obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Podle videoprodukce Explain Ninja 30sekundová reklama vyjde na 1,5 K až 2,5 K dolarů. Ano, to je až 33 K až 55 K Kč! Za takovou cenu pořídíte třeba pořádně výkonný notebook, jako je Lenovo Legion 7 16ARHA7.

Nejde to levněji?

Nebo dokonce, nejde udělat reklamu zdarma?

Když se chce, všechno jde. Otázkou je, zda výsledek bude stát zato?

Výhody reklamy zdarma

Plus. Zdroj: vecteezy.com

Plus. Zdroj: vecteezy.com

Tvorba reklamy zdarma má jednu obrovskou výhodu, od které se odvíjejí další výhody: Protože nic neplatíte, zbude vám více peněz třeba na rozvoj firmy. Zároveň se zřejmě budete méně stresovat: vždyť když to nevyjde, tak vlastně jste do toho moc nedali; a v případě potřeby se udělá revize zdarma,…

Reklama zdarma je tedy dobrá vlaštovka, kterou snadno můžete hodit do online světa, abyste zjistili, jak lidé budou reagovat.

Nevýhody reklamy zdarma

Minus. Zdroj: vecteezy.com

Minus. Zdroj: vecteezy.com

Ze své podstaty, reklama zdarma nemůže být profesionální. Tedy může, „stačí jen“…

 • Mít v zásobě moderní profesionální filmařské vybavení
 • Celkově rozumět filmařině, storytellingu, případně i animaci, aby video zaujalo
 • Mít silný počítač na editaci videí, případně i počítač na animace
 • Ovládat specializované programy na tvorbu videí, případně animací (které zpravidla nejsou zdarma); nebo znát člověka, který to udělá za vás (a zdarma)
 • Rozumět distribuci a marketingu obecně, aby reklama měla šanci někoho zasáhnout

Pokud jeden z bodů nesplňujete, na výsledné kvalitě reklamy se to s nejvyšší pravděpodobností promítne. Proto pokud nejste obrovský lucker ani nadčlověk, a přitom plánujete seriózní reklamu, zřejmě bude lepší alespoň něco investovat. Nemusí to být milion: například v Zábavných médiích se zaměřujeme i na klienty s nízkým rozpočtem; snažíme se z low budgetu vymačkat maximum!

V neposlední řadě nezapomeňte, že některé reklamní formáty jsou při zero budgetu nedostupné: jak chcete reklamu zdarma dostat třeba do televize nebo na billboardy? – Budete se muset omezit na online prostředí (kde naštěstí o potencionální zájemce není nouze.)

A konečně, u reklamy zdarma hrozí, že se nepovede, a tím poškodíte pověst vašeho brandu.

To by byly základní výhody a nevýhody. Jestli to přesto jste ochotni risknout, už asi tušíte, jak bude tvorba reklamy zdarma vypadat.

Kde videomarkeťáci selhávají při tvorbě reklamy? Zdroj: wave.video

Kde videomarkeťáci selhávají při tvorbě reklamy? Zdroj: wave.video

Reklama zdarma je DIY (pokud nechcete vyhořet)

Přestože některé videoprodukce, včetně těch v Praze, jsou cenově dostupné, nikdo není vyloženě charita, která by tvořila videa zdarma. Filmař Markus Dvořák podotýká, že někteří začínající tvůrci vás mohou natočit reklamu zdarma, protože hledají reference. Nicméně, protože jsou začátečníci a dělají to zdarma, musíte se připravit na několik nepříjemností:

 • Výsledek asi nebude na Hollywoodské úrovni.
 • Podle slov Dvořáka je pro tyto začátečníky vzhledem k referencím hledat zajímavé, unikátní natáčecí příležitosti. Takže se možná setkáte s přístupem „buď to uděláte, jak říkám, nebo na spolupráci zapomeňte.“ Celkově u volunteer z podstaty formy spolupráce vyplývá větší riziko, že si budou „vyskakovat“ a mít „vlastní hlavu“, pokud, nedejbože, natáčení na poslední chvíli neodvolají.
 • Jestli vám jde fakt o každou korunu, nezapomeňte, že do hry vstupují pravidla slušného chování. Nějaká ta „flaška“ za výpomoc by se přinést měla

Při reklamě zdarma je proto možná nejlepším řešením co nejvíce se spoléhat na sebe, případně na co nejméně známých lidí. Protože více hlav toho nejen více vypije (ano, etiketa platí i u známých), ale také více pokazí a hůře dohodne.

Muž fotí s mobilem.

Sólo natáčení na jednu stranu dá zabrat, na druhou stranu vám ušetří starosti a přirozeně omezuje vaše ambice, směruje vás: což v případě reklamy zdarma nemusí být na škodu. Zdroj: pixabay.com

Jak udělat reklamu zdarma?

Natočit reklamu zdarma může téměř každý.

Základem je nebýt příliš ambiciózní. Ze svých naprostých začátků (ještě dlouho předtím, než jste začali nabízet tvorbu videí na zakázku) si pamatujeme, jak příšerně dopadne, když…

 • Máte málo zkušeností, chabé rekvizity, špatné vybavení apod.
 • A snažíte se zhmotnit představu, se kterou by měli co dělat i američtí filmaři.

Takže poučení? Při tvorbě reklamy zdarma nebýt ambiciózní; myslet jednoduše.

Dále se snažte najít formát videa, který nejlépe koreluje s tím co máte a co umíte. Pokud vlastníte starý smartphone a to je celé (žádný stativ apod.), asi bude lepší nápad zkusit vytvořit spíše nějakou motion grafiku než video v reálném světě. Přemýšlejte, zda se reklama nedá vytvořit v podobě nahrávání obrazovky (kde například představujete, co dovede váš online nástroj): tato forma reklamy je totiž nenáročná na produkci i postprodukci.

 • Na screen recording je skvělá aplikace Camtasia; bohužel není zdarma.

Ve snaze zjednodušovat nekončíme: namísto toho, abyste se snažili „sesmolit“ profesionálně vypadající grafiku v programu, který vidíte poprvé v životě, spolehněte se na free templates. V podobném duchu, pokud potřebujete do reklamy nějaký vizuál (například záběr zapadajícího slunce), nemusíte chodit teď v -3 stupních na Ještěd; hezčí záběr s mnohem menší námahou zřejmě seženete například v některé z online free knihoven.

Neplánujte jen zjednodušení, plánujte obecně. Mnohem snáze (a profesionálněji) půjde natáčet, když pojedete podle scénáře (nebo i storyboardu, pokud na preciznost nedáte dopustit. Svému přemýšlení a plánování dejte řád, posloupnost:

 • Nejdřív si ujasněte cíl videa, aby to neskončilo tak, že diváky sice pobavíte, ale nikdo si váš produkt nekoupí, nikdo neklikne na web, nikdo (doplňte sami váš cíl(e)
 • Poté se rozhodněte, jaký typ videa budete dělat (screen recording demo video, interview se spokojeným zákazníkem, animované příběhové video, explanační video s mluvící hlavou,…)
 • Pak parametry videa (např. délka)
 • Nakonec detaily (kde bude ta hlava mluvit, jak bude mluvit, co bude říkat, co kdyby ji v 5. sekundě někdo praštil palicí?,…)
 • Pak se na to podívejte s nohama na zemi a zamyslete se, jak to vylepšit. Je to realistické? Není tamta část zdlouhavá? Je skutečně potřeba jet k té 60km vzdálené rozhledně/půjčovat si drona kvůli jednomu záběru z výšky? Nemohl by tento člověk hrát i tu druhou postavu? Mám čas na to „piplat“ se v Blenderu s outrem?

Na škodu nebude, když si rovnou ujasníte i propagační strategii videa.

zzTvorba reklamy zdrarma je náročná i z toho důvodu, že stále nemálo uživatelů vlastní notebook/PC s nedostatečným výkonem na plynulou práci v kvalitních programech pro úpravu videí/tvorbu animací. Zdroj: reviversoft.com

Co udělat po tvorbě reklamy zdarma?

Uf! Když už jste se s tím tak dělali, vyplatí se změnit úspěch reklamy. Ujasněte si, které metriky jsou pro vás důležité, a ty sledujte. Pár tipů:

 • Sledovanost (unique views)
 • Imprese/zobrazení (Impressions) či dosah
 • Doba sledování (Watch time)
 • Jak často došlo ke splnění CTA (proklik, registrace, nákup,…)

Pokud reálné výsledky budou na míle daleko od vašich vysněných čísel, možná se vyplatí zvážit spolupráci s profesionální videoprodukcí: možná bude reklama levně rozumnějším řešením než reklama zdarma (respektive taková reklama, do které dáte, krev, pot a slzy… a nemalý čas a elektřinu.)

Zábavná média

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv