obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Než se podíváme na nejlepší myši pro úpravu videí je namístě zjistit, jak vybrat best PC mouse for video editing. V této sérii článků vám poskytneme nejeden tip.

Jak má vypadat PC myš pro úpravu videí?

Pokud jde o střih videa, dobrá myš může znamenat velký rozdíl. Na rozdíl od tradiční myši je myš pro úpravu videa vysoce přizpůsobitelná. Díky tomu může zefektivnit workflow postprodukce. Před nákupem zvažte, jaké funkce od myši pro editaci videa potřebujete.

Dobrá myš pro střih videa by vám měla pohodlně padnout do dlaně. Myš pro střih videa by měla mít komfortní úchop, což znamená, že by se měla snadno držet. Zohledněte tedy velikost vaší ruky.

Pokud jste levák, existují myši pro leváky. Pokud dáváte na ergonomická doporučení a střídáte ruku ovládající PC myš, takzvaná symetrická myš (lidově „obojetná“ se hodí pro leváky i praváky.

Myši jsou také skvělou volbou pro osoby pracují na noteboocích.

”Každodenní používání touchpadu může být vyčerpávající. Když účastníci pracovali s touchpadem, studie zaznamenaly 45% nárůst svalové aktivity na krku a rameni ve srovnání s tím, když přešli na myš. Navíc jsme detekovali o 25 % více svalové aktivity na předloktí uživatelů touchpadu, což také vede ke zvýšené únavě a nepohodlí.“ (logitech.com)

SteelSeries Prime Wireless. Zdroj: alza.cz

SteelSeries Prime Wireless – herní myš. Zdroj: alza.cz

„Tým měřil množství dat přenesených z jednoho místa na druhé za daný čas. Výsledek? Při práci s myší byli lidé o neuvěřitelných 50 % produktivnější než s touchpadem.“ (logitech.com)

Profesionální myši jsou navrženy s ohledem na špičkový výkon, takže od nich můžete očekávat dlouhou životnost. Mnohé z těchto myší jsou dokonce vybaveny osvětlením, které odpovídá myši.

SteelSeries Rival 5. Zdroj: alza.cz

SteelSeries Rival 5 – herní myš s osvětlením. Zdroj: alza.cz

Proč potřebujete speciální myš pro střih videa?

Ano, pro střih videa potřebujete speciální myš, protože obyčejná myš může vést rychleji k diskomfortu a k nižší efektivitě práce. Dobrá myš pro střih videa se bude pohodlně používat a bude mít přizpůsobitelná tlačítka.

„Třeba takových sedm plně přizpůsobitelných tlačítek udělá z PC myši ideál pro střih videa.“

Myš by také měla být nastavitelná, abyste mohli přizpůsobit citlivost pro různé rychlosti. Možná budete chtít customizovat tlačítka pro přiblížení, rendering i ovládání klipů, časové osy a další funkce.

Velikost vaší dlaně je důležitá, protože nechcete omylem kliknout na něco, co nejde tam, kam chcete. Většina myší není symetrická. Zřejmě budete chtít hledat takovou, která je asymetrická, aby vám padla do ruky. Pokud jste levák, poohlédněte se po myši s levorukým designem. (Přehled těchto myší nabízí například Alza.cz)

„Na rozdíl od „oboustranných“ myší nemají ergonomické myši symetrický design. To je způsobeno jejich konkávními rámy, které se zužují pro lepší kontakt s dlaní uživatele a lepší podporu úderů. To vede k celkově pohodlnějšímu zážitku z ovládání po dlouhou dobu ve srovnání s jejich symetrickými protějšky. Komfort však také do značné míry závisí na osobní preference, styl úchopu, velikost ruky a dalších faktorech.“ (gloriousgaming.com)

O symetrické myši, které pojmou leváky i praváky, rozhodně není nouze. Takže pokud zjistíte (jako lidé na Redditu.), že symetrická myš je pro vás to pravé ořechové, jděte do toho. Důležitý je komfort, který, jak už víte, je individuální do značné míry.

I když může být kancelářská myš lehká a pohodlná na používání, měli byste se poohlédnout po herní myši s vyšší hmotností. Ideální myš na kreativní práce bude vážit asi 120 gramů, zatímco myš Air by měla být alespoň dvě stě. Problematiku hmotnosti PC myši dobře rozebírá článek „What is the Ideal Weight of Computer Mouse?“ (Salman Gurung).

Ambidextrous Gaming Mouse. Zdroj: essentialpicks.com

Ambidextrous Gaming Mouse, aneb symetická myš. Zdroj: essentialpicks.com

Vyplatí se myši na úpravu videa?

Ano, myši pro úpravu videa stojí za to, protože vám pomohou snadno upravovat videa bez jakéhokoli diskomfortu. Editace videa je časově náročný proces (přestože Adobe Premiere Rush se ji snaží maximálně zefektivnit.). Se správným typem myši budete tuto creative work schopni realizovat s vyšší efektivitou. PC myši na video editing  vám také pomoci ovládat různé funkce ve vašem softwaru pro úpravu videa. Tyto myši se pohodlně používají a pomáhají soustředit se i na ty nejmenší detaily. V neposlední řadě vám mohou umožnit ovládat různé funkce ve vašem softwaru pro úpravu videa.

Vysoce kvalitní myš vám pomůže vytěžit maximum, pokud jde o postprodukci videa. Velikost a hmotnost z nich dělá perfektní volbu pro většinu kreativců, kteří pracují v aplikacích pro úpravu videa. (Tematiku rozměrů PC myši dobře rozebíra logitech.com ve článku s příznačným názvem „Not One Size Fits All“. Podobně relativní je hmotnost myši, jak uvádí „Is there a ‘perfect weight for a gaming mouse? KitGuru investigates“)

Kvalitní myši pro úpravu videa  kolem 500 Hz polling rate, což pomáhá včasnému dokončení editačních úloh. (O polling rate hovoříme později v tomto článku. Pokud vás ale zajímá více informací, doporučujeme také článek „What’s The Best Mouse Polling Rate for Gaming?“ – příspěvek vytvořený specificky pro video editing se nám bohužel nepodařilo najít. A když už budete u toho čtení, není na škodu zabrousit také do online forum vlákna „Does matching polling rate to monitor Hz make sense or no?

Nejlepší monitor pro video editaci. Zdroj: pcguide.com

Nejlepší monitor pro video editaci. Zdroj: pcguide.com

Pokud hledáte dobrou myš pro úpravu videa, podívejte se na 7 nejlepších PC myší  v roce 2023 (únor). Nebo se podívejte na další tipy pro výběr počítačových myší pro editaci videí: na druhý díl této série článku.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv