obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Nejoblíbenějším typem zvuku, se kterým se profesionálové i laici často setkávají, a to zdaleka nejen v oblasti podcastu, je MP3. Většina z nás je zvyklá používat termíny „audio“ a „MP3“ jako synonyma.

Pokud jste však začali svou podcastovou kariéru a plánujete publikovat své epizody na různých platformách, je čas ponořit se také do jiných zvukových formátů.

Nedělejte si starosti, pokud si momentálně na žádné nemůžete vzpomenout. Chystáme se vám vysvětlit populární typy audio souborů a pomoci vám vybrat nejlepší zvukový formát pro vaše pořady.

Audio formáty

Co je to formát zvukového souboru?

Formát zvukového souboru je způsob, jakým je digitální zvuk uložen v počítačích, mobilních telefonech a dalších zařízeních. Existuje mnoho způsobů, jak uložit zvukové soubory a hlavním kritériem pro výběr mezi dostupnými formáty je, zda jsou komprimované nebo nekomprimované.

Nekomprimované formáty souborů

Nekomprimované formáty souborů se komprimačními algoritmy během přenosu nemění. To znamená, že při příjmu nekomprimovaného souboru od výrobce budete mít kompletní soubor bit-to-bit identický s původním souborem.

Nekomprimované soubory umožňují přesnou reprodukci původního zvuku na zařízení přijímače; proto nedochází k žádnému poškození či snížení kvality zvuku.

Měli byste však vzít v úvahu, že všechny výhody nekomprimovaného formátu souborů přicházejí s kompromisem – vaší úložnou pamětí. Nekomprimované stopy vám neumožňují zmenšit velikost souboru při jejich ukládání, což znamená, že byste měli soubory buď ukládat na externí paměťová zařízení, nebo očekávat, že v paměti vašeho počítače brzy dojde místo.

WAV a AIFF jsou některé z běžných nekomprimovaných zvukových formátů.

Komprimované formáty souborů

Formáty komprimovaných souborů při přenosu zmenšují jak velikost, tak kvalitu souboru. Pomocí psychoakustické analýzy odhalují neslyšitelný obsah (zvuky, které existují v nahrávce, ale nejsou slyšitelné lidským uchem) a smažou je.

Jinými slovy, komprimované formáty souborů odstraňují nepotřebné prvky ze souboru a optimalizují jeho velikost pro šetrnost k úložišti.

Pravděpodobně vás nejprve napadne, zda v tomto případě bude kvalita zvuku hodně trpět. Odpověď zní: záleží na tom, jaký typ komprese zvolíte.

Komprese samotná znamená zmenšení velikosti a kvality souboru. Ve většině případů se soubory po kompresi zmenšují až 10krát. Některé formáty však umožňují načíst aplikované změny souboru později, zatímco jiné ne.

Pojďme to rozebrat.

Ztrátová komprese

Jak název napovídá, ztrátové komprimované zvukové formáty během přenosových procesů snižují velikost a kvalitu bez možnosti po uložení obnovit původní verzi souboru.

Ztrátová komprese je pohodlná, a proto ji zahrnuje jeden z nejoblíbenějších zvukových formátů. Obvykle všechny soubory, které stahujeme z veřejných zdrojů, používají ztrátovou kompresi, což znamená, že soubor neukládáme ve stejném stavu, v jakém je umístěn na webu.

Běžné ztrátové zvukové formáty jsou MP3, AAC, WMA a OGG.

Bezeztrátová komprese

Bezeztrátové komprimované soubory jsou zlatým středem mezi ztrátovými a nekomprimovanými zvukovými soubory. V tomto případě je velikost souboru zmenšena; po uložení souboru do zařízení však můžete obnovit původní velikost a kvalitu zvuku.

Běžné bezztrátové audio formáty jsou ALAC a FLAC.

Jaké jsou nejoblíbenější zvukové formáty?

Mezi nejoblíbenější formáty zvukových souborů patří následující.

 • WAV je jedním z nejvíce populárních formátů, pokud nahráváte zvuk na profesionální úrovni. Neohrožuje kvalitu zvuku. Navíc na mnoha špičkových platformách, jako je Apple Music, Spotify a podobně, je formát WAV obvykle požadovaným formátem pro nahrávání souborů.

Wav audio formát

 • AIFF je po WAV druhou oblíbenou volbou pro nahrávání, mastering a mixování audia. Vaše stopy ve formátu AIFF nekomprimují ani neodstraňují zvukový obsah; proto vám poskytnou nejvyšší kvalitu zvuku.

Aiff audio formát

 • FLAC je jednou z nejlepších možností, pokud potřebujete vyměňovat bezztrátové zvukové soubory. Při zmenšení původní velikosti souboru o přibližně 70 % můžete zvuk obnovit až na 32 bitů a 192 kHz.

Flac audio formát

 • AAC je dobrá volba, pokud si vyměňujete nepříliš velké zvukové soubory. V opačném případě utrpí kvalita vašeho zvuku, protože AAC je ztrátový formát a neumožňuje obnovit komprimovaný soubor.

Acc audio formát

 • MP3 je nejoblíbenější zvukový formát, který je podporován na valné většině zařízení a prohlížečů. Pamatujte však, že soubory MP3 mohou někdy příliš snížit kvalitu zvuku na základě ztrátové komprese.

Mp3 audio formát

 • ALAC je bezztrátový zvukový formát, který podporuje soubory s 32 bity a vzorkovací frekvencí 384 kHz. Proto je to skvělá příležitost pro ukládání vysoce kvalitních souborů přiměřené velikosti.

Alac audio formát

 • WMA je většinou navržen pro ukládání a přehrávání zvukových souborů v systému Windows. Může však způsobit problémy s jinými operačními systémy. Měli byste se například vyhnout sdílení souborů tohoto formátu s uživateli Apple zařízeních.

Wma audio formát

Jaký je nejlepší zvukový formát pro podcastera?

Pravděpodobně tušíte, že neexistuje stručná odpověď na to, jaký formát byste měli použít pro vaše podcastové pořady s ohledem na množství formátů zvuku. Pokud jste spokojeni s kvalitou a váš soubor je podporován na zařízeních vašeho potenciálního publika, netřeba provádět změnu.

V opačném případě, a pokud se cítíte zahlceni možnostmi, zde jsou formáty souborů, které používá drtivá většina podcasterů.

Nejlepší audio formát

Zaznamenávejte pomocí WAV

Většina zařízení automaticky uloží váš zvukový záznam ve formátu .wav. To vám umožní mít nejlepší možnou kvalitu a usnadnit další úpravy. Také například nástroj pro záznam hlasu společnosti Podcastle automaticky ukládá váš zvuk v nekomprimovaném formátu WAV.

Ukládejte a sdílejte soubory ve formátu MP3

MP3 je nejlepší možností, jak uložit zvuk nebo jej nahrát do iTunes, Spotify a dalších adresářů podcastů. Pokud jste podcast původně nahráli v jiném formátu než MP3, můžete jej nahrát, upravit a uložit jako MP3 třeba pomocí aplikace Podcastle či některého z online conventerů.

Naštěstí většina profesionálních softwarů pro záznam zvuku nabízí vestavěné funkce pro automatické nastavení všech technických standardů pro vaše podcasty. Pokud však nahráváte a upravujete svůj pořad ručně, bez speciálního softwaru, doufáme, že vám tento průvodce pomohl nastavit technické aspekty vašeho pořadu.

Zábavná média si s formáty zvuku poradí

Jako profesionální videoprodukce jsme hned věděli, jaký formát zvuku zvolit pro podcasty.

Výsledek?

Udělejte si názor sami.

Zábavná Média s.r.o. · Jana Šťastná: Rozhodla jsem se plnit si své sny!

Pokud si chcete poslechnout více, přejděte na náš Spotify či SoundCloud? Nebo raději i obraz a vidět veškeré výrazy zpovídaného? Pak bude skvělou volbou náš YouTube channel.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv