Chcete přesunout podcastový blog či web z WordPress.com na WordPress.org?
Mnoho začátečníků často startuje u WordPress.com, ale brzy si uvědomí jeho omezení a zatouží přejít na platformu WordPress.org s vlastním hostitelem.
V tomto průvodci krok za krokem vám ukážeme, jak správně přesunout svůj blog či web z WordPress.com na WordPress.org.
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
Proč přesunout váš podcastový blog z WordPress.com na WordPress.org?
WordPress.com umožňuje komukoli založit blog vytvořením účtu. Začátečníci si však brzy uvědomí, že na jejich bezplatném blogu WordPress.com existuje mnoho omezení, jako je limitovaná možnost zpeněžení, nemožnost instalovat pluginy či reklamy třetích stran zobrazované vašim uživatelům.
To je důvod, proč uživatelé brzy přejdou na výkonnější a oblíbenější platformu WordPress.org s vlastním hostitelem.
Chcete-li pochopit rozdíly mezi těmito dvěma platformami, není nic snadnějšího než zadat do vyhledávače frázi „WordPress.com vs WordPress.org“ a vyjede vám řada srovnání.
My v Zábavných médiích doporučujeme používat WordPress.org, protože vám dává úplné vlastnictví vašeho podcastového webu a svobodu ovládat všechny jeho funkce.
Proto se podívejme, jak správně migrovat váš podcastový blog z WordPress.com na WordPress.org.
Co potřebujete k migraci na WordPress.org?
Chcete-li začít s vlastním hostováním, budete potřebovat hostingový účet WordPressu a název domény.
Oficiálně doporučeným poskytovatelem WordPress hostingu je Bluehost, jakožto jedna z největších hostingových společností na světě. Silným českým ekvivalentem je Wedos.
Pokud váš WordPress podcastový web již zahrnuje vlastní název domény, budete stále potřebovat webhosting. Pokračujte a zaregistrujte se pomocí vámi preferovaného hostingu a v kroku domény přidejte doménové jméno vašeho blogu. Ukážeme vám, jak zachovat stejnou doménu při převodu z WordPress.com na WordPress.org, aniž byste v pozdějších krocích ztratili hodnocení ve vyhledávání.
Kromě hostitelského účtu budete samozřejmě potřebovat přístup k vašemu účtu WordPress.com, abyste mohli snadno přesunout všechny vaše příspěvky, stránky, obrázky, komentáře a další data na váš web WordPress, který si vlastníte.
Pokračujte ve čtení, jak provést migraci vašeho podcastového webu z WordPress.com na WordPress.org
Krok 1: Export dat z WordPress.com
Nejprve se musíte přihlásit na váš podcastový web WordPress.com a přejít na hlavní panel (dashboard) účtu. V levém sloupci je třeba kliknout na menu Nástroje (Tools) » Exportovat (Export) a poté kliknout na tlačítko „Exportovat vše“ (Export All).

Export obsahu z WordPress.com
To vám umožní exportovat váš WordPress web. Jakmile bude exportní soubor připraven, zobrazí se odkaz ke stažení. Kliknutím na tlačítko stáhnete soubor zip do počítače.
WordPress.com také pošle odkaz e-mailem na vaši e-mailovou adresu.

Stahování export souboru WordPress.com
Jakmile soubor stáhnete do počítače, musíte jej rozbalit. Uvnitř najdete soubor XML, který obsahuje všechny vaše příspěvky, stránky, obrázky, komentáře, vlastní pole (custom fields), kategorie, tagy, navigační nabídky a další data.
Krok 2: Nastavení WordPressu
Nyní, když jste exportovali svá data WordPress.com, je dalším krokem nastavení nové instalace WordPress na váš webhosting.
WordPress se velmi snadno instaluje a zabere jen pár kliknutí. Pokud jste se zaregistrovali u Bluehostu či Wedosu, jak jsme zmínili výše, WordPress se vám automaticky nainstaluje. Případně, pokud jste zvolili jinou hostingovou službu, která automatickou instalaci nepodporuje (což není pravděpodobné), stačí na internetu vyhledat jeden z mnoha návodů, jak nainstalovat WordPress do 5 minut.
Jakmile nainstalujete WordPress, je čas importovat váš obsah na váš nový web WordPress s vlastním hostitelem.
Krok 3: Import obsahu na web WordPress s vlastním hostingem
Chcete-li importovat obsah vašeho starého webu WordPress.com na váš nový podcastový web WordPress.org, budete se muset přihlásit do oblasti pro správu vašeho čerstvě nainstalovaného webu WordPress. Odtud musíte navštívit stránku Nástroje (Tools) » Importovat (Import) kliknout na tlačítko „Instalovat nyní“ (Install Now), nacházejícím se pod nadpisem WordPress.

Nainstalujte si importér WordPress
WordPress vám nyní nainstaluje „importér“. Jakmile je hotovo, musíte pro pokračování kliknout na odkaz „Spustit importér“ (Run importer).

Spusťte importér
Dostanete se na obrazovku, kde budete požádáni o nahrání souboru WordPress.com XML, který jste stáhli v prvním kroku tohoto návodu.

Nahrajte soubor importu
Pokud je velikost vašeho souboru větší než 2 MB, máte dvě možnosti. Jednou z nich je požádat vaši webhostingovou společnost o dočasné zvýšení tohoto limitu, abyste mohli pokračovat v procesu. Druhou možností je rozdělit soubor pomocí rozdělovače souborů WXR (WXR file splitter)
Když zahájíte import, budete mít na výběr:
- Přiřadit importovaný obsah existujícímu uživateli
- Vytvořit nového uživatele.
Budete mít také možnost importovat přílohy souborů. Je velmi důležité zaškrtnout toto políčko, aby se soubory obrázků importovaly správně.

Možnosti importu
Krok 4: Import odkazů na blogroll
Pokud jste na vašem blogu WordPress.com používali funkci Odkazy (Links feature) k ukládání blogrollů nebo jiných odkazů, musíte je importovat podle těchto pokynů. Uživatelé, kteří tuto funkci nepoužívali, mohou přeskočit na krok 5.
WordPress nativně nepodporuje funkci blogroll. Pokud ve svém blogrollu nemáte příliš mnoho odkazů, doporučujeme najít nějakou online příručku, jak přidat odkazy na blogroll do WordPress bez použití pluginu.
Pokud však máte příliš mnoho odkazů nebo byste chtěli zachovat funkci blogroll, pokračujte ve čtení.
Odkazy na blogroll jsou exportovány ve formátu OPML. Jedná se o XML formát, který vám umožňuje exportovat a importovat vaše odkazy i kategorie odkazů. Vaše odkazy WordPress.com mají soubor OPML umístěný na adrese, jako je tato:
http://example.wordpress.com/wp-links-opml.php
Nahraďte příklad subdoménou vašeho blogu WordPress.com. Pokud na vašem podcastovém webu WordPress.com používáte vlastní doménu, můžete k souboru OPML přistupovat tak, že navštívíte adresu URL tohoto formátu:
http://www.example.com/wp-links-opml.php
Váš soubor OPML se otevře v okně prohlížeče a musíte jej uložit na plochu. Stisknutím CTRL+S (Command+S na Macu) uložte soubor do počítače.

Export soubor blogrollů
Nyní, když máte zálohu odkazů na WordPress.com, je dalším krokem jejich import do WordPressu. WordPress s vlastním hostitelem však nemá ve výchozím nastavení povolený správce odkazů.
Budete muset nainstalovat a aktivovat plugin Správce odkazů (Link Manager). Stránka pluginu říká, že nebyl aktualizován mnoho let. Je to proto, že nepotřeboval update, a můžete jej tedy s jistotou nainstalovat.
Po aktivaci plugin přidá novou položku menu na váš administrátorský panel WordPress s názvem „Odkazy“ (Links).
Dále je třeba nainstalovat a aktivovat plugin OPML Importer. Tento plugin jednoduše poskytuje nový nástroj pro import, který vám umožňuje importovat odkazy na blogroll.
Po aktivaci musíte navštívit stránku Nástroje (Tools) » Importovat (Import) a kliknout na odkaz ‚Spustit importér‘ (Run Importer) pod importérem Blogroll.

Importér blogrollů
Na stránce importéru blogrollů musíte nahrát dříve uložený OPML soubor a kliknout na tlačítko importovat soubor OPML (import OPML file).

Import blogrollu
WordPress nyní importuje vaše odkazy a kategorie odkazů ze souboru OPML. Budete moci vidět pokrok, přičemž po dokončení uvidíte zprávu o úspěšném procesu.
Krok 5: Nastavení podcastového blogu WordPress.com jako soukromého
Pokud nyní nechcete přesměrovat vaše staré uživatele na váš nový podcastový web, bude to váš poslední krok.
Nejprve navštivte hlavní panel (dashboard) WordPress.com vašeho starého podcastového blogu. V nabídce vlevo musíte kliknout na nabídku Spravovat (Manage) » Nastavení (Settings) přejděte dolů do části „Soukromí“ (Privacy).

Nastavení vašeho starého blogu jako soukromého
Odtud musíte vybrat možnost „Soukromé“ (Private) a poté kliknout na tlačítko „Uložit nastavení“ (Save Settings). Tím se váš starý blog WordPress.com stane neveřejným: bude viditelný pouze vám, případně i jiným přihlášeným uživatelům, které schválíte.
Pozor: Pokud už nějakou dobu píšete a máte věrné publikum, pak nemá smysl je nechávat na holičkách.
Navíc, pokud je váš blog nějakou dobu venku, je pravděpodobně indexován v Google a dalších vyhledávačích. Můžete si ponechat všechna hodnocení ve vyhledávačích a snadno přesměrovat své staré uživatele na váš nový blog podle kroku 6; což je důrazně doporučeno, pokud je váš podcastový web zaveden.
Přesměrování uživatelů na nové místo pomocí hlavičky 301 (301 header) standardním řešením, jak udržet hodnocení ve vyhledávání (SEO) při přesunu webu z jednoho místa na druhé.
Protože nemáte přístup k .htaccess na WordPress.com, nemůžete sami provádět žádné změny, abyste si udrželi hodnocení ve vyhledávačích. WordPress.com však nabízí funkci placeného upgradu nazvanou Site Redirect, která tuto funkci poskytuje.
Jednoduše přejděte na řídicí panel (dashboard) blogu WordPress.com a klikněte na položku nabídky Spravovat (Manage) » Nastavení (Settings). V části „Adresa webu“ (Site Address) klikněte na odkaz „přesměrovat“ (redirect).

Odkaz na přesměrování webu
Na další obrazovce požádáni o zadání názvu domény (domain name), kam chcete, aby byli návštěvníci přesměrováni. Zadejte doménové jméno vašeho nového webu WordPress.org a klikněte na tlačítko Přejít (go button).
Poznámka: Přesměrování webu je placený upgrade a stojí 13 $ ročně. Přidá funkci přesměrování 301 (301 redirect), která přesměruje návštěvníky vašeho blogu WordPress.com a vyhledávače na váš nový web o podcastech.

Nákup přesměrování webu z WordPress.com na WordPress.org
Někteří z vás se budou ptát, jak dlouho se vyplatí platit za toto Offsite přesměrování? Odpověď zní: tak dlouho, jak budete chtít. Osobně si však myslíme, že 2 roky je dostatečná doba na to, aby si vaši staří uživatelé zapamatovali vaše nové doménové jméno.
Pokud měníte domény, pak další věc, kterou chcete udělat, je aktualizovat všechny adresy URL in-post (in-post URLs). Pokud jste někdy propojili své příspěvky, musíte tyto odkazy aktualizovat.
Jestliže jste měli vlastní doménu na WordPress.com, nemusíte se o nic starat. Jednoduše změňte DNS záznam na vašeho hostitele a zachováte si všechny výhody SEO.
Často kladené otázky (FAQ) o migraci podcastového webu
Jaké jsou náklady pro přechod na WordPress.org?
WordPress je zdarma. Existují však určité minimální náklady na webhosting, které se pochopitelně liší společnost od společnosti.
Již jsem zaplatil WordPress.com, mohu získat náhradu?
Ano, můžete. Pokud jste si nedávno zakoupili vlastní doménu nebo placený plán od WordPress.com, můžete je požádat o vrácení celé částky.
Registraci domény lze zrušit do 48 hodin od registrace. Plány a další nákupy lze zrušit do 30 dnů od nákupu.
Ano, můžete. WordPress věří v posílení pravomocí uživatelů a poskytnutí plné kontroly nad jejich obsahem. Pokud již máte doménu přes WordPress.com, pak vše, co potřebujete, je webhostingový účet. Doporučujeme založit účet u některého z webhostingů, který nabízí user-friendly instalaci WordPressu.
Během fáze registrace budete dotázáni, zda máte doménu nebo chcete zaregistrovat novou. Jednoduše vyberte možnost, že již máte jméno domény, a vložte doménu, terou jste si zaregistrovali na WordPress.com. Další věc, kterou byste museli udělat, je změnit jmenné servery (name servers), aby ukazovaly na poskytovatele hostingu. Můžete požádat svého poskytovatele webhostingu o podporu v této záležitosti.
Co se stane s mými odběrateli WordPress.com?
Naštěstí vám WordPress.com umožňuje migrovat vaše odběratele pod jednou podmínkou: Musíte použít jejich plugin Jetpack, který přidává stejnou předplatitelskou funkci, jakou jste měli na WordPress.com.
Jakmile nainstalujete a aktivujete plugin Jetpack, budete muset kontaktovat tým WordPress.com a požádat je, aby za vás migrovali odběratele. Snad v pozdějších verzích Jetpacku to bude jednodušší a uživatelé to budou moci učinit sami.
Zničí se mi obrázky na podcastovém webu?
Ne, nebojte, nezničí se. Při přenosu pomocí importovaného souboru se stáhnou všechny připojené obrázky a aktualizuje se odkaz.
Je tu však jedna chyba: pokud URL adresa vašeho obrázku začíná files.wordpress.com, nebudou převedeny. Pokud si všimnete, že se adresa URL obrázku nezměnila a stále ukazuje na WordPress.com, pak doporučujeme použít plugin pro import externích obrázků, který se o to postará; zkuste třeba plugin Auto Upload Images.
Mohu přidat internetový obchod na podcastový web WordPress.org?
Ano, můžete snadno přidat internetový obchod na WordPress.org bez dalších nákladů. Může se to hodit v rámci vaši snahy o zpeněžení podcastu. Vzhledem k tomu, že Bluehost a další populární weboví hostitelé nabízejí bezplatný certifikát SSL, stačí si nainstalovat plugin pro WordPress e-shop a přidat e-shop.
Spadne můj podcastový web, když přejdu na WordPress.org?
Pokud to uděláte správně, tak NE. Metoda, kterou jsme navrhli výše, zajistí, že váš web nikdy nespadne.
Jaké jsou nezbytné pluginy pro základní WordPress web?
Nyní, když jste přešli na WordPress.org s vlastním hostitelem, můžete si nainstalovat tolik pluginů, kolik jen chcete.
Samozřejmě (nejen) z hlediska rychlosti webu to je lepší nehrotit. Podívejte se na základ, který by měl obsahovat každý web, případně alternativy těchto pluginů:
- AIOSEO – Ke zlepšení hodnocení SEO vašeho podcastového webu (používají ho 2 miliony webů).
- WPForms – Přidání chytrého kontaktního formuláře na váš web (používají ho 4 miliony webů).
- SeedProd – Pro snadné přizpůsobení vašich vstupních stránek (landing pages) pomocí drag & drop builderu – funguje se všemi šablonami WordPressu.
- MonsterInsights – Abyste viděli, jak lidé nacházejí a používají váš web. Je to nutnost pro blogery a majitele malých podniků.
- PushEngage – Spojení s návštěvníky poté, co opustí váš web.
- UpdraftPlus – Pro vytváření denních záloh vašeho nového webu v případě nouze.
- OptinMonster – Pomůže vám získat více odběratelů e-mailů a uspět na vaší cestě bloggera.
Všechny tyto pluginy lze pohodlně nainstalovat z vašeho dashboardu WordPress. Pokud nemáte zkušenosti s touto instalací, stačí najít na internetu jakýkoli step by step tutorial. Uvidíte, že to hned pochopíte.
Chci změnit šablonu WordPressu na svém podcastovém webu; mohu to udělat?
Ano, vaši šablonu WordPress můžete kdykoli absolutně změnit. Další velkou výhodou přechodu na WordPress.org je fakt, že získáte další možnosti přizpůsobení a větší sbírku šablon, ze kterých si můžete vybrat.
Na postranním panelu správce WordPressu klikněte na rozevírací nabídku Vzhled (Appearance) a vyberte Motivy (Appearance) pro instalaci WordPress šablony.
Nalezli jsme pro vás, podcastery, nejlepší podcastové šablony pro WordPress. Můžete se také podívat na našeho průvodce, jak správně změnit motiv WordPresu.
Doufáme, že vám tento článek pomohl správně přesunout váš blog z WordPress.com na WordPress.org. Můžete se také podívat na náš kontrolní seznam nejdůležitějších věcí, které musíte udělat po instalaci WordPress.
Pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte, že na našem webu najdete další WordPress tutoriály a tipy pro podcastery. Nebo se rovnou podívejte na náš YouTube kanál, kde naleznete řadu podcastů, které vás mohou inspirovat v životě i v tvorbě. Raději sound-only formát? Pak vsaďte na náš Spotify či Soundcloud. A zde ukázka našeho podcastu se zajímavými osobnostmi: