obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Audio u videa je jedna z nejpodstatnějších věcí. Pokud máte kvalitní obraz, ale audio je rozšumělé a nekvalitní, nezaujme to diváka natolik, jakoby to bylo naopak. Proto poradíme, jak si audio pohlídat a jak nejlepší cestou přijít k dobrému zvuku.

Proč je audio důležité?

Audio dělá něco přes 70 % samotného videa. Důležitý je hlavně kvůli tomu, že zatáhne diváka do děje. Působí na diváka dojmem, že je v ději a tím pádem ho video zaujme mnohem více. Nekvalitní audio může na diváka působit velmi neprofesionálně a nebude mít důvod k tomu sledovat video dále. 

Jakou techniku využít na nahrání audia?

Audio technika se může lišit podle toho, jakou kamerou či fotoaparátem natáčíte. Na trhu existuje mnoho externích mikrofonů. 

Klopové mikrofony

Mikrofon, který si připnete na oblečení a natáčet můžete bez kabelů a daleko od kamery. Praktické jsou hlavně ve snímání. Pomocí větrného filtru můžete natáčet kdekoliv venku a nemusíte se bát hluku z větru. I my využíváme klopový mikrofon, a to od společnosti Rode.

Rode Wireless GO Black
Sony ECM-W2BT

Externí mikrofon na kameru

Každá kamera má slot, na který můžete připevnit mikrofon. Vhodné je to pro vnitřní prostory, ale díky pop filtru, který slouží na zlepšení zvuku v rušném prostředí, dokážete natáčet i venku. 

Rode VideoMic Rycote
Saramonic Vmic Mini 

Externí mikrofon k PC

Mikrofony k počítači jsou určené převážně pro interiér. Potřebujete totiž napájení jak notebooku či počítače, tak i mikrofonu. Vhodné je to na podcasty, rozhovory a nějaké reklamy. 

Yenkee YMC 1030
Trust Emita USB

Mikrofon na stativu

Všichni asi znáte, jak stojí člověk s dlouhou tyčí a chlupatou koulí na konci. Tento člověk drží mikrofon, který je na dlouhé tyči a převážně se využívá k filmům či reportážím. 

Jaké jsou nejčastější chyby audia?

Ačkoliv to tak nevypadá, jednou z nejčastějších chyb u videí, je zvuk. Představíme Vám ty nejčastější.

Příliš tiché audio

Věc, která se těžko napravuje, a je lepší se jí vyhnout. Mnoho video tvůrců nemá dostatečně hlasité audio a v postprodukci není zrovna vhodné ho manuálně zhlasovat. Ztrácí tím na kvalitě.

Ticho

Příliš hlasité audio

Opak ticha. Sednete si k počítači, že půjdete stříhat video a první co zjistíte, že zvuk máte příliš hlasitý a nemáte možnost to přetočit. Samozřejmě existuje možnost ztlumení, ale pokud máte “přeřvané” decibely, bohužel to bude poznat. 

Hlasitý

Šum či ruch v pozadí

Jakmile natáčíte něco, u čeho je důležitý zvuk, pečlivě si zkontrolujte, zda jste v klidném prostředí, protože později už nebude možnost zvuk vylepšit, aby byl dokonalý.

Dá se špatné audio opravit?

Špatné audio se dá upravit, ale vždy to bude poznat. Málokdy se Vám podaří zvuk opravit. 

Jak upravit špatné audio?

Na opravu audia je vhodné najít správný program. Program, který využíváme i my, je Audacity. V něm můžete využívat několika efektů, které opravují nejrůznější chyby. Redukce šumu, snížení výšek či hloubek a podobně. 

5 tipů a triků, jak správně nahrát audio

 • Několikrát si kontrolujte, zda skutečně nahráváte

Není nic horšího, než přijít k editačnímu programu a zjistit, že se Vám zvuk celou dobu nenahrával. Proto doporučujeme, několikrát si zkontrolujte a pomocí zkoušky zvuku ověřte, že Váš mikrofon skutečně nahrává.

 • Nastavte si více mikrofonů

Abyste dobře srovnali a perfektně umístili zvuk do video stopy, nahrávejte si zvuk na několik zařízení. Je vhodné nechat zapnutý zabudovaný mikrofon v kameře. V postprodukci pak uvidíte jednotlivé audio stopy, které pomocí synchronizace spojíte a video vypadá dobře. 

 • Poslouchejte zvuk

Pokud máte možnost a prostředky, poslouchejte nahrávané audio. Pomůže Vám to v průběhu natáčení doladit chyby. Uslyšíte totiž přesně zvuk, který finálně bude i v samotném videu.

 • Zkoušky zvuku

Jak už jsme jednou zmínili, udělejte si pořádnou zkoušku zvuku. Důležitá zkouška zvuku Vám zajistí 100% jistotu, že zvuk budete mít dostatečně hlasitý a nebudou v něm nějaké chyby.

 • Dobré prostředí

Na nahrávání zvuku využijte správné prostředí, pokud  například začnete nahrávat zvuk v rušné ulici, je jasné, že tam bude slyšet úplně všechno. 

Václav Pařízek
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit








  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv