obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Slibovaný druhý díl o tipech na tvorbu produktových fotek je zde! Staňte se zas o trochu menším amatérem v oblasti focení produktů díky našemu pořadu „jak vytvořit produktové video“. Zajímá vás, co se probíralo v prvním díle?

Seznamte se s pravidlem třetin (rule of thirds) pro tvorbu kvalitních produktových fotek

Většina úvodních fotografických kurzů, stejně jako mnoho uměleckých kurzů, učí pravidlo třetin. Není divu: jde o mocný nástroj, který si lze navíc snadno osvojit. Toto pravidlo vás naučí vizualizovat si plátno jako devět stejných segmentů, viz příklad níže.

Pravidlo třetin bylo navrženo tak, aby pomohlo umělcům sestavit dobře vyváženou kompozici; a to v každém z dílků. Pomůže vám rozhodnout, kam a jak umístit produkt. Konkrétně je vaším cílem to, aby byl výrobek umístěn podél linií: optimálně v místě, kde se dvě linie protínají.

„Studie ukázaly, že při prohlížení obrázků oči obvykle směřují k jednomu z průsečíků, a nikoli ke středu záběru,“ říká zakladatel Digital Photography School, Darren Rowse. „Použití pravidla třetin jde vstříc tomuto přirozenému způsobu prohlížení.“

Pravidlo třetin. Zdroj: lightroompresets.com

Pravidlo třetin. Zdroj: lightroompresets.com

Používejte jednoduché rekvizity ve vaší produktové fotce

Pokud jde o rekvizity produktové fotografie, nebuďte přehnaně ambiciózní! Pamatujte, že hlavním zaměřením každé produktové fotografie by měl zůstat produkt. Při dodržení této strategie mohou zůstat rekvizity vítaným zpestřením produktové fotky ze strany diváků.

Jak se tedy rozhodnout, jaké rekvizity použít? Kromě dodržování pravidla „méně je více“, doporučujeme také s vaším produktem, popř. s celou scénou zachovávat:

 • Jednoduchost
 • Sladěnost s barevným schématem
 • Relevanci

Vezměme si příklad od Erin Clarkson: pekařky a cukrářky z Instagramového kanálu Cloudykitchen. Aby se pochlubila novým receptem na dort, použila jako rekvizity:

 • Obyčejný bílý stojánek na dort
 • Nádobu s karamelem – který je relevantní, protože představuje součást receptury
 • Krásné čerstvé květiny – pro zjemnění fotografie přirozenými barvami

I bez květin by to této produktové fotce slušelo. Avšak květiny poukazují na krásu a požitek samotného produktu.

Podobně je tomu v případě druhého snímku. Zde figuruje dort zasazen do rustikálního prostředí, včetně old-school příborů a mističky se sypkou ingrediencí. Atmosféru chutného pokrmu dokreslují drobečky na stole.

Rekvizity. Zdroj: weddingwire.com

Rekvizity. Zdroj: weddingwire.com

V produktové fotografii zasaďte výrobek do kontextu

Je důležité, aby si vaši potenciální zákazníci dovedli představit, jak budou váš produkt používat. (Vzpomeňte na lifestyle produktové fotky.) Koneckonců, pokud někdo vidí fotografie vašeho produktu v online prostředí a nedovede si jednoduše udělat obrázek o jeho využití, proč by ho kupoval? Většina lidí nemá dost peněz na to, aby se mohli nechat překvapit, co že jim to vlastně přijde domů.

Je těžké odhadovat, jak používat určité výrobky, když jsou vyňaty z kontextu. Například zákazníků, kdo hledá pohovku, aby si zařídil nový byt, pravděpodobně raději sáhne po té zobrazené s příslušným okolím (obývací pokoj), než té, která stojí na bílém, prázdném pozadí.

Zkuste porovnat tento snímek produktu…

Produktová fotografie:

… a tuto produktovou fotografii.

Bílá pohovka. Zdroj: ikea.com

Bílá pohovka. Zdroj: ikea.com

Které product photo se vám líbí více? Která by vám více pomohla, kdybyste potřebovali novou pohovku?

V dalším díle seriálu „Jak vytvořit produktové video“ vás opět čekají tipy na pořizování produktových fotek.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv