obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Přemýšlíte o zahájení podcastové kariéry? Chcete vědět, jak podcasteři vydělávají peníze? Nebo už máte podcast a hledáte způsoby, jak zvýšit váš výdělek?

Dobrá zpráva je, že existuje mnoho různých způsobů, jak zpeněžit podcast… Některé fungují dobře, když právě začínáte, a jiné fungují nejlépe, když se více usadíte a máte větší publikum.

Ať tak či onak, jistě najdete alespoň jeden způsob, jak vydělat peníze na podcastingu bez ohledu na to, v jaké fázi se nacházíte.

Jdeme na to!

Affiliate marketing – 1. metoda zpeněžení podcastu

Affiliate marketing neboli provizní systém je proces, v rámci něhož získáte provizi, když doporučíte lidi jiným společnostem. Obvykle vyděláte peníze, když dotyční nakupují.

Affiliate marketing funguje nejlépe, když propagujete produkty či služby, které používáte nebo znáte, takže je můžete autenticky propagovat.

Pokud nemáte velikost publika pro tradiční sponzorství, můžete si vytvořit „reklamní“ místo k propagaci nabídky affiliate partnera. Nebo můžete přirozeně zahrnout zmínku o produktu nebo službě, když dodáváte váš běžný obsah.

Téměř pro každý oblíbený produkt nebo službu existují affiliate programy. Amazon má jeden z nejpopulárnějších programů, případně se můžete také připojit k síti, jako je ShareASale, kde lze vyhledávat a žádat o připojení ke konkrétním programům.

Jak funguje affiliate marketing

Důrazně se doporučuje používat plugin typu Lasso. To vám umožní vytvářet krátké odkazy, které přesměrovávají na váš speciální sledovací odkaz (mezi hromadou dalších užitečných funkcí). Díky tomu je snadné vyslovit krátkou, zapamatovatelnou adresu URL ve vašem podcastu. A hned se pohrne více lidí!

Je také užitečné vytvořit WordPress blog, kde se lidé budou moci snadno dozvědět více a najít všechny společnosti, které zmiňujete.

Některé hostingy podcastů vám usnadňují affiliate marketing: například Buzzsprout provozuje affiliate marketplace.

Buzzsprout - platforma reklam

Sponzoři a reklama – 2. metoda zpeněžení podcastu

Reklama a sponzorství jsou pravděpodobně první věci, které vás napadnou, když hledáte způsoby, jak vydělat peníze na podcasting.

Existuje několik různých reklamních sítí podcastů, které vás mohou spojit s inzerenty. Dělají veškerou práci při hledání inzerentů, vyjednávání sazeb, získávání scénáře apod. K práci s nimi obvykle potřebujete větší publikum alespoň 5 000 nebo 10 000 posluchačů měsíčně.

Jednou z největších reklamních sítí je Midroll, další populární síť je Authentic. Mnoho podcastových hostingů má vlastní sítě.

Další možností, která může dobře fungovat, pokud máte menší nebo více specializované publikum, je oslovit přímo společnosti, které by se vašemu publiku hodily.

Nejlepší sponzoři

Kurzy – 3. metoda zpeněžení podcastu

Mnoho populárních podcasterů vytváří vlastní online kurzy, aby publikum seznámili s obsahem, o kterém mluví ve svém podcastu.

Online kurzy jsou skvělým způsobem, jak naučit něco pochopitelným způsobem, přičemž dotyčný může získat konkrétní výsledek, jakmile jej dokončí.

Hodí se mít seznam e-mailů, abyste mohli publikum informovat o svém kurzu jak na vašem podcastu, tak prostřednictvím e-mailu.

Podívejte se na kvalitní poskytovatele e-mailových služeb pro podcastery:

Další možností, jak propagovat kurzy, je použít platformu webinářů, která vám pomůže ukázat hodnotu toho, co nabízíte, po dobu asi 45 minut a na závěr nabídnout kurz.

Webináře se osvědčili, protože lidé jsou zaujatí a komunikují s vámi naživo.

Mezi nejlepší platformy webinářů patří:

Přestože Zábavná média nemají webináře, nabízíme naučné podcasty, kde se můžete dozvědět hromadu užitečného. Mrkněte třeba na podcast s úspěšným obchodníkem:

Specializovaný web We Edit Podcasts píše:

„Vaše workshopy mohou být použity k tomu, abyste posluchače naučili některé z vašich dovedností, nebo jim pomohli zdokonalit se ve vlastním oboru. Zároveň jim dáte příležitost setkat se s vámi a učit se od vás. Vaše webináře lze také využít k důkladnějšímu prozkoumání vašeho obsahu. Na jejich základě lze mimo jiné pořádat diskuze ve formátu otázky a odpovědi (FAQ). Je však důležité pamatovat na to, že aby byly workshopy nebo webináře úspěšné, musíte zahrnout velké množství dalšího hodnotného obsahu, nikoli pouze opakovat obsah podcastových epizod. V zásadě se musíte ujistit, že zadaná hodnota odpovídá cenovce. V případě nedostatku nového, hodnotného obsahu bude nákup vstupenky na váš příští workshop či webinář vysoce nepravděpodobný!“

Online kurz

Služby – 4. metoda zpeněžení podcastu

Můžete nabízet služby, které jsou v souladu s obsahem vašeho podcastu.

Například pokud se v podcastech zabýváme analýzou a konstruktivní kritikou online reklam, rámci služeb můžete nabízet správu Google AdWords a Facebook Ads. Nicméně, aby byla šance, že někteří listeneři vašich služeb využijí, musíte napřed ukázat, že jste v dané oblasti znalý. Až tak učiníte, možná se budete divit, kolik získáte klientů.

Samozřejmě se netřeba omezovat na oblast marketingu. Obdobnou strategii lze aplikovat v mnoha různých odvětvích.

Services - služby

Koučování a poradenství  – 5. metoda zpeněžení podcastu

Koučování a poradenství je do jisté míry podobné nabízení služeb. Tentokrát ale neděláte práci za klienty, nýbrž pomáháte nebo je vedete, jak se zlepšit.

Odvětví, která mají spoustu konzultantů, koučů, mentorů apod., jsou fitness, dieta, podnikání a výuka. Nicméně je celkem jisté, že v každém sektoru existuje někdo, kdo podává pomocnou ruku.

Koučování a poradenství

Crowdfunding a dary – 6. metoda zpeněžení podcastu

Můžete požádat o dary na podporu vás a vašeho podcastu. Podcasty zaměřené na zábavu se budou pravděpodobně nejvíce hodit ke zpeněžení tímto způsobem.

Běžnou platformou pro přijímání darů je Patreon. Díky němu je opravdu snadné nabízet další obsah nebo bonusy v závislosti na množství peněz, které vám je daný posluchač ochoten nabídnout.

Dokonce vám dává možnost mít samostatný paid-only RSS kanál, který se pěkně propojí s další metodou vydělávání peněz podcastingem…

Crowdfunding

Prémiový obsah – 7. metoda zpeněžení podcastu

Prémiový obsah může být opravdu cokoli, co chcete. některé z běžných způsobů, jak podcasteři nabízejí prémiový obsah, zahrnují:

 • Dodatečné rozhovory
 • Obsah ze zákulisí
 • RSS kanál bez reklam
 • Předběžný přístup k RSS feedu
 • Otázky a odpovědi s hostiteli

Bavte se vymýšlením jedinečných způsobů, jak dodat vaší komunitě přidanou hodnotu za pár dolarů měsíčně.

Daily Wire je podcast a zpravodajský web, který nabízí video verzi podcastu, live epizody, tumbler a další bonusy při zakoupení ročního předplatného. Bez ohledu na to, co si myslíte o obsahu, který nabízejí, je to skvělý příklad prémiového obsahu.

Prémiový obsah

Události (eventy) – 8. metoda zpeněžení podcastu

Pořádání akcí není jen skvělý způsob, jak vydělat peníze, ale také dát dohromady své nejlepší fanoušky a přinést jim ještě větší hodnotu.

Příkladem je konference Walker Stalker. Odstartoval to podcast, který hovořil o televizní show The Walking Dead. Dělají akce po celém světě a dokonce zapojují i ​​herce. Nezní to úžasně?

Další příklad od Sama Harrise kombinuje Patreon a live eventy, kde když se stanete patronem, můžete získat vstupenky k předběžnému přístupu na jeho živé akce.

eventy - Walker-Stalker

Fyzické produkty – 9. metoda zpeněžení podcastu

Fyzické produkty jsou věci typu trička, hrnky či propisky.

Generation Why Podcast nabízí spoustu různých produktů, navíc prémiový obsah a velmi aktivní stránku Patreon.

Můžete použít web, jako je Teespring, abyste se ujistili, že dosáhnete dostatečného prodeje, než půjdou dané produkty do výroby. Při zanedbání tohoto kroku hrozí, že zůstanete u hromady produktů.

Alan Walker - tričko

Knihy a e-booky – 10. metoda zpeněžení podcastu

Využití populárního podcastu při prodeji knih je další skvělý způsob, jak vydělat peníze a zvýšit svou autoritu. Vaše publikum podcastů můžete využít k získání počátečních prodejů a recenzí, které pomohou vyniknout i vaší knize.

Dva příklady:

 • Pat Flynn napsal WSJ bestseller Will It Fly?
 • Chris Ducker nedávno přišel s Rise of the Youpreneur

Můžete být také hostem jiných podcastů, a pomoci tak propagovat svou knihu, když bude uvedena na trh.

Bestseller Will It Fly?

Řečnictví alias live mluvení na veřejnosti – 11. metoda zpeněžení podcastu

Mnoho podcasterů je osloveno, aby vystoupilo ve svém oboru. Dává smysl, že pokud se někomu líbí to, co slyší na vašem podcastu, pravděpodobně budete vhodnou volbou řečníka, komentátora,  moderátora apod. konferencích a jiných živých akcích. Za tuto aktivitu pochopitelně dostanete zaplaceno.

Poplatky za veřejnou řeč se obvykle pohybují od několika stovek dolarů (nebo jen hotel a účast zdarma) až po 6 čísel.

Veřejné mluvení je další skvělý způsob, jak posílit vaše jméno a zároveň se dostat do kontaktu s novým publikem, které možná stane budoucími posluchači podcastů.

Veřejná řeč

[BONUS] Kombinovat metody pro výdělek při podcastové kariéře

Jak vidíte, existuje mnoho různých způsobů, jak vydělat peníze na podcastingu. Kombinace několika různých metod je oblíbeným přístupem. Vaše metody zpeněžení můžete kdykoli změnit a upravit.

Neexistuje žádný univerzálně „správný“ způsob, jak proměnit váš podcast v podnikání. Ten správný způsob si musíte najít sami.

Jedna plus jedna se rovná dva

Kolik peněz vydělávají podcasty?

Vydělávají podcasty peníze? Samozřejmě, že ano!

Velká jména získávají velké množství posluchačů, a tedy i velké množství příjmů z reklamy.

Podle AdvertiseCast jsou průměrné 30sekundové CPM (cena na 1000 posluchačů) 18 $, zatímco 60sekundové CPM vyjdou na 25 $.

The Ringer měl v roce 2018 asi 420 milionů stažení a vydělal 15 milionů dolarů na příjmech z reklamy (Paywall). Amy Schumer dostala výplatu 1 milion dolarů jen za vytvoření show pro Spotify.

Ale kolik vydělávají „menší“ jména? A jak to dělají?

Zde je několik příkladů:

 • The Bowery Boys je podcast o historii New Yorku a prostřednictvím Patreonu vydělává více než 3 800 $ měsíčně.
 • The Last Podcast On The Left vydělává přes Patreon přes 57 000 $ měsíčně. Prodávají také košile a pořádají pravidelná živá vystoupení v různých městech.

Můžete zadat „podcast“ do vyhledávacího pole Patreon a zobrazit další příklady, ale ne každý podcaster sdílí své příjmy, nicméně je můžete odhadnout podle počtu čtenářů.

Zde je zajímavá a užitečná analýza nejlépe vydělávajících podcastů na Patreonu. Je jasné, že konzistence a dlouhodobost hrají velkou roli v tom, kolik peněz lidé vydělávají na podcastingu.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv