obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií vychází z příspěvku How Much Does Final Cut Pro Cost?” od softwarehow.com (ALEX K). Takže máte jistotu, že informace pocházejí od odborníků na IT oblast.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Kolik stojí aplikace pro úpravu videa Final Cut Pro?

Final Cut Pro je aplikace pro úpravu videa, která byla použita k tvorbě mnoha hollywoodských filmů, včetně:

 • „The Social Network“
 • „The Girl with the Dragon Tattoo“
 • „No Country for Old Men“
 • Effects-heavy swords and sandals epos „300“

Mohl by program, který spustí váš MacBook, skutečně zvládnout práci, kterou tyto produkce vyžadují? Ano. Takže to musí stát majlant. Ne!

„Final Cut Pro jsem začal používat k natáčení home movies, protože jde o cenově dostupný program, který nabízel více funkcí, než jsem si (v té době) dokázal představit používat.“

 • Alex K

„A jak roky plynuly a já začal používat více těchto funkcí – a dostával za to zaplaceno – děkoval jsem bohu, že jsem se tehdy rozhodl kliknout v App Store na ‚koupit‘.“

 • Alex  K

Klíčové věci o ceně aplikace pro úpravu videaFinal Cut Pro

 • Final Cut Pro stojí 299,99 $.
 • Zahrnutí nástrojů Motion (vizuální efekty) a Compressor (pokročilý export) přidá dalších 100 $.
 • Celková cena je však příznivá v porovnání s náklady profesionálních programů pro úpravu videa.

Final Cut Pro video editor

Kolik aplikace pro úpravu videa Final Cut Pro stojí?

Krátká odpověď zní: Jednorázovou platbou ve výši 299,99 $ získáte Final Cut Pro (instalovatelný na více počítačů) pro neomezené používání se všemi budoucími upgrady zdarma.

Aby bylo jasno: Za používání Final Cut Pro se neplatí žádné předplatné ani další poplatky. Jakmile tuto aplikací na úpravu videa koupíte, vlastníte to.

Drobné písmo nyní říká, že Apple může změnit názor a rozhodnout se, že vám bude účtovat nejnovější verzi softwaru. Nicméně toto právo neuplatnili za deset let od doby, kdy existuje Final Cut Pro X. (V roce 2020 společnost upustila od „X“ – nyní je to jen „Final Cut Pro“.)

Nicméně stojí za to objasnit: ač Final Cut Pro je plně vybavený profesionální program na úpravu videa, mnoho uživatelů bude muset si koupit doprovodné programy Motion a Compressor. Každý z nich stojí 49,99 $.

I když jsou oba tyto programy užitečné při vytváření filmů, žádný z nich není skutečně nezbytný, dokud se nedostanete hlouběji do vizuálních efektů (Motion) nebo potřebujete průmyslové možnosti pro export filmů (Compressor).

Final Cut Pro - user interface; zdroj: jeadigitalmedia.org

Final Cut Pro – user interface; zdroj: jeadigitalmedia.org

Je 299,99 $ hodně za profesionální program na úpravu videa?

Krátká odpověď zní „ne“. Bohužel táto záležitost není tak jednoduchá.

Final Cut Pro je spolu s Avid Media Composer, Adobe Premiere Pro a DaVinci Resolve jedním z velké čtyřky profesionálních programů pro úpravu videa.

Ale každý z těchto programů se oceňuje jinak, s různými funkcemi a/nebo obsahem, což ztěžuje srovnání „jablek s jablky“.

Avid Media Composer, nebo jen „Avid“, jak je běžně známý, je dědeček editorů videa. Ale prodává se jako předplatné, které začíná na 23,99 $ měsíčně nebo 287,88 $ ročně.

I když si pro Avid můžete koupit trvalou licenci (jako tomu je v případě Final Cut Pro), bude vás to stát neuvěřitelných 1 999,00 $. Studenti však mohou získat trvalou licenci za pouhých 295,00 $. Nicméně po prvním roce musíte za upgrade platit.

Podobně společnost Adobe prodává Premiere Pro na základě předplatného, přičemž účtuje 20,99 $ měsíčně nebo 251,88 $ ročně. A After Effects (program vizuálních efektů podobný Apple’s Motion) stojí dalších 20,99 $ měsíčně.

Nyní musíte zaplatit společnosti Adobe 54,99 $ každý měsíc v rámci předplatného „Creative Cloud“. Tím získáte nejen Premiere Pro, ale i After Effects a tunu dalších programů Adobe.

Adobe Creative Cloud zahrnuje všechny programy Adobe, o kterých jste pravděpodobně slyšeli: včetně Photoshopu, Illustratoru, Lightroom a Audition; stejně jako hromadu dalších programů, o kterých jste možná nikdy neslyšeli: některé se vám mohou líbit, jiné vám mohou připadat zbytečné.

Nicméně 54,99 $ měsíčně dává dohromady 659,88 $ ročně. Což není zanedbatelná částka.

Pro studenty je Creative Cloud výrazně zlevněný na 19,99 $ měsíčně (239,88 $ ročně). Ale jakmile škola skončí, bude vám za používání všech těchto aplikací účtováno 659,88 $ ročně.

„To je jeden z důvodů, proč jsem po ukončení školy nezůstal u Premiere. Prostě jsem si to nemohl dovolit.“

 • Alex K

A konečně, DaVinci Resolve má nejatraktivnější cenu: Je zdarma. Opravdu. Bezplatná verze nenabídne všechny funkce, které má placená verze, ale nechybí jich mnoho. Pouze vysoce pokročilí tvůrci videí možná zjistí, že potřebují upgradovat na placenou verzi.

A kolik stojí placená verze DaVinci Resolve? V současnosti jen 295,00 $, ač před nedávnem to bylo 995,00 $ za trvalou licenci. Ta stejně jako Final Cut Pro zahrnuje všechny budoucí aktualizace.

A DaVinci Resolve zahrnuje své ekvivalenty pro aplikace Apple Motion a Compressor přímo do hlavního programu DaVinci Resolve. Takže za předpokladu, že tuto funkci nakonec budete chtít, můžete ušetřit téměř 100 $ z celkových nákladů na používání Final Cut Pro.

Závěrem lze říci, že Final Cut Pro a DaVinci Resolve jsou ze čtyř profesionálních editačních programů jednoznačně nejlevnější, pokud jeden z nich plánujete používat déle než rok.

Takže ne, 299,99 $ není mnoho za profesionální editační program; ač se vám to může zdát jako vysoká částka.

Final Cut Pro - ceník; zdroj: apple.com

Final Cut Pro – ceník; zdroj: apple.com

Speciální balíček Final Cut Pro pro studenty

V současné době Apple nabízí studentům balíček Final Cut Pro, Apple Motion a Compressor a také Logic Pro (software pro úpravu zvuku od Applu) a MainStage (doprovodná aplikace k Logic Pro). To vše za pouhých 199,00 $!

Jedná se o slevu 100 $ na cenu samotného Final Cut Pro a dostanete zdarma Motion a Compressor. K tomu přidejte Logic Pro – který se samostatně prodává za 199,00 $ – a také MainStage. Obojí dostanete zdarma. Úspora je, no, obrovská.

Jakmile získáte trvalé licence (s bezplatnými aktualizacemi) na veškerý software společnosti Apple bez ohledu na to, i když opustíte školu, ti z vás, kteří jsou v současné době studenti, by se měli nad tímto balíčkem vážně zamyslet.

A pro ty, kteří školu opustili už dávno, co takhle zapsat se na oficiální kurz editace ve Final Cut Pro na vašem okolí, abyste se mohli kvalifikovat jako student?

K dispozici je bezplatná zkušební verze aplikace pro úpravu videa Final Cut Pro!

Pokud nejste rozhodnuti, zda je Final Cut Pro pro vás to pravé, Apple nabízí 90denní bezplatnou zkušební verzi.

Nyní nezískáte vše, co nabízí placená verze, ale budete mít k dispozici všechny základní funkce bez omezení. Takže budete moci okamžitě začít s úpravami, získat představu o tom, jak to funguje, a zjistit, jak se vám tato aplikace líbí. (Většina kreativců se vyhraňuje na extrémní názory „nenávidím X miluji to“.)

Zde si můžete stáhnout zkušební verzi Final Cut Pro od společnosti Apple.

Final Cut Pro - ceník apps bundle; zdroj: apple.com

Závěr o ceníku Final Cut Pro

Final Cut Pro stojí 299,99 $. Za tuto jednorázovou platbu získáte profesionální program pro úpravu videa a celoživotní upgrady. Ve srovnání s Avid nebo Premiere Pro je cena Final Cut Pro přesvědčivě nízká.

Zatímco DaVinci Resolve má podobnou cenu (dobře, o 5 $ levnější a o 105 $ levnější, pokud předpokládáte, že nakonec koupíte Motion a Compressor), jedná se o velmi odlišné programy. Někteří redaktoři milují jedno a druhé ne a někteří (jako já) je milují oba, ale z velmi odlišných důvodů.

Nakonec, program na úpravu videa, který se rozhodnete koupit, by měl být ten, který vám nejlépe vyhovuje, za cenu, kterou si můžete dovolit.

Přijde vám aplikace na úpravu videa drahá?

Není to jen o ceně, ale také o času, který investujete do osvojení aplikace na úpravu videa. Pokud věříte, že nemáte talent (nebo čas, nebo nervy, nebo výkonný počítač,…) na úpravu videa, možná se vyplatí přenechat tento úkol videoprodukci Zábavná média. Nebojte, nestojíme milion. A pokud video natočíte a na nás necháte pouze postprodukci videa, tak to budete mít ještě levnější!

Kontaktujte nás, nebo o nás napřed zjistěte více.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv