obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Názvy epizod podcastů mohou být pro mnoho tvůrců dodatečným nápadem, druhořadou záležitostí. Přitom jsou doslova životně důležité pro úspěch vaší show jako celku.

Můžete vložit čas a energii do vytváření nejlepšího obsahu, jaký je v lidských silách. Ale pokud nebudete trochu přemýšlet o pojmenování tohoto obsahu, nechtěně zavedete vážná omezení na jeho celkový dosah a dopad.

Jak tedy vymýšlet dobré názvy pro vaše epizody? Jaké úvahy existují? A existují nějaká „pravidla“, která je třeba znát?

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Název podcastu: začíná to vaším obsahem

Jedním ze způsobů, jak zabránit tomu, aby se název vaší epizody stal sekundární, zanedbávanou záležitostí, je mít za svým obsahem jasný plán a cíl.

Mezi nejúčinnější druhy názvu epizod patří věci typu „jak…[něco udělat]“ nebo „7 tipů, jak… [něčeho dosáhnout]“.

Tyto druhy epizod mají v zásadě připravené své názvy ještě před jejich nahráním. To vše je součástí plánování.

Pokud tedy v epizodách děláte věci, jako jsou přehledy, srovnání, recenze nebo případové studie, pak se názvy v podstatě vyberou samy. Je to stejné u jako u článků. Například jsme psali o nejlepších tabletech pro úpravu fotek. Ano, nějaký ten manévrovací prostor tu je, ale není velký. Nakonec jsme se rozhodli pro title „Poznejte nejlepší tablety pro úpravu fotografií!“.

Pokud se však jedná o rozhovor nebo monolog, možná budete muset zpětně rozhodnout, která část epizody byla nejhodnotnější, a podle toho vytvořit název.

Optimalizace pro vyhledávače je důležitá při výběru podcast title

Nejde zde jen o výběr názvu pro vaši epizodu. Je to o rozhodnutí, o čem vaše epizoda bude a proč.

Při plánování další série epizod myslete na své cílové publikum, a to konkrétně na ty posluchače podcastů, kteří váš pořad ještě neobjevili.

 • Jaké výrazy hledají?
 • Na jaké otázky hledají odpovědi?
 • Dovedete jim pomoci, naplnit jejich potřeby, vyřešit problémy? A v jaké jste pozici pro uskutečnění těchto cílů?

Uveďte v názvech epizod co nejjasněji, že to je přesně to, co hledají. Pamatujte, že to není „clickbait“, pokud plníte svůj slib v epizodě samotné.

Adresáře podcastů jsou v podstatě jen vyhledávače. Takže se ujistěte, že vaše názvy jsou tím, co se objeví při hledání na vaše téma.

Epizody podcastů se samozřejmě neomezují pouze na aplikace pro poslech. Pokud provozujete webovou stránku nebo publikujete své epizody na YouTube, velmi vám to pomůže objevit vaše pořady. Nicméně nic z toho moc nepomůže, jestliže vydáváte epizody se špatným názvem. Proto se vyplatí přečíst si tento článek.

Otestujte názvy podcastů

Není třeba hádat, jak efektivní jsou z dlouhodobého hlediska jsou názvy vašich podcastů. Když si prohlédnete vaše statistiky, na první pohled uvidíte, kolik lidí si přehrává nebo stahuje vaše jednotlivé podcastové epizody.

Můžete porovnávat epizody s ostatními vydáními ve stejném období a hledat vzory. Zkontrolujte, zda určité typy názvů fungují lépe než jiné.

Pro ještě více hloubkovou analýzu se lze podívat na vaše Apple Podcast Connect data, a získat tak vzorek „míry dokončení poslechu“ pro vaše epizody.

Pokud vaše názvy odvádějí skvělou práci a lákají listenery k poslechu, ale nikdo je moc dlouho neposlouchá, pak je možné, že nesplňujete to, co si posluchači myslí, že jim slibujete. Pokud je to tak, možná budete muset přehodnotit, jak:

 • Představíte jednotlivé epizody
 • Co nejrychleji se dostat k samotnému obsahu, k věci.
Statistika Podcast Discovery

Zdroj:
thepodcasthost.com

A jak je to s názvy podcastů u „neprůmyslových podcasty“?

Tato rada byla dosud zaměřena výhradně na „průmyslové“ podcasty. Ale je tam i spousta jiných typů představení. Pokud například provozujete fiktivní podcast nebo experimentální typ seriálu o lidském zájmu, pak pro vás tyto názvy nemusejí nutně fungovat.

S tímto odvětvím podcastingu však většina posluchačů objevuje své oblíbené pořady jinými prostředky než vyhledáváním. Word of Mouth (ústní podání) a budování komunity zde bude mnohem důležitější než názvy epizod.

Samozřejmě se stále vyplatí vkládat klíčová slova související s vaším obsahem. Pokud by měla vaše show lovecraftovské téma, pak vám poukázání na Cthulhu Mythos ve vašich názvech vůbec neuškodí.

Celkově však zde rozhodně máte mnohem větší tvůrčí svobodu než někdo, kdo vysílá informativní podcast, ve kterém radí jako lídr v oboru nebo concent markeťák.

Jak dlouhé názvy epizod podcastů?

Stejně jako vaše samotné epizody, řiďte se pravidlem „tak dlouhé, jak to bude potřeba, a ne delší“.

Konzumace probíhá v obrovském množství různých aplikací. Tyto aplikace se liší i tím, kolik znaků ve vašem názvu zobrazí, než to zkrátí: typicky třemi tečkami.

Pokud váš název překračuje přibližně 60 znaků, pak se začne jevit v některých poslechových aplikacích jako ořezaný; takže tuto délku se vyplatí považovat za limit.

Stanovení názvu podcastu – tipy!

Existuje několik věcí, kterým je třeba se vyhnout, pokud jde o zadávání názvu do vašeho účtu hostování podcastů.

V prvé řadě zvažte vynechání názvu vašeho podcastu v názvech epizod. To je nadbytečné; tímto způsobem jen plýtváte cenným prostorem.

Všechny poslechové aplikace zobrazí název pořadu vedle názvu epizody, když je nalezena ve vyhledávání. Takže není potřeba ji nikam vměstnávat manuálně. Pokud ale vytváříte své epizody ve WordPressu spolu s jiným obsahem blogu, zřejmě se tam vyplatí zahrnout název podcastu. Jestliže se ale už rozhodnete k tomuto kroku, umístěte jej na konec.

Také se vyhněte „clutteringu“ názvů epizod čísly nebo kódy. Pokud je chcete vložit, vložte je také na konec.

Zde je několik příkladů (dobré a méně vydařené), jak by se dal zvolit název epizody show InterestInterview. Řekněme, že tématem epizody bude podnikatelka Jana Šťastná. (To není fikce, s touto osobností jsme skutečně dělali podcast.)

Dobré příklady rozložení názvu epizody podcastu

 • Podnikatelka Jana Šťastná
 • Podnikatelka Jana Šťastná | epizoda 25
 • Podnikatelka Jana Šťastná | InterestInterview díl 25
 • Podnikatelka Jana Šťastná| PC025

Nepříliš dobré příklady názvu epizody podcastu

 • 25. díl
 • 25. díl | Podnikatelka Jana Šťastná
 • InterestInterview díl 25| Podnikatelka Jana Šťastná
 • PC025 – Podnikatelka Jana Šťastná

Případová studie: Pocket-Sized Podcasting

Pro inspiraci k dobrému názvu podcastu si můžete vzít příklad z pořadu Pocket-Sized Podcasting od The Podcast Host, který poskytuje posluchačům jeden krátký, stručný, jasný tip každý den v týdnu. Jak vidíte, název pořadu (i jednotlivých epizod) nenechá nikoho hádat, o čem je zde řec.

Pocket size podcasting - případová studie

Zdroj: thepodcasthost.com

Optimalizace iTunes/Apple Podcasts

Před několika lety většina poskytovatelů hostingu podcastů představila způsob, jak optimalizovat názvy epizod pro Apple Podcasts/iTunes.

Vycházelo to z premisi, že Apple chce „vyčistit“ jejich adresář, zlepšit uživatelskou zkušenost a také celkovou konzistenci a dostupnost. Přestože se vedou debaty o tom, zda se tato iniciativa dostatečně rozběhla a měla smysl, Apple Podcast zůstává jednou z největších platforem pro podcasty. Takže určitě není na škodu se mu věnovat, pokud vám to poskytovatel hostingu umožní.

Optimalizační tagy Applu vám davají možnost přiřadit k epizodě Apple-only název a číslo epizody. Zobrazí se namísto názvu vaší „hlavní“ epizody.

Zde můžete vidět příklad z interního prostředí Libsyn.

podcast-epizody-titles-itunes thepodcasthost.com

Podcastové epozody – title – iTunes. Zdroj: thepodcasthost.com

Apple nechce v názvu iTunes Title nic jiného než název vaší epizody. Takže v našem případě bychom tam jednoduše zadali „Podnikatelka Jana Šťastná“; potom do pole Číslo epizody napsali „25“.

To znamená, že bychom mohli zobrazit název epizody jako jeden z příkladů, které jsme uvedli výše, ve všech ostatních adresářích (Spotify, Stitcher atd.), přičemž bychom tyto funkce mohli využívat pro zobrazování v Apple Podcastech.

Shrnutí: Názvy epizod podcastů

Pojmenování vašich epizod podcastů tedy není žádná věda. Zde jsou hlavní pravidla:

 • Vytvořte obsah, který vaše cílová skupina bude považovat za hodnotný.
 • Pojmenujte jej tak, aby se ve vyhledávání jasně zobrazil.
 • Neplýtvejte místem: buďte co nejstručnější.
 • Neuvádějte tam čísla epizod, název série podcastů nebo slovo „Episode“; a pokud opravdu chcete, tak jedině na konci.
 • Sledujte podcastové statistiky, abyste viděli, jak si vedou různé názvy.

A pokud nejste průmyslový podcast, můžete být s vašimi názvy mnohem kreativnější. Pokud je vaše show dobrá, lidé ji objeví jinými způsoby.

Potřebujete další pomoc s podcastem?

Pokud hledáte další podporu v oblasti podcastingu, neváhejte se podívat na naše ostatní průvodce; například:

A nebo si chcete rovnou nechat podcast natočit a vyřešit i další technikálie, včetně názvu? Kontaktujte Zábavná média! (Nebo si o nich napřed něco zjistěte.)

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv