obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Sféra podcastů a YouTube kanálů se významně prolíná…

YouTube se rozhodně zajímá o dynamiku a zážitek z podcastů. V minulém roce dokonce zaměstnalo ředitele oblasti podcastingu Kai Chuka. Kromě toho společnost Podnews zveřejnila prezentaci plánů pro podcasting na YouTube, která ukazuje, že zamýšlí „přijímat RSS kanály přímo“. Právě teď YouTube usilovně pracuje na tom, aby lidé, kteří mají cokoli k propagaci, měli zájem investovat do jejich programu reklam na YouTube (YouTube Ad Sales).

Tato videoplatforma má minimálně 2,6 miliardy aktivních uživatelů. YouTube Premium a YouTube Music mají dohromady 50 milionů odběratelů. Navíc je to druhý největší vyhledávač. To znamená, že značný počet lidí má zájem zjistit, zda existuje video o určitém tématu, než je tomu v případě ostatních médií.

Pokud chcete svůj podcast propagovat široké skupině, YouTube je pro tento záměr dobré místo. Nicméně, stejně jako většina reklamních strategií, vyžaduje pozornost věnovanou detailům a něco stojí (ne, YouTube vám skutečně neudělá reklamu zdarma). Měli byste tedy inzerovat váš podcast na YouTube? Podívejme se blíže na tuto problematiku a poté zjistěte, jak tak učinit.

Youtube Premium

Nejjednodušší způsob, jak inzerovat podcast na YouTube

Nejjednodušším řešením je vytvořit doprovodný YouTube kanál pro váš podcast a zveřejňovat to nejlepší z vašich epizod. Můžete to udělat pomocí audiogramového softwaru, jako je Headliner, případně základního softwaru pro úpravu videa typu iMovie. Vaše logo podcastu funguje dobře jako statický obrázek, ale služby jako Shutterstock mohou přidat šmrnc. (Podívejte se, kde sehnat kvalitní obrázky levně, nebo dokonce zdarma?) Ujistěte se, že vaše video obsahuje jasnou výzvu k akci, aby publikum vědělo, že může získat více informací třeba z vašeho podcastového webu.

Lidem, kteří používají YouTube jako vyhledávač, to poskytuje ukázku hodnoty vašeho podcastu, za předpokladu, že je téma jasné a efektivně popsáno.

Poté mohou přejít na váš web nebo vyhledat další informace ve své oblíbené aplikaci pro poslech podcastů, jako je Spotify. (Věděli jste, že i my jsme aktivní na tomto podcastovém gigantovi?)

Nicméně sem vstupuje několik faktorů: zda lidé hledají váš podcast, případně alespoň téma, které řeší, a dále je tu algoritmus, který vaše dílo může naservírovat osobám hledajícím podobná videa.

Audiogram - headliner

Není pochyb o tom, že YouTube zvýšilo počet reklam, které pravidelně zobrazuje. Pokud toho chcete využít, čtěte dále.

Jak začít s inzercí podcastu na YouTube?

Google vlastní YouTube, takže první věc, kterou musíte udělat, je zaregistrovat se do Google Ads. Oddělení podpory Google nabízí podrobný návod, jak nastavit videoreklamu. Místo toho, abychom ten dokument „recitovaly“, vám ukážeme širší kroky, stejně jako jak můžete doladit různé detaily týkající se podcastové reklamy na YouTube.

Tip ke čtení: Kde propagovat váš podcast?

Vaše reklamní podcastové video

Délka se může lišit od šesti sekund po minutu nebo více v závislosti na typu reklamní kampaně, kterou chcete realizovat. Pokud ještě nemáte upoutávku na podcast, vytvořte si ji. Dále uvádíme základ toho, co by měla zahrnovat:

 • Titulek podcastu
 • Pro koho je dílo určeno
 • O co konkrétně v daném podcastu jde
 • Jak poslouchat

Tak představíte publiku dostatek dat pro to, aby mohlo provést informované rozhodnutí. Ujistěte se, že uživatelům nabízíte něco konkrétního. Nedovolte, aby pro ně bylo snazší kliknout na „přeskočit reklamy“, než následovat vaši výzvu k akci.

Čtyři věci, které je klíčové vědět pro úspěšnou podcastovou reklamu

Jakmile dokončíte reklamní video, budete muset mít připravené čtyři věci; tedy pokud chcete maximalizovat šanci na úspěch. Jedná se o následující:

 • Jaký je váš cíl pro reklamní kampaň (tj. třeba „získat 100 nových registrací do e-mail listu“ nebo „50 nových sledujících“).
 • Kolik plánujete utratit
 • Kdy chcete, aby reklamní kampaň začala a skončila
 • Koho chcete oslovit (věk, pohlaví, region a jazyk)

Pokud…

 • Si s těmito odpověďmi nejste jisti
 • Právě začínáte s podcastem
 • Máte méně než deset epizod

Použijte vámi vytvořenou upoutávku a raději udělejte nějakou křížovou propagaci (cross-promotion) s podobně smýšlejícími podcastovými kolegy. Je to levnější, a navíc to vytváří dobrou karmu.

4 tipy na Youtube

Vaše cíle v podcastovém světě

Google reklama je určena k prodeji čehokoli. Proces musíte přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašemu podcastu.

První otázka, na kterou se vás zeptají, je váš cíl, přičemž vám nabídnou vícero možností odpovědi. Ne všechny cíle jsou relevantní k podcastové sféře. Musíte se rozhodnout, na které myšlenky se budete soustředit nyní a na které až později. Váš výberů zúží možnosti, které budete moci provést později.

Pokud si nejste vaším cílem jisti, lze doporučit vybrat „Návštěvnost webu“ (Website Traffic); v rámci toho navést uživatele na konkrétní URL adresu. Může to být vaše homepage podcastového webu nebo stránka „poslouchat nyní“ na onom webu. Naštěstí tím, že uživatele navedete na konkrétní adresu URL, dosáhnete mnoha stejných cílů jako v případě ostatních kategorií, a navíc získáte větší flexibilitu při volbě formátu reklamy. Zkrátka volba „website traffic“ vám nezatopí.

Návštěvnost webu

Kolik peněz chcete vložit do podcastové reklamy?

Vaše strategie nabídek AKA bid strategy určuje nejen to, kolik zaplatíte za inzerci podcastu na YouTube, ale také to, jakou akci uživatel provede. Sdělujete YouTube, že chcete platit jedním z následujících způsobů:

 • Cena za zhlédnutí (CPV)
 • Cena za zobrazení nebo 1 000 zhlédnutí (CPM aneb cena za tisíc)
 • Konverze aneb cena za akci (CPA). Jde o další způsob vyjádření ceny za proklik, tj. když a uživatel klikne na videoreklamu a zobrazí další informace.

Můžete nastavit denní rozpočet, vyjadřující, kolik peněz jste ochotni utratit za den během kampaně, nebo celkový rozpočet kampaně. To umožňuje Google reklamám optimalizovat výkon vaší kampaně a plánovat dny s vysokou či nízkou návštěvností.

Cena reklamy na podcast na youtube - laptop a na něj peníze

Cena podcastové reklamy na YouTube

Jediný způsob, jak s jistotou zjistit, kolik bude stát inzerce podcastu na YouTube, je metoda pokus-omyl. Většina tvůrců, kteří to zkusili, však tvrdí, že cena se pohybuje mezi deseti až třiceti centy za zhlédnutí nebo akci.

Influencer Marketing Hub uvedl, že „náklady na dosažení 100 000 diváků jsou [asi] 2 000 $. Mějte na paměti, že to znamená dosažení: nikoli záruku, že půjdou na vaši URL adresu a stanou se fanoušky vašeho podcastu.

Za takové peníze byste si mohli vytvořit doprovodný YouTube kanál s vašimi hlavními podcasty. Stalo by za tím stejné „raketové palivo“, jaké Google Ads vyžaduje za reklamy na YouTube?

Načasování podcastové reklamní kampaně na YouTube

Pokud váš podcast zahajuje nebo ukončuje tvůrčí sérii, tato skutečnost vám může pomoci se rozhodnout ohledně načasování reklamní kampaně. Ke stejnému cíli vás zřejmě nasměruje nadcházející milník ve vaší podcastové kariéře, případně speciální host ve vašem pořadu.

člověk drží hodiny

Komu byste měli propagovat svůj podcast?

Cílení je klíčové při jakékoli reklamní kampani. Nejprve byste měli zvážit vaše stávající publikum a vaše místo v podcastech. Vyberte jazyk, který váš podcast používá (například angličtinu) a region, který s největší pravděpodobností bude mít vděčné publikum. Můžete si také pohrát s nastavením vyloučení obsahu (content exclusion settings), což zahrnuje mj. videa pro dospělé nebo pro děti.

Je třeba nastavit reklamní sestavy (ad groups) a podskupiny (ad sub-groups), které se točí okolo obdobného tématu. Řekněme, že váš podcast je o mytologii a folklóru: pochopitelně chcete, aby se váš podcast lidem objevil, když vyhledávají související téma. Pokud je tedy vaší hlavní reklamní sestavou „Řecká mytologie“, mohou být vašimi podskupinami Zeus, Dionýsos, Héra, Afrodita, Olymp a tak dále.

ad groups na youtube

Najděte nadšence do podcastů

YouTube nabídne široká demografická nastavení, jako je věk, pohlaví a příjem domácnosti. Jedná se o předpoklady založené na tom, na co uživatelé klikli v minulosti, a na PSČ IP adresy. Než učiníte tato rozhodnutí, jako vždy, nejprve zvažte vaše podcastové niche. Podle zprávy Edison Research Infinite Dial pro rok 2022 a zprávy Improve Podcast’s Podcasting Demographics 2022 mají lidé, kteří se zajímají o podcasty, tendenci být:

 • Většinou do 55 let, většina ve věku 12-34 let
 • Více než polovina je vzdělaná, s alespoň čtyřletým vysokoškolským vzděláním
 • V zaměstnání
 • Žijící v domácnostech, kde je celkový příjem alespoň 100 000 $ (a v domácnostech s příjmem začínajícím na 75 000 $ trend podcastu).

Výše uvedené informace je dobré brát s rezervou: i kdyby byl váš podcast určen pro důchodce nebo nezaměstnané lidi, kteří nikdy nenavštěvovali vysokou školu, je pravděpodobnější, že když podcast inzerujete na YouTube, osloví lidi se zájmem o podcasty, kteří ho mohou vaším jménem doporučit vaší cílové skupině. Je to ale průtah.

Google vás požádá, abyste vybrali příjem domácnosti, a zeptá se, jakou příjmovou skupinu reprezentuje vaše cílové publikum. Co to znamená z hlediska příjmových kategorií? Střední příjem domácnosti v USA je něco málo přes 67 000 $ ročně a 31 400 GBP ve Spojeném království. Pro účely inzerce vašeho podcastu na YouTube si vyberte co nejvíce příjmových kategorií, jestliže váš podcast není zaměřen na lidi v konkrétní příjmové skupině.

Mladý bohatý muž

Je toto typický divák podcastů?

Jaký formát YouTube reklamy zvolit?

Zde hrají významnou roli rozhodnutí, která jste učinili ohledně vašeho cíle a vašich nabídek. Některé z následujících formátů reklamy podporují různé cíle, jiné jsou v tomto ohledu omezenější.

Youtube video reklamy

Přeskočitelné YouTube reklamy in-stream pro váš podcast

Jedná se o jeden z nejběžnějších formátů reklamy na YouTube. Vaše video musí být dlouhé alespoň 30 sekund. Platíte, když uživatel zhlédne nejméně 30 sekund vašeho videa (CPV) nebo na něj klikne, aby získal další informace (CPA), podle toho, co nastane dříve. Ať už si na začátku zvolíte jakýkoli cíl, tento formát reklamy s ním bude kompatibilní.

Nepřeskočitelné YouTube reklamy in-stream pro váš podcast

Patří také mezi klasické formáty reklamy. Vaše video musí být dlouhé maximálně 15 sekund. Platíte za zobrazení nebo po každých tisících zhlédnutí (CPM). Pokud jste jako počáteční cíl vybrali „povědomí o značce a dosah (brand awareness and reach)“, jedná se o dobrý formát, protože nevyžaduje vědomou interakci ze strany uživatele. Pokud jednoduše chcete, aby se název vašeho podcastu, logo a popis jednou větou dostali do mysli co nejvíce lidí, tento formát je správná volba. Protože však reklamy nelze přeskočit, mohou mezi uživateli způsobit trochu nevole.

YouTube videoreklamy in-feed pro váš podcast

Tyto reklamy mají miniaturní obrázek s textem. YouTube je zobrazuje vedle souvisejících videí, na domovské stránce jejich mobilní aplikace a ve výsledcích vyhledávání na YouTube. Pokud je vaším cílem prodej produktu nebo zvažování značky (brand consideration), tento formát relam přijde vhod, protože je více specifický a cílený na vyhledávací výrazy uživatele. Poplatky jsou vám účtovány za kliknutí.

YouTube Bumper reklamy

Jedná se o kratší verzi nepřeskočitelných reklam in-stream. Video musí mít šest sekund nebo méně, platíte prostřednictvím nabídky CPM aneb CPM bidding (když má vaše reklama tisíc zhlédnutí nebo více). Cílem je povědomí o značce a dosah (brand awareness and reach). Uživatel je sice nemůže přeskočit (což je pro vás výhoda), ale díky jejich stručnosti patrně bude o něco méně naštvaný. Pamatujte však, že vaše video musí být zapamatovatelné, zajímavé a jasné do šesti sekund nebo méně.

YouTube reklamy out-stream

Tyto reklamy hrají s vypnutým zvukem (za předpokladu, že uživatel nereaguje), a to pouze na mobilních zařízeních. Zobrazují se na webech a v aplikacích, které jsou partnery společnosti Google pro videoreklamy, ale ne na YouTube. Pokud jste někdy vyhledávali na webovém prohlížeči v telefonu, tak když jste se to pokusili přečíst, v části obrazovky prohlížeče se možná začalo přehrávat video. Nebo pokud jste nechali přehrávat video během app-based mobilní hry. V obou případech jste měli tu čest s jednou z těchto out-stream reklam. Prý jsou dobré pro povědomí o značce. Google vám naúčtuje poplatky, pokud uživatel zhlédne alespoň dvě sekundy videa.

Dalo by se odhadnout, že vzhledem k tomu, že se tyto reklamy přehrávají pouze na mobilních zařízeních, stačí jen několik kliknutí, aby uživatel začal poslouchat váš podcast. Objevují se však ve chvílích, kdy dotyčný se věnuje jiné činnosti (čte web nebo třeba používá aplikaci: neprohlíží streamovaný obsah). Někteří odborníci tvrdí, že tato skutečnost může výrazně podrývat účinnost tohoto formátu reklamy.

Přepište vaši reklamu na podcast

YouTube má vlastní přepis založený na umělé inteligenci, ale není 100% spolehlivý. Abyste se ujistili, že váš obsah je jasný a konzistentní, věnujte čas přepisu reklamního videa pro podcast. Mnoho lidí sleduje YouTube s titulky, pokud dojíždí nebo chce tématu jasněji porozumět. Pokud vlastníte svou zprávu, pak vlastníte svá slova.

Zadejte výzvu k akci a URL, protože reklama musí někam vést.

Počítačová klávesnice

Kam namířit inzerci podcastu?

Adresa URL, kterou zadáte pro vaši reklamní kampaň, je pro vaši reklamu ulice Yellow Brick Road ve Smaragdovém městě. Budete chtít měřit efektivitu své reklamy. Sledovací parametry (Tracking parameters) vám pomohou zjistit, odkud vaše návštěvnost přichází: Mezi zdroje návštěvnosti patří mobilní zařízení, stolní počítače, ale třeba i chytré televize.

Jakmile kampaň pojmenujete a odešlete, bude její schválení trvat přibližně 24 hodin. Stav své kampaně můžete vidět na Google Ads dashboardu.

Archer míří s lukem

Co dělá podcastové reklamní video efektivním?

Neexistuje žádný klíč, který by odemykal všechny dveře, ale zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti.

Videa se čtvercovým rozložením, jako jsou tato v Galerii Headliner, lze snadno sdílet na Twitteru, Facebooku a Instagramu a také na YouTube. Vertikální rozložení, kde je rám vyšší než široký, je dobré pro YouTube Shorts, Instagram Reels a TikTok. Obě rozvržení jsou vhodná všude tam, kde lidé sledují video, ať už na mobilním zařízení, stolním počítači, nebo chytré televizi.

Harmon Brothers je americká reklamní agentura, která dělá reklamní kampaně tak působivé, že byly zapamatovatelnější než prezentované produkty. Jejich reklamy téměř vždy začínají příběhem, ať už se jedná o známou pohádku nebo, jednoduše, chytrou postavu. Příběh je klíčový pro jejich reklamní kampaně; připívá k zapojení publika. Jejich reklamy nabízejí dostatek zábavy na to, aby posílily videa jakéhokoli formátu, ať už jde o šestisekundovou rozteč, nebo šestiminutový příběh.

ads in youtube shorts

Vyplatí se inzerovat podcast na YouTube?

Podle průzkumu Edison Super Listeners více než 50 % respondentů uvedlo, že konzumuje podcasty prostřednictvím YouTube, přičemž 19 % nachází nové podcasty skrze tuto službu. YouTube může být velmi účinným nástrojem pro zapojení (engagement). Systém YouTube reklam a náklady s inzercí spojené však nemusejí být pro nezávislé podcastery efektivní.

Reklamní metodou vhodnou specificky pro podcastery je tzv. you. Pokud chcete inzerovat podcast cílený konkrétně na osoby se zájmem o poslech podcastů, jde o bezpečnější možnost. Cena je nižší a reklamy se cílí podle tématu. Uživatel může kliknout na vaši reklamu a začít okamžitě poslouchat.

YouTube je nejúčinnější, pokud si vytvoříte vlastní channel. Změňte účel vašeho obsahu pomocí vybraných videí, nebo i komiks. Využijte daný kanál k rozšíření publika. Pokud chcete investovat čas a úsilí do reklamy vašeho podcastu na YouTube, jděte do toho! Existují však i jiné způsoby, jak využít YouTube k rozšíření svého podcastu, a pravděpodobně byste měli nejprve vyzkoušet právě ty.

Youtube Music

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv