obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Průzkumy hovoří jasně:

 • 94 % lidí si pamatuje obrázek lépe než text.
 • 80 % všech informací vnímáme zrakem.

Přidejte k tomu skutečnost, že v současnou dobu ovládají Insta Stories a YouTubeři, a je zřejmé, že náborová videa (ne náborové texty!) vám efektivně umožní oslovit cílovou skupinu.

Jenže úrodná půda nestačí. Ještě musí přijít farmář, milující přírodu, s vhodnou sazenicí a nástroji. Aneb profesionální tým s dobrým nápadem a vybavením.

Jak tedy vytvořit náborové video, které zaujme?

Nejprve si odpovězte na…

Otázky, které dají směr náborovému videu

 • Co naše produkty (či služby) dávají zákazníkům; jak jim pomáhají?
 • Čeho si na našem podniku cení naši klíčoví pracovníci nejvíce?
 • Čím se lišíme od konkurence v kontextu našich zaměstnanců?
 • Jaké výhody přináší práce v naší firmě, mimo plat a benefity?
 • Jaký má naše organizace účel?
 • Proč pro nás naši zaměstnanci pracují?

Odpovědi vám umožňují vyvarovat se situace, kdy vytvoříte video, které se sice líbí vám osobně, nicméně nikdo na něj nebude reagovat, jestliže rovnou nebude vaší cílovkou zesměšněno. Zároveň vám poskytnout jasný obrázek o silných stránkách vaší firmy. Vybudujete si tedy pevné základy, o než se lze opřít, stejně jako je komunikovat směrem k veřejnosti. A to se vyplatí, nemyslíte?

Rozcestník. Zdroj: customerinsightleader.com

Rozcestník. Zdroj: customerinsightleader.com

V náborovém videu se vyvarujte…

… následujících věcí. Protože pokud tak učiníte, ušetříte si spoustu starostí a neúspěchů. Vaše video bude působit více profesionálně, realisticky apod. Zkrátka tak, jak má! Zároveň to slouží jako prevence nezamýšlené propagace o vaší společnosti.

Takže, co nedělat v náborovém videu?

Značka STOP

Divadlo ve vašem náborovém videu

Sundejte masku; nehrajte si na něco, čím nejste.

Ačkoli náborové video s úředníky v plavkách na kolečkových bruslích během nekonečné office party může působit lákavě, nemá smysl se vrhnout do jeho tvorby, jestliže neodráží skutečnost.

Ke vstupnímu pohovoru jinak přilákáte (v lepším případě) bandu nadšenců do bruslení, kteří po nástupu budou v šoku.

Podobně platí, neslibujte nesplnitelné: nelákejte na něco, co nemůžete dodržet. Jinak se vaši potenciální zaměstnanci jako mávnutím kouzelného proutku změní na tlupu horkokrevných válečníků, kteří možná udělají první poslední, aby vám vrátili úder.

Jak píše Recruiting.com: „Vzhledem k tomu, že jedním z cílů náborového videa je umožnit kandidátům získat přehled o práci pro vaši společnost, nejhorší, co můžete udělat, je být v jakékoli oblasti jakýmkoli způsobem méně transparentní. Chcete přeci přilákat kandidáty, kteří odpovídají stylu práce vaší společnosti. Je proto důležité poskytnout skutečnou reprezentaci toho, jaké to je u vás pracovat. Jinak promarníte příležitost přilákat kandidáty, kteří by přitom mohli ve vaší organizaci vynikat.“

Veselá a smutná maska. Zdroj: clipart-library.com

Veselá a smutná maska. Zdroj: clipart-library.com

Mluvit podle scénáře v náborovém videu

Co je méně atraktivní než slepé odříkávání našprtaného scénáře? Zapomeňte na sofistikované plány. Raději nechte zaměstnance přirozeně se vyjádřit. Začněte rozhovor tím, že položíte obecné otázky typu „Proč tu rád pracujete?“ Uvidíte, kam vás odpovědi zavedou. Jejich skutečné odpovědi jsou mnohem přesvědčivější než jakákoli předem promyšlená slova.

„Nesnažte se proto zaměstnancům vkládat do úst věty, které mají zaznít, ale ptejte se tak, aby vám vlastními slovy řekli ještě lepší odpovědi. Autentické odpovědi, které zazní přímo od zaměstnanců, bývají lepší než ty, co by vaše HR nebo marketingové oddělení složitě vymýšlelo od stolu,“ podobně uvažuje videobrothers.cz.

Při rozhovoru se zaměstnanci je důležité vytvořit příjemnou, uvolněnou a také přirozenou atmosféru. Jen v takovém prostředí dovede pracovník se zaujetím vyprávět o tématu, které považuje za důležité (benefity, časté pochvaly, možnost osobního růstu, skvělý kolektiv,…)

Muž mluví, přičemž se schovává za papírem

Chybí příběh náborového videa

Spoléhat se pouze na fakta ohledně společnosti moc dojem neudělá. Chcete oslovit  uchazeče o zaměstnání? Spojte své firemní info do příběhu. Potřebujete pomoc s hledáním příběhu, který vyprávět? Zde je několik příkladů; snad budou inspirovat:

 • Co je pro společnost vizí? Jak každý zaměstnanec ovlivňuje tuto ideu?
 • Jaká je kultura společnosti? Možná věříte v síť malých týmů spolupracujících na řešení problémů zákazníků. Prostřednictvím jedné dvou postav prezentujte, jak vaše organizace spolupracuje na úspěchu.

Vyprávění příběhu

Bojíte se riskovat v náborovém videu

Ať už jste jakékoli firma; ať už se plánujete prezentovat jakkoli; ať už chcete říci cokoli,… Ujistěte se, že vaše náborové video bude tím či oním způsobem jedinečné. Myslete jinak, nebojte se nových nápadů. Diváci obvykle ocení extravagantní video více než to, které vypadá jako sto videí předtím.

Riskování (v přírodě)

Náborové video je příliš dlouhé

Průměrná délka nejpopulárnějších videí na YouTube je pouhé dvě minuty. Abyste se vyhnuli divácké nudě (která je předzvěstí opuštění videa; pokud tedy dotyčný vůbec video spustí), vše vměstnejte do maximálně dvou minut.

Přílišné zdůrazňování finančního ohodnocení a benefitů ve vašem náborovém videu

Jakkoli tímto způsobem můžete přilákat slušně kvantum kandidátů, v jejich osobnostním profilu pravděpodobně bude dominovat neloajalita. Nebude je zajímat, jaké hromady peněz jste do nich investovaly: jakmile se objeví lépe vyhlížející nabídka, skočí po ní. Takže dříve či později se s nejvyšší pravděpodobností budete muset poohlížet po nových zaměstnancích. A pokud zvolíte stejnou formu propagace firmy, zřejmě z vás opět vysají peníze.

Jak na tvorbu kvalitního náborového videa?

Když už víte, co nedělat, nastal čas pustit se do samotné tvorby náborového videa!

Jak postupovat?

1. Připravte si zadání (brief) v náborovém videu

Brief alias zadání je základním kamenem nejen náborového videa.

Zadání určuje spoustu stěžejních věcí, ať už jde o primární cíl projektu, tón komunikace (např. hovorový jazyk), či o výhody firmy (pestrá náplň práce, přátelský kolektiv atd.)

O briefu tedy je namístě mít jasno před samotným natáčením; jen pak budete přesně vědět, co chcete videem sdělit.

Ale, jak už jsme nastínili výše, s plánováním to zase nepřehánějte. Stačí jen vědět, kam budete směřovat: netřeba dávat například zaměstnancům scénář, co přesně mají říkat.

2. Nepodceňujte casting v náborovém videu

Výběr účinkujících do vašeho náborového videa patří mezi ty nejdůležitější věci. Věřte, že pokud váš projekt natočí tým ultraprofesionálů, ale herecké výkony nebudou stát za moc, dopadne to hůře než při natočení videa v průměrné kvalitně, avšak s přesvědčivými herci.

Při castingu tedy zohledněte co nejvíce aspektů dané osoby, včetně:

 • Vizáže
 • Vyjadřování
 • Stylu hraní
 • Hereckých zkušeností

Možná vás napadlo vsadit na zaměstnance firmy spíše než na profesionály. Přestože to může podpořit autenticitu, rozhodnutí závisí i na dalších okolnostech, jako jsou časové možnosti. Například pokud víte, že musíte během dne stihnout několik variant náborového videa, pravděpodobně se budete chtít spolehnout na herce, než na „reálné pracovníky“ postrádajících špetku hereckých zkušeností, a možná i těchto schopností.

Filmový casting. Zdroj: vulture.com

3. Připravte si scénář a storyboard v náborovém videu

Briefem „paperwork“ (kancelářská práce) nekončí. Právě podle zadání je třeba sepsat scénář, který by se měl točit okolo komunikování hlavních pozitiv dané pracovní pozice. Mezi elementy, které se zde mohou objevit, se řadí pohodový kolektiv, pružná pracovní doba či zajímavá ekonomická stránka.

Nesnažte se do náborového videa zahrnout první-poslední výhodu, benefit. Jinak by se v tom divák mohl ztrácet. Proto se omezte na maximálně tři výhody daného zaměstnání.

Následně se může vyplatit do storyboardu si načrtnout hlavní záběry. Díky tomu získáte základní představu a na place se nebudete ničím zdržovat.

Co je to storyboard a jak vypadá?

4. Na harmonogram a přípravu vybavení pro náborové video rozhodně nezapomeňte

Před jakýmkoliv natáčením náborového videa si je více než dobré naplánovat vybavení, které sebou vezmete, aby jeho sestavení, případně i převoz, nezabralo mnoho času.

Dalším nezbytným krokem je tvorba harmonogramu natáčení, kde u každé části uvedete přibližnou dobu jejího nahrávání. Počítejte s časem na přejezdy a, pokud chcete dosáhnout maximální možné kvality, na přestávky: ač se to na první pohled nemusí zdát, tvorba náborového videa bývá náročný proces.

Dále není na škodu ke každému bodu připsat použité vybavení a tyto informace následně sdělit kameramanovi, který s ním tak bude počítat při přípravě techniky.

5. YouTube a Facebook videokampaně pro náborové video

Tvorba (nejen) náborových videí, aniž byste plánovali investovat do výkonnostních kampaní, jsou promarněný čas a peníze. Takto si dláždíte jistou cestu k malému organickému dosahu. Proto se bez kampaní na sociálních sítích prakticky neobejdete. Nechte si tedy stranou určitých rozpočet pro tyto účely.

Jak vypadá reklama v online světě a jak na ní?

Nezapomeňte, že různá sociální média upřednostňují různé formáty videí. Například na Facebooku vede čtvercový formát. Pokud se tato doporučení rozhodněte ignorovat, buď vám daná síť přímo zamezí nahrát video, nebo se k němu minimálně bude chovat neférově; tedy za více peněz dostanete méně muziky, než kdybyste dodrželi doporučení.

Nakonec je potřeba optimálně nastavit zacílení: například na pohlaví, věk a místo bydliště.

Recruiting.com radí: „Je důležité znát plán distribuce ještě předtím, než zvednete kameru. Nejprve určete, jakou platformu (např. YouTube nebo Vimeo) chcete používat pro sdílení videa. Poté se rozhodněte, jaké místo je pro video nejvhodnější. Například. pokud se jedná o overview společnosti, dává největší smysl, aby video bylo umístěno někde na landing page vašeho kariérního webu. Uchazeči tak budou moci okamžitě vidět, jaké je zaměstnání ve vaší organizaci.“

Jak vytvořit video na YouTube, které se má šanci stát úspěšným?

Charakteristika náborového videa

Nyní už máte zhruba představu, jak vytvořit náborové video. Ale co to vlastně je za typ videa?

Náborové video toho toho má celkem dost společného s propagačním videem. Nicméně existuje několik rozdílů…

Tím prvním bývá (ne)použití rozhovorů s pracovníky firmy. Dále si je třeba uvědomit, že promo videa nejčastěji sází na mluvené slovo, a to formou komentáře mimo obraz či rozhovoru.

Naproti tomu náborová videa většinou spočívají v kombinaci kvalitních záběrů s hudbou a animované grafiky zakomponované přímo do obrazu.

Ilustrační záběry u náborového obvykle vypadají podobně. Právě tato podobnost může zadavateli přinést minimálně 4 výhody…

Jaké?

 • Kvalitní záběry jsou již k dispozici. Pokud jste v minulosti již vytvořili produktové či firemní video, můžete z něj čerpat takové ilustrační záběry, které by bylo náročné (třeba i ekonomicky) natáčet v současnosti. Nicméně se nedoporučuje postavit celé náborové video pouze na již existujících záběrech.
 • Znovupoužitelnost videa: Nemá zatím firma žádné propagační video? Nebo jen staré, nekvalitní apod.? Pak je namístě nejen natočit nové, ale z této akce vytěžit co nejvíce. Například jeden výsledek bude zahrnovat rozhovory, zatímco druhý projekt bude kratší, složený pouze z ilustračních záběrů. (Ideální je zvýšit mezi videi variabilitu, například změnit pořadí záběrů nebo přidat grafická hesla, aby divák nepoznal podobnost napříč videi.) Výhodou je nižší cena, když se dvě (ne-li více) věci sfouknou během jednoho natáčecího maratonu.
 • Časová úspora: Málokdo bude mít zájem několik minut koukat na mluvící hlavy. Když se to zkombinuje s ilustračními záběry, divák získá vše: reálné zkušenosti zaměstnanců i ponětí o tom, jak to ve firmě vypadá.
 • Snadné zamaskování chybiček: Nikdo není dokonalý: přeřeky, zbytečně dlouhé proslovy, pomlky,… To vše k lidské řeči patří, ale pro diváka je to otravné. Přestavte si, že vystříháte mluvící hlavy: bude to působit divně, neprofesionálně, a možná si i někdo pomyslí, že manipulujete s obsahem výpovědi zaměstnanců. Pokud to uděláte takříkajíc za oponou, tj. když se přehrává ilustrační záběr, nikdo nebude na pochybách a náborové video si více užije.
Šťastní zaměstnanci. Zdroj: inc.com

Šťastní zaměstnanci. Zdroj: inc.com

Závěr o tvorbě náborového videa?

Zkrátka se vyplatí být v náborovém videu autentický a dbát na kvalitu komunikace, kterou přizpůsobíte vaší firemní kultuře. Držte se svých silných stránek a pozitiv, které pramení ze spolupráce s vámi. Zaměřte se na vaše zaměstnance a pracovní prostředí. Video pak bude působit takříkajíc opravdově. Díky tomu s vyšší pravděpodobností přitáhne ty správné lidi, kteří budou naladěni na stejnou vlnu, jako vaše firma.

Nezapomeňte, že dobře vytvořené náborové video je něco, co vám evidentně může sloužit dlouhá léta. Takže energie vložená do tohoto projektu rozhodně není ztrátou času.

Zábavná média nedělají jen zábavná náborová videa!

Jsme si vědomi toho, že v dnešním moři podniků je třeba být flexibilní. Pokud se necítíte na tvorbu náborového videa, můžete svěřit tento úkol profesionálům, jako je pražská videoprodukce Zábavná média. Máme zkušenosti se širokou škálou videoobsahu. Takže si jsme jisti, že dovedeme vytvořit vaše vysněné náborové video, ať už má mít jakýkoli styl.

Jak fungujeme? Mrkněte níže:

Profesionální videoprodukce Praha za dostupnou cenu není jen v pohádkách…

Kontaktujte nás!

Kontakt

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv