obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Nejdůležitějším krokem k vybudování úspěšného podcastu se zaujatým publikem je vytváření zajímavého a působivého obsahu. V určitém bodě své kariéry každý podcaster dospěje ke stejnému nevyhnutelnému zjištění: jestli to mám brát vážně, potřebuji lepší mikrofon.

Nejlepší mikrofon na podcasty je jednoduše (nebo spíše složitě) ten, který je pro vás ten pravý. Pro nezasvěcené v audio světě není odlišení jednoho mikrofonu od druhého snadným úkolem. Jsme tu, abychom vám pomohli, a vy tak získali více času na to důležité: vytvářet skvělý obsah s vědomím, že výsledek zní skvěle.

Chcete-li vybrat správné mikrofon pro podcasting, musíte zvážit následující:

 • Jak připojíte mikrofon: USB (plug ‘n play) nebo XLR (vyžaduje další hardware)
 • Rozdíl v citlivosti mezi kondenzátorovými a dynamickými mikrofony
 • Prostor, kde obvykle nahráváte
 • Počet lidí, jejichž hlas obvykle budete nahrávat

Vstup USB (plug ‘n play) vs. XLR (přídavný hardware) – podcast mikrofon

O něčem, co prostě a jednoduše funguje, je toho třeba hodně říct, a proto jsou USB mikrofony oblíbené. USB porty jsou všudypřítomné. Je velmi dobrá šance, že cokoliv, co používáte k nahrávání podcastu, má vestavěný USB port.

XLR mikrofony vyžadují přídavný hardware: audio rozhraní nebo mix pro připojení k vašemu počítači. Nicméně nabízejí takovou flexibilitu a všestrannost, které se USB mikrofony nemohou rovnat. Zvuková rozhraní, široce používaná v profesionálních nahrávacích studiích, vnášejí do nastavení nahrávání další možnosti směrování a zpracování zvuku.

USB mikrofony jsou plug ‘n play, takže vše, co musíte udělat, abyste je uvedli do provozu, je ujistit se, že jste vybrali správný mikrofon na panelu „Input“ vašeho podcastingového softwaru. Pro Albana Brooka, vedoucího marketingu na hostiteli podcastů Buzzsprout, je jednoduchost a snadné použití velikou výhodou. „Váš čas byste měli věnovat samotným podcastům, ne učení se, jak podcast nahrávat či upravovat,“ říká.

Mezi kvalitní USB mikrofony se řadí:

Blue Yeti

Blue Yeti

Jednou z klíčových výhod, které XLR mikrofony nabízejí oproti USB mikrofonům, je nižší hladina šumu vycházející z audio rozhraní nebo mixu, který v podstatě funguje jako externí zvuková karta. „Audio rozhraní je nutností pro dobrý zvuk,“ říká Kate Astrakhan, zvuková inženýrka v profesionální podcastingové agentuře Podcast Network Solutions. „Pořiďte si Audio Technica ATR2100 a rozhraní Behringer U-PHORIA UM2 a za méně než 2,5 tisíce korun máte něco, co vám poskytne zvuk v profesionální kvalitě,“ říká.

Ke kvalitním XLR mikrofonům spadá:

Audio Technica ATR2100

Audio Technica ATR2100

… a další dobré možnosti pro audio rozhraní:

Scarlett Focusrite 2i2

Scarlett Focusrite 2i2

Dynamické mikrofony zachytí méně zvuku než kondenzátorové, což nemusí být na škodu

Pokud jde o podcast mikrofony, je tedy na výběr mezi dynamickými mikrofony a kondenzátorovými mikrofony. Každý je postaven jinak, ale nebudeme zacházet do detailů. Prakticky řečeno, dynamické mikrofony jsou méně citlivé na zvuk a fyzicky odolnější než mikrofony kondenzátorové.

Dynamické mikrofony jsou schopny nahrávat při mnohem vyšších hlasitostech než kondenzátorové mikrofony, a proto třeba Shure SM-58 uvidíte na koncertních pódiích po celém světě. Pro podcastery to není prodejní argument: ​​pokud tedy nenahráváte na pódiu na koncertě, což vlastně zní jako skvělý nápad na podcast.

K dalším dobrým dynamickým mikrofonům spadá:

Røde Procaster

Røde Procaster

Dynamické mikrofony kvůli své nižší citlivosti uvolňují některé vyšší frekvence a produkují „teplejší“ zvuk, podobný klasickému „vysílanému“ (broadcast) nebo „rádiovému“ audiu. Kondenzátorové mikrofony zachycují více nuancí ve vokálních nahrávkách než dynamické mikrofony, což může vést k bohatšímu a přirozenějšímu zvuku.

Mezi skvělé kondenzátorové mikrofony rozhodně patří:

Auna MIC-900B -LED V1

Auna MIC-900B -LED V1

Zvýšená citlivost kondenzátorových mikrofonů přichází s kompromisem: riskujete, že spolu se všemi těmi přidanými nuancemi zaznamenáte hluk pozadí. „Kondenzátorové mikrofony zachycují mnohem jemněji než dynamické mikrofony, ale pro mnoho lidí to znamená, že kondenzátor zachytí mnohem více nežádoucího zvuku okolí,“ říká Alban Brooke z Buzzsproutu.

Dobrým způsobem, jak zmírnit nežádoucí zvuky, je věnovat zvláštní pozornost prostoru, kde podcast nahráváte.

Na vašem nahrávacím prostoru záleží; zřejmě více, než si myslíte

Pro kvalitní zvuk je prostor, ve kterém nahráváte, stejně důležitý jako dobrý mikrofon. Toby Goodman z Podcast Network Solutions říká, že nebrat v úvahu nahrávací prostor je nejčastější chybou nastupujících podcasterů.

„První věc, kterou podcasteři neberou v potaz, je místnost, ve které nahrávají,“ říká. “Zakoupit si špičkový mikrofon a dát ho do špatné místnosti je jako koupit si sportovní auto a snažit se s ním sjíždět svahy. Prostě to nefunguje.”

Jeho kolegyně Kate Astrakhan souhlasí. „Klíčem k výběru dobrého mikrofonu je nejprve zajistit, aby byl váš pokoj plný měkkých povrchů, nikoli tvrdých,“ říká. „Pak i když si koupíte nejlevnější dostupný USB mikrofon, váš zvuk bude rozhodně lepší, než kdyby situace byla opačná: špatný prostor a kvalitní mikrofon.”

Měkké povrchy jsou klíčem k tlumení odrazů zvuku. Alban Brooke proto doporučuje jednoduché řešení: „Nahrávejte tam, kde je hodně měkkého materiálu pro pohlcení zvuku – pro mnoho podcasterů to znamená šatnu,“ říká.  Možná to není okouzlující, ale opravdu to vyvolá žádoucí efekt.

Zvažte, kolik reproduktorů plánujete nahrát

Když přijde čas nahrávat více než jednu osobu najednou, je užitečné porozumět polárnímu vzoru mikrofonu. Tyto vzory ilustrují směry, ve kterých mikrofon snímá zvuk: zepředu a z obou stran, ale například ne zezadu.

Většina podcasterů by se měla držet kardioidních mikrofonů (AKA ledvinovitých), pro sólové reproduktory nahrávající přímo do mikrofonu, a obousměrných mikrofonů, které nahrávají dva reproduktory vpředu a vzadu.

Některé mikrofony vám umožňují vybrat si z různých polárních vzorů. Tuto skutečnost vezměte v úvahu, pokud plánujete nahrávat více reproduktorů jedním mikrofonem. Jestliže pravidelně nahráváte s dalšími reproduktory, například když váš podcast zahrnuje místního spoluhostitele, který s vámi nahrává osobně, pak je investice do zvukového rozhraní nutností. Vyberte si audio rozhraní se dvěma (nebo více) XLR porty a tolika dynamickými mikrofony, kolik potřebujete. S tímto setupem bude recording vícera osob hračkou.

Vyberte si mikrofon pro podcasty, který náplní vaše potřeby

Žádný mikrofon není zázračná věc. Tento průvodce vám však pomohl určit, který podcast mikrofon by vám mohl vyhovovat a jak maximalizovat jeho potenciál. Nyní nastal čas provést kupní rozhodnutí a nahrát skvělý obsah!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv