obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

VFX je zkratka pro vizuální efekty. Jde o využití počítačové grafiky pro tvorbu speciálních vizuálních efektů (speciálních obrazových efektů) ve filmu a reklamě v rámci postprodukce reklamy, filmu apod. Pro výrobu VFX se používá speciální software, např.:

Maya Logo. Zdroj: 1000logos.net

Maya Logo. Zdroj: 1000logos.net

Nuke Logo. Zdroj: prnewswire.com

Nuke Logo. Zdroj: prnewswire.com

Foundry Mari logo. Zdroj: awn.com

Foundry Mari logo. Zdroj: awn.com

ZBrush logo. Zdroj: logos-download.com

ZBrush logo. Zdroj: logos-download.com

Takovéto filmové triky vyžadují vysoce výkonné notebooky. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat kvalitní notebook pro vizuální efekty.

VFX - příklad. Zdroj: maacindia.com

VFX – příklad. Zdroj: maacindia.com

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Obecné tipy na výběr kvalitního VFX notebooku

Model notebooku je vždy považován za dobrý pouze v případě, že splňuje požadavky konkrétního kupujícího. Proto se podíváme, jak vybrat notebook pro potřeby kreativců v oblasti VFX, jako jste vy. V druhém díle se, jak  podíváme na příklady kvalitních notebooků pro úpravu videí.

To, jaký je nejlepší notebook pro VFX zrovna pro vás, bude záviset na vaší úrovni zkušeností, rozpočtu a náročnosti vaší práce. Obecně platí, že potřebujete zařízení s moderním procesorem i grafickou kartou, stejně jako se spoustou paměti RAM.

Níže se podrobněji podíváme na věci, které byste měli zvážit při nákupu notebooku pro vizuální efekty.

Dobrý notebook pro VFX by měl být robustní. Dále by měl disponovat dostatečně velkou obrazovkou, aby zobrazoval vaši tvorbu pohodlně a přehledně, a to včetně GUI aplikace. Používání velkých stolních počítačů pro studiovou animaci rok od roku klesá. Mnoho VFX umělců nyní dává přednost přenosnějším a všestrannějším notebookům.

Moderní notebooky už dovedou zvládat nároky tohoto oboru. Nabízejí velké displeje, které jsou stále kompaktní a přenosné. Dokonce nechybějí ani modely 2v1 s dostatečným výkonem.

Dell XPS 15 (2021). Zdroj: digitaltrends.com

Dell XPS 15 (2021) je se svými 15,6 palci považován za jeden z nejlepších notebooků pro úpravu videí. Zdroj: digitaltrends.com

Zatímco rostoucí počet dobrých přenosných možností je pozitivní zpráva pro tvůrce na všech úrovních zkušeností, výběr nejlepšího notebooku pro animaci může být problém. Vyplatí se znát alespoň základní technikálie počítače, abyste věděli, jak vybrat kvalitní notebook pro vaše kreativní potřeby.

Grafická karta notebooku pro VFX

Pokud plánujete vysoce kvalitní rendering složitějších 3D VFX animace, lze doporučit vsadit na notebook s dedikovanou grafickou kartou. Významný vliv, který to bude mít na rychlost vašeho pracovního postupu, za ty peníze stojí.

Minimem GPU je něco na úrovni GeForce GTX 1650. Ale pokud chcete zůstat nohama na bezpečné půdě, sáhněte alespoň po GeForce RTX 2060. GeForce RTX 3080 lze považovat za optimální řešení. Zvolte AMD Radeon PRO W6000X, pokud se chystáte dělat opravdu hardcore efekty a každá sekunda je pro vás nad zlato.

Pokud se vůbec nestaráte o rozpočet a chcete maximální výkon, doporučili bychom NVIDIA RTX 3090. Problém je, že notebooky s touto grafickou kartou neexistují. (Proč, vysvětluje wepc.com). Proto, pokud nechcete VFX PC, bude vám muset stačit NVIDIA RTX 3080. Mezi nejlépe hodnocené notebooky s touto GPU patří:

PRO TIP:

Jestli chcete dostat skutečně ten nejvyšší výkon, kterého lze na notebooku dosáhnout, vsaďte na RTX 3080 Ti. Jak si vede v porovnání s „klasickou 3080tkou?“  Vysvětluje techradar.com. Rozhodli jste se pro nákup? Mezi nejvíce vychvalované Notebooky NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti patří:

Hledejte spolehlivou grafickou kartu, která spotřebovává málo energie, vydává málo tepla a má dobrý výkon. Jako odrazový můstek berte 8 GB VRAM.

 • Mayankesh Ranjan
AMD Radeon PRO W6000X. Zdroj: amd.com

AMD Radeon PRO W6000X – high end GPU. Zdroj: amd.com

Procesor notebooku pro VFX

Přestože se může zdát VFX jako oblast závisející skoro jen na GPU, i procesor je důležitý. Konkrétní rady ohledně výkonu procesoru nelze dát, protože záleží právě třeba na povaze vaší práce či používaném softwaru. Obecně lze říci: 4 jádra jsou minimum. Volte Intel Core i7 (příp. AMD Ryzen 7), ideálně ale Intel Core i9 (příp. AMD Ryzen 9). Super volba je také Ryzen Threadripper; pokud máte neomezený rozpočet.

Čím novější generace procesoru, tím lepší. U Intelu nejděte pod 11. generaci, u AMD je 5. generace minimum.

AMD Ryzen Threadripper 3970X. Zdroj: newegg.com

AMD Ryzen Threadripper 3970X – nejrychlejší AMD CPU. Zdroj: newegg.com

Úložný prostor notebooku pro VFX

Důležitost dostatečného úložiště je zvýrazněna skutečností, že VFX soubory jsou „tučné“. Proto se může vyplatit spolehnout se na velké externí úložiště.

Za správné úložiště pro aplikace OS a VFX (vizuální efekty) lze považovat SSD disk. Je sice dražší než tradiční HDD úložiště, ale rychlost a další parametry hrají ve prospěch SSD. Pořídit si SSD úložiště pro notebook znamená rychlejší načítání aplikací a menší riziko lagů, crashů apod.

Možná si říkáte: není lepší pořídit si více malých SSD, než jeden velký SSD disk, třeba 512GB? Dovolujeme si oponovat. Velký disk vám umožní uchovat všechny věci na jednom místě. Navíc to znamená menší spotřeba energie, a hlavně menší prostorová náročnost. Nakonec takový setup může být i trošičku rychlejší.

Nevýhody? Když se disk pokazí, přijdete o vše. (Tedy kromě dat na vašem interním disku.)

Celková kapacita vašeho úložného prostoru by měla dosahovat alespoň 1 TB.

WD Black AN1500 1TB SSD. Zdroj: alza.cz

WD Black AN1500 1TB SSD. Zdroj: alza.cz

RAM notebooku pro VFX

Jedním z nejčastějších důvodů, proč mají spouštěné VFX projekty tendenci padat, je nedostatek operační paměti aneb RAM.

VFX software vyžaduje alespoň 16 GB paměti, ale pokud jej budete hojně používat, doporučujeme 32 GB jako minimum.

Flowers214 na Redditu doporučuje:
 • Simple editing and compositing:
  • 16 GB min.
  • 32 GB doporučeno
 • 3D modelling and animation:
  • 16 GB min.
  • 32 GB doporučeno.
 • CG rendering:
  • 32 GB min.
  • 64 GB doporučeno
 • FX and simulations:
  • 64 GB min.
  • 128 GB doporučeno

 

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

Notebook Dell XPS 13 Plus (9320). Zdroj: bscom.cz

Notebook Dell XPS 13 Plus (9320) s 32 GB operační paměti. Zdroj: bscom.cz

Co říkají odborníci na nejlepší notebook pro VFX?

Jak to už bývá, názory odborníků se liší. To dokazuje, jak důležité je vědět…

 • V jakém programu budete pracovat
 • Jak složité věci plánujete dělat
 • Jak je pro vás důležité neztratit ani sekundu
 • Jaké máte zkušenosti apod.

Pro ilustraci: co je minimální možná konfigurace notebooku pro VFX podle odborníků a do jaké míry se jejich názory obvykle liší?

Quora logo. Zdroj: logos.fandom.com

Quora logo. Zdroj: logos.fandom.com

Názory byly získány ze serveru quora.com

Bharath Muni: „Nezáleží na značce notebooku, záleží jen na hardwaru. Tvůrci VFX by měli preferovat 12 GB RAM a procesor i7 7. generace. Potřeba je i dobrá grafická karta, něco kolem Nvidia 1080ti je dostačující pro hladký chod programu.“

Jitendra Kumar:

 • „Minimálně 16 GB vysokorychlostní RAM ve dual channel konfiguraci.
 • Unlocked CPU i7 8. generace.
 • SSD (alespoň pro OS).
 • NVIDIA GTX 1080 Ti.“
Quora favicon. Zdroj: logos.fandom.com

Quora favicon. Zdroj: logos.fandom.com

Věříme, že už máte alespoň hrubou představu, jak výkonný notebook pro VFX potřebujete. A pokud ne, neváhejte nás kontaktovat: jakožto profesionální videoprodukce v Praze vám rádi poradíme.

Nebo o nás nejprve raději chcete zjistit pár informací?

Pokud vám už je záležitost ohledně notebooku pro VFX alespoň trochu jasná, proč je neporovnat s kvalitními notebooky na úpravu videa.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv