obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Máme tu další díl o výběru nejlepší myši pro úpravy videí. Zmeškali jste předchozí díl?

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Drátová myš vs. Bezdrátová myš

Dalším faktorem, který musíte zvážit, je drátové vs. bezdrátové připojení. Bezdrátová myš může být skvělou volbou pro video editory, zvláště pokud se chcete vyhnout negativním emocím a ztrátě času plynoucí ze zamotaného kabelu.

Bezdrátová myš může být o něco dražší než kabelová myš, ale výhody stojí za příplatek. Na rozdíl od drátových myší nemají bezdrátové myši pohyblivé části, díky čemuž jsou robustnější.

Nicméně se nedá říct, že wireless mouse kraluje ve všech oblastech. Podrobně o této problematice hovoří například Livewire v příspěvku „Wired vs. Wireless Mice

Drátová vs bezdrátová myš. Zdroj: lifewire.com

Drátová vs bezdrátová myš. Zdroj: lifewire.com

Polling Rate PC myši

Polling Rate myši udává, jak často myš hlásí svou polohu počítači. Tato hodnota se udává v Hz. Pokud má myš frekvenci 125 Hz, hlásí svou polohu počítači 125krát za sekundu – neboli každých 8 milisekund. Frekvence 500 Hz znamená, že myš hlásí počítači svou polohu každé 2 milisekundy.

Vyšší Polling Rate může snížit prodlevu, ke které dochází mezi pohybem myši a okamžikem, kdy se pohyb objeví na obrazovce. Na druhou stranu vyšší polling rate spotřebuje více prostředků CPU, protože procesor se musí častěji í častěji dotazovat myši na její pozici. Nicméně, pokud máte moderní hardware a zároveň vás u žádné aplikace/hry netrápí lagy, pak se tímto nemusíte trápit.

Myš, která oficiálně podporuje vyšší frekvenci pollingu, vám obecně umožní zvolit si polling rate na ovládacím panelu. Některé myši mohou mít také hardwarové přepínače pro úpravu jejich frekvence za běhu.

Pokud upravujete videa, pak by měl být polling vysoký. Čím vyšší polling rate, tím rychleji myš reaguje na vaše příkazy.

Rádi kromě úpravy videí také hrajete videohry? Pak byste se měli rozhlížet po myši s polling rate alespoň 500 Hz.

„V závislosti na typech her, které více hrajete, a typu myši, kterou máte, se frekvence pollingu pohybuje od 500 Hz do 1 000 Hz. Nedoporučujeme jít pod 500 Hz (ačkoli neexistuje žádný důvod, proč by to někdo dělal), protože to představuje poměrně znatelné množství vstupního zpoždění.“ (thegamingsetup.com)

Pro produktivní úkoly typu úprava fotek či editace videa bude stačit nižší hodnota. Obecně platí: pokud je úprava videí jen vaším občasným hobby, nemusíte si lámat s pollingem hlavu. A pokud zároveň nehrajete hry, pak volte PC myš s nízkým polling rate, protože vysoká frekvence by pro vás znamenala zbytečnou útratu.

Jen nechoďte až moc nízko, když se rozhodujete o své další nejlepší bezdrátové myši pro úpravy ve Photoshopu. Také pamatujte, že u velmi vysokých frekvencí těžko postřehnete rozdíl (například mezi zmiňovanými 500 Hz a 1000 Hz)

Vyšší rychlost dotazování také využívá více prostředků CPU, takže nastavení příliš vysoké rychlosti dotazování bude pouze plýtvat zdroji CPU bez přínosu. To nemusí být nutně problém moderního hardwaru, ale nemá smysl, aby výrobci uvolňovali myši s frekvencí více než 1000 Hz.

Takeaway? Pro úpravu videí se nevyplatí volit příliš nízkou ani příliš vysokou hodnotu DPI a polling rate.

Tohle je nejlepší PC myš pro editaci fotek a úpravu videí!

Logitech MX Master 3S geekculture.co

Logitech MX Master 3S – profesionální myš pro práci. Zdroj: geekculture.co

Tvar těla myši

Abyste mohli vybrat tu nejlepší pro střih videa, musíte vzít v úvahu tvar těla myši.

Ergonomická myš správně padne do ruky a dlaně. Levoruký uživatel může chtít model pro leváky. Pravoruký uživatel může preferovat symetrický model. Při výběru myši mějte na paměti, jak často ji budete používat. V každém případě pozor na „plochou“ myš, jako je Magic Mouse.

PC myši nabízejí rozlišný design, od oboustranného po zkoseného; od ultralehkých po myši s vyšší hmotností. Přestože by bylo pohodlné vědět, co je nejlepší, pravdou zůstává, že se jedná do značné míry o individuální preference.

Nějaká obecná pravidla ale přesto platí. Například, že myš s vyšším zadním dílem bude pravděpodobně lepší pro úchop dlaně, protože nabízí více povrchu pro vaši dlaň k odpočinku a poskytuje celkově komfortní feeling. Na druhou stranu na úchop na konečky prstů asi lépe poslouží něco s krátkým a plošším designem.

Pokud chcete jít na výběr myši vědecky, server rtings.com vybral nejlepší myši, sestupně podle ergonomického faktoru:

Razer Viper 8KHz. Zdroj: alza.cz

Razer Viper 8KHz. Zdroj: alza.cz

Bohužel co odborník, to názor. Jiný zdroj uvádí, že následující myši nabízejí nejvyšší komfort při používání:

Naštěstí některé modely se objevují v obou tabulkách (např.  MX Master)

Razer DeathAdder V2. Zdroj: mall.cz

Razer DeathAdder V2. Zdroj: mall.cz

Styl myši

Styl myši pro úpravu videí (a PC myší obecně) zahrnuje spoustu faktorů, včetně:

  • Vzoru
  • Shellu
  • Coveru
  • RGB lightingu
  • Pozice loga
  • Celkového tvaru
Razer Pro Click. Zdroj: atcmarket.cz

Razer Pro Click. Zdroj: atcmarket.cz

Jak asi tušíte, výběr designu je velice ovlivněn osobními preferencemi a potřebami (použítím). Nicméně Rozdíly ve stylu mohou mít dopad na další atributy, jako je:

  • Hmotnost
  • Přenosnost
  • Pohodlí
Logitech ERGO M575. Zdroj: rtings.com

Logitech ERGO M575. Zdroj: rtings.com

Mnoho počítačových myší je navrženo právě s ohledem na preferované použití. Herní myši mohou vykazovat agresivnější styl s RGB osvětlením, křiklavými barvami nebo otvory s voštinovým vzorem. Zato kancelářské myši mají často profesionálnější vzhled a ergonomické prvky, jako je vertikální design nebo velká opěrka palce.

CONNECT IT DOODLE Mouse. Zdroj: alza.cz

CONNECT IT DOODLE Mouse – příklad myši s RGB osvětlením. Zdroj: alza.cz

Hmotnost myši

Kvalitní myš pro editaci videa je přínosným nástrojem pro postprodukci videí. Taková PC myš by měla nabízet přesnost a přesnost, stejně jako poskytovat snadný přístup k často používaným ovládacím prvkům.

Pro lepší přesnost a ovládání musíte vzít v úvahu hmotnost myši. Pokud máte velkou ruku a preferujete lehkou myš, rozhodněte se pro symetrickou myš, která je ergonomicky navržena.

Když ale mluvíme přímo o hmotnosti myši, bohužel je to individuální; budete muset testovat. Dobrým odrazovým můstkem (pro hráče, v případě video editorů chybějí data) je něco mezi 90 a 120 gramy.

Glorious Model O Wireless. Zdroj: alza.cz

Glorious Model O Wireless – příklad myši s RGB osvětlením. Zdroj: alza.cz

Velikost myši

Na první pohled jednoduchý parametr v sobě skrývá nečekané záludnosti. Podívejte se zde, jak vybrat PC myš pro editaci videí se vhodnými rozměry.

Ideální velikost PC myši

Ideální velikost PC myši. Zdroj: logitech.com

Počet tlačítek myši

Musíte také zkontrolovat počet ovládacích tlačítek na myši pro střih videa. Pokud chcete lepší ovládání, musíte si vybrat myš s různými shortcut buttons.

Přizpůsobitelná by měla být i tlačítka na myši. Obecně platí: čím více tlačítek, tím lépe, protože vám to může pomoci přiřadit shortcuty a ušetřit čas při úpravách.

Trust GXT970 - příklad myši se spoustou tlačítek. Zdroj: alza.cz

Trust GXT970 – příklad myši se spoustou tlačítek. Zdroj: alza.cz

Pohodlí při používání myši pro úpravu videí

Jednou z důležitých vlastností, které je třeba vzít v úvahu při výběru myši pro střih videa, je pohodlí. Pokud myš používáte hodiny v kuse, měla by být rozhodně dostatečně komfortní.

Proto je při používání myši pro střih videa důležitá ergonomie (což je vlastně jiný výraz pro pohodlí). Měli byste najít takovou, která vám padne do ruky a prstů, a nepůsobí vám diskomfort, ne-li bolesti, ani při dlouhodobém používání.

O tom, jak vybrat ergonomickou myš (tj. pohodlnou), existuje nespočet článků. Když začnete tímto krátkým, neuděláte chybu.

Některé myši jsou (mnohem) pohodlnější než jiné. Zdroj: goldtouch.com

Některé myši jsou (mnohem) pohodlnější než jiné. Zdroj: goldtouch.com

Podívejte se na poslední díl série článků o výběru správné počítačové myši pro úpravu videí, respektive na často kladené otázky.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit









    Všechny položky označené * jsou povinné

    Zábavná média s.r.o.

    • V Novém Hloubětíně 874/12
    • 198 00, Praha 14
    • IČ: 09542515
    • Tel.: +420 775 927 800
    • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv