obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Jak si vybrat nejlepší podcastový mikrofon pro vaše potřeby?

Nejdůležitějším krokem k vybudování úspěšného podcastu se zaujatým publikem je vytváření zajímavého a působivého obsahu. V určitém bodě své kariéry každý podcaster dospěje ke stejnému nevyhnutelnému zjištění: jestli to mám brát vážně, potřebuji lepší mikrofon.

Jak vám může pomoci tento článek?

Tento článek vám pomůže ušetřit peníze tím, že si pro svůj podcast nekoupíte špatný mikrofon. Navíc můžete ušetřit čas, protože k tomu, abyste zjistili, jaký typ mikrofonu potřebujete, vám postačí  přečíst si tento článek.

Šetření peněz - sklenice s rostlinami

Naučíte se, jak rychle dešifrovat složitě vypadající grafy (např. grafy polární odezvy), abyste se mohli informovaně rozhodnout o výběru nejlepšího mikrofonu podcastu. Budete si jisti, že jste si vybrali správný typ mikrofonu vhodný pro vaše potřeby. A co je nejdůležitější, budete znít skvěle ve vašem podcastu!

Proč je dobrý podcastový mikrofon důležitý?

Proč byste se vůbec měli starat o pořízení dobrého mikrofonu pro váš podcast?

1. Máme silnější fyziologické reakce na zvuk než na video

Chcete, aby publikum při poslechu vašeho podcastu něco přirozeně cítilo?

Vědci z University College London nechali účastníky studie sledovat a poslouchat několik videí a audioknih. Výsledky ukázaly, že účastníci měli silnější fyziologické reakce na zvukové příběhy než na videa. Jejich srdeční frekvence i teplota těla byly vyšší při poslechu audioknih ve srovnání se sledováním videí.

Pokud naše tělo reaguje více na zvukové než obrazové podněty, neměli byste se ujistit, že poskytujete skvěle znějící zvuk?

Základy skvěle znějícího zvuku začínají „ostrými“ a jasnými nahrávkami, kde mluvíte vy, vaši spoluhostitelé a vaši hosté. Kvalita pochopitelně záleží na výběru mikrofonu pro váš podcast.

2. Dobrá kvalita zvuku ve světě podcastů již není nadstandardem, ale normou

Pokud si poslechnete top podcasty na Apple Podcasts, Google Podcasts nebo Spotify, zjistíte, že mají jedno společné: dobrou kvalitu zvuku. Přestože můžete namítnout, že skvělý zvuk není jediným důvodem jejich úspěchu, skutečnost, že nejoblíbenější podcasty poskytují prvotřídně znějící audio, bezděčně posouvá referenční bod dobrého podcastu.

Dobrá kvalita zvuku se stala předpokladem pro provozování úspěšného podcastu.

Tip: podívejte se na naše Spotify podcasty se zajímavými osobnostmi!

3. Aby byl váš podcast brán vážně

Pokud předpokládáme, že jsou přítomny všechny ostatní věci, které dělají podcast skvělým, zvuk vynikající kvality dodá vaší show větší legitimitu. Proč?

Díky kvalitnímu zvuku budete nejen znít profesionálněji, ale také svému publiku signalizuje, že to s poskytováním vysoce kvalitních podcastů myslíte vážně a upřímně.

Když se snažíte vybudovat důvěryhodnost ve svém žánru podcastingu, dobrá kvalita zvuku je nutností. Pomáhá ukázat, že jste odhodláni poskytnout svému publiku příjemný poslechový zážitek.

Tip na čtení: Klíčem ke kvalitnímu zvuku je také správný zvukový formát. Který vybrat?

Můžete svůj iPhone použít jako mikrofon pro podcasty?

Dobrá kvalita zvuku je nezbytná, ale víme, že vybavení pro podcasty může být drahé. Takže co když použijete váš chytrý telefon namísto „skutečného“ mikrofonu?

Záleží…

Pokud chcete jen otestovat vody, abyste zjistili, zda máte rádi podcasting, než investujete do kvalitního mikrofonu, použití mikrofonu telefonu k záznamu prvních několika epizod může mít smysl.

Pokud to však s podcastingem myslíte vážně, doporučujeme vám, abyste si nakonec pořídili dedikovaný mikrofon se správným hardwarem pro nahrávání vašeho podcastu.

Jak byste se tedy měli rozhodnout, který externí mikrofon je pro vás nejlepší?

Důležité body, které je třeba vzít v úvahu při výběru mikrofonu pro podcasting

Různé mikrofony mají v podstatě různé funkce, takže jsou skvělé pro různé účely. Proto musíte mít jasno ve vašich potřebách a rozpočtu, abyste zjistili, který mikrofon je pro vás nejvhodnější.

Zde je několik otázek, které byste si měli položit, abyste pochopili, jaký typ mikrofonu budete potřebovat:

Kde nahráváte podcast?

Budete nahrávat ve studiu, ložnici, kanceláři nebo ve veřejném prostoru?

Jak hlučný je prostor, kde plánujete nahrávat? Nacházíte se u rušné silnice, kde slyšíte projíždět auta nebo lidi?

Budete mít při nahrávání další spolubydlící nebo členy rodiny ve stejném domě jako vy?

Nahráváte na jednom místě, nebo se budete kvůli nahrávání často přesouvat do různých prostor?

Na vašem nahrávacím prostoru záleží; zřejmě více, než si myslíte. Pro kvalitní zvuk je prostor, ve kterém nahráváte, stejně důležitý jako dobrý mikrofon. Toby Goodman z Podcast Network Solutions říká, že nebrat v úvahu nahrávací prostor je nejčastější chybou nastupujících podcasterů.

„První věc, kterou podcasteři neberou v potaz, je místnost, ve které nahrávají,“ říká. “Zakoupit si špičkový mikrofon a dát ho do špatné místnosti je jako koupit si sportovní auto a snažit se s ním sjíždět svahy. Prostě to nefunguje.”

Jeho kolegyně Kate Astrakhan souhlasí. „Klíčem k výběru dobrého mikrofonu je nejprve zajistit, aby byl váš pokoj plný měkkých povrchů, nikoli tvrdých,“ říká. „Pak i když si koupíte nejlevnější dostupný USB mikrofon, váš zvuk bude rozhodně lepší, než kdyby situace byla opačná: špatný prostor a kvalitní mikrofon.”

Měkké povrchy jsou klíčem k tlumení odrazů zvuku. Alban Brooke proto doporučuje jednoduché řešení: „Nahrávejte tam, kde je hodně měkkého materiálu pro pohlcení zvuku – pro mnoho podcasterů to znamená šatnu,“ říká.  Možná to není okouzlující, ale opravdu to vyvolá žádoucí efekt.

domácí nahrávací studio

Domácí nahrávací studio – příklad

Co nahráváte aneb jaký typ podcastu?

Nahráváte mluvení?

Nahráváte okolní zvuky pro efekt?

Nahráváte nebo streamujete live podcast?

S kým budete nahrávat podcast?

Nahráváte sólové obsazení?

Nahráváte se spoluhostitelem nebo hostem (hosty) ve stejné místnosti?

Jaký je váš cíl v rámci podcastingu?

Plánujete udržet styl podcastů konstantní?

Plánujete vylepšit vaše vybavení poté, co spustíte několik epizod svého „minimálně životaschopného podcastu“?

Plánujete produkci narativního příběhového podcastu?

Plánujete v budoucnu zařadit live podcasty?

Je váš podcast určen pro podnikání?

Jaký máte rozpočet pro podcasting?

100 dolarů? 200 dolarů? 500 dolarů? 1000 dolarů či více?

Musíme však zdůraznit: netřeba utrácet mnoho, abyste získali dobrý mikrofon. Co však potřebujete, je porozumět tomu, co od mikrofonu potřebujete. Tato skutečnost bude informovat, jaký druh mikrofonu byste si měli pořídit.

Až budete připraveni, můžete pokračovat k další části článku, kde se ponoříme do základů zvuku…

Základy zvuku a mikrofonu

Co je to zvuk?

Zvuk je forma energie. Když tleskáte rukama, molekuly vzduchu vibrují kolem vaší ruky. Tyto zvukové vlny aneb vibrace vzduchu vstupují do vašeho ucha a váš mozek je zpracovává jako zvuk. (Vzpomínáte si na ty obávané hodiny fyziky, které jste měli jako dítě? Konečně jsou dobře využity!)

Co dělají mikrofony se zvukem?

Mikrofony přeměňují zvukové vlny (mechanickou energii) na elektrickou energii. Tato elektrická energie je také známá jako analogové audio signály.

Zvukové vlny procházející přes převodník mikrofonu se stanou výstupním signálem mikrofonu.

Důležitou součástí mikrofonu je membrána mikrofonu. Tato tenká membrána, jednoduše řečeno, vibruje při dopadu zvukových vln. Když membrána vibruje, ostatní součásti vibrují. Vibrace jsou poté převedeny na elektrický proud aneb na analogový audio signál).

Jak se nahraný zvuk odesílá do počítače?

Aby počítač mohl číst zvukový signál z mikrofonu, musíte analogový signál převést na digitální signál, jemuž počítač rozumí. Tento signál představují nuly a jedničky, jež každý počítač používá k ukládání a pochopení dat.

Převod zvuku

Převod analogového zvukového signálu na digitální signál (a jeho další zpracování)

Super! Jak se to dělá?

K tomu existují dva obvyklé způsoby:

A) Některé mikrofony provádějí analogově-digitální konverzi

Některé mikrofony mohou plně provádět analogově-digitální převod, tj. převod analogového signálu na digitální. Mikrofon nejprve zaznamená analogový zvukový signál a poté jej převede na digitální signál pomocí vestavěného analogově-digitálního převodníku (ADC). Digitální signál je přímo posílán z mikrofonu do počítače. Mikrofon standardně vysílá digitální signál pomocí připojení USB.

USB Mikrofon Blue Yeti převádí analogové signály na čitelné digitální signály, které přijímá notebook

USB Mikrofon Blue Yeti převádí analogové signály na čitelné digitální signály, které přijímá notebook

B) Externí zařízení mohou provádět analogově-digitální konverzi

Audio rozhraní je externí zařízení, které pomáhá provádět analogově-digitální převod. Mikrofon je v takovém setupu obvykle připojen k externímu zvukovému rozhraní a zvukové rozhraní je připojeno k počítači. Audio rozhraní převádí analogový signál na digitální signál a poté posílá digitální signál do počítače.

Externí audio rozhraní může být buď samostatné (dedikované) audio rozhraní, USB mixer nebo připojené k audio rozhraní. Obecně doporučujeme dedikované audio rozhraní (dedicated standalone audio interface) pro většinu účelů podcastingu: více o tom v našem článku „Audio rozhraní vs audio mixer“. V takových případech mikrofony obvykle vydávají analogový signál přes XLR nebo TRS připojení (o tom později).

Samson Q2U microphone

Mikrofon Samson Q2U odesílá analogové signály do audio mixu Focusrite Scarlett 2i2, který převádí zvuky na digitální signály, jež lze notebookem číst.

Jaký typ podcastového mikrofonu byste si měli pořídit?

Nyní, když máte základní znalosti o nahrávání zvuku, pojďme nalézt ideální typ mikrofonu.

Nejlepší mikrofon na podcasty je jednoduše (nebo spíše složitě) ten, který je pro vás ten pravý. Pro nezasvěcené v audio světě není snadným úkolem odlišení jednoho mikrofonu od druhého, tedy rozeznání jeho vlastností: kladných i záporných. Jsme tu, abychom vám pomohli, a vy tak získali více času na to důležité: vytvářet skvělý obsah s vědomím, že výsledek zní skvěle.

Chcete-li vybrat správné mikrofon pro podcasting, musíte zvážit následující:

 • Jak připojíte mikrofon: USB (plug ‘n play) nebo XLR (vyžaduje další hardware)
 • Rozdíl v citlivosti mezi kondenzátorovými a dynamickými mikrofony
 • Směrová charakteristika, která bude nejvíce odpovídat vašemu stylu nahrávání
 • Prostor, kde obvykle nahráváte
 • Počet lidí, jejichž hlas obvykle budete nahrávat

Vzorec typu mikrofonu: Směrová charakteristika (Polar Pickup Pattern) + Dynamický/Kondenzátorový + USB/XLR = Váš ideální typ mikrofonu

Jinak řečeno, váš ideální mikrofon kombinuje polární vzor snímání, kategorii (dynamický mikrofon nebo kondenzátorový mikrofon) a připojení (USB nebo XLR mikrofon).

V následujících částech vysvětlíme, co jednotlivé termíny znamenají, a představíme naše doporučení pro každou proměnnou.

Vstup USB (plug ‘n play) vs. XLR (přídavný hardware) – podcast mikrofon

O něčem, co prostě a jednoduše funguje, je toho třeba hodně říct, a proto jsou USB mikrofony oblíbené. USB porty jsou všudypřítomné. Je velmi dobrá šance, že cokoliv, co používáte k nahrávání podcastu, má vestavěný USB port.

XLR mikrofony vyžadují přídavný hardware: audio rozhraní nebo mix pro připojení k vašemu počítači. Nicméně nabízejí takovou flexibilitu a všestrannost, jíž se USB mikrofony nemohou rovnat. Zvuková rozhraní, široce používaná v profesionálních nahrávacích studiích, vnášejí do nastavení nahrávání další možnosti směrování a zpracování zvuku.

USB mikrofony jsou plug ‘n play, takže vše, co musíte udělat, abyste je uvedli do provozu, je ujistit se, že jste vybrali správný mikrofon na panelu „Input“ vašeho podcastingového softwaru. Pro Albana Brooka, vedoucího marketingu na hostiteli podcastů Buzzsprout, je jednoduchost a snadné použití velikou výhodou. „Váš čas byste měli věnovat samotným podcastům, ne učení se, jak podcast nahrávat či upravovat,“ říká.

Mezi kvalitní USB mikrofony se řadí:

Blue Yeti

Blue Yeti

Jednou z klíčových výhod, které XLR mikrofony nabízejí oproti USB mikrofonům, je nižší hladina šumu vycházející z audio rozhraní nebo mixu, který v podstatě funguje jako externí zvuková karta. „Audio rozhraní je nutností pro dobrý zvuk,“ říká Kate Astrakhan, zvuková inženýrka v profesionální podcastingové agentuře Podcast Network Solutions. „Pořiďte si Audio Technica ATR2100 a rozhraní Behringer U-PHORIA UM2 a za méně než 200 dolarů (2,5 tisíce korun) máte něco, co vám poskytne zvuk v profesionální kvalitě,“ sděluje.

Zkusíme trochu jiné vysvětlení těchto dvou tříd mikrofonu…

Připojení – USB mikrofony vs. XLR mikrofony

To, zda chcete mikrofon s USB připojením nebo XLR připojením, je důležitý technický detail. Typ připojení ovlivní kvalitu zvuku, který získáte z nahrávky.

Typ připojení také určí, zda budete potřebovat další externí zařízení pro odesílání zachycených zvukových signálů do počítače.

Měli byste si pořídit USB mikrofon, nebo XLR mikrofon?

USB mikrofony pro podcastery

USB mikrofony jsou mikrofony s výstupem pro připojení USB. Mají vestavěný analogově-digitální převodník, který převádí analogové zvukové vlny na digitální signály, které váš počítač zpracuje. To znamená, že není potřeba samostatné dedikované zařízení (audio rozhraní), jak je vidět první části článku o tom, jak mikrofony provádějí analogově-digitální konverzi.

Výhody:

 • USB mikrofony jsou plug-and-play, což vám umožní připojit mikrofon k počítači a ihned začít nahrávat.
 • Není potřeba samostatné dedikované zařízení (audio rozhraní).
 • Vzhledem k tomu, že není vyžadováno samostatné externí audio rozhraní, jsou také pohodlné na přenášení, zejména pokud často nahráváte na různých místech a cestujete s vybavením.
 • Skvělé, pokud hledáte nejjednodušší a bezproblémový způsob nahrávání podcastu.
 • Mikrofony USB mohou být dobrou volbou, pokud si hlídáte rozpočet, protože jsou obecně levnější než mikrofony XLR.

Nevýhody:

 • Normálně můžete nahrávat pouze s jedním USB mikrofonem připojeným k počítači najednou. Nejsou tedy vhodné pro záznam více účastníků on-premise.

Příklady USB mikrofonů:

XLR mikrofony pro podcastery

XLR mikrofony jsou mikrofony s XLR konektorem. Jedná se o dedikované mikrofony, které zaznamenávají analogové zvuky. Nemají vestavěný analogově-digitální převodník.

XLR mikrofony tak vyžadují samostatné zařízení zvané audio rozhraní, jak je vidět v části výše o tom, jak externí zařízení mohou provádět analogově-digitální konverzi.

3pinový XLR konektor, nejběžnější pro podcastingové XLR mikrofony, přenáší vyvážený zvuk a je uzemněn. K dispozici je také pružinový zámek, který zajišťuje, že XLR konektor těsně zapadne do otvoru mikrofonu. To snižuje statickou elektřinu na minimum, přičemž tento typ mikrofonu obecně vydává méně statické elektřiny než USB mikrofon (za předpokladu, že vše ostatní je stejné).

3pinový XLR konektor pro XLR mikrofony

3pinový XLR konektor pro XLR mikrofony

Výhody:

 • XLR mikrofony obecně nabízejí lepší kvalitu zvuku než USB mikrofony, jelikož konverzi zvuku provádí dedikované audio rozhraní
 • Vzhledem k povaze typu připojení a pružinovému zámku obvykle získáte méně statické elektřiny než u USB mikrofonu.
 • Skvělé pro všechny typy nahrávání. Můžete nahrávat jak sólové obsazení, tak epizody s více účastníky on-premise. K tomu druhému budete potřebovat vícekanálové audio rozhraní.
 • Pomocí XLR mikrofonu se zvukovým mixerem a audio rozhraním můžete hostovat live podcast a upravovat váš zvukový ekvalizér (audio EQ) za běhu. Díky tomu jsou XLR mikrofony ideální jako mikrofony pro živé vysílání.

Nevýhody:

 • Jsou obecně dražší než USB mikrofony.

Příklady XLR mikrofonů:

… a další dobré možnosti pro audio rozhraní:

Scarlett Focusrite 2i2

Scarlett Focusrite 2i2

A co jiné typy připojení mikrofonů pro podcastery?

Kromě připojení USB a XLR skutečně existují ještě další připojení, jako je TRS a TRRS (například to, které se nachází na všesměrovém Rode smartLav+).

TRRS (Tip Ring Ring Sleeve) konektor mikrofonu s popisy na kroužcích, špičce a objímce.

TRRS (Tip Ring Ring Sleeve) konektor mikrofonu

Proč tedy v tomto článku nehovoříme o spojeních TRS nebo TRRS?

Připojení TRS a TRRS se napojí na analogově-digitální převodník vašeho počítače. To je něco, čemu se obecně chcete vyhnout. Taková připojení vám obvykle poskytnou nižší kvalitu zvuku než USB mikrofon s vestavěným analogově-digitálním převodníkem nebo XLR mikrofon spárovaný s audio rozhraním.

Proto většina mikrofonů vhodných pro většinu podcastů obsahuje připojení USB nebo XLR.

Naše doporučení ohledně mikrofonů pro podcast

Pokud začínáte a můžete v budoucnu měnit gear:

Mikrofon s připojením USB i XLR + audio rozhraní v budoucnu. Mezí favority lze rozhodně řadit Audio-Technica ATR2100x a Samson Q2U.

Tyto dva mikrofony jsou relativně cenově dostupné a celkově příznivé pro růst do vaší podcastingové kariéry. Díky připojení USB i XLR můžete použít stejný mikrofon, jestliže upgradujete z nastavení USB na setup XLR + audio rozhraní. Úžasný obchod!

Pokud se bojíte o rozpočet:

Mikrofon s připojením USB i XLR + audio rozhraní v budoucnu (volitelné)

Audio-Technica ATR2100x a Samson Q2U se prodávají za méně než 100 USD (2,5 tisíce Kč). Úžasný!

Pokud chcete mikrofon, který vám poskytne vynikající kvalitu zvuku:
 • XLR mikrofon + audio rozhraní
Pokud vám jde především o přenosnost mikrofonu:
 • USB mikrofon
Pokud nahráváte s více účastníky na místě:
 • XLR mikrofon + vícekanálové audio rozhraní

Pokud nahráváte live podcast a potřebujete vynikající mikrofon pro streamování

 • XLR mikrofon + audio mixer (volitelně v závislosti na tom, zda chcete upravit EQ) + audio rozhraní

Dynamické mikrofony zachytí méně zvuku než kondenzátorové, což nemusí být na škodu

Pokud jde o podcast mikrofony, je tedy na výběr mezi dynamickými mikrofony a kondenzátorovými mikrofony. Každý je postaven jinak, ale nebudeme zacházet do detailů. Prakticky řečeno, dynamické mikrofony jsou méně citlivé na zvuk a fyzicky odolnější než mikrofony kondenzátorové.

Dynamické mikrofony jsou schopny nahrávat při mnohem vyšších hlasitostech než kondenzátorové mikrofony, a proto třeba Shure SM-58 uvidíte na koncertních pódiích po celém světě. Pro podcastery to není prodejní argument: ​​pokud tedy nenahráváte na pódiu na koncertě, což vlastně zní jako skvělý nápad na podcast!

K dobrým dynamickým mikrofonům spadá:

Røde Procaster

Røde Procaster

Dynamické mikrofony kvůli své nižší citlivosti uvolňují některé vyšší frekvence a produkují „teplejší“ zvuk, podobný klasickému „vysílanému“ (broadcast) nebo „rádiovému“ audiu. Kondenzátorové mikrofony zachycují více nuancí ve vokálních nahrávkách než dynamické mikrofony, což může vést k bohatšímu a přirozenějšímu zvuku.

Příklady kvalitních kondenzátorových mikrofonů:

Audio Technica ATR2100

Audio Technica ATR2100

Chcete další tipy na dobré kondenzátorové mikrofony?

Auna MIC-900B -LED V1

Auna MIC-900B -LED V1

Zvýšená citlivost kondenzátorových mikrofonů přichází s kompromisem: riskujete, že spolu se všemi těmi přidanými nuancemi zaznamenáte hluk pozadí. „Kondenzátorové mikrofony zachycují mnohem jemněji než dynamické mikrofony, ale pro mnoho lidí to znamená, že kondenzátor zachytí mnohem více nežádoucího zvuku okolí,“ říká Alban Brooke z Buzzsproutu.

Dobrým způsobem, jak zmírnit nežádoucí zvuky, je věnovat zvláštní pozornost prostoru, kde podcast nahráváte; čemuž se budeme věnovat později.

Podívejme se na tyto dvě kategorie mikrofonů z trochu jiného úhlu pohledu; trochu jiné vysvětlení tohoto dělení…

Jak jsme si již nastínili, dynamické mikrofony a kondenzátorové mikrofony zachycují zvuky odlišně.

Jeden dobře potlačuje zvuky na pozadí a druhý ne. Měli byste tedy zvolit dynamický mikrofon, nebo kondenzátorový mikrofon?

Dynamické mikrofony pro natáčení podcastu

Dynamický mikrofon má drátovou cívku, která zesiluje signály zachycované membránou mikrofonu. Výstupní signál je z dynamického mikrofonu ve srovnání s kondenzátorovým mikrofonem mnohem nižší.

Výhody:

 • Dynamické mikrofony velmi dobře odmítají ruch v pozadí.
 • Jsou perfektní, pokud budete nahrávat v prostorách, kde mohou být okolní nebo rušivé zvuky, jako je váš obývací pokoj nebo kancelář.
 • Jsou také skvělé pro zachycení hlasitých a silných zvuků.
 • Zdroj napájení není potřeba.

Nevýhody:

 • Není tak citlivý na tiché, jemné nebo vysokofrekvenční zvuky v porovnání s kondenzátorovými mikrofony.

Příklady dynamických mikrofonů: Electro-Voice RE20, ATR2100, Heil PR40, Shure MV7

Kondenzátorové mikrofony pro natáčení podcastů

Kondenzátorový mikrofon má lehkou membránu zavěšenou na desce, která se pohybuje, když zvukové vlny tlačí na membránu. Kondenzátorové mikrofony ke své činnosti vyžadují buď baterii, nebo phantomové napájení.

Audio mixer/audio rozhraní obvykle přináší phantomová napájení. Podívejte se například na audio rozhraní Audient ID4, kde tlačítko „+48V“ napájí po připojení kondenzátorový mikrofon.

Audio rozhraní Audient ID4

Audio rozhraní Audient ID4 s +48V napájením mikrofonu (Zdroj: kytary.cz)

Výhody:

 • Kondenzátorové mikrofony velmi dobře zachycují jemné zvuky a vysoké
 • Vhodné pro použití v tichých prostorách, jako jsou studia.

Nevýhody:

 • Jsou citlivější než dynamické mikrofony a mají tendenci zachytit více hluku na pozadí.
 • Je vyžadován zdroj napájení.

Příklady kondenzátorových mikrofonů: Blue Snowball, Audio-Technica AT2035PK, Neumann TLM102

Naše doporučení ohledně typu podcastingových mikrofonů

 • Nahrávání v hlučném prostředí a zamýšlené snížení hluku na pozadí: Dynamický mikrofon
 • Zachycení velmi jemných zvuků v tichém prostředí: Kondenzátorový mikrofon

Typ polárního vzoru u mikrofonu pro podcasting

Směrová charakteristika mikrofonu by se tedy v kostce (a s nádechem odbornosti) dala definovat jako „závislost citlivosti mikrofonu na úhlu, který svírá akustická osa mikrofonu s osou akustického zdroje.“
(Zdroj: fyzika.jreichl.com)

Pojďme se dozvědět o sedmi hlavních typech zachycení zvuku, se kterými se při hledání mikrofonu setkáte.

 • Všesměrové (kulové)
 • Obousměrné (osmička)
 • Směrové (kardioida, ledvinové)
 • Směrové (semikardioida)
 • Úzce směrové (superkardioida, superledvinové)
 • Úzce směrové (hyperkardioida)
 • Velmi úzce směrové (shotgun, brokovnice)
1. Všesměrové mikrofony (kulové) – typ polárního vzoru

Všesměrové mikrofony jsou navrženy tak, aby byly stejně citlivé na zvuk ze všech směrů.

Vzor snímače u všesměrového mikrofonu.

Vzor snímače u všesměrového mikrofonu, aneb graf polárního vzoru

Výhody:

 • Jsou vhodné pro zachycení celkového zvuku místnosti nebo skupin.
 • Jsou tedy skvělé, pokud nahráváte na konkrétním místě a chcete pro efekt zachytit okolní hluk na pozadí.

Nevýhody:

 • Nejsou vhodné pro selektivní snímání zvuku nebo izolaci určitých zvuků.
 • Pokud použijete jeden všesměrový mikrofon pro zachycení hovoru více lidí, nebudete moci během postprodukce izolovat jednotlivé hlasy a provádět izolované úpravy.
 • Pokud chcete zachytit více než jeden hlas, nesahejte po všesměrovém mikrofonu. Místo toho zvolte jednosměrný mikrofon pro každý reproduktor.

Příklady:

2. Směrové mikrofony – obousměrné (osmička) – typ polárního vzoru

Směrové mikrofony jsou obecně citlivější na zvuky přicházející z konkrétních směrů.

Oč konkrétně jde? Obousměrné mikrofony jsou navrženy tak, aby snímaly zvuk z přední a zadní části mikrofonu, přičemž odmítaly zvuk ze stran. Tento typ polárního vzoru je v zahraniční známý mimo jiné pod označením „figure-8“.

Osmičkový polární vzor - Graf obousměrného polárního vzoru

Graf obousměrného polárního vzoru

Přednosti:

 • Jsou vhodné pro diskuse ve stylu otázek a odpovědí, jako je například osobní přednáška, kde přednášející klade otázky publiku a přijímá je.
 • Tyto mikrofony se běžně používají pro nahrávání hudebních nástrojů.

Nevýhody:

 • Pokud použijete obousměrný mikrofon pro zachycení zvuku dvou mluvících lidí, opět neočekávejte během postprodukce možnost izolovat každý hlas a provádět izolované úpravy.
 • I při rozhovorech se držte dál od obousměrných mikrofonů. Místo toho použijte jeden mikrofon na reproduktor, například kardioidní mikrofon.

Příklady:

3. Směrové mikrofony – Kardioidní – typ polárního vzoru

Kardioidní mikrofony jsou navrženy tak, aby snímaly zvuk zepředu a odmítaly zvuk ze zadní strany mikrofonu.

Tabulka polární odezvy kardioidního směrového mikrofonu.

Kardioidní vzor

Graf polární odezvy u kardioidního mikrofonu

Výhody:

 • Jsou fantastické pro podcasting, ať už jde o sólové obsazení, čistý rozhovor nebo miniskupinové diskuze, kde má každý svůj mikrofon.
 • Vzor snímání vám umožní zachytit méně nežádoucího šumu a vytvořit čistší nahrávku.
 • Také se nebudete muset příliš starat o dokonalé umístění mikrofonu pro zachycení vašeho hlasu, vzhledem k tomu, že existuje určitý prostor pro snímání zvuku, i když nejste v přední části mikrofonu pod úhlem 0º.
 • Kardioidní mikrofony navíc údajně zachycují méně ozvěny v místnostech s velkou ozvěnou.

Nevýhody:

 • Pamatujte, že kardioidní mikrofony mohou stále vydávat hluk na pozadí, pokud je okolní prostředí relativně hlučné.

Příklady:

4. Směrové mikrofony – Super-kardioidní – typ polárního vzoru

Superkardioidní mikrofony jsou podobné hyperkardioidním, s užším snímačem zepředu.

Polární mapa superkardioidního směrového mikrofonu.

Superkardiodní mikrofon - směrová charakteristika

Výhody:

 • Poskytují vynikající kvalitu zvuku pro podcasting.
 • Můžete stát dále od mikrofonu, a přesto získat dobrou kvalitu zvuku.

Nevýhody:

 • Jsou neúprosné, pokud jsou umístěny nesprávně. Mikrofon musíte umístit přesně tak, abyste mluvili přímo do přední části mikrofonu, 0º na ose.
 • Může být náročné začít s mikrofonem s tímto vzorem snímání, protože je zde malý prostor pro chyby.

Příklady:

5. Směrové mikrofony – Hyper-kardioidní (mini brokovnice) – typ polárního vzoru

Hyperkardioidní mikrofony jsou navrženy tak, aby odmítaly více zvuku ze strany než kardioidní a zachycovaly o něco více zvuku ze zadní strany mikrofonu. Jsou také známé jako „mini brokovnice“.

hyperkardiodní mikrofon

Graf polární odezvy hyperkardioidního mikrofonu

Výhody:

 • Jsou také skvělé pro podcasting.
 • Vzor snímání minimalizuje nežádoucí zachycení zvuku.
 • Opět se nemusíte moc starat o umístění mikrofonu pro zachycení vašeho hlasu, protože existuje jistý prostor pro snímání zvuku, i když nejste na přední straně mikrofonu natočeni pod úhlem 0º.

Nevýhody:

 • Hyperkardioidy údajně zachycují více ozvěny než kardioidní mikrofony. Dobře tedy zvažte použití kardioidního mikrofonu, pokud budete nahrávat v prostorách, které mají potenciálně hodně ozvěn.

Příklady:

6. Velmi úzce směrové (shotgun, brokovnice) – typ polárního vzoru

Velmi úzce směrové alias „lobarové mikrofony“ jsou extrémy hyperkardioidních a superkardioidních mikrofonů. Zachycují nejvíce zvuku zepředu a odmítají zvuk ze stran. Přestože lobární vzor zobrazuje více citlivých oblastí, jedná se o jednosměrný vzor s největší citlivostí na ose 0º.

Lobarové mikrofony také používají interferenční elektronky, které využívají fázové rušení, což pomáhá odmítnout více zvuku ze stran, čímž se zužuje vzor snímání. Lobarové mikrofony jsou také známé jako „brokovnicové mikrofony“.

Brokovnicový mikrofon

Polární mapa brokovnicového mikrofonu.

Výhody:

 • Nejlepší pro zaměření na konkrétní zvuky a potlačení nežádoucích okolních zvuků.
 • Často se používají ve filmu a televizi, namontované na teleskopickém výložníku a tyčích pro kamery.

Nevýhody:

 • K zachycení dobrého zvuku však vyžadují zkušené operátory, protože musíte mikrofon namířit přímo na objekt.
 • Je zde malý prostor pro chyby. Vzor vyzvednutí je ze všech nejméně shovívavý.

Příklady:

SPECIÁL: Vícevzorové mikrofony s nastavením snímání

Některé mikrofony mají dokonce více vzorů polárního snímání, v závislosti na tom, jaký vzor zvolíte. Dovolují vám přepnout na požadovaný vzor snímání, čili změní oblasti kolem mikrofonu, ze kterých snímá zvuk.

Různé polární vzory

Příklady:

Naše doporučení

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně nemáte kompletní tým s boom operátorem, zvukařem a audio inženýrem, poskytneme vám jednoduchá doporučení pro různé situace:

 • Zachycení řeči bez šumu na pozadí: Kardioidní mikrofon
 • Zachycení řeči spolu s šumem na pozadí: Všesměrový mikrofon
 • Více režimů záznamu (např. řeč v tiché místnosti, zatímco hluk na pozadí ve veřejném prostoru): Vícepatrový mikrofon

Skutečně musím jakožto podcaster porozumět polárnímu vzoru?

Užitečné porozumět polárnímu vzoru mikrofonu je minimálně v případě, když přijde čas na nahrávání více než jedné osoby najednou.

Udělejme malé shrnutí…

Tyto vzory ilustrují směry, ve kterých mikrofon snímá zvuk: zepředu a z obou stran, ale například ne zezadu.

Většina podcasterů by se měla držet kardioidních mikrofonů (AKA ledvinovitých), pro sólové mluvčí nahrávající přímo do mikrofonu, a obousměrných mikrofonů, které nahrávají dva řečníci: vpředu a vzadu.

Zvažte, kolik hlasů plánujete zaznamenat

Některé mikrofony vám umožňují vybrat si z různých polárních vzorů. Tuto skutečnost vezměte v úvahu, pokud plánujete nahrávat více hlasů jedním mikrofonem.

Jestliže pravidelně nahráváte s dalšími lidmi, například když váš podcast zahrnuje místního spoluhostitele, který s vámi nahrává osobně, pak je investice do zvukového rozhraní nutností. Vyberte si audio rozhraní se dvěma (nebo více) XLR porty a tolika dynamickými mikrofony, kolik potřebujete. S tímto setupem se recording vícera osob stane hračkou.

podcast - více hostů

Jak používat externí mikrofon pro vzdálený podcast nebo rozhovor na dálku?

Co když chcete nahrát vzdálený podcast, kde se účastníci vašich podcastů nacházejí na různých místech? Dá se na to použít nějaký mikrofon? Jak platforma videopodcastů zjistí mikrofon, o kterém si myslíte, že nejlépe vyhovuje vašemu účelu?

To závisí na vašem softwaru pro video podcast. Například Riverside.fm to má zařízeno tak, že dovede nahrávat s jakýmkoli mikrofonem kompatibilním s vaším počítačem. Platforma automaticky používá výchozí mikrofon vašeho počítače. Při nahrávání můžete také přepínat mezi mikrofony na dashboardu aplikace. Díky tomu lze snadno používat váš externí mikrofon, pokud je připojen k počítači, třebaže to není váš výchozí mikrofon.

Opět, jen se ujistěte, že váš mikrofon nebo audio rozhraní je kompatibilní s vaším počítačem! Můžete rovněž provést test podcastového mikrofonu a zkontrolovat, zda vše funguje.

Je to tak jednoduché!

Vzdálený podcast - žena

Vyberte si mikrofon pro podcasty, který naplní vaše potřeby

Žádný mikrofon není zázračná věc. Tento průvodce vám však pomohl určit, který podcast mikrofon by vám mohl vyhovovat a jak maximalizovat jeho potenciál. Nyní nastal čas provést kupní rozhodnutí a nahrát skvělý obsah!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv