, co odlišuje tento software od většiny aplikací pro editaci videa. Umožňují provádět mnoho úprav klipů a grafiky na časové ose. Pokud například chcete, aby grafika vybledla v přesném frame a pohybovala se přesně čtyři sekundy po zobrazení na obrazovce, v aplikaci Adobe Premiere Pro to nebude žádný problém zajistit. Každý jednotlivý klip a efekt, který vytvoříte v aplikaci Premiere, můžete obohatit klíčováním, což vám poskytuje obrovskou kontrolu.

Komplexní nástroje pro úpravy barev – Adobe Premiere Pro

Aplikace Premiere Pro nabízí několik předvoleb barev. Navíc se můžete ponořit hluboko do úprav barev a přizpůsobit vzhled klipů. Máte přístup k nástrojům, jako jsou

 • Křivky RGB (RGB curves)
 • Modifikace stínů (shadows), středních tónů (mid-tones) a světel (highlights)

Úpravy barev můžete také uložit jako přednastavení (presets), abyste mohli rychle použít stejný stupeň barev na více videosouborů, což vám ušetří spoustu času v postprodukci

Podpora více formátů souborů – Adobe Premiere Pro

Aplikace Premiere Pro podporuje širokou škálu formátů nativního videa. Takže nemusíte dělat konverzi, abyste zajistili, že vaše soubory budou podporovány. To vám ušetří spoustu času při přidávání mediálních souborů.

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Jací tvůrci mohou profitovat z Adobe Premiere Pro?

Premiere Pro je aplikace pro editory videa, kteří chtějí realizovat úpravy videa, jež přesahují nároky amatérských nadšenců, pro než se hodí programy typu Movavi. Pokud s aplikací Premiere Pro začínáte, při prvním načtení do programu se můžete cítit jako hození do kokpitu tryskáče, aniž byste věděli, jak létat. Je pravda, že aplikace Premiere Pro nabídne skutečně hodně, což pro začátečníky může být stresující.

SOUVISEJÍCÍ: Mini lekce video postprodukce – trimming, cutting (+ splitting a splicing), cropping – rozdíl

Co je aplikace na úpravu videa Adobe Premiere Rush?

Premiere Pro je software na úpravu videa se všemi nástroji, které budete potřebovat i jako profesionální video editor. Pro srovnání, Premiere Rush je, zjednodušeně řečeno, ořezaná a uživatelsky přívětivější varianta tohoto robustního softwaru.

Jak název napovídá, Premiere Rush je aplikace pro rychlé úpravy videí. Přestože je mnohem jednodušší než Premiere Pro, není to nutně špatná věc. Rush může začít používat každý, nezávisle na zkušenostech v oblasti postprodukce videa. Zahrnuje časovou osu pro přidání nastaveného počtu videoklipů, stejně jako několika zvukových a grafických vrstev.

Adobe Premiere Rush. Zdroj: adobe.com

Adobe Premiere Rush. Zdroj: adobe.com

Výběr klíčových funkcí aplikace pro úpravu videa – Premiere Rush

Základní nástroje pro úpravy klipů v Premiere Rush

Stejně jako mnoho jiných základních aplikací na úpravu videa, Premiere Rush umožňuje provádět Basic video editační tasky. To zahrnuje oříznutí, otočení, změnu velikosti a korekci barev. Jeho možnosti barevných úprav jsou však o něco komplexnější než v případě průměrného softwaru. Nabízí nemálo předvoleb color gradingu a několik posuvníků, které vám pomohou získat vzhled dle vaší představy.

Zvukové nástroje v Premiere Rush

Aplikace Premiere Rush také obsahuje několik nástrojů pro úpravu zvuku. Můžete několika způsoby ovládat hlasitost různých mediálních souborů. Kromě toho existují nástroje pro snížení šumu a vyvážení zvuku.

Mobilní aplikace Premiere Rush

Aplikace Premiere Rush zazáří, když ji používáte s mobilní aplikací. Software, který je k dispozici pro iOS a Android, vám umožňuje kompletně zařídit postprodukci videa na cestách. To je užitečné pro profesionální video editory, kteří hodně cestují. Od teď tvůrci mohou vytvářet videa pro sociální sítě přímo na chytrých telefonech.

Jací tvůrci mohou profitovat z Adobe Premiere Rush?

Adobe Premiere Rush je vynikající program pro začátečníky nebo ty, kteří chtějí provádět rychlé úpravy svých videí. Nabízí všechny nástroje, které potřebujete k provedení čisté, stručné úpravy pro zveřejnění na sociálních médiích. Online tvůrci, kteří potřebují pouze provést základní úpravy videí, zřejmě ocení aplikaci Premiere Rush, zejména pokud jsou na cestách. Adobe Premiere Rush umožňuje komukoli začít s úpravami přímo v telefonu a dokončit je na notebooku nebo počítači, případně vše zařídit ve smartphonu.

Soubory aplikace Premiere Rush lze navíc převést na soubory Premiere Pro. Profesionálové tak mohou v Rush provádět základní úpravy a později importovat soubory do verze Pro.

Premiere Rush. Zdroj: techcrunch.com

Premiere Rush. Zdroj: techcrunch.com

Používat Adobe Premiere Pro VS Premiere Rush?

Adobe Premiere Pro a Premiere Rush jsou užitečné aplikace pro editaci videa, nicméně každá se hodí v různých situacích. Premiere Pro je vlajkovou lodí společnosti Adobe pro úpravu videa; nabídne téměř vše, co profesionální editor videa kdy bude potřebovat – což je vynikající pro složitější úpravy; jakkoli to může být trochu přehnané řešení pro základní úpravy. Ne každý musí vytasit „největší dělo“,, když potřebuje provést úpravu videa. Například oříznutí klipů pro sdílení na sociálních médiích lze realizovat v aplikaci Premiere Pro, ale pravděpodobně to rychleji uděláte Premiere Rush. Zahrnutí korekce barev, grafiky a klíčových snímků však z Premiere Pro činí editor nejvyšší úrovně, který omezuje jediná věc: lidský faktor, konkrétně dovednosti, znalosti a kreativita uživatele. Co mu však chybí, je jednoduchost a mobilita. To je místo, kde Adobe Premiere Rush exceluje.

Rush má všechny základy, které byste si přáli v softwaru pro editaci videa. Můžete importovat média do své časové osy, oříznout videoklipy, provést základní korekci barev, přidat přednastavenou grafiku a začlenit zvukové stopy do projektu. Rush je vynikající software pro kreativce, kteří chtějí provést rychlou úpravu videa nebo tvůrce obsahu, jež své jednodušší projekty sdílejí na sociální média.

Rush přináší navíc doprovodnou mobilní aplikaci. Úpravy v telefonu můžete spustit na cestách a dokončit je později na počítači, protože aplikace Premiere Rush ukládá do cloudu. Síla aplikace Premiere Pro spočívá v rozsáhlé knihovně nástrojů. Na druhé straně Rush září svou jednoduchostí. Nebude trvat dlouho, než se v této aplikaci naučíte dělat slušné úpravy.

Když se tedy zamyslíme nad otázkou Premiere Pro VS Premiere Rush, všimneme si, že oba to jsou kvalitní, solidní aplikace na úpravu videa; jen se každá hodí na něco trochu jiného, pro jiné účely. Ten, který se vyplatí použít, závisí na vašem workflow, úloze, na níž pracujete, a v neposlední řadě na vašem osobním postprodukčním levelu.

Pokud potřebujete provést rozsáhlejší a složitější úpravy, aplikace Premiere Pro je tou správnou cestou. Pokud chcete realizovat rychlou úpravu nebo připravit záběry pro pozdější rozsáhlejší úpravy, je lepší volbou aplikace Premiere Rush. Bez ohledu na to, co si vyberete, vám oba programy mohou pomoci k profesionální úrovni u videí.

Ceník - Adobe Premiere Rush vs. Adobe Premiere Pro; Zdroj: adobe.com

Ceník – Adobe Premiere Rush vs. Adobe Premiere Pro; Zdroj: adobe.com

Jaké jsou systémové požadavky Adobe Premiere Rush VS Premiere Pro?

Adobe Premiere Pro – systémové požadavky

Systémové požadavky aplikace na úpravu videa Adobe Premiere Pro, pokud používáte systém Mac OS, jsou následující:

 • macOS Catalina v10.15 nebo novější
 • Procesor Intel 6th Gen nebo novější
 • 8 GB paměti RAM
 • 2 GB paměti VRAM GPU
 • 8 GB volného místa na pevném disku pro instalaci – další free space vyžadováno během instalace (nelze instalovat na flash vyměnitelné úložiště)
 • Rozlišení monitoru: alespoň 1280×800

Nyní se podívejme na systémové požadavky aplikace na úpravu videa Adobe Premiere Pro, pokud používáte systém Windows:

 • Procesor Intel generace nebo novější/CPU AMD Ryzen řady 1000 nebo novější
 • Operační systém Microsoft Windows 10 (64bitový), v1909 nebo novější
 • 8 GB paměti RAM
 • 2 GB paměti VRAM GPU
 • 8 GB volného místa na pevném disku pro instalaci. Opět, další volné místo je vyžadováno během instalace (nelze instalovat na vyměnitelné úložiště flash)
 • Rozlišení monitoru 1280×800
 • Zvuková karta: ASIO compatible nebo Microsoft Windows Driver Model
Adobe Premiere Rush, uživatelské rozhraní; zdroj: creativebloq.com

Adobe Premiere Pro, uživatelské rozhraní; zdroj: creativebloq.com

Adobe Premiere Rush – systémové požadavky

Jaké jsou minimální systémové požadavky aplikace pro editaci videa Adobe Premiere Rush?

V případě Windowsu jde o následující:

 • Procesor: Vícejádrový procesor s 64bitovou podporou (doporučeno: Intel Core i5 nebo i7 nebo ekvivalentní)
 • Operační systém: Microsoft Windows 10 s podporou 64bitové verze (verze 1903 nebo novější)
 • Ovladač zařízení: Intel Graphics Driver pro Windows (verze 20.100.6326)
 • Chcete-li používat aplikaci Premiere Rush v systému Windows 11, musíte aktualizovat ovladač NVidia na verzi 12 nebo novější
 • 8 GB RAM paměti
 • 8 GB volného místa na pevném disku pro instalaci; další volné místo je vyžadováno během instalace (nelze instalovat na vyměnitelná paměťová zařízení typu flash)
 • Displej s rozlišením 1280×800 (doporučeno rozlišení 1920×1080 nebo větší)
 • Zvuková karta kompatibilní s protokolem ASIO nebo modelem ovladače Microsoft Windows
 • Aplikace Premiere Rush v systému Windows podporuje stejné grafické karty jako aplikace Premiere Pro
Premiere Rush. Zdroj: premiumbeat.com

Premiere Rush. Zdroj: premiumbeat.com

A jaké jsou systémové požadavky aplikace Premiere Rush na macOS?

 • Procesor: Vícejádrový procesor Intel s 64bitovou podporou (doporučeno: Intel Core i5 nebo i7 nebo ekvivalentní)/Apple M1 chip
 • Operační systém: macOS Catalina 15 nebo novější
 • 8 GB paměti RAM
 • 8 GB volného místa na pevném disku pro instalaci; další volné místo je vyžadováno během instalace (nelze instalovat na svazek, který používá systém souborů rozlišující velká a malá písmena, ani na vyměnitelná paměťová zařízení typu flash)
 • Rozlišení monitoru 1280×800 (doporučeno 1920×1080 nebo větší)
 • Zvuková karta kompatibilní s Apple Core Audio
 • Aplikace Premiere Rush v systému Windows podporuje stejné grafické karty jako aplikace Premiere Pro

Nezapomeňte, že Premiere Rush lze provozovat i na smartphonech. Jaké jsou požadavky v případě systémů s iOS?

 • Operační systém: iOS 13 nebo novější
 • iPhone 7 a novější (zařízení s čipem A9 ARM nebo vyšším)
 • iPad zařízení s čipem A9 ARM nebo vyšším

A v případě Android telefonu? Jednoduše, podporována jsou všechna následující zařízení se systémem Android 9.0.

Premiere Rush. Zdroj: 9to5mac.com

Premiere Rush. Zdroj: 9to5mac.com

O systémových požadavcích pro Adobe Premiere Pro a Adobe Rush hovoříme také v těchto příspěvcích:

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv