obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tématem, jak vytvořit podcast, by šlo zaplnit knihy. Proto zde obsáhneme pouze to nejdůležitější info. Přesto si myslíme, že někteří z vás budou mít na konci článku už takzvaně hlavu v pejru.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Vybavení pro podcast, aneb vše, co potřebujete do vašeho nahrávacího studia

Zahájení podcastové kariéry může být samo o sobě náročné. Sehnání a příprava správného vybavení pro podcast je však obvykle ještě více matoucí: zvláště pro ty kreativce, kteří se neorientují v audio vybavení a elektronice obecně. Na počátku vaší cesty k podcastu na Spotify musíte provést řadu rozhodnutí jako:

 • „Jaký typ mikrofonu je pro mé potřeby nejlepší?“
 • „Jsou tato sluchátka dost dobrá?”
 • „Opravdu potřebuji zvukový mixér?”

Přemýšlení u notebooku

V tomto článku uvedeme seznam vybavení, které budete potřebovat pro záznam zvuku, a dále několik dalších věcí, které možná budete chtít zahrnout do vašeho studia.

Probereme si tedy všechny hlavní otázky, které mohou vytanout na mysli začínajícím podcasterům.

Jaké typy podcastů nahrávat?

Rozhodnutí, jaký typ podcastu vytvořit, je jedním z prvních kroků, které uděláte. Podcasty se mohou lišit ve složitosti, včetně jednodušších formátů, jako je tradiční podcast s jedním hostitelem, až po propracovanější formát rozhovoru s více spoluhostiteli. Mezi další možnosti patří zpravodajské podcasty, příběhové podcasty nebo vzdělávací podcasty ve stylu webináře.

Pro každý z těchto formátů budete k vaší práci potřebovat trochu jiné vybavení. Například čím více hlasů zapojíte, což přichází v úvahu třeba při více spoluhostitelích či subjektech rozhovoru, tím více mikrofonů budete potřebovat. Začněte tím, že učiníte velká rozhodnutí; pak můžete přijít s gear listem.

podcast s jedním hostem

Co vše zahrnuje základní vybavení pro nahrávání podcastů?

 • Počítač (vážně?)
 • Internet (nečekaně)
 • Mikrofony
 • Pop filtr
 • Stojany na mikrofon
 • Tlumič nárazů
 • Sluchátka
 • Sluchátkový zesilovač
 • Audio rozhraní
 • Mixér
 • Speciální kabely
 • Digitální rekordér
 • Paměťová úložná zařízení
 • Zvukově izolační materiály
 • Software pro nahrávání podcastů
 • Software pro úpravu zvuku (DAW)
 • Platformy pro hostování podcastů

Poskytneme vám představu o typech vybavení, které budete potřebovat pro vaše podcastové studio. A jako bonus dostanete tipy na nejlepší kusy pro tvorbu podcastu.

Zvukové studio

1# Vybavení pro podcast – Počítač

První, nejvíce zřejmé zařízení pro podcasting, je váš počítač. Koneckonců, tady se odehrávají veškerá kouzla – od zachycení a úprav zvuku až po export a publikaci. Nahrávání podcastu obecně není tak náročné jako profesionální hudební produkce, takže si s nejvyšší pravděpodobností vystačíte s vaší současnou mašinou. Pokud však chcete upgradovat, můžete se podívat na některé z nejlepších notebooků pro produkci zvuku.

Podcastový notebook

2# Vybavení pro podcast – Internet

Další kritická součást, kterou je třeba přidat do seznamu zařízení pro podcasty? Internet. Dobrý internet.

Internetové připojení je nedílnou součástí nahrávání vašeho podcastu, zejména když přidáváte komponentu video podcastu. Dobrým pravidlem, pokud jde o připojení k internetu dostatečné pro podcasty, je snažit se dosáhnout rychlosti stahování alespoň 12 Mbps; a to především pokud sdílíte připojení s dalším uživatelem.

Internet

2# Vybavení pro podcast – Mikrofony

Jedním z hlavních důvodů, proč je důležité být konkrétní ohledně typu vybavení pro podcasting, je fakt, že nemůžete použít jakýkoli mikrofon, zvláště ne vestavěný mikrofon ve vašem notebooku, fotoaparátu či telefonu. Tyto mikrofony s vyšší pravděpodobností zachytí okolní hluk a budou znít méně profesionálně.

Abyste mohli nahrávat vysoce kvalitní zvuk, bude nutný samostatný analogový mikrofon nebo USB mikrofon. Většina začínajících podcasterů volí USB mikrofony, protože tento typ lze jednoduše připojit přímo k počítači a okamžitě začít nahrávat. Pokud však chcete větší flexibilitu a plánujete, že se k vaší show připojí více osob, budou nezbytností XLR mikrofony. Počet mikrofonů, které budete potřebovat, také závisí na zvoleném formátu podcastu.

Podívejte se na naše doporučené možnosti pro USB/XLR kondenzátorové mikrofony a dynamické mikrofony.

studiový kondenzátorový mikrofon

3# Vybavení pro podcast – Pop filtr

Dalším zásadním zařízením, které vám pomůže zachytit skvěle znějící vokály, je pop filtr nebo windscreen. Jeho hlavním účelem je minimalizovat, nebo přímo předcházet „výbuchům“, jako jsou vaše „P“ a „T“. Absorbuje tyto silné nápory vzduchu předtím, než zvuk dorazí k mikrofonu.

Pokud máte mikrofon Blue Yeti, výše uvedený filtr Blue „The Pop“ s ním bude bezvadně fungovat. Mezi další kvalitní a cenově dostupné pop filtry patří:

Je lepší pop filtr, nebo windscreen?

4# Vybavení pro podcast – Stojany na mikrofon

Chcete-li nastavit mikrofon a pop filtr společně, budete potřebovat robustní stojan na mikrofon. Nicméně to není jediná funkce stojanu; také vám pomůže správně umístit mikrofon, abyste se nemuseli předklánět dopředu nebo dolů.

Jestliže si nejste jisti, jaký druh stojanu pro mikrofon pořídit, nebo pokud vás svazuje omezený rozpočet, poohlédněte se po některém z mnoha levných stojanů na mikrofon, jako je Konig & Meyer 23325. Chcete-li však větší flexibilitu, raději investujte do ohebných stolních ramen. Ku příkladu Rode PSA1 umožňuje rychlé polohování bez nutnosti manipulovala s nějakými knoflíky či čudlíky, přičemž uvolní místo na pracovním prostoru. Některé kondenzátorové mikrofony se dodávají s vlastním stojanem navrženým pro snadné použití a flexibilitu.

stojan na mikrofon

5# Vybavení pro podcast – Shock Mount (tlumič nárazů)

Kdykoli pohnete nebo přemístíte mikrofon, bouchnete rukou do stolu po obzvlášť vášnivé deklamaci nebo píšete na klávesnici, vznikají vibrace, které se přenášejí do vašich nahrávek jako krátké, náhlé zvuky. Pamatujte: mikrofony jsou velmi citlivé na vibrace povrchu. Tlumič nárazů dovede absorbovat tyto vibrace a zabrání jim dosáhnout k vašemu mikrofonu.

Při nákupu mikrofonu požádejte o kompatibilní tlumič od stejné značky. Je důležité, aby elasticita zavěšení tlumiče odpovídala hmotnosti mikrofonu. Nejlepší je zvolit speciální držák pro tlumiče, jako je Rode PSM1 pro mikrofon Rode Podcaster nebo Procaster, než ty laciné „univerzální“ vyvinuté třetími stranami.

shock mount na mikrofon

5# Vybavení pro podcast – Sluchátka

Sluchátka slouží pro audio monitoring. Právě proto při nahrávání často najdete podcastery (a dokonce i nahrávající umělce) se sluchátky. Zpočátku může být divné slyšet vlastní hlas, ale jde o osvědčený způsob, jak kontrolovat kvalitu zvuku: například zda nedochází k nerovnoměrným úrovním zvuku, či zda nahrávku nenarušuje šum.

Zatímco někteří podcasteři používají sluchátka do uší (pecky), pro profesionální podcast budete potřebovat uzavřená zadní sluchátka (například značky Audio Technica). Jejich konstrukce zabrání tomu, aby se zvuk ve sluchátkách „rozlil“ a pronikl k mikrofonu. Naštěstí existuje spousta vysoce kvalitních podcastových sluchátek téměř v každé cenové hladině.

Sluchátka pro podcast

5# Vybavení pro podcast – Sluchátkový zesilovač

Každý reproduktor na vaší show bude potřebovat monitor sluchátek. Neobejdete se bez vícekanálového sluchátkového zesilovače, který pojme více než jeden konektor pro sluchátka a maximalizuje potenciál kvality zvuku ze všech vašich sluchátek.

Odborníci podcasterům často doporučují zvolit zařízení s minimálně čtyřmi kanály, jako je Behringer HA400.

sluchátkový zesilovač

5# Vybavení pro podcast – Audio rozhraní

O zvukovém rozhraní obvykle uslyšíte (a uvidíte) v nahrávacích studiích. Při budování podcastového studia budete pravděpodobně potřebovat stejný důležitý kus hardwaru – i když mnohem menší a dostupnější. Zvukové rozhraní v podstatě slouží jako most, který převádí zvukové signály mikrofonu na ty digitální, takže je můžete „poslat“ do počítače pro přehrávání, mixování a nahrávání.

Jak již bylo zmíněno, určité USB mikrofony lze zapojit přímo do vašeho počítače či notebooku. Někteří podcasteři však dávají přednost využití kouzla zvukového rozhraní při zachování kvality původního zvuku, než aby se při rozhodující konverzi zvuku spoléhali na zvukovou kartu počítače.

Audio rozhraní často umožňují více kanálů vstupu a výstupu, takže můžete nahrávat z více mikrofonů, a dokonce i nástrojů. Většina nabízí také předzesilovače pro vyladění signálu mikrofonu, aby se eliminovaly zpoždění, interference a časové zkreslení (aneb jittery). Focusrite je jedním z nejvíce zavedených brandů na trhu rozhraní. Můžete si také vybrat třeba z těchto doporučovaných zvukových rozhraní pro podcasty:

Audio rozhraní

5# Vybavení pro podcast – Audio Mixér

Je důležité pochopit rozdíly mezi audio rozhraním a audio mixérem. Podobně jako audio rozhraní, mixér alias směšovač zvuku pomáhá vylepšit zvuk tím, že vám dává větší kontrolu nad úrovněmi zvuku, vstupy, výstupy a dalšími parametry.

Většina pracovních stanic pro práci s digitálním zvukem (Digital audio workstation, DAW) vám umožní mixovat a ovládat více audio kanálů na vašem počítači. Někteří podcasteři toto preferují dělat manuálně. Navíc někdy není na výběr, zvláště když budete mít vzdálené hosty.

Audio Mixér

Vybavení pro podcast – Speciální kabely

Pokud budete používat audio rozhraní, mixážní konzole, předzesilovač nebo vše uvedené, budete jistě potřebovat optimální kabely pro vaše mikrofony  hudební nástroje.

Místo toho, abyste si pořizovali jakýkoli funkční kabel, hledejte kvalitní XLR kabel pro mikrofon, který výrazně sníží rušení zvuku. Obvykle se doporučuje začít se střední cenou, kam spadá třeba Rapco Horizon N1M1-15. Navíc existuje řada kabelů vyhrazených pro podcasting, které jsou k dispozici v některých specializovaných e-shopech.

Rapco Horizon N1M1-15 - kabel

Vybavení pro podcast – Digitální rekordér

V závislosti na zvoleném formátu podcastu mohou nastat chvíle, kdy budete potřebovat rozhovory realizovat mimo studio. V tomto případě lze důrazně doporučit, abyste k zachycení a uložení zvuku na microSD kartu použili spolehlivý přenosný digitální rekordér (nejlépe s externím mikrofonem).

Obecně platí, že i když sáhnete po tom nejlevnějším, budete schopni nahrávat zvuk ve vyšší kvalitě než pomocí mobilního telefonu a interního mikrofonu. A co víc, mnoho smartphonů, včetně některých iPhone modelů, již nezahrnuje konektor pro mikrofon či sluchátka. Použití vyhrazeného digitálního rekordéru je proto dobrý nápad. Věnujte pozornost typu požadovaného zvukového vstupu a vezměte si s sebou adaptéry, které budete potřebovat. Některé digitální rekordéry jsou navrženy tak, aby fungovaly jako audio rozhraní, které lze připojit přímo k počítači prostřednictvím vestavěného USB portu, takže můžete ušetřit za větší rozhraní.

tascam-dr-100 digitální audio rekordér

Vybavení pro podcast – Paměťová úložná zařízení

Audio producentům se obecně doporučuje exportovat „heavy“ zvukové soubory, které okamžitě nepotřebují (jako staré či RAW materiály) na externí pevné disky, aby vnitřní úložiště jejich počítačů mohla dosahovat vyšší efektivity při importu, úpravách a exportu zvuku. Pro podcasting si přinejmenším ze začátku vystačíte s menšími externími pevnými disky, případné upgrady se vyplatí řešit až později. USB flash disky je také dobré mít po ruce, kdybyste náhodou někdy potřebovali přinést, sdílet nebo odeslat váš obsah osobně.

Paměťová zařízení

Vybavení pro podcast – Zvukově izolační materiály

Stejně jako v každém typu nahrávacího studia, je namístě vaši místnost akusticky ošetřit. Rozsah bude záviset na tom, kolik ozvěny nebo reverbu (dozvuku) je přítomno, kromě množství vnějšího hluku přicházejícího z vnějšku místnosti, pokud je přítomen. Přinejmenším bude třeba na stěny (a možná i na strop) aplikovat akustické panely.

Zvukově izolační materiál Comfortmat Blockator

Vybavení pro podcast – Software pro nahrávání podcastů

Software pro nahrávání podcastů vám poskytne mnohem větší flexibilitu a kontrolu nad vaším obsahem než Zoom, Google Meet nebo jiný program pro videokonference. Zatímco aplikace jako Zoom nabízejí omezené možnosti zvukového výstupu a úpravy úrovně, specializované softwary jsou navrženy dosažení optimálního zvuku dle vašich požadavků nejlepší možný zvuk. Zvažte softwarové nástroje jako:

Jak už to ve světě aplikací bývá, záznamový software se liší cenou a funkčností. Některé programy jsou dostupné ve verzi pro Apple (macOS) i PC (Windows), zatímco jiné jsou zaměřeny pouze na jeden operační systém. Určité programy pro nahrávání zvuku nabídnou postprodukční funkce, zatímco další slouží čistě pro zaznamenání a organizaci audia. Je dobré se podívat na všechny možnosti ve vašem cenovém rozpětí a následně porovnat funkce s ohledem na to, jaké potřebujete nejvíce, stejně jako která řešení jsou schopna fungovat s vaším počítačem.

Audacity - program pro nahrávání zvuku

Vybavení pro podcast – Software pro úpravu zvuku (DAW)

Jakmile si zvolíte externí zařízení, nezapomeňte si vybrat nahrávací software pro počítač. Vaše volba závisí na operačním systému. Lze najít slušný počet free editačních programů, které je možno navíc používat napříč operačními systémy: například Adobe Audition.

Máte Linux? Nezoufejte! Mezi kvalitní linuxové softwary pro editaci zvuku patří:

Jak vidíte, programy pro nahrávání podcastu jsou mnohdy zároveň programy pro úpravu zvuku.

LMMS - software pro úpravu zvuku

Platformy pro hostování podcastů

Platforma pro hostování podcastů je nedílnou součástí toho, aby váš podcast spatřil světlo éteru. Ale kde začít, pokud jde o hledání nejlepších podcastových platforem? Mezi osvědčené možnosti se řadí:

Soundcloud a Zábavná média

Co činí podcast úspěšným?

O úspěšnosti podcastu rozhoduje řada faktorů, ale jen málo z nich je důležitějších než nalézt a vybudovat si publikum. Vaše publikum je důvodem, proč vás sponzoři podporují. Naslouchání divákům je proto nakonec to, co vám jistě pomůže uspět. Jak si tedy vybudovat armádu listenerů? Následující základní rady jistě nezklamou:

 • Buďte důslední.
 • Držte se tématu podcastu.
 • Od samého počátku vaší kariéry se snažte zachovávat soudržný, „on-brand“ přístup.
 • Oslovte ty správné sponzory s příležitostmi.
 • Požádejte o zpětnou vazbu.
 • Propagujte podcast na sociálních sítích (ideální situace nastává, pokud váš podcast zahrnuje video).

Tvorba podcastu

Kolik stojí zahájení podcastové kariéry?

Zatímco sady pro profesionální podcasty stojí pořádný balík peněz, na začátek nepotřebujete luxusní audio zařízení ani high-end kamery. Ve skutečnosti, technicky vzato, můžete s podcastem začít zdarma, pokud již máte základní vybavení, tedy smartphone, notebook a internet. Možná však budete chtít hned od začátku investovat do levnějšího mikrofonu, případně i dalších audio komponent, neboť vysoce kvalitní zvuk je nezbytný pro udržení vašeho publika.

Jakmile získáte dostatek peněz pro investice, můžete váš gear doplnit o vybavení, jako jsou sluchátka nebo zařízení pro úpravu zvuku vyšší úrovně. Dále mnoho úspěšných podcasterů outsourcuje pro vyšší efektivitu záležitosti týkající se úpravy audia profesionálnímu zvukaři.

I když tedy můžete rozjet podcasty zdarma, možná budete chtít trochu investovat, abyste působili „uhlazeně a profesionálně, a měli tak vyšší šanci získat sponzory.

Než začnete nahrávat, udělejte si čas na nalezení a zvládnutí kvalitního softwaru pro nahrávání podcastů, abyste zjistili, které řešení nejlépe vyhovuje vašim potřebám na úpravu zvuku a levelu dovedností (geek level).

Jaký je nejlepší software pro nahrávání podcastů?

Již víte, že k vytvoření podcastu budete potřebovat několik důležitých součástí hardwaru:

 • Audio rozhraní pro převod zvukových signálů do digitálního formátu.
 • Kvalitní sluchátka pro sledování kvality a úrovní zvuku.
 • Notebook či osobní počítač, který je dostatečně rychlý na to, aby zvládl pracovat s „heavy“ audio soubory.
 • Spolehlivé mikrofony pro vás a vaše hosty.
 • Zvukový směšovač, který vám umožní nahrávat z více zdrojů zvuku.

Kromě toho se rozhodně neobejdete bez podcastového software, který vám umožní provádět všechny potřebné digitální funkce, aby vaše dílo znělo dle vašich požadavků. Zvuk můžete vždy nahrát jinam, ale možnost nahrát jej přímo do softwaru, kde s ním budete pracovat, vám ušetří spoustu času během postprodukce.

A jaký software je „správný“? Jednoduše ten, který vám nejvíce vyhovuje. Je důležité, abyste se seznámili s každým dostupným nahrávacím softwarem a zjistili, který z nich nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Co je software pro nahrávání podcastů?

Software pro nahrávání podcastů umožňuje zachytit zvuk z mikrofonu (nebo mikrofonů) a nahrávat jej. Tyto typy aplikací se také nazývají DAW, což je zkratka pro pracovní stanici s digitálním zvukem. Jde o komplexní sady pro produkci zvuku schopné nahrávat, upravovat, míchat a masterovat zvuk pro podcasty, filmovou/televizní postprodukci a hudbu.

V konečném důsledku lze jakýkoli software, který vám umožňuje nahrávat zvuk, považovat za software pro nahrávání podcastů. Existuje však několik konkrétních řešení navržených s ohledem na podcasting a vysílání.

Adobe Audition - software na nahrávání a editaci podcastů

Adobe Audition – software na nahrávání a editaci podcastů

Co hledat u softwaru pro nahrávání podcastů?

Existuje pár věcí, které je třeba zvážit, pokud jde o software pro nahrávání podcastů.

Cena softwaru pro nahrávání podcastů

Existuje spousta bezplatných možností, což je skvělé, pokud právě začínáte s podcastem. Tyto free podcast aplikace vám umožní pochopit proces, zjistit, zda je to opravdu něco, co chcete dělat, stejně jako umožnit vám získat představu, jaké funkce byste mohli potřebovat v placeném řešení.

Rozhraní softwaru pro nahrávání podcastů

Další věcí, kterou je třeba při vytváření podcastu zvážit, je GUI (grafické uživatelské rozhraní). Mnoho placených možností nabídne lepší rozhraní než jejich bezplatné protějšky. Možnosti za peníze vám tak mohou z dlouhodobého hlediska ušetřit čas a potíže.

Popularita softwaru pro nahrávání podcastů

Poslední věcí, na kterou je třeba myslet, je celková popularita softwaru. Populární nutně neznamená „dobrý“. Pokud však pracujete s podcastovým softwarem, který má velkou uživatelskou základnu, pravděpodobně má značné množství online podpory od ostatních uživatelů a samotné společnosti. Takže budete-li mít problém nebo otázku, odpověď bude snadné najít.

Jaké jsou různé typy softwaru pro nahrávání podcastů?

Hlavní typy softwaru pro nahrávání podcastů, jimiž se budete zabývat, jsou dedikované DAW. Sem spadají i ty nejoblíbenější pro hudební produkci. Dále vás budou zajímat softwary pro úpravu videa s audio funkcemi.

DAW (jako například Pro Tools) podporují i import videa. To vám umožní synchronizovat, upravovat a míchat zvuk s obrazem. Samotný importovaný videoklip však nemůžete upravovat. Ke konsolidaci různých částí proto budete potřebovat další aplikaci: software na editaci videa. Adobe Premiere je skvělým příkladem pokročilé editační aplikace. Umožňuje také nahrávat a upravovat zvuk nebo jej importovat z DAW.

K méně běžným programům spadá Hindenburg: vytvořený speciálně pro podcasting, voiceover a vysílání.

Pojďme se na tyto specializované prográmky podívat blíže.

AVID Pro Tools

AVID Pro Tools – program na nahrávání a úpravu zvuku

6x Nejlepší software pro nahrávání podcastů

Níže najdete šest nejoblíbenějších nahrávacích softwarových programů, které miliony podcasterů používají k nahrávání, úpravě a masteringu skladeb, aby je převedli na prvotřídní epizody podcastů.

Abychom vám pomohli s výběrem, zahrnuli jsme také stručná výuková videa, která ukazují, jak můžete jednotlivé programy používat k nahrávání a úpravě podcastů.

1. Logic Pro – podcast software

 • Kompatibilní OS: macOS

Logic Pro je společným favoritem mezi podcastery a hudebními producenty. Jde o plně vybavený audio software s poměrně jednoduchým rozhraním, které zobrazuje všechny základní funkce, jež potřebujete, přímo na hlavní obrazovce. Pokud chcete upgradovat a získat přístup k celé sadě funkcí, stačí jednoduše zaškrtnout políčko „Pokročilé nástroje“ (Advanced Tools) v Nastavení (Settings).

Tento Apple audio software lze propojit s aplikací Logic Remote pro iPhone nebo iPad, jejíž soubory lze otevřít v GarageBandu.

Celkově je jeho pracovní prostor přívětivý pro začátečníky. A co víc, řada pokročilých funkcí z něj činí skvělou volbu pro nováčky i zkušené podcastery. Jediný háček je v tom, že vyžaduje jednorázový nákup za 200 dolarů.

Klíčové vlastnosti:

 • Bohatá DAW
 • Nahrává audio a MIDI stopy
 • Rozsáhlé organizační funkce pro alternativní záběry
 • Lze upravit délku a načasování nahrávky
 • Rozsáhlé pluginy pro kompletní modifikaci zvuku
 • Pokročilé syntetizované efekty reverb pro napodobení různých akustických prostorů

Výhody:

 • Mimořádně populární, umožňuje vám snadno najít odpovědi na otázky v online prostoru
 • Rozsáhlé zásuvné moduly, které vám pomohou s mnoha aspekty úprav vašich podcastů
 • Rozumí si takřka s jakýmkoli zařízením pro podcasty
 • Dobrá hodnota ve srovnání s mnoha podobně výkonnými DAW
 • Pokud jste zvyklí na software GarageBand, jste o krok blíž k porozumění Logic Pro
 Logic Pro X

Logic Pro X – software na úpravu a nahrávání zvuku

2. Adobe Audition  – podcast software

 • Kompatibilní OS: Windows a MacOS

Adobe Audition CC rozhodně ušel dlouhou cestu od doby, kdy jej společnost Adobe získala v roce 2003; tedy v době, kdy to byl Cool Edit Pro na Windows. Aktuální verze je nyní plně schopna produkovat hudbu a podcasty, stejně jako upravovat a masterovat skladby s mnoha funkcemi pro redukci šumu na pozadí, EQ aj. Další pozoruhodnou funkcí je dávkové zpracování, jež umožňuje aplikovat stejnou skupinu efektů na samostatné soubory.

Tuto pracovní stanici s digitálním zvukem můžete získat za 20,99 $ měsíčně. Nicméně lze k ní přistupovat i zdarma, pokud jste si již předplatili kompletní sadu Creative Cloud Suite. Navíc na internetu najdete spoustu jednoduchých návodů, včetně tohoto oficiálního.

Klíčové vlastnosti:

 • Rozsáhlé nástroje pro obnovu zvuku a redukci šumu
 • Robustní a snadno nastavitelný waveform editor
 • Dobře spolupracuje s jinými programy Adobe, jako je Adobe Premiere Pro
 • Pravidelně aktualizováno pomocí předplatného Adobe Creative Cloud
 • Mnoho složitých procesů je vysvětleno krok za krokem
 • Panel Essential Sound automatizuje mnoho klíčových procesů úpravy zvuku

Výhody:

 • Perfektní jako součást procesu úprav velkých projektů
 • Nástroje pro snížení hluku jsou působivé
 • Snadno lze přidávat úpravy a experimentovat s různými mixy
 • Navrženo pro více vokálů/podcastů než jiné DAW, které jsou určeny pro hudbu
 • Snadno nastavitelná „makra“, která vám umožní aplikovat pravidelně používané efekty/modifikace pomocí pouhých několika kliknutí
Adobe Audition CC - software pro nahrávání a úpravu zvuku

Adobe Audition CC – software pro nahrávání a úpravu zvuku

3. GarageBand  – podcast software

 • Kompatibilní OS: macOS

GarageBand je již dlouho jedním z nejpopulárnějších bezplatných hudebních produkčních programů pro Mac. Jeho uživatelsky přívětivé rozhraní odpovídá rozhraní Logic Pro a je doporučeno pro začátečníky, ačkoli mnoho zkušených podcasterů zůstalo u GarageBandu pro jeho širokou škálu funkcí.

S touto DAW můžete snadno vytvářet samostatné stopy pro vokály a hudbu – ať už jde o intra, outra, nebo dokonce reklamní spoty – a podle potřeby je upravovat a přesouvat. Kromě základů, i pro každou vaši stopu lze povolit zásuvné moduly, jako je EQ, komprese a šumové brány. A pokud se chystáte podcastovat, tato nabídka je více než dostačující.

Klíčové vlastnosti:

 • Funguje na počítačích Mac, stejně jako na iPhonu a iPadu
 • Lze importovat MIDI soubory
 • Srozumitelné rozhraní pro nováčky v podcastingu
 • Vestavěné nástroje EQ, komprese a šumové brány
 • Rozsáhlé nástroje a zvukové smyčky, pokud chcete přidat hudbu

Výhody:

 • Zdarma! (Pokud vlastníte Mac)
 • Skvělé pro každého, kdo právě začíná s podcastem
 • Mimořádně populární, takže na internetu je k dispozici mnoho návodů a odpovědí
 • Skvělá cena
 • Nahrávejte a upravujte na cestách pomocí mobilní verze této aplikace
 • Pokud někdy upgradujete na plně profesionální DAW, poskytne vám určitou familiaritu s Logic Pro.
GarageBand - software pro nahrávání a úpravu zvuku

GarageBand – software pro nahrávání a úpravu zvuku

4. Audacity – podcast software

 • Kompatibilní OS: Windows, Linux, macOS

Stejně jako Adobe Audition, Audacity je multiplatformní software pro úpravu zvuku. Jinak řečeno, funguje na více operačních systémech.

Navíc, stejně jako GarageBand, je zcela zdarma! To, co jej pravděpodobně odlišuje, je to, že pro něj existuje určitá křivka učení. Přesto zůstává nadmíru oblíbeným editorem zvuku podcastů mezi začátečníky i profesionálními podcastery a producenty.

Audacity software je vybaven užitečnými a výkonnými funkcemi, jako je Silence Finder, Truncate Silence, Sync-Lock, stejně jako uložitelný EQ a efekty. Nechybí ani více možností importu a exportu (včetně MP3, WAV, AIF) a další funkce pro manipulaci a organizaci audia.

Software je také pravidelně aktualizován, takže si můžete užívat jeho kompletní sadu profesionálních nástrojů na jakémkoli počítači Mac nebo Windows, případně Linux.

Klíčové vlastnosti:

 • Funguje na Windows, macOS i Linuxu
 • Open source software pro nahrávání podcastů
 • Propracované možnosti úprav a mixování
 • Nástroje Silence Finder a Truncate Silence pro snadné oříznutí vašich nahrávek
 • Poloautomatizovaní průvodci, kteří vám pomohou mixovat a editovat váš podcast
 • Rozsáhlá podpora pluginů vám poskytne ještě více možností modifikace podcastů

Výhody:

 • Funguje skvěle pro začátečníky i profesionální podcastery
 • Obsáhlé zdroje online nápovědy
 • Zdarma
 • Pravidelně aktualizováno velkým mezinárodním týmem
 • Funguje prakticky na každém počítači
 • Lze importovat téměř jakýkoli zvukový formát a výstup v různých formátech a vzorkovacích frekvencích
Audacity - software pro nahrávání a úpravu zvuku

Audacity – software pro nahrávání a úpravu zvuku

5. Hindenburg Journalist

 • Kompatibilní OS: Windows a Mac

Hindenburg ve skutečnosti zahrnuje rodinu programů pro produkci a úpravu zvuku, přičemž Journalist je jejich nejvíce doporučeným softwarem pro podcastery na základní úrovni. Za pouhých 95 dolarů, Hindenburg vám pomůže zdůraznit storytelling s tím, jak skládáte klipy a rozhovory dohromady, abyste vytvořili soudržnou stopu.

Kromě toho, že nabízí základní funkce nahrávání a úpravy, se může pochlubit dalšími výkonnými funkcemi, jako je snadno použitelný efekt redukce šumu, který automaticky identifikuje přetrvávající šum, bručení a syčení a umožňuje vám je eliminovat pouhým zvýšením úrovně kolečka „Noise Reduction dial“

A co víc, pohodlně se integruje s několika poskytovateli hostingu podcastů.

Klíčové vlastnosti:

 • Snadno použitelná redukce šumu a další efekty úpravy podcastů
 • Integrace s hostingovými službami podcastů
 • Navrženo s ohledem na podcastery a rozhlasové zpravodaje
 • Zjednodušené rozhraní
 • Automatické vyrovnávání automaticky opravuje úrovně zvuku vašeho podcastu
 • Funkce Clipboard Group usnadňuje přeskupování více klipů
 • Funguje na počítačích Mac a PC (Windows)

Výhody:

 • Nedestruktivní úpravy vám umožňují vrátit zpět střihy i poté, co jste provedli jiné úpravy
 • Zrychluje běžné tasky pomocí srozumitelného rozhraní
 • Soustředěný zážitek bez music-editing features, kterými oplývá mnoho jiných softwarových produktů pro nahrávání podcastů
 • Procesy na pozadí automaticky upraví váš importovaný zvuk, aby zněl co nejlépe
Hindenburg Journalist

Hindenburg Journalist – software pro nahrávání a úpravu zvuku

6. Hindenburg Pro

 • Kompatibilní OS: Windows a Mac

Hindenburg Pro automatizuje mnoho pokročilých nahrávacích a editačních procesů spojených s podcastingem a voiceoverem. Každá funkce je navržena tak, aby zjednodušila běžné problémy týkající se podcastingu, jako je nerovnoměrné rozložení hlasitosti mezi reproduktory či hlučné nahrávky.

Klíčové vlastnosti:

 • Možnost plug-and-play s vaším preferovaným audio rozhraním
 • Importujte audio a video soubory
 • Automaticky vyrovná každý klip pro soudržnou hlasitost v celém záznamu
 • Vícestopé nahrávání pro podcasty s více hosty

Výhody:

 • Vestavěné efekty pro mixování
 • Redukce šumu pro vyčištění „špinavých“ nahrávek
 • Publikování jedním kliknutím (one-click) vám umožní nahrát váš podcast do vámi zvolených hostitelských služeb přímo z Hindenburgu
Hindenburg Pro

Hindenburg Pro – software pro nahrávání a úpravu zvuku

Nejlepší software pro nahrávání podcastů pro video

Riverside.fm

Riverside.fm

Specializovaný program na tvorbu podcastů – Riverside.fm

Riverside je pokročilé a sofistikované vzdálené nahrávací studio audia i videa. Umožňuje až osmi uživatelům nahrávat kdekoli na světě, s místním rozlišením videa až 4K pro každého hosta a také s nekomprimovaným zvukem 48 kHZ. Nabízí neuvěřitelně snadné použití; vám jakožto hostiteli stačí pozvat hosty do podcastu pomocí odkazu a oni se mohou k pořadu připojit ze svého prohlížeče.

Garageband a iMovie

Ve sféře Apple světa je obtížné porazit Garageband a iMovie jako bezplatné duo pro produkci audio a video podcastů.

Na rozdíl od zvukového softwaru, který umožňuje nahrávání v reálném čase, se nahrávání videa obvykle provádí „offline“ a vyžaduje upload do samostatného softwaru pro úpravy. S Garageband můžete nahrávat a upravovat zvukovou část vaší show a poté ji integrovat s videem v iMovie. Jeho funkce jsou pro bezplatnou aplikaci působivé. Pomohou vám definovat vizuál a zvuk vašeho podcastu.

iMovie

Program na úpravu videa – iMovie

Jaké další vybavení pro podcasty potřebujete?

Nepodceňujte sílu dobrého podcastového mikrofonu. Jakmile se naučíte vytvářet podcast a rozhodnete se, že se tomu skutečně chcete věnovat, začněte přemýšlet o zahrnutí profesionálního mikrofonu do vašeho tvůrčího studia. Každý profesionální podcaster má pravděpodobně některý z vysoce kvalitních mikrofonů. Lepší mikrofon povýší váš podcast z toho, co může znít jako amatérský koníček, na něco, co zní seriózně.

Dalším důležitým rozhodnutím o vybavení podcastu je zlepšení zvuk vašeho pokoje. Bez ohledu na to, kde nahráváte podcast, je důležité zvážit akustiku. I když se jedná o téma, které plní stránky učebnic, i pár malých kroků může zlepšit zvuk vašich nahrávek a snížit vaše časové nároky na úpravu podcastů.

Přidání tlustých koberců a knihoven plných knih, stejně jako minimalizace velkých plochých povrchů povede výrazně ke snížení reverbu/ozvěny. S trochou přemýšlení a plánování můžete místnost, kde nahráváte váš podcast, fyzickými parametry přiblížit profesionálnímu podcastovému studiu.

Spotify na stránce Zábavných médií

Spotify pro podcastery: Jak spustit podcast na Spotify

Ať už jste v podcastingu nováčci, nebo hostujete roky, dostat  podcast na Spotify je skvělý způsob, jak získat přístup k novému publiku, zvýšit počet odběratelů a potenciálně vydělávat peníze z nových epizod a obsahu. Tato příručka na Spotify pro podcastery vám pomůže pochopit, jak spustit podcast na Spotify, abyste oslovili nové posluchače.

Jednou z platforem, která se mezi podcastery rychle stává oblíbenou, je Spotify. Tento gigant streamování hudby je nyní z hlediska popularity těsně na druhém místě za iTunes. V minulosti mohlo být obtížné odesílat pořady do beta programu Spotify, ale možná kvůli přetrvávající poptávce veřejnosti je dobrou zprávou, že konečně začali přijímat všechny podcasty. Spotify navštěvují miliony posluchačů (včetně podcasterů mimo Apple), takže je to určitě jeden z těch adresářů podcastů, v němž budete chtít být. Zde je návod, jak nahrát podcasty na Spotify.

Spotify for podcasters

Krok 1: Připravte podcast k nahrání

První věc, kterou musíte udělat, když se chcete naučit, jak zahájit podcast na Spotify, je vyvinout koncept podcastu a vybrat odpovídající formát podcastu. Dalším krokem je připravit si vybavení pro podcasty, nahrát a upravit podcast pomocí softwaru pro nahrávání podcastů, který vám vyhovuje, a doplnit podrobnosti o souboru (včetně metadat a titulní fotografie), dokud nezbývá než jej nahrát na web pro hostování podcastů.

Základním pravidlem pro podcastery, kteří chtějí propagovat podcast (a potenciálně na něm vydělávat), je připravit alespoň tři (3) zvukové soubory podcastů, které můžete publikovat všechny najednou. To poskytne vašim novým posluchačům více příležitostí, aby vás a váš pořad poznali. Proto tento krok podpoří stahování podcastů a předplatné vašeho pořadu.

upload nahrát ikona

Krok 2: Vyberte si společnost pro hosting podcastů

Jakmile jsou všechny vaše podcasty připraveny k nahrání, dalším krokem je rozhodnout, kde chcete podcast hostovat. Existuje mnoho široce používaných služeb hostování podcastů; některé jsme již uvedli výše, mezi další patři:

Tip: podívejte se na velké srovnání podcast hostingů, včetně těch zdarma

Nejlepší způsob, jak se rozhodnout, který z nich je pro vás, je provést podrobný průzkum každé z dostupných platforem, zejména proto, že ne všechny jsou zdarma. Než se však rozhodnete pro nejlevnější možnou variantu, vyplatí se přemýšlet o svých dlouhodobých potřebách, jako je kapacita úložiště a použitelnost.

Většina aplikací/webů typu Spotify ve skutečnosti neukládá soubory podcastů. Hostitelé ano, přičemž vám mnohdy umožní snadno si zvolit design podcast playeru.

Nejlepší hostingy podcastů

Krok 3: Odešlete podcast prostřednictvím vašeho podcastového hostitele

Namísto odesílání RSS kanálu na Spotify, jak by vám to bylo obvykle řečeno u jiných podcastových adresářů, nyní lze přidávat podcasty do Spotify prostřednictvím vámi zvoleného hostitele. Jak pohodlné, že? Zde je návod, jak to udělat v závislosti na platformě/platformách podcastů:

Libsyn hostitel podcastů: Jak odeslat podcast na Spotify

 1. Přihlaste se k účtu Libsyn
 2. Na hlavním panelu klikněte na kartu „Destinace“ (Destinations) a poté na „Přidat nový“ (Add New)
 3. Vedle Spotify klikněte na „Upravit“ (Edit)
 4. Jakmile se objeví přihlašovací formulář „Vytvořit novou destinaci“ (Create New Destination), vyberte alespoň jednu kategorii, která nejlépe popisuje vaši podcastovou show.
 5. Zadejte podnadpis, shrnutí a jméno autora (název vašeho pořadu)
 6. Nastavte váš primární jazyk a zvolte, zda váš podcast obsahuje explicitní obsah
 7. Zadejte vaše jméno a email
 8. Odsouhlaste podmínky
 9. Klikněte na „Uložit“ (Save)

Zde se můžete dozvědět více o tom, jak lze odeslat podcast na Spotify prostřednictvím Libsyn platformy.

libsyn logo

Blubrry hostitel podcastů: Jak odeslat podcast na Spotify

 1. Přihlaste se k vašemu účtu Blubrry
 2. Ujistěte se, že splňujete jejich požadavky pro odeslání pořadu na Spotify
 3. Zadejte svůj zdroj RSS a domovskou zemi
 4. Vyberte kategorii, která nejlépe popisuje váš pořad
 5. Odsouhlaste podmínky
 6. Zadejte své jméno a odešlete

Blubrry aktualizuje své požadavky a pokyny pro odesílání na Spotify zde.

Blubrry logo

Buzzsprout hostitel podcastů: Jak odeslat podcast na Spotify

 1. Přihlaste se ke svému účtu Buzzsprout
 2. Klikněte na „iTunes a adresáře“ (iTunes & Directories)
 3. Vyberte „Odeslat podcast na Spotify“ (Submit your podcast to Spotify)
 4. Zadejte název pořadu, e-mail účtu Buzzsprout a kanál RSS
 5. Ujistěte se, že váš pořad neobsahuje žádný materiál chráněný autorským právem
 6. Klikněte na „Odeslat“ (Submit)

Buzzsprout uvádí kroky pro nahrání podcastu zde. Dokonce vám nabízejí přechod na jejich platformu zdarma!

Buzzsprout logo

PodBean hostitel podcastů: Jak odeslat podcast na Spotify

 1. Přihlaste se k účtu PodBean
 2. Přejděte do Nastavení a klikněte na „Sdílení na sociálních sítích“ (Social Share)
 3. Najděte a klikněte na tlačítko „Připojit ke Spotify“ (Connect to Spotify).
 4. Odsouhlaste podmínky
 5. Vyberte primární zemi svého pořadu
 6. Klikněte na „Použít“ (Apply)

Podbean logo

Pokud váš hostitel podcastu není v seznamu výše, můžete jednoduše postupovat podle pokynů na webu hostitele podcastu. Zde, jako příklad, jsou pokyny pro PodomaticFiresideSimplecastPodigeeAudioboomAcast.

Krok 4: Počkejte na schválení podcastu

Spotify vás nebude kontaktovat ohledně stavu vašeho podcastu, zato vámi zvolený hostitel podcastů ano. V případě, že ne, stačí počkat 2–5 dní, než bude váš pořad schválen. Popřípadě lze váš podcast vyhledávat na Spotify, zda se již náhodou nezobrazí.

Aby posluchači viděli skutečně jen to, co chcete, překontrolujte informace týkající se vašeho podcastu (název, popis,…), stejně jako výsledek v aplikaci Spotify. Díky tomu když třeba zjistíte, že ten podcast cover art nevypadá na Spotify dobře, stihnete jej změnit dříve, než si (téměř) kdokoli z vašich posluchačů toho všimne.

Čekající muž na chodbě
Photo by Ben White on Unsplash

Krok 5: Sdílejte váš odkaz na Spotify

Jedním ze způsobů, jak co nejlépe využít přítomnost vašeho pořadu na Spotify, je pomoci mu získat listenery. Získejte přímý odkaz na váš podcast, ze stránky Spotify pro počítače nebo mobilní aplikace Spotify. Následně jej sdílejte se svými přáteli, rodinou nebo sledujícími prostřednictvím vašich sociálních médií. Udělejte z toho pravidelnou praxi pro každý pořad, který zveřejníte, a těžte z výhod mnohem širšího publika.

Share button

Proč podcasteři volí Spotify pro podcasty?

Zde jsou některé z hlavních důvodů, proč mnoho podcasterů volí Spotify před jinými streamovacími službami, jako je Apple Podcasts či Google Podcasts. Najdete zde také několik výhod, o kterých jste možná neuvažovali pro připojení ke streamovací službě, jako je Spotify. Pokud se učíte, jak spustit podcast na Spotify, toto jsou důvody, proč si vybrat tuto platformu

Masivní uživatelská základna Spotify připravena zhltnout váš podcast

Protože Spotify již má miliony uživatelů, v podstatě oslovujete stávající publikum, které hledá obsah, jako je ten váš. Za poslední dva roky se poslech podcastů na platformě zvýšil o 200 %. Jen málokterá jiná streamovací služba se může pochlubit takovou „poslechovostí“.

Spotify má téměř 300 milionů posluchačů distribuovaných na 92 ​​trzích po celém světě. Tito posluchači pravidelně vyhledávají na platformě zajímavé nové podcasty, které si mohou vyzkoušet a užít si je. Proč nevyužít úspěšný marketing Spotify k organickému růstu svého vlastního publika?

Bezproblémová integrace více platforem – adresářů podcastů

Jiné streamovací služby, jako jsou Apple Podcasts a Google Podcasts, se konkrétně zaměřují na omezené publikum na základě jejich oddanosti zařízení Android nebo iOS. Zatímco další streamovací služby neustále vznikají od společností jako Amazon, Spotify je univerzální platforma, ke které mají posluchači přístup bez ohledu na to, jaké zařízení vlastní.

Pokud chcete, aby byly vaše epizody dostupné posluchačům podcastů na jejich telefonech, tabletech, počítačích, herních konzolích, chytrých televizích a domácích chytrých zařízeních, pak je pro vás Spotify nejrychlejší a nejlépe integrovaná možnost.

Amazon Music - podcasts

Užitečné informace o publiku a analýzy pro podcastery

Pro mnoho tvůrců podcastů je zacílení na jejich ideální publikum velmi trefné nebo nešťastné. Třeba zjistíte, že máte potíže s oslovením posluchačů podcastů, na které cílíte. Bez ohledu na vaše záměry nebo demografické cíle potřebujete přesný snímek publika vašeho podcastu, pokud chcete pracovat s inzerenty, abyste mohli vydělávat peníze prostřednictvím sponzorství.

Spotify shromažďuje demografické informace a věnuje pozornost návykům vašich diváků při streamování hudby a poslechu podcastů, takže se můžete dívat, jak vaše publikum roste. Pomocí Spotify budete moci sledovat věk, pohlaví, a další informace, které vám pomohou pracovat s vaším publikem.

Zpětná vazba posluchače podcastů

Spotify také měří posluchače podle hvězd a streamů, takže budete vědět, kolik posluchačů kliklo na vaše epizody a začalo poslouchat. Získáte také přehled o počtu posluchačů, kteří zůstali déle než minutu.

Data Analytics se aktualizují denně, takže je snadné vidět, jak vaši posluchači reagují na vaše nové epizody a bonusový obsah. Když jedna z vašich epizod udělá velký buzz, můžete vytvořit další obsah navržený tak, aby byli tito posluchači spokojeni. Pokud je epizoda méně úspěšná, rychle se z chyby poučte a tu další zkuste jinak, abyste se mohli učit a zlepšovat.

Pro snazší interní sledování a pro sdílení dat o publiku, jako jsou předplatné podcastů, s potenciálními sponzory, si můžete svá data stáhnout přímo ze Spotify jako soubor .CSV.

Playlisty a další nástroje pro růst publika podcastu

Může být obtížné rozšířit publikum pro váš nový podcast. Naštěstí má Spotify zájem pomáhat posluchačům najít váš obsah, takže váš podcast může růst a prosperovat. Pokud se rozhodnete uvést svůj podcast na Spotify, můžete využívat denní seznamy skladeb (daily playlists), oznámení o nových epizodách (new episode announcements), adresáře podcastů (podcast directories) a další užitečné zdroje doporučení alias referral sources.

Spotify spravuje několik seznamů doporučení (referral lists) a grafů poslechu, které posluchačům pomohou najít skvělý obsah. Seznam „Top podcasts“ zobrazuje 200 nejlepších podcastů v každé zemi, „Top Episodes“ zobrazuje 200 nejlepších epizod určených podle velikosti publika a tempa růstu a „Top podcasts by Category“ zobrazuje 50 nejlepších podcastů v každé kategorii obsahu.

Než se nadějete, budete mít zavedené publikum vašeho podcastu.

Nejlepší podcasty na Spotify

Co byste měli vědět před nahráním podcastu

Je pochopitelné, že váš podcast nemůžete nahrát na Spotify, pokud obsahuje materiál chráněný autorským právem, k jehož použití nemáte licenci. Před odesláním podcastů si přečtěte, co znamená „podsafe“, abyste zajistili, že váš pořad bude splňovat tyto pokyny.

Mějte na paměti, že ačkoli se termín podsafe týká primárně hudby, měli byste se také vyvarovat použití obrázků chráněných autorskými právy na vašem coveru. Jinak řečeno, pod ochranou není jen hudba. Pokud nemůžete použít vlastní obrázky, využijte materiál Creative Commons nebo si jednoduše zakupte dostupné fotografie či artworky online. Podívejte se, ve kterých online knihovnách lze sehnat vizuální materiály levně, a některé dokonce zdarma.

Tip: Některé weby pro hostování podcastů vám poskytují adresář s free hudbou (například Blubrry). Nicméně existuje mnoho dalších online zdrojů, kde můžete najít volně použitelné melodie pro váš pořad: stačí vyhledat „Creative Commons“ nebo „Royalty-Free” hudbu. Případně se lze rozhlédnout na službách typu Audionautix. Poslední možností je hledat na YouTube a vámi vybranou skladbu či třeba remix ověřit nástrojem eProves na autorská práva.

Pozor: Royalty-Free music nemusí být vždy zdarma. Jedním z jejích bohatých zdrojů je Soundcloud. Mimochodem, na této platformě necháváme hostovat podcasty Zábavných médií. Zastavte se na epizodu, dvě.

Soundcloud a Zábavná média

Bonusové funkce a nástroje, které vám pomohou uspět v podcastování

Spotify pravidelně nabízí užitečný obsah, který pomáhá podcasterům zlepšit jejich pracovní postupy a dosáhnout úspěchu. Pokud právě začínáte a nejste si jisti, jak nahrávat, upravovat nebo hostovat podcast, tyto užitečné tipy a softwarová doporučení mohou přínést sladké ovoce.

Spotify pro podcastery: Často kladené otázky

Je Spotify zdarma pro podcasty?

Spotify zahrne váš podcast zdarma pomocí výše uvedených kroků. Tímto způsobem je to podobné jako u jiných podcastingových aplikací a webů. Stále budete samozřejmě potřebovat hostitele podcastů, ale i pro ně existují bezplatné možnosti. Získáte dokonce přístup k celkovému počtu posluchačů, demografickým údajům a dalším analýzám.

Spotify je pro posluchače také zdarma. Podcasty může poslouchat kdokoli s bezplatným účtem Spotify. Ke stahování podcastů pro offline poslech však budete potřebovat prémiový účet, stejně jako v případě skladeb a alb.

Spotify zdarma

Je Spotify lepší než iTunes (Apple Podcasts)

iTunes, respektive konkrétně nyní Apple Podcasts, je zdaleka největším poskytovatelem podcastů. Neznamená to, že je nutně lepší než Spotify nebo jakákoli jiná platforma, ale každý podcaster by měl zvážit zahrnutí podcastu do obou služeb a také do Google Podcasts. Je to zdarma a váš podcast tím dostane do uší více lidí.

Mezi těmi, kteří poslouchají podcasty na Apple iTunes/Podcasts, a těmi, kteří poslouchají na Spotify nebo jiných službách, se pravděpodobně velmi málo překrývá. Mnoho hostingových služeb usnadňuje přesunutí vašich podcastů do více aplikací najednou.

spotify vs apple music

Jak zpeněžit podcast na Spotify?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zpeněžit podcast na Spotify, je požádat o dary během vašeho podcastu. Fungovat bude i tak jednoduchá metoda, jako je PayPal účet, nebo si zřídíte Patreon či libovolný počet podobných služeb.

V závislosti na vašem podcastu a posluchačích můžete být schopni nabídnout samostatný, „prémiový“ obsah navíc k vašemu běžnému podcastu, nebo umístit váš starší obsah za paywall. Jak vaše poslechovost roste, můžete najít reklamní a sponzorské příležitosti, a to buď přímo, nebo prostřednictvím reklamní sítě. Poté můžete pracovat na tom, jak motivovat sponzory podcastů, aby vám nabídly zajímavější peníze. Lze také prodávat zboží, jako jsou trička a čepice, související s vaším podcastem.

Paywall - příklad

Jak zahájit podcast na Spotify?

Pokud jste připraveni získat přístup k rozsáhlému mezinárodnímu publiku Spotify, které hledá pořady, jako je ten váš, je snadné a lákavé se zaregistrovat. Projdeme si deset kroků ke spuštění podcastu.

1. Buďte připraveni se zavázat k tvorbě podcastů

Než se pustíte do zábavné a vzrušující cesty podcastingu, je důležité vědět, že udržet pořad v chodu vyžaduje hodně úsilí. Úspěch vašeho podcastu do značné míry závisí na konzistenci a kontinuitě. Zkušení podcasteři by každému začátečníkovi řekli, aby nepředpokládal, že je snadné pracovat se zvukem. Ujistěte se, že jste se zavázali k projektu, než začnete nahrávat.

Také byste neměli očekávat, že podcastingem vyděláte hodně. Pro zajímavý výdělek si potřebujete získat publikum, které je dostatečně velké na to, aby přilákalo reklamy a sponzorství. Pokud se chystáte začít podcastovat, udělejte to pro zábavu a pro vyjádření vašich myšlenek a názorů.

2. Konceptualizujte vaše téma podcastu

Ještě důležitější než kvalita zvuku je sdělení nebo příběh vašeho podcastu. Pravděpodobně již máte zvoleno obecné téma, které chcete řešit, ale zahájení podcastu bez konceptualizace konkrétních bodů, o kterých budete mluvit, může amatérským hostitelům někdy ztížit „udržení směru“.

Jakmile najdete téma, zjistěte, zda pro něj existuje publikum. Pokud ne, zúžte svůj nápad a specifikujte pokrytí. Jestliže se například vaše široké téma týká hudby, můžete hovořit, specificky, o žánru country a jeho kultuře, přičemž referenčním bodem je etablovaný zkušený umělec. Chcete-li dosáhnout ještě lepších výsledků, zkuste jej přikrášlit nebo vymyslet jiný úhel pohledu, díky němuž váš podcast vynikne a zůstane pro vaše posluchače zajímavý.

3. Vytvořte titulní obrázek (cover art) pro váš podcast

Titulní obrázek alias cover art je jedním z nejdůležitějších požadavků, pokud chcete váš podcast dostat do velkých podcastových adresářů, jako je iTunes, respektive Apple Podcasts. Může to být cokoli: například fotografie, vlastní artwork, nebo dokonce logo, dokud se to týká vašeho tématu. Také se ujistěte, že název vašeho pořadu je uveden na cover artu. Podívejte se na další tipy pro cover art podcastu!

Nyní technikálie…

Covery podcastů musí mít alespoň 1400 x 1400 a formát .jpg nebo .png. Měly by být čitelné i při změně velikosti na 150 x 150 pixelů. Můžete si jej navrhnout sami ve Photoshopu, GIMPu nebo Pixelmatoru, případně vyhledat pomoc dobrého (ale doufejme, že cenově dostupného) grafika. Pokud chcete něco použít s grafikou nebo ilustracemi, ujistěte se, že využíváte největší verzi fotografických předloh a navrhujte barevné ilustrace ve vektorovém editoru, jako je Adobe Illustrator, abyste měli dostatek pixelů a kvality pro práci.

Můžete to vytvořit před nebo po nahrávání, jestliže jste to udělali před exportem podcastu z vašeho audio softwaru.

Adobe Illustrator pro windows

4. Nastavte vaše nahrávací zařízení pro tvorbu podcastu

Nastavte počítač, nahrávací zařízení a mikrofon v tiché místnosti s co nejmenším množstvím ozvěny, pokud je to možné. Dále budete potřebovat zvukový editor či DAW (digital audio workstation), jako je Audacity. Stáhněte si jej zdarma, nainstalujte, otevřete software a zjistěte, zda rozpoznává váš mikrofon: podívejte se na rozevírací nabídku vedle malé ikony mikrofonu a vyberte váš mikrofon.

Dále se seznamte s příkazovými tlačítky v levém horním rohu, jmenovitě Pozastavit (Pause), Přehrát (Play), Zastavit (Stop), Přeskočit zpět (Skip Back), Přeskočit vpřed (Skip Forward) a Nahrát (Record). Vyplatí se otestovat váš mikrofon provedením 5-10 sekundového záznamu a jeho přehráváním, abyste se ujistili, že vše zní dobře. Pokud máte pocit, že budete bezpodmínečně muset exportovat část zvuku jako MP3, bude třeba stáhnout a nainstalovat Enkodér LAME MP3 (lame mp3 encoder) pro váš počítač, protože Audacity automaticky nepřichází s podporou MP3 kvůli problémům s licencí.

Pokud vaše zvukové soubory zní dobře, proč nezačít nahrávat podcast?

Lame mp3 encoder

5. Začněte nahrávat váš podcast

Před každým nahráváním se vyplatí otestovat a upravit hlasitost nahrávání. Můžete to udělat rychlým záznamem a posunutím posuvníku hlasitosti nad stejnou rozevírací nabídkou vedle malé ikony mikrofonu. Jakmile najdete pohodlnou úroveň hlasitosti, smažte test nahrávání kliknutím na malé X v horní části zvukové stopy.

Poté nahrajte tón místnosti tak, že umožníte zařízení nahrát alespoň 5 sekund ticha. Později to můžete použít k potlačení šumu nebo nežádoucích dialogů během úprav. Prozatím ztlumte stopu kliknutím na přepínací tlačítko Ztlumit (Mute) na levé straně zvukové stopy a minimalizujte ji kliknutím na šipku vlevo dole. Při každém větším přesunu uložte svůj postup kliknutím na Uložit projekt jako (Save Project As) pod Soubor (File) v nabídce.

Nyní nastal čas nahrát podcast. Jednoduše stiskněte tlačí Nahrávat (Record) a po dokončení nahrávání klikněte na Stop. Nebojte se, že budete nastane trocha ticha (dead air), protože jej můžete později odstranit. Jakmile skončíte, nezapomeňte si práci uložit.

6. Post-processing zvuku pro podcast

Jakmile jste se záznamem hotovi, můžete přidat hudbu a provést potřebné úpravy ve vašem zvukovém souboru.

Jak jsme již říkali, hudbu zdarma najdete na mnoha online místech. Stačí přejít na webovou stránku, která nabízí bezplatnou hudbu (jako je Audionautix či FreeMusicArchive.org) pod Attribution International License nebo Attribution-NonCommercial International License. Vyberte si vhodnou skladbu a stáhněte si ji. Nezapomeňte v popisu podcastu uvést autora hudby! Další možností je třeba zajít na Youtube a licenci vybrané skladby ověřit pomocí tohoto nástroje.

Zkontrolovat hudbu na autorská práva pomocí nástroe eProves

Chcete-li hudbu importovat do Audacity, přejděte na Soubor (File), vyberte Importovat (Import) a poté Zvuk (Audio). Najděte a otevřete svůj hudební soubor a importujte jej do Audacity jako samostatnou stopu. Nyní klikněte na nástroj pro výběr, který vypadá jako kurzor pro psaní, na menu toolbarů. Po výběru klikněte a přetáhněte myší přes část hudby, kterou chcete použít jako úvodní a závěrečnou hudbu podcastu, a poté klikněte na tlačítko Oříznout zvuk (Trim audio) na menu toolbarů. Měla by vám tak zůstat pouze vybraná část hudby.

Nyní je čas vytvořit kopii stopy. Vyberte oříznutou hudební stopu a poté klikněte na tlačítko Kopírovat (copy) na menu toolbarů (nebo použijte CTRL+C či Command+C). Klikněte kamkoli napravo od hudební sekce a klikněte na Vložit (Paste) na menu toolbarů (nebo použijte CTRL+V či Command+V). To by mělo duplikovat stejnou oříznutou hudební stopu, takže budete mít úvodní a závěrečné kopie.

Poslední věcí, kterou musíte udělat, než přistoupíte k úpravám zvuku podcastu, je přidat do hudby efekty. Jednoduše vyberte jednu z hudebních stop pomocí nástroje pro výběr, přejděte na Efekt na (Effect) menu toolbarů a klikněte na Fade Out. Udělejte totéž s další hudební stopou, ale vyberte pro ni efekt Fade In.

Chcete-li upravit samotný podcast, budete si muset poslechnout celý záznam a vyhledat oblasti, které možná bude vhodné vystřihnout. Obvykle se jedná o nadávky, dlouhé mlčení nebo soukromé informace.

Jakmile najdete část zvuku, kterou chcete vyjmout, můžete ji vybrat pomocí nástroje pro výběr a kliknutím na tlačítko Vyjmout (Cut) na panelu nástrojů ji odstranit; případně můžete jednoduše použít tlačítko Ztišit (Silence). Zde se také může hodit jíž zmiňovaný zvuk místnosti. Jednoduše zkopírujte část předem nahraného tónu místnosti a překryjte jen vyříznutou oblastí, aby ticho znělo přirozeněji.

Dlouhé ticho můžete také zkrátit výběrem možnosti Zkrátit ticho (Truncate Silence) z rozevírací nabídky Efekt (Effect drop-down menu) na panelu nástrojů.

A nyní zbývá jen doladění…

S vaší hudbou a zvukovou stopou připravenou k použití budete muset vše seřadit pomocí nástroje Time Shift Tool (dvě šipky spojené čárou) na menu toolbaru. S vybraným nástrojem Time Shift lze posouvat každou stopu zleva doprava, dokud nebudete spokojeni s jejich zarovnáním. Pravděpodobně budete muset provést několik přehrání zvuku, abyste se ujistili, že přechody mezi samostatnými stopami znějí přirozeně, zejména pokud jde o umístění úvodní a závěrečné hudební skladby. Nakonec uložte svůj postup.

7. Pojmenujte svůj podcast

Než se pustíte do exportu souboru, vymyslete dobrý název pro svůj podcast. Je důležité vymyslet takový název, který vašemu publiku přesně řekne, o čem podcast je a co může očekávat, že uslyší. Ujistěte se, že jste zahrnuli svá hlavní klíčová slova, třeba „Sub-Framing“ a „Fotografie“ (Photography) a také několik dalších výrazů, jimiž se vaše jméno odliší od ostatních. Díky tomu posluchači, jež se o vaše téma obzvlášť zajímají dovedou váš podcast snadno vyhledat. Výsledný název pak může znít například takto: „Pravidla kompozice: Sub-rámování ve fotografii.“

8. Exportujte váš podcast

Jakmile jsou všechny stopy připraveny vyrazit do světa, můžete podcast exportovat jako soubor MP3. Třebaže to komprimuje váš soubor a snižuje kvalitu ve srovnání s jinými formáty souborů, jako je WAV, FLAC nebo AIFF, menší soubory MP3 jsou nejlepší pro streamování a stahování. Zjistěte více o formátech vhodných pro podcast.

Při exportu zvuku budete muset zadat několik důležitých podrobností, jako je název souboru a metadata. Tento krok, nazývaný také „značkování“ (tagging), je zásadní pro přidání audio informací, jako je číslo stopy, název, album a jméno autora či interpreta.

Po uložení souboru uvidíte okno metadat. Zde je několik návrhů pro každé pole:

 • Stopa: Číslo vaší epizody. To vám pomůže seřadit epizody chronologicky pro případ, že si přehrávač nepřečte datum vydání.
 • Název: Číslo a název vaší epizody. Například „VAFD 01 – Compositional Rules: Sub-Frameing in Photography (2022).“
 • Interpret: Název(a) hostitele(ů) epizody nebo název vaší sítě.
 • Album: Název vašeho podcastu, což je název celého vašeho pořadu. Například „Visual Art for Dweebs“.
 • Rok: Rok vydání.
 • Žánr: Může to být jen „Podcast“.
 • Komentář: Přidejte krátké shrnutí vaší epizody. Může to být krátký úryvek nebo vaše poznámky k pořadu a adresa webové stránky.
 • Copyright: Zahrňte informace o autorských právech. Například „© 2022 Zábavná média“
 • URL: Webová adresa vašich poznámek k pořadu.
 • Obrázek/Cover/Cover alba: Obálka vašeho podcastu.

Tvorba podcastu - nahrávání

9. Přidejte kapitoly podcastů

Přidávání kapitol pomůže vašim posluchačům, zvláště když ve svém podcastu pokrýváte širokou škálu témat. Stejně jako kapitoly knihy jim umožňuje „přeskočit“ na zajímavější části a umožňuje jim to přístup k určitým segmentům, když se chtějí vrátit zpět. Není to nutnost, ale možná to budete chtít udělat, pokud chcete, aby byla vaše práce dokonalejší.

K tomu budete potřebovat software pro přidávání kapitol. Pro Windows můžete vyzkoušet freewarovou aplikaci Chapter and Verse a Podreel, která má zkušební verzi, jež umožňuje přidat až 5 značek kapitol a propagační zprávu na konci. V systému OS X to Chapters on the Mac velmi usnadňuje tím, že vám umožňuje přidávat obrázky, pracovat na více podcastech a upravovat rychlost přehrávání, abyste mohli snadno umístit značky segmentů.

Nechte si podcast hostovat

Jakmile dokončíte export a označíte váš podcast, nastal čas ho vydat. Naštěstí existuje spousta míst, kde můžete svůj podcast hostovat, aniž byste museli zaplatit jedinou korunu.

Je tu například SoundCloud, Podbean, Podomatic, Libsyn, Amazon S3, Fireside, Stitcher, Blubrry, Miro a samozřejmě iTunes AKA Apple Podcasts. Mnoho podcasterů na tuto platformu přísahá pro její popularitu a skutečnost, že má nejširší dosah.

Listen on Stitcher - badge

Máte chvilku? Podívejte se na naše Soundcloud podcasty se zajímavými osobnostmi! Nebo rovnou na náš Spotify.

Jakmile si zajistíte iTunes, můžete dělat v podstatě totéž v jiných adresářích podcastů; třeba ve Spotify, jako my. Zprovoznění podcastu může trvat 24 hodin až dva týdny, takže neposílejte duplikáty a počkejte, až váš podcast zkontrolují jejich týmy. Mělo by to být za chvíli.

Nahrajte další epizody

Místo čekání na tvorbu dalších epizod, až se váš podcast objeví ve zvoleném adresáři, je nejlepší v mezičase vytvořit tři nebo čtyři další díly. Dokonce rozhodně nic nezkazíte ani tím, pokud je vytvoříte před samotným nahráním té první do adresáře podcastů. To vám pomůže rozšířit vaše publikum a udržet je v kontaktu – a můžete si být jisti, že tomu tak bude, pokud je váš obsah dobrý. Zároveň to zvyšuje vaše šance na to, že budete uvedeni nebo povýšeni jako nadějný a pozoruhodný podcaster.

Když už jsme zmákli proces tvorby podcastu, podívejme se podrobně na specifika Spotify v tomto kontextu…

Jak nahrát podcast na Spotify – kompletní průvodce 2022!

Pokud uvažujete o spuštění podcastu, je dobré si připomenout, že Spotify je jednou z nejlepších poslechových platforem, na kterých můžete svůj podcast uvádět a distribuovat. S tímto jednoduchým průvodcem uvidíte, jak odeslat podcast na Spotify v několika jednoduchých krocích.

Než uvedete svůj podcast na Spotify, budete muset nahrát alespoň jednu epizodu, jakkoli, opakujeme, se doporučuje mít přípravených hned několik před spuštěním té první. Onu první epizodu je třeba nahrát na platformu pro hostování podcastů, kterou si vyberete.

Je dobré nahrát svou první epizodu v super vysoké kvalitě, abyste na své posluchače udělali ten nejlepší dojem. Toho vám pomohou dosáhnout kvalitní editory zvuku.

Jakmile upravíte prvních několik nahrávek a nahrajete je na zvoleného hostitele, můžete začít s uvedením svého pořadu na Spotify.

Proč uvádět váš podcast na Spotify?

Spotify je adresář podcastů, což znamená, že funguje jako telefonní seznam: místo, kde posluchači najdou to, co hledají. Spotify nehostuje vaše podcastové mp3 soubory; nýbrž je streamuje z vašeho hostitele podcastu.

Po zařazení na Apple Podcasts, který funguje jako hlavní kopie pro jiné adresáře, jako je Pocket Casts, je mít váš podcast uveden na Spotify jedním z nejlepších způsobů, jak získat více posluchačů a vyšší traffic, stejně jako jak posílit svou legitimitu a reputaci, i jak sbírat data a recenze od vašich posluchačů. I protože je to dlouhodobě jeden z největších adresářů na světě, vyplatí se věnovat úsilí uvádět vaše podcasty právě zde.

Spotify je široce uznáván jako úspěšný konkurenční adresář podcastů pro Apple Podcasts, nativní aplikaci pro uživatele iOS (dříve iTunes). Je dokonce před Google Podcasts, nativní aplikací pro uživatele Androidu.

Podle BuzzSprout používá 30,7 % fanoušků podcastů k poslechu Spotify.

Od října 2021 má 381 milionů aktivních uživatelů měsíčně, což je 19% nárůst ve srovnání s minulým rokem, přičemž platící předplatitelé také vzrostli o 19 procent na 172 milionů osob. Od roku 2019 se počet posluchačů podcastů Spotify téměř zdvojnásobil.

Vzhledem k tomu, že jeho podnikání v oblasti podcastů neustále roste, neuvedení vašeho pořadu na Spotify spolu s více než 3 miliony dalších pořadů by bylo skoro podcastovou sebevraždou.

Navíc se očekává, že růst bude pokračovat, protože Spotify vynakládá velké investice do exkluzivních práv na podcasty, jako je The Joe Rogan Experience a podcast Michelle Obamové, stejně tak zavedlo podporu pro video podcasty. Čím dříve skočíte do rozjetého vlaku, tím lépe.

Jak připravit podcast pro Spotify

Než odešlete svůj podcast na Spotify, musíte mít připraveno několik věcí:

Formáty zvuku
 • Podporovány jsou soubory MP3 s vysokým datovým tokem 128 kbps+ a MP4 s AAC-LC.
 • Doporučená maximální délka epizody 2 GB, aneb cca 12 hodin při 320 kb/s.
Formáty obrázků
 • Cover art podcastu by měl být uložen jako soubor JPEG, PNG nebo TIFF s poměrem stran 1:1 (čtverec) v nejvyšším možném rozlišení.
Metadata
 • Obecné pravidlo: Prvky zaměřené na spotřebitele by neměly přesáhnout 20 znaků, aby se zajistilo, že budou zcela kompatibilní se všemi klienty Spotify. Poznámka: Toto se netýká popisu podcastů a epizod.
 • Váš RSS kanál musí obsahovat jedinečný název podcastu, cover art, popis podcastu pro alespoň jednu nahranou epizodu a zvukový soubor nahraný na vašem podcastovém hostiteli

Zde si můžete přečíst podrobně veškeré technické požadavky na podcasty Spotify.

Poté zkontrolujte, zda má vaše hostitelská společnost podcastu partnerství se Spotify: mnoho z nich má, např. Podbean a BuzzSprout – v takovém případě můžete svůj podcast odeslat na Spotify přímo prostřednictvím svého hostitele a načíst statistiky také tam.

Pokud ne, postupujte následovně:

Jak nahrát podcast na Spotify

 1. Vytvořte si účet Spotify. Nepoužívejte váš osobní účet. Vytvořte nový pomocí stejného e-mailu přidruženého k hostiteli vašeho podcastu, abyste předešli chybám při nahrávání. Upozorňujeme, že registrací souhlasíte s podmínkami, které Spotify stanoví. Jakmile se zaregistrujete, můžete se přihlásit a přidat svůj RSS kanál na jejich platformu.
 2. Přejděte na webovou stránku Spotify podcastů a klikněte na Začít (Get Started)

Stránka podcastů Spotify pro propojení vašeho kanálu RSS s podcasty pro příjem statistik.

 1. Vložte odkaz na zdroj RSS svého podcastu do pole a klikněte na „Další“ (Next). Název vašeho podcastu, cover art a popis se zobrazí na pravé straně stránky.

Webová stránka pro nahrání podcastu na Spotify s odkazem RSS

(Zdroj obrázku: Spotify)

 1. Spotify vás požádá o ověření vašeho podcastu, stejně jako o verifikaci, že jste vlastníkem podcastu, a to požadavkem o zadání kódu zaslaného na přidruženou e-mailovou adresu.
 2. Přidejte další detaily, jako je kategorie podcastu (na výběr budete mít z různých témat), jazyk a země.
 3. Zkontrolujte informace a odešlete je
 4. Spotify vám nepošle e-mail, když se stane vaše show live, takže dávejte pozor, a jakmile se objeví, sdílejte ji na sociálních sítích, jako je Facebook, Twitter a Instagram. (Podívejte se na sociální sítě Zábavných médií!) Využijte praktické marketingové nástroje specifické pro podcasty k optimálním výsledkům.

Poznámka: Pokud se při pokusu o přidání zdroje RSS zobrazí chybová hláška, existují dva běžné důvody:

 • Váš podcast potřebuje globálně jedinečný identifikátor (GUID). To znamená, že váš kanál RSS je prázdný. Chcete-li tento problém vyřešit, musíte svému hostiteli nahrát alespoň jednu epizodu, než bude moci Spotify přijmout váš zdroj.
 • Ve vašem zdroji RSS chybí e-mailová adresa nebo je třeba vaši e-mailovou adresu ověřit.

Proces odesílání podcastu na Spotify: Nejčastější dotazy (FAQ)

Jak dlouho bude můj podcast na Spotify aktivní?

Získání vašeho podcastu na Spotify může někdy trvat jen několik hodin, ale často se to protáhne až na pět dní, než se váš pořad spustí na Spotify. Poněkud frustrující je, že vám Spotify neposílá e-mail, aby vás informoval, že vaše show je live, takže to budete muset hlídat sami.

Jak dlouho trvá, než se na Spotify objeví nová epizoda podcastu?

Spotify aktualizuje data vašeho podcastu denně, což znamená, že když přidáte nové epizody, příslušná data se zobrazí o den později.

Jak změním kategorii podcastů na Spotify?

Jakmile si na Spotify vyberete kategorii podcastů, bohužel ji nemůžete změnit, i když podcasteři doufají, že to v budoucnu platforma umožní.

Jak zpeněžit podcast na Spotify?

Zpočátku jste nemohli zpeněžit svůj podcast na Spotify. Od dubna 2021 však Spotify spustilo nové monetizační nástroje. To je k dispozici prostřednictvím Anchor, aplikace pro vytváření podcastů Spotify, a zahrnuje nástroje pro předplatné, což umožňuje podcasterům rozšířit publikum a vydělávat od svých posluchačů.

Nicméně kromě Spotify můžete vydělávat peníze mnoha jinými způsoby. Můžete přijímat sponzorské dary a číst reklamy během své show nebo rozšířit své podnikání o zboží, e-knihy, případně účet Patreon s exkluzivním obsahem. Pokud si váš podcast získal masivní a loajální sledovanost (gratulujeme!), může se stát, že se s vámi Spotify bude chtít dohodnout na uvedení vašeho pořadu výhradně na jejich platformě.

Jak zjistím, kolik posluchačů mám na Spotify?

Pokud jste svůj podcast odeslali na Spotify prostřednictvím svého hostitele, obvykle tam máte přístup k několika statistikám. Jestliže jste odeslali epizodu přímo na Spotify, vše, co musíte udělat, je přejít na stránku podcastingu a přihlásit se, abyste viděli všechny statistiky, včetně počtu posluchačů.

Kde najdu Listen My Podcast on Spotify badge?

Emblémy „Poslouchejte na Spotify“ (Listen on Spotify) jsou k dispozici ke stažení prostřednictvím Spotify dashboardu na kartě „PODROBNOSTI“ (DETAILS). Poté můžete vytvořit tlačítko „Poslouchat na Spotify“ (Listen on Spotify) přidáním daného emblému na svůj web s hypertextovým odkazem na adresu URL vašeho pořadu, kterou lze také nalézt na kartě „Sdílet“ (Share)

Poslouchat na Spotify - listen on Spotify

Jak nahrát nové epizody podcastů na Spotify?

Vaše služba hostování podcastů je místo, kam nahrajete veškerý váš nový obsah a Spotify jej odtud automaticky stáhne prostřednictvím vašeho kanálu RSS. Jakmile odešlete svůj RSS feed, nebudete muset nic dělat, aby se nové epizody objevily na Spotify. Pamatujte, že Spotify neukládá vaše mediální soubory; přehraje je z vašeho hostitele.

Jak mohu uvést podcast na Spotify pomocí Anchor?

Nejprve budete muset odeslat podcast k distribuci na váš účet Anchor. Poté může trvat až 24 hodin, než bude dostupný na Spotify. Jakmile to uděláte, všechny budoucí epizody publikované prostřednictvím Anchoru se automaticky objeví na Spotify!

Pokud jste svůj podcast na Spotify odeslali manuálně a chcete, aby se odkaz na pořad Spotify objevil na vašem profilu Anchor, postupujte takto:

 • Zkopírujte odkaz na váš pořad na Spotify
 • Přejděte do svého účtu Anchoru a klikněte na „Nastavení“ (Settings) a poté na „Dostupnost podcastu“ (Podcast Availability) v pravém horním rohu obrazovky.
 • Přejděte dolů na „Dostupné platformy pro poslech“ (Available listening platforms) a vložte odkaz do pole pro Spotify
 • Přejděte zpět nahoru a klikněte na Uložit (save).
 • Váš záznam na Spotify se nyní zobrazí na vaší veřejné stránce Anchoru!

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak vytvořit podcast na Spotify’s Anchor, můžete přejít na jejich stránky.

Spotify a Anchor - grafika

Jak funguje RSS kanál Spotify?

Zdroj RSS umožňuje adresářům, jako je Spotify, přistupovat a zobrazovat automaticky aktualizované informace. Informace načítá posluchačova čtečka RSS kanálů (v tomto případě Spotify), která je distribuuje v reálném čase, takže nejvyšší výsledky jsou vždy nejnovější publikované epizody.

Kolik stojí nahrání podcastu na Spotify?

Uvedení vašeho podcastu na Spotify je bezplatné, protože platforma nehostuje vaše soubory, ale spíše je streamuje z vašeho hostitele podcastu.

Platí podcasterům Spotify za podcasty?

Pokud nemáte masivní publikum jako Joe Rogan a nechcete si koupit exkluzivní práva, ne. Spotify vám nebude platit za seznam vašich podcastů. Podcasteři obvykle vydělávají peníze na sponzorovaných umístěních reklam ve svých pořadech nebo vytvářením jiných ziskových prvků, jako je zboží nebo účet Patreon s dalšími či prodlouženými epizodami.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv