obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Úvod k tipům o Spotify podcastech

Vytváření podcastů není už tak náročné, jak bývalo. Díky snadno použitelným editačním nástrojům, jako je Anchor, a 120 milionům posluchačů podcastů jen v USA, nikdy nenastal příhodnější čas pro vášnivé tvůrce jakéhokoli věku začít s podcastem.

Při tvorbě podcastu lze samozřejmě cílil na nejrůznější publikum. Avšak spousta podcasterů se zaměřuje na generaci Z.

Takže…

Podívejme se na pár tipů, jak se těmto mladým lidem zalíbit…

Cam Kirkham a Chloe Vardy, hostitelé Spotify Original podcastu „TMI s Cam a Chloe“, jsou experti, pokud jde o tvorbu podcastu, který má potenciál zaujmout mladší publikum. Ve své show pár zvažuje témata a otázky, které nosí příslušníci Gen Z ve své hlavě, ale jsou příliš v rozpacích na to, aby se zeptali svých přátel.

Proto 26. května na The Podcast Show v Londýně se duo připojilo k výkonné producentce Spotify, Rhyanně Colemanové, a manažerovi partnerství Spotify Creator Partnerships, Jonnymu Mounsorovi. Cilem bylo rozvést diskuzi ohledně vlastních zkušeností s budováním úspěšného podcastu a o trendech v podcastech, které rezonují u mladého publika.

Po této přednášce dostala For the Record možnost vybrat si mozky čtyř odborníků na podcasty, kteří měli zodpovědět otázku, jak mohou tvůrci vytvořit úspěšný podcast pro Gen Z. Podíváme se na jejich 10 nejlepších tipů, které pomohou vaší show vyniknout z davu.

Ale ještě předtím zhlédneme základní otázky (FAQ), které mohou zajímat podcastery v začátcích.

Žena v nahrávacím studiu

Co je to podcast?

Jednoduše řečeno, podcast je obvykle zvukové vysílání určené k poslechu na digitálním zařízení.

Pomocí oblíbených streamovacích služeb podcastů si můžete vybrat z milionů epizod a poslouchat oblíbené podcasty na cestách.

V mnoha ohledech se podcasty podobají rozhlasovému vysílání. Streamy podcastů vám nicméně umožňují vybrat si, co chcete poslouchat, a přistupovat ke konkrétnímu obsahu přímo z telefonu či mobilního zařízení.

Jaké existují typy podcastů?

Existuje mnoho různých typů podcastů. Zahrnují:

Samostatné podcasty

Samostatné podcasty alias sólo podcasty jsou skvělou volbou pro začínající podcastery. Pořádá je pouze jedna osoba, která promlouvá k publiku.

Tyto podcasty bývají jasné a přímočaré, díky čemuž jsou mezi posluchači populární. Sólový podcasting je oblíbenou cestou, pokud si chcete ponechat všechna práva k obsahu, případně nemáte s kým nahrávat.

Podcasty s více hostiteli

Podcasty s více hostiteli jsou další populární možností. V tomto případě se několik hostitelů schází, aby společně diskutovali o tématech v rámci niche.

Jednou z nejlepších věcí na podcastech s více hostiteli je skutečnost, že umožňují organickou konverzaci mezi hostiteli. To může být pro posluchače poutavé, přičemž to dodává show energii.

Podcasty s rozhovory

A konečně, podcasty s rozhovory jsou běžným formátem. Tyto podcasty zahrnují interview s lidmi relevantními pro konkrétní téma či niche.

Pomocí formátu rozhovoru můžete získat to nejlepší z obou světů! Zachováte si všechna svá práva, stejně jako sólo tvůrce, ale stále budete moci chatovat s hosty ve studiu.

Žena s mikrofonem

Jaké existují žánry podcastů?

Existuje také mnoho různých žánrů a kategorií podcastů, z nichž každý oslovuje jinou demografickou skupinu publika. Mezi tyto žánry spadá:

 • Zábava
 • Komedie
 • Beletrie
 • Dějiny
 • Vzdělání
 • Věda
 • Zprávy
 • Zločin
 • Sport

Co dělá podcast úspěšný?

Je mnoho faktorů, které mohou přispět k úspěchu podcastu.

Někdy je úspěch podcastu výsledkem zajímavého tématu nebo efektivních technik střihu a produkce, které zvyšují kvalitu vysílání.

V jiných případech může úspěch podcastu záviset na marketingu a reklamě, stejně jako na stávající platformě a publiku. Případně může váš podcast generovat úspěch na základě jiných epizod, se kterými souvisí.

U některých podcastů může být i štěstí hlavním faktorem při určování úspěchu podcastů. Stále však existuje spousta věcí, které můžete jako podcaster udělat, abyste zvýšili šance na dobrý výkon vašeho pořadu.

Je těžké udělat podcast úspěšným?

Dosáhnout úspěchu podcastu není snadné a během toho budete pravděpodobně čelit mnoha neúspěchům, zklamáním a výzvám. Řada hostitelů podcastů však dosáhne úspěchu. Neexistuje žádný důvod, proč by váš podcast nemohl doletět alespoň k branám hvězdného nebe.

Mikrofon, v pozadí studio a žena

Kolik vydělá úspěšný podcast za rok?

Různé podcasty dosahují různé úrovně úspěchu, a to jak z hlediska sledovanosti, tak i výdělků. Obecně platí, jak jsme již naznačili, že čím více posluchačů máte, tím snazší je vydělávat peníze z podcastu.

V průměru mohou podcasteři vydělat 0 až 6 000 dolarů ročně. Některé z nejúspěšnějších podcastů však mohou vydělávat miliony každý měsíc! Opět platí, že k vydělávání peněz tímto způsobem přispívá mnoho faktorů, takže každý případ je jiný.

Například Joe Rogan vydělává přibližně 100 000 dolarů za epizodu své oblíbené podcastové show The Joe Rogan Experience. Rogan, jenž pravidelně publikuje, dovede vydělat až 5 milionů dolarů ročně jen z podcastingu.

Kolik peněz můžete vydělat úspěšným podcastem?

Pokud váš podcast dosáhne vysoké úrovně úspěchu, je možné získat stálý příjem. To, co vyděláte, se však bude značně lišit v závislosti na vašem žánru, vašem stylu a vaší show.

Když poprvé začnete podcastovat, může být obtížné vydělat peníze, ale postupem času váš „výdělečný potenciál“ poroste, spolu s vaší základnou posluchačů. Můžete si také zajistit sponzorství od společností.

Obvykle mohou podcasteři inzerentům účtovat v průměru kolem 18–25 USD CPM čili náklady na tisíc aktivních posluchačů měsíčně za umístění reklamy do jednoho pořadu či epizody.

Se správnými systémy to znamená, že byste mohli vydělat kolem 2 500 USD za reklamu v epizodě se 100 000 posluchači. Platí zde jednoduchá přímá úměra: čím více posluchačů máte, tím více můžete vydělat. Nicméně existují i ​​​​další způsoby, jak podcast kariéru přeměnit na full-time job. Můžete například vyzkoušet affiliate marketing či podcastové zboží (podcast merchandise).

Mikrofon, v pozadí studio

Kolik posluchačů potřebujete, abyste získali peníze z podcastu?

Ohledně této věci není stanoven žádný počet posluchačů, abyste mohli začít vydělávat jako podcaster. Částka, kterou lze vydělat, však jistě vzroste, až se vaše publikum rozroste.

Abyste mohli začít zajišťovat sponzorské a reklamní příležitosti, budete podle Advertisecast obvykle potřebovat minimálně 10 epizod a 200 aktivních posluchačů podcastu na každou epizodu.

Co potřebujete k zahájení úspěšného podcastu?

Ke spuštění úspěšného podcastu vám postačí dobrý nápad a kvalitní nahrávací zařízení. Jakmile získáte tyto nástroje na svou stranu, můžete rovnou začít!

Vybavení, které budete potřebovat, může zahrnovat:

Jestliže opravdu chcete investovat do kvality podcastu, vyplatí se přikoupit si:

Aby byl váš podcast úspěšný, budete potřebovat také silnou pracovní morálku a vášeň pro podcasting. To vám pomůže čelit výzvám světa podcastů a usilovat o dosažení vašich cílů.

Vyplatí se tvorba vlastního podcastu?

Pokud jste zapálení pro své téma a máte zájem o hostování podcastu, abyste o dané věci diskutovali, pak jde o skvělý nápad, který se navíc může finančně vyplatit.

Třebaže úspěch podcastů se zřídkakdy objeví přes noc, je možné vybudovat publikum pro vaši show a dosáhnout vašich cílů v oblasti příjmů. Čas a úsilí vám jistě pomůže stát se úspěšným podcasterem!

Mikrofon, v pozadí studio

Když jsou podcasty dnes tak populární, mohu si poslechnout i váš podcast?

Ano, žádný problém! Jdeme s dobou a také jsme se vrhli do vln podcastingu. Navštivte tuto stránku a vyberte si podcast dle vašich preferencí.

Co třeba epizodu o zakladateli českých podcastů, Danu Tržilovi?

For the Record – 10 tipů na úspěšný podcast pro mladé od odborníků!

1. Nebojte se vybočit z normy ve vaší podcast kariéře

To, že někomu vyhovuje formát, styl nebo délka trvání, nemusí nutně znamenat, že je to pro vás to nejvhodnější nastavení. Experimentujte s novými a odlišnými způsoby, jak dělat věci, abyste nalezli to, co nejlépe vyhovuje vám. Ne každý podcast musí mít hodinu!

2. Buďte autentičtí v podcastech

Mnoho lidí může být schopno hostit show nebo formát, ale vaším jedinečným prodejním argumentem je… že jste jedinečný. Být upřímný a prezentovat vaše nejpravdivější já pomůže publiku spojit se s vámi.

Autenticita je také klíčem k úspěšné propagaci podcastů pro tvůrce. Tato autenticita platí pro kanály, kde se rozhodnete propagovat váš pořad, váš propagační obsah a způsob, jakým se rozhodnete oslovit své publikum, ostatní tvůrce a hosty.

„Jděte tam, kde budou vaši fanoušci a kde můžete zůstat autentičtí sami k sobě, stejně jako ke své show,“ říká Nicole Buntsis, Podcast Marketing Lead ve Spotify.

Být autentický znamená zůstat věrný tomu, čeho si ceníte a způsobu, jakým se rozhodnete tyto hodnoty vyjádřit: ve vašem pořadu a ve vašich propagačních kanálech. Opřete se o to, čím je váš pořad jedinečný a na co posluchači reagují, a při propagaci svého pořadu dejte tyto vlastnosti najevo.

Může být lákavé zopakovat propagační strategie, které fungují u jiných autorů. Nicméně to, co funguje u jiných kreativců, nemusí fungovat u vás. Je lepší budovat značku na tom, co vás dělá jedinečnými a čeho si vážíte, než abyste se prezentovali jinak. Díky tomu se propagace podcastů stane zábavnější!

Žena s maskou

3. Využijte vaše stávající kanály k budování podcast brandu

Podcasting je mnohem víc než jen zvukový soubor. Měli byste se různými způsoby snažit zapojit vaše publikum. Může to být Instagram, Reddit, bonusový obsah… Ať už je to cokoli, ujistěte se, že přemýšlíte o vašem brandu jako celku.

4. Zvažte zahrnutí videa do podcastu pomocí Anchoru

Lidé nyní konzumují podcasty rozličnými způsoby a mladé publikum si na sledování podcastů zvyklo. Tak proč se o toto publikum nepostarat? Umožněte lidem spojit se s vaším pořadem, jakkoli poslouchají.

Muž nastavuje fotoaparát

Mimochodem…

Co je Anchor?

Aneb malá vsuvka…

Anchor je aplikace pro vytváření podcastů, která je navržena pro chytré telefony, ale funguje také jako webová platforma. Jeho tvůrci kladli velký důraz na snadnou použitelnost, aby bylo nahrávání podcastu a jeho rozšiřování lehké jako facka. Podívejte se na to takto: to, co YouTube dělá pro usnadnění publikace videa, to dělá Anchor pro podcasty.

Anchor je založen na cloudu. Díky tomu relace podcastu může být zahájena ve třídě na školním počítači, kde bude uložena. Poté může student jít domů a pokračovat v práci na projektu podcastu pomocí svého chytrého telefonu nebo domácího počítače přesně tam, kde skončil.

Smluvní podmínky aplikace vyžadují, aby uživatelé dosáhli věku alespoň 13 let.

5. Buďte konzistentní s vydáními podcastu (ať už s těmi „always-on“, nebo sezónními)

Budování návyků u posluchačů je v podcastingu tak zásadní… Vaším cílem je zajistit, aby vaše publikum vědělo, které dny vycházejí vaše epizody, a nejlépe nedočkavě čekalo, až tento obsah spatří světlo světa.

Horská dráha

Jednou tak (hodně), podruhé jinak (málo), může být zajímavé v zábavním parku, ale ne ve světě podcastu. Dodržujte konzistenci s vydáváním nových epizod. Žádné ups and downs, ale stabilita!

6. Hledejte mezery na trhu podcastů

S miliony podcastů, které jsou nyní dostupné na Spotify, je opravdu důležité vyniknout a mít niche, aby se zvýšila vaše objevitelnost alias discoverabilita.

7. Zásadně volte to nejkvalitnější audio a nahrávací zařízení, které máte k dispozici.

Zahájení podcast kariéry může být náročné, ale také obohacující.

K dosažení dobré kvality zvuku nutně nepotřebujete nejdražší zařízení. Váš zvuk nemusí od samého začátku znít jako ze studia, ale věnujte čas tomu, abyste se naučili jeho kvalitu vytáhnout na nejvyšší možnou úroveň. Špatná kvalita audia je jedním z hlavních důvodů, proč se listeneři rozhodnou opustit podcast.

Je sice pěkné, že s vestavěnou webkamerou a interním mikrofonem snadno a rychle natočíte podcast. Ale pokud máte zařízení vyšší úrovně, volte právě to. Jakkoli více času a úsilí zabere jeho používání.

8. Před nahráváním podcastu proveďte přípravu a research

Příprava témat, výzkum pro úspěšný a „sečtělý“ rozhovory s hosty, stejně jako plánování speciálních funkcí a segmentů dopředu se pozitivně odrazí na vašem výstupu.

Jinak řečeno, provedením výzkumu a plánováním předem můžete svůj podcast připravit na úspěch ještě před jeho spuštěním.

9. Buďte proaktivní při propagaci vašeho podcastu

Popularita podcastů roste. Nyní jsou k dispozici více než 2 miliony aktivních pořadů.

Nikdo nebude mluvit o vašem podcastu, pokud se o to sami nebudete snažit. Protože word of mouth představuje 25 % veškeré discoverability v podcastu, vyplatí se o vašem podcastu „křičet“ při každé příležitosti. Dnes je dostupných více nástrojů než kdy jindy, které vám pomohou propagovat vaše pořady, takže žádný z nich neignorujte.

Připadá vám to jako nedostatek tipů pro úspěšný podcast? Zde máte nálož dalších!

10. Definujte si ideálního posluchače podcastu

Nezapomeňte, že nejdůležitější součástí podcastu je publikum. Je opravdu důležité přesně vědět, ke komu mluvíte, když nahráváte, protože vám to pomůže přizpůsobit obsah tak, abyste zajistili, že odpovídá co nejvíce přáním a potřebám dané cílovky.

15 tipů pro úspěšné Spotify podcasty

1. Vyberte si téma podcastu moudře

Téma a žánr vašeho podcastu jsou důležité! K těmto rozhodnutím dochází předtím, než se váš podcast dostane do vysílání, ale mají významný dopad na budoucí trajektorii vaší podcast kariéry.

Pokud chcete začít s podcastem, klíčové je vybrat si téma, které dobře znáte a s jistotou o něm mluvíte. Je také dobré zvážit, jak oblíbené bude pravděpodobně toto téma mezi posluchači. V ideálním případě si zvolte něco, co je jedinečné v konkrétním niche, aby váš podcast vynikl z davu.

2. Učiňte z kvality podcastu prioritu

Vysoce kvalitní podcasty jsou vždy lépe vybavené pro úspěch! Produkce kvalitního zvuku může pomoci vašemu podcastu působit profesionálněji. Obvykle vám navíc zlepší celkový obchodní model a pomůže oslovit platící inzerenty.

Z dlouhodobého hlediska je proto kvalitní nahrávací zařízení patřičnou investicí do úspěchu podcastů. Šetří vám to čas při postprodukci, ale hlavně, čím lépe váš podcast zní, tím více pozitivně se posluchači zapojí do vašeho obsahu.

Muž píše hvězdičky

3. Přidejte videoobsah k podcastu

Třebaže se podcasty zaměřují na audio obsah, zvuk nemusí figurovat samostatně. Mnoho podcasterů také natáčí videoobsah, jenž mohou sdílet na YouTube jako doplněk k epizodám podcastů. I my jsme se vydali touto cestou; omrkněte náš YouTube kanál.

Zahrnutí videí do vaší strategie podcastu vám umožní rozšířit vaše publikum a vliv. A co víc, tento krok vám také umožní uvádět obsah na nových platformách, a budovat tak váš potenciál dosahu.

Stojí za zmínku, že video podcasty jsou také stále populárnější. Relativně nedávno Spotify, jakožto jeden z největších distributorů podcastů, spustil na své platformě video podcasty.

Když už se rozhodnete přidat video, je namístě, aby vypadalo reprezentativně. Proč nesvěřit tento úkol profesionální videoprodukci, jako jsou Zábavná média?

4. Investujte do vybavení pro podcast

Jak vaše podcastová kariéra roste, investice do dobrého vybavení vám může pomoci zlepšit kvalitu zvuku, případně i videa, stejně jako celkovou profesionalitu vašeho podcastu, což může vést k novým příležitostem pro podcasting!

Dobrý mikrofon je pro podcasting nutností. Vyberte si model, který vyhovuje vašemu nastavení a cílům. Možná budete také muset investovat do softwarových nástrojů nebo jiného vybavení pro založení domácího nahrávacího studia.

Profesionální video rekordér

5. Zkuste živé vysílání v rámci podcastu

Streamovací služby jsou nejlepšími místy pro sdílení obsahu vašeho podcastu s posluchači z celého světa, takže je důležité, aby byl váš podcast dostupný na všech populárních platformách. Živé vysílání vám může pomoci dosáhnout vyšší úspěšnosti tím, že vám umožní oslovit nové publikum. To vše v reálném čase.

Mezi nejlepší místa pro streamování podcastů patří kromě Spotify také Apple Podcasts a Google Podcasts. Nejlepších šancí na úspěch dosáhnete nahráním obsahu do tolika streamovacích služeb, kolika jen můžete.

6. Učte se od profesionálů na podcasty

I když pro podcasty neexistují žádná pevná pravidla, existují tipy, kterými se můžete řídit, abyste zvýšili své šance na úspěch. Tyto rady se týkají zejména délky epizod a plánů publikování.

Obecně řečeno, je nejlepší nahrávat podcasty, které mají délku mezi 20 a 30 minutami. Snažte se publikovat nové epizody alespoň jednou týdně, a pokud můžete, zkuste přidat příspěvek v úterý nebo ve středu. Učte se od profesionálů, kdykoli můžete!

7. Nepřeskakujte proces editace při tvorbě podcastu

Váš podcast by se neměl vysílat bez jakýchkoli úprav. Editační software vám může pomoci zlepšit kvalitu zvuku a zážitek z poslechu pro vaše publikum.

Po úpravě podcastu si musíte být jísti, že jste odvedli tu nejlepší možnou práci. Proces editace podcastu je také příležitostí, jak oříznout nepotřebný obsah, což umožní vašemu vysílání soustředit se na několik klíčových zpráv.

8. Zůstaňte konzistentní v podcastingu

Stejně jako u mnoha jiných kreativních činností, klíčem k dobrému podcastingu je konzistence! Chcete-li dosáhnout úspěchu, zůstaňte co nejvíce konzistentní se svým stylem a harmonogramem podcastingu.

Konzistence také znamená, že se držíte tématu a brandu, díky čemuž posluchači snáze zjistí, co mohou očekávat od nových epizod podcastů. Stejně tak udržování konzistentního plánu zveřejňování pomáhá publiku předvídat, kdy bude k dispozici nový obsah.

9. Poznejte trh podcastingu

Chcete-li, aby váš podcast měl šanci se stát tím nejlepším podcastem ve vašem oboru, je důležité, abyste provedli průzkum a poznali trh s podcasty, na kterém se nacházíte. Pochopení detailů týkajících se daného trhu vám pomůže reagovat na zájem a poptávku publika.

V době, kdy nenahráváte nový obsah podcastů, byste měli poslouchat jiné podcasty vašeho žánru nebo oboru. To vám umožní identifikovat nové trendy a přicházet s nápady, jež by mohly fungovat i pro vaše publikum.

Muž s lupou

10. Táhněte za jeden provaz s ostatními tvůrci podcastů

Jednou ze skvělých věcí na podcastech je, že toto řemeslo nevylučuje spolupráci! Když můžete, spolupracujte s ostatními tvůrci tím, že pozvete hosty, aby nahráli váš podcast. Plyne z toho tolik výhod!

Hosté podcastů mohou zaujmout vaše publikum, což vám umožní vést nové a informované konverzace. Spolupráce s hosty z jiných podcastů vám navíc může pomoci oslovit nové potenciální posluchače. Host vám může poskytnout marketingovou sílu!

11. Aktivně vyhledávejte sponzorství pro vaši podcastovou kariéru

Poté, co rozjedete vaši podcast kariéru, bude namístě zvažovat finanční příležitosti, které vám pomohou při vytváření dalšího obsahu. Sponzorství by mělo být na začátku seznamu priorit.

Umístění reklam a sponzorství mohou být dobrým způsobem, jak vydělat peníze jako podcaster. Někdy mohou být reklamy tak prosté, jako říci posluchačům, aby si vyzkoušeli nový produkt! Sponzorství nabízí zajímavý příjem s tím, jak vaše podcastová kariéra roste.

12. Při vaší podcastové cestě nezapomínejte na SEO

SEO neboli optimalizace pro vyhledávače je důležitou součástí zlepšení dosahu vašeho podcastu. Když píšete název nebo description vaší nejnovější epizody, snažte se obsáhnout klíčová slova relevantní k vašemu tématu.

Zahrnutí keywords do metadat vašeho podcastu mu může pomoci zobrazit se ve výsledcích vyhledávání. To vám umožní oslovit více lidí, kteří se zajímají o to, co chcete sdělit.

13. Nikdy se nepřestávejte učit ve světě podcastů

Dalším stěžejním klíčem k vytvoření úspěšného podcastu je… učit se, učit se, učit se. Ano: nikdy se nepřestat učit. Ať už posloucháte jiné tvůrce, nebo pracujete na vlastním podcastu, vždy byste se měli snažit zlepšovat své dovednosti.

Tím, že zůstanete oddáni podcastovému řemeslu, jistě zvýšíte šanci na dosažení popularity v této branži. Pokaždé, když se naučíte něco nového, dosáhnete větší šance na úspěch podcastingu.

Mladík se učí a přemýšlí

14. Naslouchejte publiku vašich podcastů

Jako podcaster byste se měli vždy starat o publikum a obsah, který chce poslouchat. Snažte se věnovat pozornost zájmům publika a analýze poslechu. Všimejte si trendů.

Když pochopíte, co vaše publikum zajímá, můžete začít vytvářet s tím související obsah. To vám umožní cílit na posluchače efektivněji než kdykoli předtím. Také dáte listenerům najevo, že vám záleží na jejich názorech!

Publikum v divadle

15. Prodávejte podcast na sociálních sítích

Marketing na sociálních sítích může hrát klíčovou roli při vytváření úspěšného podcastu tím, že vám umožní komunikovat s posluchači a sdílet nejnovější zprávy o podcastech. Lze dokonce sdílet „útržky“ z procesu nahrávání!

Jste připraveni vplout do vod sociálních médií? Lze to provést jednoduše: uveřejněte váš nadcházející podcast na sociálních sítích. Natáčení s novým hostem? Opět: Inzerujte to na sociálních médiích! Sociální sítě jsou osvědčeným způsobem, jak motivovat lidi, aby se přihlásili k odběru obsahu vašich podcastů.

Dalším dobrým tipem je vytvořit krátké klipy, které lze sdílet z vašeho „full podcastu“, a použít je jako upoutávky alias teaser s cílem nalákat diváky ke sledování vašeho pořadu.

Sociální sítě (na tabletu)

Nezanedbávejte ani propagaci podcastu na Spotify

Propagace na Spotify je krokem, jak tuto platformu co nejlépe využít. Zde vám přinášíme několik tipů, jak podpořit proces propagace:

 • Kategorie a podkategorie podcastů vybírejte pečlivě, protože algoritmus Spotify je používá k identifikaci podcastu a jeho prezentaci potenciálním zájemcům.
 • Název a popis podcastu jsou základními prvky při získávání pozornosti posluchačů a lze je chápat jako prodejní nabídku.
 • Nepřetržité sledování a analýza je jedinečná funkce dostupná na Spotify.
 • Použijte váš QR kód a odkazy Spotify podcastu: sdílejte je na sociálních médií
 • Spotify poskytuje cenná data, která je namístě využít při práci na dalších epizodách podcastů.
 • Spotify poskytuje vynikající funkci: možnost přidat ke každé epizodě různé artworky. Měli byste ji používat moudře a pro každou epizodu podcastu vytvořit poutavé propagační dílo.

Dále pamatujte, že propagace podcastu se skládá ze čtyř klíčových strategií:

 • Propagace vašeho pořadu na správných kanálech
 • Vytváření zajímavého propagačního obsahu pro vaše sociální kanály
 • Využití stávajícího publika
 • Spolupráce s ostatními tvůrci a hosty.

Nyní se na jednotlivé body podíváme podrobněji.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Spotify Premium zdarma! Jak získat?

1. Využijte stávající publikum k propagaci vaší podcastové show

Vaše současné publikum je pro vaši show mocným propagačním kanálem. Studie z roku 2019 zjistila, že 66 % konzumentů podcastů se při objevování podcastů spoléhá na doporučení přátel a rodiny. Takže ústní sdělení vašich posluchačů vám může znatelně pomoci k úspěchu.

„Zapojení vašich současných posluchačů vám jistě pomůže vytvořit pocit komunity a ukázat, jak moc pro vás jejich podpora znamená,“ říká Buntsis. „A pokud se cítí více zapojeni a motivováni sdílet obsah ve vašich sítích, zjevně vám to pomůže rozšířit dosah vaší show.“

Nicole Buntsis, Podcast Marketing Lead ve Spotify, doporučuje, aby tvůrci ve svých pořadech používali výzvy k akci (CTA) v každé epizodě, prostřednictvím kterých požádají posluchače a followery, aby sdíleli jejich epizody podcastů nebo oblíbený moment z epizody se svou sítí kontaktů.

Mezi příklady výzev k akci v epizodě podcastu patří:

 • „Sdílejte tuto epizodu s kamarádem.“
 • „Sdílejte na sociálních sítích a označte nás na…“
 • „Sledujte [název vašeho pořadu] na Spotify a získejte upozornění, když vyjdou nové epizody.“

Nezapomeňte také přidat výzvy k akci do popisů epizod! Do poznámek k pořadu můžete zahrnout odkazy na vaše sociální účty, aby vás posluchači mohli snadno sledovat, kdekoli sdílíte obsah.

Může se také vyplatit vytvořit propagační obsah postavený na vašem publiku. Obsah založený na publiku může zvýšit zapojení vašeho pořadu a pomoci vybudovat komunitu kolem vašeho pořadu.

Zde je několik způsobů, jak vytvořit obsah založený na publiku, aka audience-based content:

 • Uspořádejte s fanoušky živé rekapitulační relace na Spotify Greenroom, abyste odpověděli na jakékoli otázky, které by mohli mít ohledně vaší nejnovější epizody, nebo diskutovali o kterémkoli z témat, jež jste ve svém pořadu sdíleli.
 • Požádejte své publikum, aby vám poslalo hlasové zprávy, které můžete zahrnout do vašich epizod. Tyto zprávy mohou představovat otázky, na než byste rádi odpověděli v pořadu, nebo komentáře k pořadu, jež byste chtěli sdílet.

2. Vytvářejte na sociálních sítích poutavý propagační obsah pro podcasty

Jakmile najdete správný kanál pro vaše propagační úsilí, nastal čas vybudovat ekosystém skvělého a zajímavého obsahu pro vaše publikum. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vytvořit více částí contentu, které poskytnou novým i stávajícím posluchačům více vstupních bodů do každé epizody, mimo zveřejňování odkazů na vaše epizody.

Zde je několik nápadů na obsah, které vám pomohou začít:

 • V nadcházející epizodě „škádlit“ hlavní hosty, aby se fanoušci naladili. Nezapomeňte je označit nebo zmínit na sociálních sítích: mohli by příspěvek sdílet nebo okomentovat, a zviditelnit tak váš pořad pro své publikum.
 • Sdílejte nejdůležitější momenty vašich nejnovějších epizod v krátkých klipech nebo audiogramech. Pomocí hostitelské platformy pro Spotify podcasty Anchor lze zdarma vytvářet klipy vhodné pro sociální sítě. Nebo můžete sdílet časové značky vašich oblíbených momentů v epizodě přímo ze Spotify.
 • Remixujte obsah pořadu do částí obsahu specifického pro kanál. Pokud například váš host sdílí tři postřehy k určitému tématu, můžete tyto postřehy sdílet jako vlákno na Twitteru nebo sérii příběhů na Instagramu.
 • Podělte se o vaše velké milníky s fanoušky, aby mohli slavit s vámi: například když vás přidají do Spotify žebříčků podcastů nebo do jednoho ze Spotify redakčních seznamů skladeb. Tyto mezníky můžete sdílet pomocí nástroje Promo Cards, jenž vám umožní rychle vytvořit propagační obrázky vhodné pro sociální sítě.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Nemyslíš si, že ti utíká reálný život bez obrazovky? – Rozhovor

Remixování obsahu

3. Zdvojnásobte počet kanálů, které odpovídají obsahu vašeho podcastového pořadu

Váš podcast se vyznačuje jedinečným stylem a přístupem k danému tématu. Proto je důležité, abyste jej propagovali na kanálech, které odrážejí vaši jedinečnost, a abyste se dostali před správné publikum.

Pokud se váš podcast zabývá například aktuálními událostmi, přemýšlejte o zapojení publika na Twitteru, kde můžete sdílet aktualizace příběhů v reálném čase. Twitter má navíc rozsáhlé publikum novinářů a mediálních osobností, takže váš obsah tam zřejmě získá větší šanci na sdílení než na jakékoli jiné platformě.

Pokud máte rádi popkulturu, zvažte zveřejnění na TikTok nebo Instagram, abyste měli možnost pro vaši show vytvořit silné vizuální komponenty. Tyto kanály vám umožňují používat různé typy interaktivních médií, jako jsou nálepky (stickers), filtry a GIFy relevantní pro témata popkultury, na která váš pořad odkazuje.

Když s vaším pořadem spárujete patřičný propagační kanál, můžete pro vaše epizody vytvořit více příležitostí, jak najít nové posluchače a rozšířit své publikum. Zároveň se můžete vyhnout tomu, abyste se příliš „natahovali“ ve snaze mít přítomnost na každém kanálu. „Je lepší dělat pár věcí dobře, než se přemáhat snahou být všude,“ říká Buntsis.

4. Spolupracujte s hosty a ostatními tvůrci, abyste rozšířili váš dosah ve světě podcastů

Když komunikujete s ostatními tvůrci a spolupracujete s vašimi hosty, mohou vaši show sdílet s vaším publikem a zvýšit vaši viditelnost.

Spojte se s ostatními tvůrci na sociálních sítích tím, že upozorníte na další pořady, které máte rádi, a podcastery, s nimiž spolupracujete. Když budete s ostatními kreativci táhnout za jeden provaz, vytvoříte příležitosti, aby vaši show a značku vidělo jejich publikum.

Dalším způsobem, jak se spojit s ostatními tvůrci, je realizovat vzájemnou propagaci, tj. uvést je ve svém pořadu jako hosty a být na oplátku uvedeni v jejich pořadu. Pokud jsou na své podcastové cestě dále, může tento přístup pomoci jejich publiku dozvědět se o vás a zvýšit pravděpodobnost, že se o vás začnou zajímat.

Stále nedostatek tipů pro úspěšnou podcast kariéru?

Ok, podáváme další nálož.

1. Udržujte podcast zaměřený

I když může být lákavé vytvořit podcast, který je určen všem posluchačům, úspěšné pořady mívají úzce zaměřené, specializované téma.

Příkladem je náš podcast na Spotify, který má jasný, jednoznačný cíl: nechat promluvit zajímavé lidi. Ukázku, jednu epizodu, naleznete níže:

2. V podcastu používejte hudbu, ale respektujte autorská práva

Přidejte do svého podcastu úvodní a závěrečnou hudbu, ale ujistěte se, že neporušujete něčí autorská práva.

DJ se sluchátky si užívá hudbu spolu s tanečníky

3. Naplánujte si workflow podcastové tvorby

Měli byste napsat podrobný scénář nebo jednoduše improvizovat? Možná může nejlépe fungovat kombinace obojího, nicméně to závisí na podcastu. Každopádně budete potřebovat nějaký druh pracovního postupu, který vám umožní vaše nápady rozvinout a realizovat. Přinejmenším si nezapomeňte načrtnout hlavní témata každého pořadu a důkladně se zorientovat v dané sféře.

Pokud v každé epizodě komunikujete s více hlasy, ujistěte se, že všichni souhlasí s tímto procesem a s tím, jak neformální nebo třeba podrobný scénář musí být.

4. Připněte epizodu podcastu na vaši stránku

Ne, není tím myšlen pin jako na Pinterestu. Připnutím epizody podcastu na vaši stránku na Facebooku či Twitteru získá daný příspěvek větší viditelnost. Připnutá epizoda bude umístěna v horní části vaší page a nebude přesunuta, i když sdílíte pravidelné aktualizace. Tím zajistíte, že váš nejnovější připnutý příspěvek bude první věcí, kterou návštěvník uvidí, když vstoupí na vaši stránku sociálních médií.

Ikona připínáčku

5. Nechte ostatní říci o vaší podcastové show

Vaši hosté mohou mít vlastní publikum. Zkuste s nimi spolupracovat na propagaci vašeho podcastu u jejich publika, a pomozte si tak vytvořit kolem vašeho díla buzz. Ujistěte se, že na to upozorní vlastní publikum, čímž posílí vaši vlastní sociální propagaci dané epizody.

Se správnými dovednostmi, technikami a strategiemi, které vás podpoří, je možné vytvořit podcast, který lidé budou rádi poslouchat…

Spolupráce byznysmenů

6. Den spuštění podcastové kariéry

Pokud je vaše podcastová kariéra v samých začátcích a a spouštíte vaši první epizodu, měli byste nahrát další dvě nebo tři epizody. Jakožto nováčkům ve světě podcastu se vyplatí vašim posluchačům poskytnout náhled toho, o čem budou vaše budoucí epizody, stejně jako témat, jímž se budete věnovat.

Když budete mít po „prvním spuštění“ k dispozici několik epizod, dostanou posluchači možnost poslouchat vás více. Zahrnutí více epizod k datu spuštění vám pomůže zjistit, zda byla vaše první epizoda úspěšná. Pokud lidé budou pokračovat v poslechu dalších epizod, získáte mít představu o tom, jak velké je vaše publikum: přičemž to s vyšší pravděpodobností bude stále publikum, spíše než kdybyste vytvořili pouze jednu epizodu.

Startup - kancelářský stůl

Nyní již znáte dostatek tipů, abyste byli schopni začít s podcastem.

… nebo ne?

Závěrečný tip pro podcastery od Zábavných médií

Pokud stále cítíte, že něco chybí, nebude to náhodou špetka inspirace? Inspirace neznamená kopírování: je dobré se podívat na alespoň pár podcastů od různých tvůrců (raději než na spoustu epizod jednoho tvůrce), abyste získali lepší představu, jak podcastová scéna vypadá. Co třeba začít u některého z podcastů Zábavných médií?

Zábavná Média s.r.o. · Jana Šťastná: Rozhodla jsem se plnit si své sny!

S tím souvisí další tip: načerpejte inspiraci od podcastů ve vaší branži, aneb od takových, které se zabývají alespoň podobnou tematikou, jíž plánujete řešit. My v Zábavných médiích máme poměrně široký záber, neboť zpovídáme zajímavé a vskutku rozličné osobnosti: zatímco jednou se dozvíte něco o sociálních sítích, podruhé třeba o podnikání či zdravém jídle.

TIP: Někteří z vás si možná všimli, že používáme hostitele podcastů Soundcloud. Podívejte se na velký přehled podcast hostitelů, pokud uvažujete o zahájení vlastní podcastové kariéry. 

Hodně štěstí!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv