obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Máte v hlavě myšlenku (informaci nebo hudební sdělení, které vás na srdci tíží a vy urputně chcete, aby to slyšeli i ostatní?), jak byste si vytvořili váš vysněný hudební videoklip, „dětátko“ pro vaše věrné, nebo i budoucí posluchače? Ano? Skvělá práce, první krok máme už za sebou. Pojďme rovnou na věc!

Ještě než ale půjdeme k tomu hlavnímu, tedy k tomu na co vše si dávat pozor při realizaci hudebního videklipu, řeknu vám něco málo o mé osobě. Rád motivuji lidi, aby se nebáli své projekty a myšlenky dotáhnout do konce! Takže, milý čtenáči, nyní mi slib, že to co máš právě teď v hlavě, dotáhneš do konce, ano?!

Pro rychlý kontakt, ohledně tvorby a rady hudebního video klipu,

Co vše je potřeba zařídit pro emotivně vroucí videoklip?

Takže jsme v situaci, že chceme vytvořit jednoduchý klip. Aktuálně také máme v hlavě už nějakou myšlenku či představu podoby klipu. Teď si pojďme tu představu realizovat! Připravil jsem si pro vás jednoduchý plán, který by vás mohl trochu pošťouchnout k vaší nádherné tvorbě.

Shrnutí hlavních režiserských bodů pro realizaci videoklipu do konečné fáze

Tedy na co vše musí režisér úspěšného klipu myslet, od začátku realizace až do jeho konečné fáze:

 1. Seznámení s textem písně a emoční vazbou zpěváka na píseň, včetně toho, jestli je text písně navázán na prožitou zkušenost zpěváka (práce s klientem, zpěvákem nebo kapelou)
 2. Vybrání vhodného místa
 3. Vybrání vhodných herců
 4. Propojení myšlenky + místa + herců
 5. Hledání vhodné videoprodukce pro hudební videoklip (rozpočet a priorita)
  1. Cena pro natočení hudebního videoklipu
  2. Vizuální kvalita hudebního klipu
 6. PR videoklipu (Síla marketingu)

Seznámení s textem písně a emoční vazbou zpěváka na píseň

Pro každého režiséra nebo tvůrce videa je nejdůležitější pochopit klienta/zákazníka, který má v hlavě nějakou myšlenku o jeho provedení. Pokuď tuto myšlenku jako režisér pochopíte, máte pro začátek vyhráno. Umění je pokládat, co nejlepší otázky muzikantovi, tedy pozjišťovat odpovědi často zmiňované „Co tím chce básník (v tomto případě zpěvák) říci?“

Pokuď vy sami jste tím, kdo má v hlavě myšlenku, najděte si režiséra, který vám bude „chtít“ rozumět a vytořit dílo, které zanechá emoční stopu u posluchačů.

Příklad z praxe

Například ve videoklipu, který jsme tvořili pro ILHAAM project, vidíte tři tvůrce (zpěvačku, zpěváka a tanečnici). Naším úkolem bylo všem třem zmiňovaným porozumět (Ano, vím, že to mnohdy může být opravdu složité, ale je důležité se alespoň pokusit o porozumění). V našem uváděném případě se všichni tři osobně znali. Zpěváci zpívali o svém vnitřním dítěti a tanečnice tancovala se vzpomínkou na své „dětátko.“(Ptal jsem se a sžil jsem s jejich příběhem). Realita je taková, že dvě scény, které se ve videoklipu odehrávaly, se nijak neplánovaly! A i ti tři aktéři se náhodně potkali! Skvělé, že?

Muzikanti z videoklipu ILHAAM projekt.

Vybrání vhodného místa

Chcete pro svůj videoklip „Cool místo“ nebo jednoduché místo? To je velmi důležitá otázka. Vše závisí na textu/emocích v písni/finančních prostředcích a okolnostech celého klipu. Možná jste všechny tyto aspekty nevěděli, když teď právě čtete tento článek. Důležitý je v tomto hlavně realizační úhlu pohledu.

Naše rozvaha je taková: Doba natáčení (ráno nebo v noci – jak důležitá a potřebná budou světla), četnost okolních lidí – budu za ně jako režisér rád nebo ne, aký počet kamer bude potřeba a zvuk. Nesmíme zapomenout na natáčecí přístroje nebo rekvizity, které budeme v hudebním videoklipu používat.

Příklad z praxe

Někdy se prostě stane, že tzv. vaříte z vody a chcete vše zvládnout na jeden záběr (tlačí vás při natáčení čas, prázdná peněženka nebo emoce?).

Proč ale já mluvím o čase? Byl jsem v Indii a neměl jsem tolik času na plánování. Měli jsme poslední den na realizaci hudebního videoklipu. Neměl jsem žádnou štábní pomoc a byl jsem na vše sám (kameraman, střihač a režisér). Poslední den, kdy zpěváci byli ještě v Rishikeshi, jsme našli místo a na tři záběry, bez jakéhokoliv storyboardu, jsem hudební moment natočil!

Záběr na slečnu, která tančí u řeky Ganga. Tato scéna byla natočena ještě před tím, než jsem vůbec věděl, že nějaký hudební videoklip budu natáčet.

Ne, že bych se tím pyšnil, ale chtěl jsem tímto ukázat, že to kolikrát jde jednoduše a zároveň precizně i bez velkých příprav, kterou ale určitě nedoporučuji podcenit!

Vybrání vhodných herců do hudebního videoklipu

Pokud máte kapelu, kamarády, známé nebo kolegy, určitě víš „kam šáhnout“ při oslovování postav do videoklipu, ale dejte si pozor! Zeptejte se především sami sebe jak moc dobře je znáte? Jak dobře dokáží zahrát určitý moment před kamerou? Jak dobře má váš hudební videoklip vypadat před vašimi posluchači?

Chcete si například vybrat známější tváře do tvého videoklipu, kteří vám mohou dodat další přidanou hodnotu k tvé tvorbě? To totiž zajišťuje lepší PR a je s nimi jednodušší a rychlejší práce. Vše je dobré brát v potaz, protože je to vaše dílo (můžete si říci, že přeci záleží především na zvukové stopě, že obraz zas tak důležitý není, ale omyl, lidé též koukají/kupují/jí očima).

Příklad z praxe

V mém případě nebyla tak velká práce s muzikanty, ti byli výborní při spolupráci (nehýbali se, byli na jednom místě a byli autentičtí). Sama tanečnice byla ve svém živlu, ve svém tanečním „flow“,  a tak u ni nebylo potřeba nijak zasahovat. Sama myslela na své dítě, jelikož to byl její příběh. Na nic si nemusela hrát. Takže méně lidí ve videoklipu kolikrát udělá více dobrého než zbytečné davy.

Tantra tanečnice, tancuje při natáčení hudebního videoklipu

Propojení myšlenky videoklip + místo + herci a času

Máme obrázek o tom, jak souvislosti muzikanta/kapely rezonují s písničkou. K písničce jsme si vybrali nejlépe trefné emotivní místo. Oslovili jsme pár kamarádů a známých tváří, kterým jsme řekli, kdy a v kolik hodin se bude odehrávat Den D! Naplánovali jsme vše společně a porozuměli navzájem našemu obrazu.

Možná si říkáte, že je to tak jednoduché, že? Už si možná myslíte, že můžeme jít natáčet, ale kdo to natočí?

Do toho stádia se můžete dostat sami, pokud chcete a máte čas. Pokud ne, doporučujeme najít zkušeného režiséra (tím sebe nechci vyloženě propagovat, ale musím uznat, že by mě to potěšilo), se kterým se vám bude spolupracovat dobře a který vám pomůže vše před kamerou naplánovat.

Máte zájem o konzultaci nebo natočení hudebního videoklipu? Napište nám!

Hledání vhodné videoprodukce pro hudební videoklip (rozpočet a priorita)

Vyborná otázka. Žijeme v době, ve které vše stojí peníze, a to i ve světě videoprůmyslu nebo také videoprodukcí. Z mého hlediska vidím peníze jako investici, ne jako negativní věc. Pokud chcete, aby váš hudební videoklip, byl v dobrých natáčecích rukou, budete muset přidat více „šušní“.

Při plánování hudebního rozpočtu se nemůžeme zaměřit pouze na samotné plánování natáčení, herce a místo. Bereme také v potaz natáčecí dny, počet kamer na place (stačí jedna, ale to nezaručuje kvalitní výsledek, takže doporučujeme klidně i tři kamery). Za každou kamerou by měl být jeden člověk. I když ale to tak nemusí být vždy, stačí jeden zkušený člověk pro všechny kamery, dále režisér, produkční, osvětlovač a zvukař (postprodukce – stříhání a dolazování detailů). Takže pokud bychom to sečetli, máme zde víc výstupů a více organických elementů – lidí, kteří se na všem podílí.

Cena pro natočení hudebního videoklipu

Přejdu rovnou k věci, pohybujeme se v cenovém rozmezí od 15 000 Kč do 100 000 Kč. Vždy je nejlepší, kontaktovat samotnou videoprodukci a zjistit si nacenění. Vždy při naceňování sami pro sebe uvažuje tak, že chcete „barevného slona na place“. Nechtějte růžového, ten zvedne cenu raketově nahoru.

Řeknete videoprodukci svoji představu a oni vám hudební videoklip nacení. Konzultace by měla většinou probíhat zdarma, takhle to funguje i u nás :). Nenechte si nic účtovat za pouhopouhou konzultaci.

Jakou vizuální kvalitu videoklipu můžete s námi očekávat

Kvalita videoklipu musí, ale i nemusí, být vždy prvním na místě! V dnešní zrychlené době, lidé koukají očima (nic neočekáváného, co bys určitě nevěděl, ale je dobré si to připomenout) a svoji největší pozornost směřuji do prvních 5 sekund videa! Takže je důležité zaujmout! Proto je dobré vědět, pro kterou kvalitu šáhnout! Níže se můžete podívat co se s naším partnerem „Kweek“ dá vykouzlit za kvalitu!

Pozor, nemusí zde vždy být hlavní pouze kvalita! Můžete například vytvořit videoklip, kde budou historické momenty z vaší kariéry (z vašich živých koncertů) nebo okolí. Dobrým příkladem je slavný hudební videoklip od Boba Marley.

Jak již bylo zmíněno, mnoho tvůrců nejde jenom po kvalitě, protože v dnešní době je kvality až moc všude kolem nás. Takže můžete být originální a vytvořit s videoprodukcí staronový odlišný hudební videoklip. Tady se vaší představivosti meze nekladou.

Starší podoba velmi známé písničky „We no speak americano“

Staronová podoba „We no Speak Americano“ od Yolanda Be Cool & DCUP

Další vyjádření k hudebnímu videoklipu naleznete v tomto článku od Veroniky Wildové.

PR hudebního videoklipu a jak využít sílu marketingu

Zde samozřejmě záleží, pro jaký účel budete chtít hudební videoklip vytvořit. Většina muzikantů nebo všeobecně lidí chtějí své umění šířit co možná nejdál mezi veřejnost. Souhlasíš se mnou? Já proto doporučuji (asi jako na každých stránkách o marketingu) sociální sítě (ale o tom je už jiný článek :)).

ALE nezapomínejme však na hlavní naši myšlenku, tedy že chcete vytvořit hudební videoklip, který se bude sdílet sám?

Takže má rada na závěr, nebojte se investovat co nejvíce energie do tvorby videoklipu, vrátí se vám to tak, že marketing už půjde potom sám!

Neváhejte mě/nás kontaktovat 🙂
Lubomír Novohradský
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv