obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Poznejte Bezobalu, který bude dalším hostem Zábavné show!

Říkáte si, že prodejna bez obalů není žádná revoluce? To nevíte, co za tím stojí, a co se s tím pojí. Spoustu užitečných a zajímavých informací zjistíte v rozhovoru. Nestačí vám to? Pak čtěte tento článek. Nebo se rovnou podívejte na rozhovor s ředitelem Bezobalu Jiřím Sedlákem.

Co je to Bezobalu?

Bezobalu (skutečně psáno dohromady – nikoli „Bez obalu“) je iniciativa provozující prodejny, kde pořídíte kvalitní produkty do vlastních nádob.

Prodávají se potraviny, eko drogerie a přírodní kosmetika. Nechybí značky jako:

 • Králíčkova Biozelenina
 • Sonnerton
 • bio nebio
 • pekárna Dvorník
 • Tierra Verde
 • Mýdlovar

Kompletní přehled sortimentu zde!

Znovupoužitelné obaly si lze pořídit na prodejně, ale i přinést z domu. Stačí, aby byly omyvatelné: zavařovací sklenice, látkové pytlíky a potravinové dózy jsou dobrou volbou.

Produkty jsou umístěny ve větších boxech, násypnících či barelech. Nechybí lopatky, kovové kleště apod. pro snadný přesun do vašeho obalu. A to přesně v takovém množství, jaké potřebujete.

„Předcházíme vzniku zbytečného odpadu z jednorázových obalů a spolu s dodavateli hledáme cesty k odpovědnější distribuci.“

Bezobalu rozšiřuje udržitelnost, jak se dá:

 • Komunikuje s českými dozorčími orgány
 • Vyvíjí efektivní metody pro lokální trh
 • Navazuje spolupráci se zahraničními Zero Waste obchody
 • Pomáhá zájemcům v ČR s otevřením prodejen založeným na stejné myšlence
 • Mapuje obdobné vznikající obchody
 • Šíří koncept Zero Waste pomocí nejrůznějších osvětových projektů: včetně těch na školách a ve firmách. „Problémy vysvětlujeme do hloubky a zasazujeme je do kontextu.“
 • Dokonce i v médiích se snaží veřejnost povzbudit ke změně smýšlení a návyků. „Otevřenou komunikací posilujeme podávání ryzích a pravdivých informací.“

„Jsme kmen. Máme společný smysl, hodnoty a rituály.“

bezobalový obchod - ovoce

Jaký cíl má iniciativa Bezobalu?

Vizí Bezobalu je svět založený na „odpovědném přístupu k sobě samému, ke společnosti, a k životnímu prostředí (…)“.  Iniciativa upozorňuje na nezodpovědné a krátkozraké činy. Prosazuje „spravedlnost spojenou s přijetím odpovědnosti za negativní dopady vyplývající z ekonomické činnosti.“ Vlastním jednáním se snaží zaktivizovat občanskou společnost.

„Svými činy podporujeme šetrné zacházení s přírodními zdroji a udržitelný způsob obývání planety.“

Jak vznikla iniciativa Bezobalu?

Bezobalu má ve své historii spoustu milníků. Podrobnosti se dozvíte na oficiálním webu: stačí rozkliknout sekci „Historie Bezobalu“.

Nyní se omezíme na stručnou odpověď na otázku „jak vznikla iniciativa Bezobalu?“.

březnu 2013 se zformoval tým iniciátorů, inspirovaný londýnským bezobalovým obchodem Unpackaged. Brainstormuje cesty, kam by mohl projekt směřovat. Měsíc nato projekt uspěl v Social Impact Award, soutěži společensky prospěšného podnikání. Díky tomu se tým stal členem Impact HUB Praha. Zde s mentory konzultoval projektový záměr.

březnu 2014 se realizovala první objednávka pro několik rodin. Následovala první z mnoha cest „za zkušenou“ do zahraničních bezobalových prodejen.

Zájemců o zero waste produkty už roku 2015 přibývalo a systém objednávek v domácích podmínkách v dalších měsících přestal kapacitně dostačovat. Proto si nadšenci pronajali prostory bývalých skladů na dvorku v Bělehradské ulici (Praha 2).

Na projekt se v září strhla nebývalá mediální pozornost. Iniciativa se začala prezentovat na různých eventech a spustila testovací prodej mezi komunitou z hromadných objednávek. Zatímco zákazníků přibývalo, v listopadu proběhlo otevření pro veřejnost v režimu klubové výdejny. Za rok 2015 tým odbavil 6,6 K zákazníků, dosáhl bezmála 290 K přístupů na web a téměř 12,2 K podporovatelů na sociálních sítích! (Mrkněte na jejich FB)

TIP: Sociální sítě nejsou jen černé, ale ani bílé. Podívejte se na upřímný rozhovor o sociálních médiích se Stanislavem Průšou!

březnu 2016 došlo k založení zapsaného ústavu Bezobalu, jakožto právnické osoby.

bezobalový obchod - mýdla - detailně

Kde mohu nakoupit bez obalu?

Iniciativa založila několik bezobalových prodejen v Praze. Konkrétně na těchto adresách:

Nicméně zero waste myšlenky se v ČR chytlo dost lidí. Je proto velká šance, že na obchod bez obalů narazíte v každém velkém městě; nebo i na vesnici. (Koukáme na tebe, Biobezobalu Zachotín!)

Zkrátka Bezobalu rozhodně není žádný skomírající projekt či jedna prodejna, která se myslí, že změní svět. Jedná se o velkou iniciativu propojenou i se zahraničím. Pokud se na nákup bez obalů necítíte, můžete alespoň odebírat jejich zero waste tipy prostřednictvím newsletteru, nebo si přečíst zajímavé články na blogu.

bezobalový obchod - mošty

Obrázek nad sůl, video nad zlato

Je pěkné povídat o Bezobalu formou textu. Nicméně interview ve formě videa vám poskytne více informací. A co víc, je prokázáno, že videobsah si lidé více pamatují než prostý text. (A více baví!)

Takže hůra do video interview se zero waste iniciativou!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv