obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Určitě se vám už někdy stalo, že jste po zhlédnutí nějakého filmu či obrázku cítili nutkání jít si koupit nějakou věc nebo se třeba jen podívat na stránky nějaké firmy. Nevěděli jste proč, ale najednou jste třeba měli chuť na něco nezdravého. Poznáváte se v tom? Pokud ano, tak na vás pravděpodobně zacílila podprahová reklama. Sepsali jsme pro vás článek o tom, co je podprahová reklama, jak na nás působí, jaké je její využití a jak je to s její legálností, čtěte níže.

Zpátky do minulosti

Dříve i dnes se podprahová reklama (v angličtině subliminal advertising) používala tak, aby zacílila na divákovo podvědomí a tím ovlivnila jeho smysly, čímž se divák stal příjemcem této reklamy. V podstatě si můžeme říct, že se jedná o reklamu, u které si ani neuvědomíte, že je to reklama, protože necílí na vaše vědomí, ale podvědomí. Je do jisté míry skryté ovlivňování zákazníka, který nepozná, že je ovlivňován, protože on sám reklamu nevnímá, ale jeho mozek ano.

Tento pojem je známý již od 20. let minulého století, během nichž byla armáda Spojených států amerických obviněna, že používala podprahovou reklamu a její signály ve svých sděleních tak, aby naverbovala mladé lidi a přiměla je k tomu, aby se nechali odvést do války.

Vědecké pokusy

V 60. letech 20. století provedl Hale Becker pokus týkající se podprahové reklamy. Během svého pokusu pouštěl v jednom obchodním domě zákazníkům do reproduktorů hudbu, aby zpříjemnil jejich nakupování. Písně, které byly pouštěny v nákupním centru obsahovaly hlavně slovní spojení: „Nebudu krást“ a „Jsem čestný“. Během následujícího půl roku dle dostupných zpráv výrazně klest počet krádeží v tomto obchodním domě o 75 %.

O další takový marketingový experiment se v roce údajně pokusil roku 1957 James Vicary, který do filmu Picnic, který v tu dobu promítala kina, vložil dva vzkazy, a to: „Pijte Coca-colu“ a „Máte hlad? Jezte popcorn“. Údajně se měl díky této skryté reklamě zvýšit prodej sladkého nápoje o 18 % a popcornu až o téměř 60 %. O pár let později ale Vicary přiznal, že si celý pokus vymyslel. Zajímavé ale je, že ke zvýšenému prodeji Coca-coly i popcornu skutečně došlo. Spíše to ale bylo tím, že se celý příběh děje filmu odehrává na poušti, a tak lidé měli přirozeně žízeň po zhlédnutí filmu a také proto, že v té době došlo ke zlevnění těchto produktů.

V průběhu následujících let se toto téma stalo velmi často diskutovaným, protože se podprahová reklama neobjevovala s postupem časů už jen ve filmech a reklamách, ale také v populární hudbě. Za příklad uveďme třeba nejznámější píseň kapely Led Zeppelin „Starway to Heaven“, během níž má zpěvák vyzývat Satana, pokud je píseň hraná pozpátku. Napadlo vás to někdy?

Jak podprahová reklama funguje?

Jak jsme již napsali, podprahová reklama funguje tak, že ovlivňuje vaše podvědomí, a to takovým způsobem, že vlastně nemáte možnost si všimnout, že se jedná o reklamu, natož o podprahovou reklamu. Často se tato reklama dává například jako vzkaz do filmu či jiného video spotu v zakódované podobě, tedy v ne zcela zřetelném slovním tvaru či tvaru. Takže vlastně nemáte ani možnost si text vědomě přečíst, dekódovat a rozluštit, ale do vašeho podvědomí se uloží informace, která byla v dané reklamě sdělena.

Podprahová reklama totiž využívá obecné teorie vědomí a nevědomí. Podvědomí totiž podle odborníků přebírá funkci řízení člověka v okamžiku, kdy je vědomí zahlceno jinými informacemi, takže třeba v okamžiku, kdy je člověk vědomě zaměřen na jiné informace či děj. Pokud vám tedy někdo vloží rychlou zprávu do probíhajícího děje, kam zaměřujete svoji pozornost, nemáte vekou šanci tuto podprahovou zprávu rozluštit.

Existuje několik forem podprahové reklamy, tři základní jsou:

  • Obrazová – v té se jedná o textové sdělení (například pokus Jamese Vicaryho „Pijte Coca-colu“)
  • Zvuková – v té se zapojuje sdělení do zvuku (například pokus Hale Beckera v obchodním domě)
  • Obrazově-zvuková – text sdělení je promíchán se zvukem

Podprahová reklama a její využití

Často v marketingu bývá podprahová reklama spojována s politickou propagandou totalitních režimů. Dnes ale už víme, že podprahová reklama nemusí sloužit jen k těmto účelům, ba naopak dneska různých forem podprahové reklamy využívají i agentury a společnosti pro komerční účely.

Reklamní agentury se dnes snaží zaujmout podvědomí příjemce reklamy často sexuálními symboly, protože v dnešní době můžeme jednoznačně říci, že vše, co má sexuální nádech či podtext zákazníka snadno a velmi rychle zaujme. Příkladem můžeme uvést logo Staropramenu Cool, jehož příchuť Hořký pomeranč připomíná siluetu mužského přirození. Takové zobrazení mužského genitálu ale není ojedinělé ve světě reklamy. Značka cigaret Benson & Hedges, která v 70. letech 20. století přišla se svojí reklamou, zaujala tím že na zádech dívky, která se objímá s chlapcem je s trochou představivosti vidět, jak chlapec drží v ruce penis a jeho výraz napovídá k tomu, na co asi myslí. Všimli jste si toho?

Plakát nápoje Staropramen

Plakát k reklamě Benson & Hedges

Reklamu táhnou ale nejen sexuální symboly, ale samotné nápisy slova „sex“. Tak třeba značka alkoholu Gilbey’s do své obrazové reklamy na gin dostala právě přímo slovo „sex“. Když se podíváte na sklenici s ledem, jistě si všimnete skrytých tří písmen pod sebou. Pokud vám toto nestačí, zaměřte se na odraz láhve v dolní části obrázku. Slovo „sex“ skryla do své reklamy také Pepsi, která tato písmena umístila nenápadně na zadní partie skauta. Přesvědčte se níže.

Gilbeys Gin

Pepsi skaut - obrázek

Vzkazy reklamy ale nemusí mít vždy pouze sexuální motiv. Asi nejznámější podprahová reklama je z novodobé historie filmu, a to konkrétně ze série filmů Pán prstenů. Do Mordoru se totiž dostala i Coca-cola. Toto asi nemusíme blíže popisovat, podívejte se sami.

CocaCola na prstenu z Pána prstenů

Jak je to s podprahovou reklamou dnes?

Dnes tento druh reklamy většina zemí světa zakazuje. U nás je striktně zakázána zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Zajímavé ale je, že na poli Evropské unie tato reklama zakázána není.

Je stále diskutabilní, jestli podprahová reklama a její signály opravdu fungují a jsou účinné či nikoliv. Platí ale, že už se nejedná pouze o politické symboly k propagování politické ideologie, ale také i pro komerční účely.

I když by se tedy díky zákazům objevovat neměla, dejte si na ni pozor, je dost možné, že je tato reklama využívána kolem vás, je na vás zacílena a vy o ní třeba vůbec nevíte. Ale nebojte se zas až tak moc, podprahová reklama neovlivní vaše rozhodování zcela, ale pouze vás k něčemu může „nakopnout“.

Až příště budete koukat na Lvího krále…

… podívejte se jednak na jeho oficiální plakát, ve kterém je možné vidět siluetu dámského pozadí nebo na scénu z filmu, ve které s trochou představivosti hvězdy tvoří nápis „sex“.

Lví král - souhvězdí

Lví král - plakát

Lubomír Novohradský
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit









    Všechny položky označené * jsou povinné

    Zábavná média s.r.o.

    • V Novém Hloubětíně 874/12
    • 198 00, Praha 14
    • IČ: 09542515
    • Tel.: +420 775 927 800
    • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv