obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Najít kvalitní program na úpravu videa není věc snadná, zejména v dnešním přehlceném internetu. Proto si pro vás Zábavná média připravila sérii článků, kde porovnává vždy dvojici aplikací na editaci videí.

Final Cut Pro - logo; zdroj: apple.com

Final Cut Pro – logo; zdroj: apple.com

V tomto díle se do ringu dostaly dva slibní kandidáti na nejlepší program pro střih videa: Adobe Premiere Pro a jeho rival z říše macOS: Final Cut Pro.

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Recenze programů na úpravu videa Adobe Premiere Pro a Final Cut Pro. Poznejte výherce i rozdíly.

Final Cut Pro je nedestruktivní software pro editaci videa. Program vzešel z dílny Macromedia Inc. Později přešel pod křídla Apple Inc. Final Cut Pro umožňuje uživateli upravovat, zpracovávat a poskytovat hotová videa v široké škále formátů. Navíc podporuje offline úpravy.

Tento software se obecně používá ve sféře malých podniků. Final Cut Pro je určen pro systém Mac OS. Uživatelé operačního systému Windows tedy musejí hledat alternativní řešení úpravy videa. Jedná se o stabilní, vesměs robustní software s jednorázovým ceníkem.

Nejčastěji používaný filmaři a nadšenci, Final Cut Pro je poměrně náročný program. Nicméně někteří recenzenti jsou toho názoru, že si jej docela snadno osvojí i někteří začátečníci v oblasti video editace.

Final Cut Pro - user interface; zdroj: apple.com

Final Cut Pro – user interface; zdroj: apple.com

Software pro úpravu videa založený na časové ose vyvinutý společností Adobe Systems je Adobe Premiere Pro. Spuštěn v roce 1991, lze jej používat v systému Windows, ale i Mac OS. Nové verze aplikace Premiere Pro jsou publikovány jako součást licencovaného ekosystému Adobe Creative Cloud. Aplikace spolupracuje s podpůrnými programy, jako je Adobe After Effects, které mohou fungovat i samostatně. Premiere Pro má nejlepší možnosti color gradingu. Je zaměřen spíše na profesionální publikum.

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Srovnání programů na úpravu videí: Adobe Premiere Pro vs. Final Cut Pro

Níže jsou uvedeny 4 hlavní rozdíly mezi aplikací Adobe Premiere Pro a Final Cut Pro.

Oba programy na úpravu videí jsou populární volbou na trhu; pojďme se bavit o některých hlavních rozdílech:

Adobe Premiere Pro volí spíše zkušení video editoři, protože je méně intuitivní ve srovnání s Final Cut Pro, který má vysoce přizpůsobitelné a atraktivní rozhraní pro tvůrce na nižším editačním levelu.

Final Cut Pro nabízí rychlé vykreslování a export videí, a to i v kvalitě 4K, bez nutnosti vynaložení velkého množství energie. Zato Adobe Premiere Pro je bohužel podstatně pomalejší v této oblasti.

Export i vykreslování ve Final Cut Pro jdou zkrátka velmi hladce, efektivně. Jakmile uživatel začne exportovat videa na konkrétní místo – řekněme Facebook – stane se to v reálném čase. V marketingu není čas ztrácet čas nejprve exportem souboru, jeho ukládáním do počítače a opětovným čekáním na jeho nahrání na Facebook.

Adobe Premiere Pro má tradičnější a flexibilnější časovou osu. Umožňuje uživateli pracovat na různých vrstvách

 • Videa
 • Zvuku
 • Obrazu
 • Textu

Funguje tedy na bázi jednotlivých prvků. Final Cut Pro se někdy může chovat jako nepružný a omezený.

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com

Final Cut Pro lze již od pradávna jednoduše boostnout pomocí pluginů. Poskytuje doplňky, které pomáhají uživateli vytvářet:

 • Vizuální 3D efekty
 • Přemapovat čas (time-remapping) pro vznik zpomalených scén
 • A mnoho dalších

V aplikaci Premiere Pro dříve musel uživatel přejít na After Effects pro učinění téhož. Dnes již jsou naštěstí k dispozici nejrůznější pokročilé Adobe Premiere Pro pluginy, které si poradí se všemožnými tasky. Další výhodou je, že oba programy pro úpravu videa nabídnout kromě placených pluginů i bezplatné možnosti.

Oblast srovnávání Adobe Premiere Pro Final Cut Pro
Definice Destop software pro úpravu videa, který umožňuje uživateli zdaleka nejen provádět základní úpravy. Nabízí mnohem více, jako je úprava barev, ale i jemné ladění zvuku. Jde o plynulý a rychlý software na úpravu videa pro pokročilé uživatele systému Mac OS. Tento program pomáhá uživateli rozšířit své znalosti a vytvářet ohromující videa.
Použití V kostce, používá se k přeměně „RAW“ (neupravených) záběrů na strhující filmové produkty. Obecně jej využívají profesionálové a filmaři. Nejčastěji je chválen pro svou rychlost. Profituje také z chytře navržených databází pro rychlé sledování důležitých informací. V podstatě jej používají kreativci, kteří chtějí zařídit tvorbu a publikaci videa od A do Z v jednom softwaru, na jednom PC.
Přednosti
 • Podporuje Mac OS a Windows.
 • Usnadňuje pokročilé sledování pro identifikaci objektů.
 • Rozumí si se slavnými produkčními aplikacemi, jako je Photoshop či Adobe Speed Grade
 • Přichází s funkcí multi-camera editing
 • Může provádět GPU vykreslování na Macu
 • Od svého příchodu, pokud jde o cloudový model, poskytuje uživateli časté aktualizace s pokročilejšími funkcemi.
 • Má lepší možnosti color gradingu ve srovnání snad s jakýmkoli softwarem pro úpravu videa. I když DaVinci Resolve
 • Adobe Premiere Pro je software, který vede v oblasti týmové spolupráce. Každý člen týmu má přístup k libovolnému souboru každého člena v síti. Uživatelé totiž mohou sdílet soubory a realizovat úpravy v síti.
 • Oblíbená aplikace pro rychlé vykreslování.
 • Dodává se s VFX
 • Jeho využití GPU je chvályhodné.
 • Umožňuje uživateli upravovat videa pomocí více kamer.
 • Final Cut Pro je nezávislý na typu rozlišení videí
 • Pracuje na efektech a grafice v reálném čase
 • Představuje ekonomičtější možnost vzhledem k jednorázovému nákupu.
 • V současné době je Final Cut Pro nejrychlejším nástrojem pro editaci videa na světě.
 • Organizovaný software, který se snadno používá a je celkem srozumitelný i pro začátečníky.

A co nevýhody Adobe Premiere Pro vs. Final Cut Pro?

Nebudeme vám lhát: dobře se ptáte, oba programy na úpravu videa mají i své nevýhody. O jaké konkrétní nedostatky se jedná?

Final Cut Pro - user interface; zdroj: jeadigitalmedia.org

Final Cut Pro – user interface; zdroj: jeadigitalmedia.org

Apple Final Cut Pro – nedostatky

 • Podporuje pouze systém Mac OS.
 • Nefunguje v síti, takže obvykle postrádá pravidelné aktualizace.
 •  Trpí několika základními problémy s kompatibilitou a formátem.

 

Final Cut Pro - ceník; zdroj: apple.com

Final Cut Pro – ceník; zdroj: apple.com

Adobe Premiere Pro – nedostatky

 • Nedostatečná podpora pro efekty VFX: pokud jste VFX umělec, budete si muset Premiere Pro používat v kombinaci s Adobe After Effects.
 • Trpí pomalým vykreslováním.
 • Pokud uživatelé potřebují pracovat s vysokým rozlišením, jako je 4K, zklame nižším výkonem.
 • Je to výkonný software, ale v některých oblastech není snadný na pochopení.
 • Premiere Pro nabízí širokou škálu úprav textem nadpisu. Ale pro pokročilejší 3D se musí uživatel spolehnout na Adobe After Effects.
Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Jaké další odlišnosti je dobré vědět u Adobe Premiere Pro vs. Final Cut Pro?

Adobe Premiere Pro a Final Cut Pro, dva z nejpopulárnějších programů pro úpravu videa, si často konkurují, pokud jde o funkce a možnosti. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi těmito dvěma softwary?

Pro začátek je Adobe Premiere Pro součástí sady nástrojů Creative Cloud, zatímco Final Cut Pro je k dispozici jako samostatný program. To znamená, že uživatelé Premiere Pro mají přístup ke všem ostatním aplikacím Creative Cloud, jako jsou After Effects a Photoshop, zatímco uživatelé Final Cut Pro nikoli.

Dalším klíčovým rozdílem je, že Premiere Pro používá tradiční rozhraní pro úpravy časové osy, zatímco Final Cut Pro používá modernější magnetickou časovou osu. Díky tomu bude Premiere Pro familiárnější pro uživatele přicházející z jiného editačního softwaru, zatímco magnetická timeline může uživatelům ušetřit čas automatickým přizpůsobením klipů tak, aby odpovídaly časové ose.

Pokud jde o ceny, Adobe Premiere Pro je k dispozici jako součást předplatného Creative Cloud od 31,49 USD/měsíc nebo 239,88 USD/rok. Final Cut Pro je k dispozici za jednorázový nákup za 299 $.

Závěr o programech pro úpravu videa

Oba programy, Adobe Premiere Pro i Final Cut Pro nabízejí téměř stejný druh úprav videa. Přesto se liší v mnoha ohledech. Nejvýraznější rozdíl mezi Adobe Premiere Pro a Final Cut Pro je ten, že Final Cut Pro je určen pouze pro uživatele Apple Mac, zatímco Adobe Premier Pro může být používán uživateli systému Windows i Mac OS.

Pokud se uživatel zabývá exportem, vykreslováním a stabilizací, Final Cut Pro je odborníkem na tyto oblasti. Získané výsledky jsou v něm velmi jasné ve srovnání s Adobe Premiere Pro, jakkoli i toto řešení podporuje stabilizaci, která navíc může být vylepšená externími pluginy. Ačkoli ani jeden ze softwaru nelze považovat za levný, Final Cut Pro je z ekonomického hlediska rozumnější volbou, vzhledem k možnosti jednorázové investice.

Vše tedy závisí na uživateli a jeho povaze práce. Pokud je uživatel méně zkušený a chce stále ještě poměrně jednoduchý nástroj s krátkou křivkou učení, ale zároveň se silnými a kvalitními funkcemi, je namístě zvolit. Final Cut Pro. V případě zájmu o pokročilejší nástroj s velice bohatou škálou možností úprav, měl by sáhnout po a Adobe Premiere Pro.

Final Cut Pro - ceník apps bundle; zdroj: apple.com

Final Cut Pro – ceník apps bundle; zdroj: apple.com

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv