obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento příspěvek Zábavných médií je volným přehledem článku „How to choose a logo for your business“ od Megan Morahan z vistaprint.com.au.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Pochopte účel vašeho loga

Vaše logo funguje jako vizuální znázornění toho, co vaše společnost dělá. Pomáhá stávajícím a potenciálním zákazníkům rozpoznat firmu.

Efektivní design loga:

 • Symbolizuje vaše obchodní hodnoty.
 • Zvyšuje důvěryhodnost v očích potenciálních zákazníků.
 • Slouží jako vizuální památka pro zákazníky.
Logo design. Zdroj: aabhishek.com

Logo design. Zdroj: aabhishek.com

Pokud začínáte podnikat, nestarejte se o to, jak vaše počáteční logo zatím vypadá. Místo toho se zeptejte sami sebe, co chcete, aby lidé cítili, když se poprvé setkají s vaší společností. Zvažte slova, která by použili k popisu vašich produktů nebo služeb. Tato slova jsou podstatou vašeho podnikání.

Poté dovedete tato slova nebo pocity spojit se vzhledem a dojmem. Představte si tento počáteční brainstorming jako základ, na kterém postavíte váš logo design. Je důležité vytvořit si seznam obchodních atributů, abyste měli jasný komunikační cíl.

Vezměme si jako příklad lázně. Chodíte do lázní relaxovat a omlazovat. Tyto asociace musí procházet vizuálně, aby lidé získali představu o tom, jak se budou cítit v lázních odpočívat, a to pouhým pohledem na vaše logo. Vzpomeňte si na některá slova spojená s lázněmi – možná dokonce zavřete oči a představte si, že jste tam, odpočíváte a užíváte klidu. Jaká slova nejlépe vystihují vaše snění:

 • Vyrovnanost?
 • Harmonie?
 • Mír?

Tyto atributy nejlépe reprezentují čisté a jednoduché designové prvky a zpracování textu. Lotosový květ je oblíbeným symbolem lázní pro své kulturní asociace s čistotou, krásou a znovuzrozením. Mohlo by být spojeno s jednoduchým patkovým písmem, které by zprostředkovalo pocit klidu.

Na druhou stranu, pokud jste mechanik, možná budete chtít sdělit, že jste praktický, pracovitý a spolehlivý. Jak byste si tyto vlastnosti představili? Můžete se rozhodnout pro něco vintage a rustikálního, co zahrnuje nástroje vašeho řemesla, jako je hasák nebo olejnička. Tyto vizuální vodítka sdělují, že se nebojíte zašpinit si ruce při opravách aut. Je také snadné je rozpoznat a spojit se službou.

Použijte barvu, díky které firemní logo vynikne

Téma typických emocionálních asociací s barvami je fascinující, zvláště když vidíme, jak se liší mezi kulturami.

„Mnoho našich zákazníků používá černou a modrou, což je pravděpodobně způsobeno tím, že tyto barvy používá tolik zavedených korporací – a z dobrého důvodu! Černá je často používána jako výraz síly, sofistikovanosti, tradice a věrohodnosti. Modrá je obvykle spojována s kompetencí, důvěrou, spolehlivostí a bezpečností.“

Vraťte se k atributům, které jste si poznamenali, a zamyslete se nad tím, jak chcete, aby se vaši zákazníci cítili, když uvidí vaše logo. Přemýšlejte o tom, co chcete, aby vaše logo říkalo a jak barevné asociace ovlivní vaše sdělení. Poté zvažte typ loga, který nejlépe vyhovuje vašemu podniku.

Pokud svůj styl popíšete jako odvážný a barevný, měly by se tyto atributy objevit ve vašem logu. Pokud je váš obchodní styl jemnější a nenápadnější, můžete použít uhlazené, vlídné a nevnucující se odstíny. Podívejte se na jiné (úspěšné) podniky s podobným stylem, abyste získali představu o tom, co funguje. Jaké barvy používají ke sdělování těchto atributů?

Jak vybrat barvu? Zdroj: colortrendsco.com

Jak vybrat barvu? Zdroj: colortrendsco.com

Seznamte se s různými typy firemních logotypů

Existují tři základní typy log – prohlédněte si je všechna a rozhodněte se, které z nich je pro vaši firmu nejlepší.

 • První je pouze textová nebo slovní identita (wordmark), která je ideální, pokud má vaše firma zavedenou pověst nebo používá příjmení.
Wordmark logo. Zdroj: looka.com

Wordmark logo. Zdroj: looka.com

 • Druhý typ loga tvoří monogram aneb lettermark, který vizuálním způsobem využívá první písmena názvu společnosti. Tato kombinace poskytuje jak vizuální reprezentaci vaší společnosti, tak verbální rozpoznání vašeho názvu.
Lettermark logo. Zdroj: jessicajonesdesign.com

Lettermark logo. Zdroj: jessicajonesdesign.com

 • Třetí typ loga kombinuje symbol se slovy: Brandmark. Logo je často tvořeno tvarem, jenž působí jako vizuální vodítko ke službě nebo produktu, který nabízíte. Slouží jako centrální část vašeho loga, která ve spojení s názvem společnosti vytváří rozpoznatelný a trvalý vzhled.
Brandmark logo. Zdroj: thirteen05.com

Brandmark logo. Zdroj: thirteen05.com

Vyvažte designové prvky loga

Jakmile zjistíte podstatu vašeho podnikání, musíte začít přemýšlet o tom, jak tuto atmosféru vyvážit se stylem vašeho loga. „Například,“ říká Megan, „pokud je vaše společnost svérázná a zábavná, můžete vyzkoušet neotřelá, jedinečná písma spárovaná s dynamickými barvami a symboly. Nebo, pokud je vaše společnost tradičnější, můžete své logo vyvážit použitím klasického písma a konvenční palety barev.“

A stejně jako mnoho jiných věcí v životě, Megan doporučuje, abyste, když máte pochybnosti, drželi věci jednoduché. „Čisté, otevřené prostory okamžitě zajistí, že vaše logo bude vypadat profesionálně… a zajistí, že bude snadno rozpoznatelné.“

Jedním z Meghaniných oblíbených vyvážených logotypů je logo Světového fondu na ochranu přírody, aneb World Wildlife Fund. „Je dobře rozpoznatelné a existuje už věky. Vůbec mi přitom nepřipadá zastaralé. Je to jedno z těch klasických log, které všichni známe. Miluji chytrý způsob, jakým se bílé místo obklopuje pandou, aby navodilo pocit ochrany.“

Další z jejích oblíbených je Bully Boy Distillers logo. „Je to bostonská lihovina s fascinujícím rodinným příběhem. Na jejich logu se mi líbí, že je také výrazné a rozpoznatelné – stejně jako jejich název. Je jednobarevný a využívá impozantní ikonu koně. Jejich štítky spojují elegantní typografii s pevnou siluetou, aby dosáhly zavedeného vzhledu, přestože je značka relativně nová. Tento příklad ukazuje, jak může správný výběr písma pozvednout ikonu.“

Logo: nejprve textové, pak monogram, a nakonec slovní.Zdroj: vistaprint.com.au

Logo: nejprve textové, pak monogram, a nakonec slovní.
Zdroj: vistaprint.com.au

Udělejte své logo univerzálním

Je velmi důležité vědět, kde lidé vaše logo vidí a jak s ním interagují. Pokud vlastníte kavárnu, pravděpodobně budete chtít, aby vaše logo bylo na vašich tričkách a také na menu, letácích, webových stránkách a vašich sociálních profilech. Je také pravděpodobné, že bude součástí vašeho značení (signage), takže musí fungovat v různých velikostech.

Pokud pracujete jako zahradník, instalatér nebo stavební dodavatel, možná budete chtít inzerovat, když jste na cestách: třeba přidáním loga na bok vozidla pomocí car door magnetu nebo vinylového obtisku. Ujistěte se tedy, že veškerý text je jasný a snadno čitelný, a to i na dálku! Určitě si otestujte čitelnost vašeho loga z různých vzdáleností.

Získejte pomoc od odborníka na logo design

Pokud si nejste jisti navrhováním vlastního loga a máte omezený marketingový rozpočet, nejste sami. Dobrou zprávou je, že existuje několik možností, jak si usnadnit logo design. Můžete třeba uspořádat designérskou soutěž, požádat profesionální agenturu (jistější možnost) nebo freelancera (levnější možnost).

Pokud potřebujete něco jednoduchého, co sděluje vaši oblast podnikání a kontaktní údaje, neuděláte chybu, když si prohlédnete návrhy volně dostupné na internetu, třeba na serveru looka.com.

A co je důležitější, mnoho logo galerií funguje zároveň jako nabídka vzorů. Jsou tisíce vzorů vizitek pokrývajících většinu odvětví a stylů s řadou odpovídajících produktů. Loga, která vidíte v galerii vizitek, se mohou objevit v celé vaší sadě marketingových nástrojů.

Při tvorbě loga máte tři možnosti:

 • Task svěřit specializované grafické firmě; pokud se vám ceny zdají astronomické, můžete se zkusit spolehnout freelancery na online tržištích práce typu Fiverr nebo český Stovkomat.
 • Úkol přehodit na Zábavná média: sice se vyloženě grafikou nezabýváme, nicméně jsme ochotni vám logo vytvořit, a to za příznivější cenu než specializované společnosti a, věříme, i než většina freelancerů. Poznejte nás!
 • Vytvořit logo svépomoci

V případě „DIY logo designu“ se vyplatí spolehnout na logo maker software, tedy na aplikaci určenou specificky pro tvorbu logotypů. Mezi dobré možnosti podle shopify.com patří:

BrandCrowd logo maker. Zdroj: thesmbguide.com

BrandCrowd logo maker. Zdroj: thesmbguide.com

Pokud jste ochotni za používání softwaru zaplatit, vyplatí se zvážit tyto možnosti:

 1. BrandCrowd
 2. Designhill
 3. GraphicSprings Logo Creator
 4. Logomaker
 5. Looka
 6. Placeit
 7. Tailor Brands Logo Maker
Hatchful by shopify. Zdroj: shopify.com

Hatchful by shopify. Zdroj: shopify.com

Pokud jste se rozhodli, že vytvoříte logo sami, nezbývá než vám popřát hodně štěstí! Company logo design je totiž umění i věda.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv