obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Pokud jde o zveřejňování videoobsahu, YouTube je volbou číslo jedna; téměř synonymem pro internetová videa.

YouTube se honosí více než 1,9 miliardou aktivních uživatelů měsíčně, kteří zde každý den sledují miliardu hodin videí. Každý den je zkonzumováno přes 115 000 let videa.

Nejlepší tvůrci obsahu na YouTube mohou vydělat stovky, ne-li tisíce dolarů denně. Ale paradoxně, být úspěšný a vydělávat peníze na YouTube má s natáčením videí pramálo společného.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Jak se tedy stát úspěšným na YouTube?

Podíváme se na techniky nejlepších YouTuberů, které ukazují, co dělat (a nedělat) při tvorbě YouTube obsahu.

Zde je vše, krok za krokem, co potřebujete k vytvoření videa na YouTube s vysokým potenciálem k úspěchu!

1. Sestavte strategii YouTube videa

Vyberte si správné téma (pro správné publikum)

Chcete znát nejlépe střežené tajemství úspěchu na YouTube (nebo jakékoli jiné obsahové platformy)? S vámi jako tvůrcem toho má pramálo společného. Můžete být charismatičtí, vtipní a chytří. Ale pokud neposkytujete hodnotu, vaše videa jsou, s prominutím, k ničemu.

Není to o vás nebo o tom, co můžete získat. Pokud se objevíte na YouTube s cílem určitého zisku, pravděpodobně váš úspěch příliš daleko nedosáhne. Musíte se zaměřit na své publikum. Ne na sebe.

Narcista se fotí

Najděte ideální publikum pro YouTube videa

Než začnete pracovat na vašem prvním scénáři či storyboardu, musíte odpovědět na tuto otázku: Kdo je vaše publikum?

Znát vaše publikum bude vodítkem téměř při každém rozhodování o vašem videu. Znát obecné informace je užitečné, ale myslete na vaše konkrétní publikum.

 • Jaké má vaše cílová skupina problémy?
 • Co potřebuje vědět?
 • Co se ve vašem videu naučí; co si z něj odnese?
 • Jak jí vaše video prospěje, pomůže; co jí dá?

Nedokážete-li si zodpovědět tyto základní otázky, musíte se „ponořit hlouběji“. Odpovědi by vám měly dát směr při plánování a vytváření videa.

Cílová skupina

 

Názor odborníků

Chcete-li zjistit, co vaše publikum chce a potřebuje, můžete učinit několik věcí, jež vám pomohou zúžit zaměření. Zde jsou rady od odborníků na YouTube, kteří se z let praxe naučili, co je třeba k definování vašeho publika.

Marketingový konzultant YouTube Owen Video objasňuje: „V prvé řadě provádíme naše klienty skrze dotazník, který jim pomůže odhalit hlavní témata, jež mohou publikum zajímat.“

Jeremy Vest, ředitel marketingu pro vidIQ, sděluje, že naslouchání je klíčové, protože „pokud nebudete naslouchat vašemu publiku, pak mu jednoduše nedovedete dobře sloužit“. Nejde však jen o hledání toho, co divák chce.

Jakmile získáte ponětí o vašem publiku, musíte tvořit obsah odpovídající vaší personě. Nezáleží na tom, zda vaše video zaujme jiné skupiny či osoby. Na YouTube jste pro vaši cílovku a pro nikoho jiného.

V začátcích vašeho YouTube dobrodružství byste si měli zvolit co nejvíce konkrétní publikum.

Youtube v mobilu

Nika je dobrá; šíře je špatná

Zaměřte váš obsah na to, aby pomohl divákovi dosáhnout jeho cílů. Prodáváte software? Pak se ujistěte, že video pomůže divákovi zjistit, co přesně potřebuje. Jen tak může být dílo úspěšné.

Fernando Silva, vedoucí zakázek pro Wistia, zdůrazňuje tuto potřebu a poučuje, že tvůrci musejí „[získat] smysl pro to, co jejich publikum skutečně zajímá a co chce sledovat, stejně jako co ho nezajímá. To jim pomůže vytvářet lepší obsah.“

Pokud tvrdě pracujete na porozumění vašemu publiku, ale nejste si jisti, co byste pro něj měli vytvořit, Tyler Lessard, viceprezident marketingu ve Vidyard, zdůrazňuje, že je namístě „více se zaměřit na kvalitu obsahu a způsob, jakým jej dodáváte. Ujistěte se, že je to relevantní pro vaše publikum… To, si myslím, je jednoduchý způsob, jak začít.“

Zapomeňte na dokonalost

Stačí začít. Je to opravdu tak jednoduché.

Může být snadné dívat se na YouTubery zvučných jmen a věřit, že musíte tvořit přesně taková videa a zapojit obrovské publikum. Přitom tyto myšlenky mohou být paralyzující.

„Osobně věřím, že jsme všichni na stejné lodi, ať už jste firma, nebo individuální tvůrce. Protože každý někde začínáme…“, píše Amy Landino, spoluzakladatelka Aftermarq a autorka best-selleru Vlog Like a Boss.

Mnoho lidí se stará o to, aby byly věci od začátku tip ťop. Záleží jim příliš na tom, zda mají správné vybavení a zda je každý díl dokonalý. Kvůli tomu nestíhají produkovat obsah často, což je ještě více stresuje.

Co dělat, když se ocitnete „v zajetí perfekcionismu“?

Začněte tím, že si položíte několik otázek:

 • Pokud neprovedu plánované změny, nebude mé publikum jasně chápat účel videa?
 • Dosáhne video v aktuální fázi mého cíle?
 • Obsahuje video něco nesprávného, ​​co by mohlo vážně ovlivnit diváka?
 • Co nejhoršího se stane, pokud bude video vydáno takové, jak je teď?
 • Dá se čas, který bych věnoval dalším úpravám současného projektu, lépe využít na jiném videu?

Jakmile odpovíte na tyto otázky, dejte si svolení posunout se dál. Jestliže se příliš soustředíte na vytvoření dokonalého videa, budete se dlouhodobě omezovat.

2. Ujistěte se, že vaše YouTube video bude k nalezení

Video nemůže být úspěšné, pokud ho nikdo neuvidí… Když začnete vytvářet video, musíte zvážit optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Je toho spousta, co se je třeba naučit. Nicméně v prvé řadě chcete, aby váš obsah nalezli lidé, kteří hledají.

Dva hlavní způsoby hodnocení (rankingu) videí na YouTube odkazují k tomuto pravidlu: vytvářejte obsah, který je dobrý pro…

 • Uživatele…
 • … a vyhledávače

Sečteno a podtrženo, chcete, aby byl váš obsah nalezen. SEO může být nesmírně komplikovaný úkol, nicméně netřeba dělat vše najednou. Odborníci na platformu YouTube předkládají několik snadných tipů.

Andrew Kan z TubeBuddy pro lepší nalezitelnost doporučuje zaměřovat obsah na konkrétní téma a niky. Tímto způsobem zároveň zvýšíte šanci, že váš obsah nalezne správné publikum.

„Řada lidí se zabývá širokými tématy, jež mají tolik silné konkurence, že se nikdy neukážou [ve vyhledávání],“ řekl. „Pokud se objevíte na startovní čáře maratónu jako ‚ne-běžec‘, který si předtím jen jednou vyrazil zaběhal, nemůžete očekávat výhru. Takže cvičení – pochopením, že být konkrétnější vám pomůže být nalezitelným – vám pomůže vyhrát.“

Unavený běžec

Kromě zaměření vašeho obsahu na konkrétní témata Jeremy Vest doporučuje tvůrcům se ujisti, že jejich obsah je užitečný a odpovídá na otázky, které si jejich potenciální publikum klade.

„Spojte tento záměr vyhledávání s odpovědí na otázku ‚jak mohu vyplnit tuto mezeru’. Tím tu mezeru prodáte,“ sděluje. „Namísto toho, abyste jen mluvili o tom, jak dobrý je váš widget, zaměřte se na odpovědi na otázky, které si publikum klade… Videa s těmito odpověďmi jsou jedním z nejsnazších způsobů, jak zajistit, aby se vašemu brandu dařilo v tomto prostředí a podařilo se vám překonat očekávání. Poskytujte věci, které diváci neočekávají; třeba zvěte hosty, které by ve vašem programu nečekali. A poskytujte větší hodnotu, než jakou si vůbec dovedou představit.“

Aby byl váš obsah užitečný a nalezitelný, zvažte, jaké otázky jsou kladeny a kde. Poté můžete vytvářet správný obsah a zveřejnit jej tam, kde bude nalezen.

3. Nalezněte nápady a témata pro YouTube video

Když už znáte své publikum, možná se ptáte: „O čem natočit YouTube video?“ Naštěstí existuje spousta způsobů k nalezení nápadů pro videa na YouTube, které vaše publikum hledá.

Řekněme, že provozujete stavařskou firmu. Rozhodnete se, že váš YouTube kanál zacílíte na majitele domů, kteří chtějí vylepšit jejich dům. Vaše úvodní videa mohou zahrnovat témata typu „Jak odstranit štukové stropy“ nebo „Jak renovovat kuchyňské skříňky“.

To je skvělý začátek! Nicméně pro získání dalších nápadů vám přinášíme několik tipů od Gorda Ismana ohledně nejlepších míst, kde se lze inspirovat a najít vysoce relevantní témata pro vaše konkrétní publikum.

1. Vyhledávání na YouTube

YouTube vyhledávač, nečekaně, je jedním z nejlepších způsobů, jak najít to, co lidé hledají. Když vás trkne nápad na obsah, proveďte rychlé hledání na YouTube a uvidíte, co vyskočí za výsledky: zda se jedná o nasycenou oblast, nebo je zde prostor pro vytvoření jedinečné a hodnotné verze, která by doplňovala již existující podobný obsah. Dále je vaším cílem vybírat témata, která vás zajímají a jsou relevantní pro vaše publikum.

Máte-li základní představu o tématu, YouTube vám může pomoci jej zúžit. Prohledejte YouTube zadáním klíčových slov do vyhledávacího pole.

Funkce automatických návrhů/automatického doplňování vám poskytne další keywords. Například když do vyhledávacího řádku zadáte „tutorial video“, tak vám vyjede následující seznam navrhovaných témat.

Funkce automatických návrhů/automatického doplňování

Dobrým nápadem je zapsat si tyto výrazy. Po všech vašich průzkumech možná zjistíte, že jedno video může pokrýt mnoho podobných témat, nebo že můžete vytvořit sérii videí.

U témat točících se kolem výrazu „video tutorial“ se jako výchozí bod může vyplatit vytyčit zaměření na střih, jakož i na nápady na videa a hudbu na pozadí.

Výsledky vyhledávání pro výraz "tutorial video"

2. Komentáře

Sekce komentářů u videí a článků může být skvělým zdrojem pro témata videí na YouTube. Diváci často navrhují další témata nebo kladou otázky, které naznačují jejich oblasti zájmu pro vytvoření dalšího obsahu.

Komentáře Youtube - užitečné

Podívejte se tedy na konkurenční YouTube channel a začněte „těžit“ komentáře.

3. Komunity a skupiny

Ať už je to Twitter, skupina na Facebooku nebo členská skupina, najděte podobně smýšlející lidi, kteří vás budou inspirovat a pomohou vám na cestě za úspěchem. Nenechte se ovládnout a odradit domněnkou, že jste na to sami.

Najděte si skupinu, která vám může poradit a nebojte se klást otázky. Můžete tak přijít s jinými (a lepšími) tématy videí.

4. Zeptejte se vašeho YouTube publika

Pokud již máte publikum (i malé), stojí za to se jej otázat, o které typy obsahu má zájem. Takto spolehlivě zjistíte, co chce vaše cílovka vědět a sledovat.

4. Seznamte se s základním vybavením pro tvorbu videí na YouTube

Může být snadné se nechat pohltit pocitem, že nemáte správné nástroje pro tvorbu videa. Je samozřejmě ideální disponovat špičkovým vybavením. Není pochyb o tom, že lepší vybavení dovede produkovat lepší kvalitu. Avšak specializované profesionální vybavení může být složité na ovládání a jeho zvládnutí obvykle vyžaduje značný čas a trénink.

Zejména při začátcích YouTube kariéry je zbytečné hodně řešit vybavení. Nejprve se naučte být dobří ve vytváření obsahu. Až později se starejte o to, jak vylepšit vaše vybavení.

Pokud jste stále nejistí ohledně toho, jaká zařízení používat, Brian Fanzo z iSocialFanz doporučuje činit malé krůčky: „…začněte s telefonem, pak přejděte na webkameru a nakonec na profesionální vybavení.“

Se softwarem pro nahrávání obrazovky, jednoduchým editorem videa či s chytrý telefon a trochou kreativity lze udělat hodně. Tyto nástroje vám pomohou osvojit si základy tvorby videa, stejně tak i techniky, které budou přínosné bez ohledu na zařízení, které používáte.

„Mnoho tvůrců znepokojuje skutečnost typu ‚Nemám dobrou kameru‘. Přitom nepřemýšlejí o tom, jaké se snaží předat poselství, nebo co chtějí vyřešit svým brandem. Málokoho zaujme video, které de facto jen říká ‚kup si ten produkt.‘ Zajistit, aby divák něco cítil; aby se cítil jako součást toho, co děláte… To je důležitější než jakékoli vybavení,“ říká Andrew Kan z TubeBuddy.

Podívejte se na základní vybavení (mimo telefon), které byste měli zvážit, pokud se chystáte vytvářet kvalitní YouTube videa.

1. Mikrofon pro YouTube videa

Ať už jde o vaše mobilní zařízení, fotoaparát, nebo dokonce digitální audio rekordér, mikrofon zlepší celkovou kvalitu vašeho videa. Slušný mikrofon nemusí být drahý a stojí za to.

2. Záznamník obrazovky a editor videí pro YouTube

Při výběru softwaru pro nahrávání obrazovky preferujte taková řešení, která disponují vestavěnými funkcemi, jako je editace a sdílení. Ušetří vám čas a umožní vám dělat veškerou práci v jednom nástroji. Příkladem je Camtasia Recorder.

Zvolíte-li odlišné možnosti pro nahrávání obrazovky a editaci výsledku, tedy nikoli multifunkční řešení, doporučujeme následující softwary…

Nejlepší rekordéry obrazovky pro Windows

Nejlepší editory pro střih videa pro Windows

3. Kamera či webová kamera

Kamery mohou představovat velké investice, které se pohybují od stovek až po tisíce dolarů. Tato „děla“ lze doporučit leda pokud máte zkušenosti na to, abyste dělali profesionální film či dokument, případně pokud máte peněz na rozdávání. Typické zástupce high-end kamer představuje řada Cinema Line od společnosti Sony. V podobné cenové relaci se nachází špičkové bezzrcadlové fotoaparáty, které se někdy používají pro „o třídu nižší „ díla.

Zato DSLR či jiné kvalitní fotoaparáty (tzn. obvykle lepší kompaktní fotoaparáty) mohou výrazně zlepšit „look“ vašeho videa za příznivější cenu. Bohatě dostačují i u videí určených pro digitální marketing, například na sociální sítě.

Problémem u každé z výše uvedených možností je komplexita nastavení, které tato zařízení nabízejí. To, pokud se už s daným strojem hodně dobře neznáte, zvyšuje složitost natáčení vašeho videa.

Externí webkamera je relativně levná možnost, jak zlepšit kvalitu videa. Většina vestavěných webových kamer vykazuje ve srovnání s jejich externími protějšky žalostně nízkou kvalitu.

A nezapomeňte: pravděpodobně máte v kapse, batohu či kabelce dobrou kameru. Většina nových smartphonů umí nahrávat Full HD video (1080p), a mnohé dokonce 4K.

4. Osvětlení

Pokud nahráváte video pomocí kamery, ne-li webové kamery, osvětlení videa bude mít velký vliv na to, jak vypadáte, stejně tak i na celkovou kvalitu.

Vzhledem k tomu, že osvětlení je směsí vědy a umění, základní 3 bodové osvětlení vám snadno pomůže vytvořit profesionálně vypadající video. Takové řešení vám bude stačít minimálně na začátek.

Jak má vypadat základní osvětlení

5. Počítač či notebook

Pokud plánujete tvořit video, v neposlední řadě musíme upozornit na to, že potřebujete alespoň trochu silný stroj. (Autor článku má sice zkušenosti s používáním Adobe Premiere Pro 2022 na Lenovo Thinkpad x260, ale podle IT specialistů nad ním museli stát všichni svatí, že to ten stroj zvládl.)

Kde začít? Doporučujeme si přečíst tyto tento článek: Jaké jsou nejlepší notebooky pro editování videí v různých cenových kategoriích?

Nechcete ztrácet čas čtením dlouhého textu. Ok… Pro představu.

Lenovo Thinkpad x260 za 5,5 tisíc (konfigurace, kterou vlastní autor článku) má následující parametry:

 • CPU: Intel Core i5-6200U
 • GPU: Intel HD Graphics 520
 • RAM: 4 GB DDR4
 • disk: 128 GB SSD

Lenovo Legion 5-15ARH05 Phantom Black za 20 tisíc, nejlevnější notebook pro editaci videa doporučovaný ve výše uvedeném článku, je na tom takto:

 • CPU: AMD Ryzen 5 4600H
  GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB
  RAM: 16 GB DDR4
  Disk: 512 GB SDD

Asi tušíte, že ten druhý si povede lépe při editaci videa, ale víte, o kolik? Podívejme se na pár testů…

Do ringu nejprvé postavíme procesory (CPU).

Porovnání procesorů

Snimek obrazovky pořízen z velmi užitečné webovky cpu.userbenchmark.com

Je zde spousta čísel, ale běžným uživatelům obvykle stačí sledovat hodnotu SPEED RANK (umístěnou pod grafem). Jak vidíte, i5-6200U se umístil na 749. místě, zatímco dělo od AMD na 362. No jo, jenže to vám stále nic moc neřekne. Důležité je vědět, jak na tom je minimální potřebný procesor pro rozjetí zvoleného editačního programu: my jsme si vybrali pro tento příklad Adobe Premiere Pro 2022.

minimální cpu pro adobe premiere pro

Ha! Takže i ten postarší Intel CPU stačí. Ale co GPU alias grafická karta? Zde Adobe vyžaduje alespoň NVIDIA GeForce GTX 970, jejíž speed rank je 105.

Thinkpadová HD grafika se svým rankem 403. zde jednoznačně pohoří. Říkáte si, že GTX 1650 bude více než dostačující? Nenechte se zmást. Umístila se na 117. místě, takže na minimální požadavky nedosahuje, třebaže o fous.

U RAMky je to easy. Thinkpadí 4 GH jsou fakt málo: Adobe chce alespoň 8 GB. Lenovo Legion se svými 16 GB splňuje nejen minimální, ale dokonce doporučené požadavky na Premiere Pro.

Závěr? Se stále poměrně cenově dostupným Lenovo Legion byste měli relativně bez problému dokázat editovat projekty v nejnovějším Adobe Premiere Pro, zato s Thinkpadem… opravdu z pekla štěstí, že to ten autorův stařeček přežil.

5. Jaké YouTube video vytvořit jako první?

Na YouTube naleznete opravdu širokou škálu videí. Nejlépe uděláte, pokud začnete instruktážním videem neboli tutoriálem. Dle studie TechSmith 53 procent dotazovaných uvedlo, že sleduje dvě nebo více instruktážních videí týdně, přičemž toto číslo zůstává dlouhodobě podobně vysoké. Proto je how-to video skvělým způsobem, jak se ponořit do vod YouTube.

Výukové video jednoduše odpovídá na otázku, kterou někdo položil: například „jak zamknout Excel soubor“ či „jak vyměnit olej v autě“. V každém případě pochopitelně sdílíte vaše odborné znalosti s ostatními. Tento typ videí naleznete všude na YouTube a je k tomu dobrý důvod. Podle výzkumné studie Pew, která v roce 2018 zkoumala návyky více než 4 500 Američanů, 87 procent z nich uvedlo, že YouTube je pro ně důležitým nástrojem ke zjištění toho, jak dělat věci, jež dosud nedělali. Dostáváte tedy skvělou příležitost vytvořit užitečná a hodnotná instruktážní videa pro vaše publikum.

Videa s tréninkem psů

Máte tipy na výcvik psů, o než byste se rádi podělili? Shromážděte seznam všech otázek, s nimiž by majitel psa mohl přijít, a vytvořte sérii videí s návody, jež cílovce poskytnou odpovědi. Nebo jste snad expert na Photoshop? Využijte vaše znalosti, pomozte ostatním zlepšit se v této oblasti a ukousněte si pro sebe trochu slávy! A pokud jste společnost či podnikatel, jak lépe začít než produktovým demo videem či explanačním videem?

Video s Photoshopem

Tato videa pomohou vašim potenciálním zákazníkům přesně vidět, co je váš produkt či služba zač, bez nutnosti číst tunu materiálů.

Lidé každý den hledají pomoc, podporu, nápovědu ve formě videa. Jen samotný výukový obsah přináší na YouTube přes miliardu zhlédnutí denně!

Video na YT o Slacku

Na konci tohoto how-to byste měli být schopni tvořit kvalitní YouTube videa pomocí obsahu zaznamenaného na obrazovce, stejně jako toto od TubeBuddy:

6. Nastavte nahrávání videa

Když již znáte vaše diváky, máte naplánovaná témata a víte, jaké video vytvořit, je čas začít s natáčením videa.

Napište scénář či osnovu

Scénář se může zdát jako formální záležitost. Přitom je to skvělý nástroj, který vám pomůže udržet pozornost: soustředit se na to podstatné a ignorovat zbytečnosti. Naplánujte si vizuální prvky (záběry, úhly, grafiku atd.), jež se hodí ke každému řádku dialogu.

Jestliže se vám myšlenka scénáře zdá jako přehnaná, tak ho jednoduše zjednodušte. V každém případě je namístě mít nějaký po ruce: alespoň v podobě základních bodů, abyste měli směr a nezacházeli do „slepých uliček“. Takovému „primitivnímu“, prostému scénáři je možná lépe říkat „osnova“.

Pokud již máte blogový příspěvek k tématu, zřejmě se vyplatí napsat scénář na základě daného příspěvku. Opět to nemusí to být propracované: stačí osnova.

Scénář - ukázka

Ukliďte si stůl (a pracovní plochu)

Jednou z hlavních chyb, kterým je třeba se při nahrávání vyhnout, je nepořádek na obrazovce i mimo ni.

Pokud natáčíte video u vašeho stolu, ve vaší firmě či doma, chcete přeci, aby prostředí bylo čisté a reprezentativní.

Dále budete muset „naštelovat“ fotoaparát či webovou kameru, stejně tak i osvětlení videa; jestliže specializovanými světly disponujete. Použijte externí webovou kameru namontovanou za notebookem, nebo, ještě lépe, transformujte fotoaparát DSLR (, zrcadlovka) na webovou kameru pro dosažení vynikající kvality videa.

Nahrávání pomocí Camtasia Recorder

Vyhněte se nahrávání před okny

Pokud nahráváte v blízkosti okna, vyhněte se nahrávání před ním. Postavte se vedle okna nebo čelem k oknu. Jinak se stanete v lepším případě vybledlou postavou, v horším případě siluetou.

Okna představují nicméně zajímavý způsob, jak zlepšit osvětlení. Buďte však opatrní, protože může být obtížné ovládat množství takto příchozího světla.

Nahrávání před oknem

Umístěte správně kameru pro lepší YouTube video

Nakloňte vaši webkameru či kameru tak, aby stála v úrovni očí, a vaši diváci na vás nemuseli tedy vzhlížet. Držte se pravidla třetin (Rule of Thirds), případně se alespoň postavte do středu obrazové plochy.

Pravidlo třetin - praktická ukázka

Ukliďte si nepořádek

Nahráváte-li sebe sama, ujistěte se, že vše, co lze vidět na záznamu, je čisté a uspořádané. Zkrátka opět reprezentativní a co nejméně rušivé. Prázdná jednobarevná stěna je skvělou volbou. Chcete přeci, aby se vaši diváci soustředili na vás; ne na umělecká díla na vaší zdi, že?

Pokud vaše video spočívá v záznamu obrazovky, je nepořádek na obrazovce počítače stejně rušivý. Co je horšího, než muset se prohrabávat zbytečnými aplikacemi a soubory, abyste ve videu konečně ukázali to, co chcete?

Takže: uklidnit plochu a veškeré části souborového systému, které budete ukazovat. Laicky řečeno: ukliďte všude, kam polezete. A nezapomeňte před nahráváním zavřít všechny nepotřebné programy a widgety.

7. Zaznamenejte vaši plochu

Vyberte si váš oblíbený záznamník obrazovky a procházejte scénářem s tím, jak nahráváte plochu.

Jako příklad použijeme proprietární a placený screen recorder Camtasia Recorder.

Složitost vaší nahrávky je čistě na vás. Do díla můžete zahrnout webkameru pro dodání osobitosti, stejně jako úvod či hudbu. Pokud plánujete vytvořit prostý záznam obrazovky bez jakýchkoli „fancy přídavků“, Camtasia Recorder vám to umožňuje učinit jediným kliknutím s následnou možností výsledek sdílet.

1. Nahrajte obrazovku v programu Camtasia Record

Jdeme se tedy podívat na to, jak vytvořit YouTube video v programu Camtasia Record a následně Camtasia Studio, který slouží pro editaci videa.

Chcete-li zahájit nahrávání, klikněte na tlačítko Record v horní části panelu nástrojů (Tools). Otevře se Camtasia Recorder, který je ve výchozím stavu nastaven na zachycení všeho, co se děje na obrazovce.

Nahrávání pomocí Camtasia Recorder

2. Upravte nastavení v programu Camtasia Record

Nejprve se rozhodněte, zda chcete nahrávat celou obrazovku, anebo pouze její určitou část. V druhém případě vyberte příslušnou oblast pro záznam.

Následně vyberte další vstupy, které máte zájem nahrávat spolu s obrazovkou. Možnosti zahrnují:

 • Webovou kameru
 • Zvuk mikrofonu
 • Systémové zvuky

Vyberte šipku dolů nebo dvojitou šipku vedle každé z těchto možností a zvolte konkrétní mikrofon či webkameru.

Nakonec začněte zaznamenávat kliknutím na Start Recording (spustit nahrávání).

Nahrávání pomocí Camtasia Recorder

3. Dokončete záznam v programu Camtasia Recorder

V tomto článku se soustředíme na systém MS Windows, kde postup je následující:

 • Po dokončení nahrávání klikněte na ikonu Camtasia Recorder na hlavním panelu
 • Poté stiskněte tlačítko „Stop“, případně „F10“ pro zastavení nahrávání
 • Pokud potřebujete opakovat nahrávání, zvolte „Smazat“ (Delete) a začněte znovu.
 • Pro pozastavení/obnovení nahrávání stiskněte „F9“.

Pokud jde o Apple zařízení, respektive o Mac OS, dodržte tento (obdobný) postup:

 • Chcete-li nahrávání ukončit, klikněte na ikonu Camtasia v pruhu nabídky Apple.
 • Následně klikněte na „Stop Recording“ (zastavit nahrávání), případně stiskněte. „CMD+OPTION+2“ pro zastavení nahrávání
 • Pokud potřebujete vytvořit nový záznam, lépe řečeno existující záznam opětovně nahrát, zvolte „Start Over“ (začít znovu).
 • Pro pozastavení/obnovení nahrávání slouží klávesová zkratka „CMD+SHIFT+2

8. Upravte video v programu Camtasia Studio

Úpravy videa bývají časově nejnáročnější, ovšem  nejzábavnější částí procesu tvorby. Nicméně pro začátečníka je editace videa zpravidla tou nejsložitější částí tvorby YouTube videa.

Zde je několik jednoduchých úprav, které se pravděpodobně vyplatí realizovat.

1. Ořízněte chyby v Camtasia Studio

Na začátku a na konci nahrávky se zpravidla nachází alespoň sekunda stopáže, kterou nechcete zahrnout do YouTube videa. Pro odstranění nadbytečného obsahu přetáhněte konec klipu „dovnitř“ (in). To se nazývá „ořezávání“ neboli, jak se častěji v branži říká, „trimming“. Pokud oříznete nechtěně příliš dlouhý úsek, přetáhněte video zpět, čímž obnovíte chtěný obsah.

Je dobré si uvědomit, že jakékoli úpravy, které provedete na časové ose, neovlivní váš původní záznam v přihrádce na média (media bin). O tom se hovoří jako o „nedestruktivních úpravách“ (nondestructive editing).

Editace pomocí Camtasia Studio

2. Aplikujte řezy – cuts v Camtasia Studio

Přetažením červeného nebo zeleného „ramena“ (handle) na „playhead“ vyberte oblast, kterou chcete odstranit, a poté kliknutím na tlačítko „vyjmout“ (cut) část odstraňte. Objeví se sešívaná čára, která ukazuje, kde byl řez proveden.

Pokud uskutečníte výběr a chcete „playhead“ znovu spojit, dvakrát na ni klikněte.

Poznámka: Playhead je ukazatel pozice přehrávání, aneb svislá čára znázorňující aktuální pozici přehrávání v oblasti stop (tracks), případně v dalších časově orientovaných oknech. V programu Camtasia Studio z obou stran „playhead“ vycházejí jíž zmíněná ramena: na jedné straně zelené, na druhé červené.

Editace pomocí Camtasia Studio

3. Přidejte názvy, přechody, vysvětlivky apod. v Camtasia Studio

Dodejte vašemu budoucímu YouTube videu nádech profesionality pomocí poutavých názvů (titles), vysvětlivek (annotations), efektů (effects) a dalších prvků. Klikněte na ně a přetáhněte je z panelu nástrojů na časovou osu (timeline) nebo plátno (canvas).

Editace pomocí Camtasia Studio

4. Přidejte jednoduchý úvod (intro) v Camtasia Studio

Na oficiálním webu editačního softwaru Camtasia Studio naleznete nepřeberné množství zdrojů, které vás provedou pokročilými funkcemi tohoto programu.

Nicméně mezi základní tipy pro tvorbu kvalitního YouTube videa patří zahrnutí úvodu, takzvaného intra, které uvede diváky do vašeho obsahu. Udržujte intro prosté, krátké a mířené k věci. Diváci se chtějí dostat k jádru vašeho obsahu. Nezajímá je nic jiného než to, co jste jim slíbili, že se dozvědí.

Intro lze z pohledu videí aplikovat různými způsoby:

 • Napříč všemi vašimi videi na vašem kanálu YouTube, ne-li napříč všemi YT channely.
 • Napříč konkrétním playlistem (seznamem videí)
 • Pouze v jednom

Ukázka intra

5. Vytvořte spodní třetiny v Camtasia Studio

Spodní třetina (také nazývaná „chyron“) je umístěna, překvapivě, ve spodní třetině obrazovky, a to obvykle vpravo nebo vlevo. Představuje jednoduchý způsob, jak poskytnout vašemu publiku informace. Grafické prvky zde umístěné zobrazují jméno, místo nebo jiné užitečné údaje. V každém případě by neměly zakrývat váš vizuál, nýbrž pouze doplňovat váš primární předmět.

6. Přidejte hudbu v Camtasia Studio

V neposlední řadě jistě mate zájem obohatit video hudbou. Výběr hudby, kterou chcete použít, vám pravděpodobně zabere více času, než samotné přidání hudby do YouTube videa.

Pro začátek se vyplatí ulovit z internetu nějakou tu „free music“. Tím nemyslíme nelegálně stáhnout prémiovou skladbu!

Pro nalezení hudby zdarma do YouTube videa netřeba chodit daleko. Na samotném YouTube naleznete například „no copyright remixy“ slavných písní (příklad): takové, které můžete volně využít ve vašem YT videu bez rizika sankcí. Dále existuje spousta online knihoven s hudbou zdarma; za nás můžeme doporučit Audionautix.

Až se ve své tvorbě videí posunete na vyšší úroveň, může se vyplatit sáhnout po prémiové hudbě. Pokud budete vybírat ze sekce „royalty-free“, lze očekávat doslova „za málo peněz hodně muziky“, čili široký výběr kvalitních skladeb k dostání za příznivou cenu. Když už se bavíme o Camtasia Studio softwaru, její tvůrce se může pochlubit vlastní prémiovou hudební knihovnou v rámci materiálů TechSmith Assets. Mezi další dobré zdroje royalty-free music patří:

7. Zaměřte se na dobrý zvuk a hlasový projev v YouTube videu

Špatný zvuk může vaše video potopit do hlubiny té nejnižší frekvence.

Pro nahrávání voice overu lze opět použít Camtasia software. Avšak pro co nejsnazší přenos hlasu lze doporučit TechSmith Audiate, ačkoli pro začátečníky v oblasti nahrávání videí pravděpodobně bude vhodnější volbou free řešení typu Audacity.

Výhodou Audiate je jeho schopnost přepisovat váš hlas, když mluvíte. Zvuk pak můžete upravovat stejně jako text. Už žádné hledání ve tvaru vlny, abyste nalezli chyby.

A co víc, Audiate dokonce umožňuje rychle najít a odstranit vaše „ehm“, „ehm“ a další mumlání či váhání.

Pokud máte ve videu hudbu, ujistěte se, že nepřebije váš hlas. Nebojte se přidat ty „phat beaty“, ovšem pamatujte, že vaše publikum je zde proto, aby se něco naučilo z toho, co říkáte. Musí váš tedy slyšet.

Věnujte zvláštní pozornost konečné úpravě a zaměřte se na zvuk. Zavřete oči a jen poslouchejte své video. Pokud zní divně, měli byste jej upravit bez ohledu na to, jak úžasné jsou vaše záběry či celkový vizuální obsah.

„Mým cílem při editaci videa je dosáhnout co největší stručnosti. Chci, aby má videa dala lidem co nejrychleji to, co potřebují. Abychom udrželi u videí konzistenci a souznění s naším brandem, vždy používáme stejné písmo, brand colors a ráz hudby; což vytváří pocit známého,“ říká Sunny Lenarduzzi, zakladatelka YouTube for Bosses.

8. Vytvořte působivé outro (závěr) v Camtasia Studio

YouTube outro je místo, kde se hodí k vašemu videu přidat konkrétní výzvy k akci. Video outro může být též označováno jako závěrečná obrazovka: jde totiž o poslední část vašeho videa.

V rámci outra jsou na YouTube k dispozici čtyři různé typy obsahu, které se nazývají prvky. Konkrétně se jedná o čtyři následující:

 • Video či playlist (Video or playlist): Umožňuje vám vytvořit odkaz na jiné jednotlivé video nebo na seznam videí YouTube obsahující více videí.
 • Odebírat (Subscribe): Umožňuje vám vytvořit odkaz na váš vlastní kanál, kde se divák může kliknutím přihlásit k odběru.
 • Kanál (Channel): Umožňuje vám vytvořit odkaz na jiný kanál YouTube.
 • Odkaz na schválené webové stránky (Link to approved website): Umožňuje vám vytvořit odkaz na (ověřený) web mimo YouTube.

9. Nahrajte vaše video na YouTube

Nahrávání na YouTube je jednoduché. Pokud použijete Camtasia Studio k vytvoření YouTube videa, získáte možnost sdílet přímo na YouTube z tohoto programu. Jednoduše se přihlásíte na YouTube a propojíte váš účet YouTube s TechSmith Camtasia softwarem.

Nebo můžete nahrát videa pomocí samotné platformy YouTube, což opět není žádná věda.

Přihlášení na Youtube

10. Optimalizujte vaše video pro YouTube

Když se pustíte do tvůrčí práce, existuje několik klíčových oblastí, na které se vyplatí zaměřit, abyste zvýšili úspěšnost vašeho YouTube videa. Když budete při natáčení videa myslet strategicky, lépe si provedete v oblasti YouTube rankingu. Vyšší ranking = větší úspěch!

Optimalizace video produkce na YouTube

Zacilte na klíčová slova pro videa na Googlu

Všimli jste si, že se ve výsledcích vyhledávání objevuje více videí Google zpracovává 3,5 miliardy vyhledávání denně. Mnoho dotazů hledání založených na návodech nyní zahrnuje videa z YouTube přímo ve výsledcích vyhledávače Google. Tato online videa se zobrazují při nejrůznějších hledaných frázích. Jednoduše zadejte „jak opravit ledničku“ nebo „jak vyměnit zapalovací svíčky“ a Google vám na základě vašeho vyhledávání poskytne nejlepší videa na YouTube.

Ukázka klíčových slov - a YT videí ve výsledcích Googlu

Vytvářejte dlouhá YouTube videa

Delší videa na YouTube obecně dosahují vyššího hodnocení než ta kratší. Společnost Backlinko analyzovala 1,3 milionu videí na YouTube a zjistila, že průměrná délka videa na první stránce YouTube činí 14 minut a 50 sekund. To dokazuje jediné: YouTube posouvá delší videa na příznivější pozici ve výsledcích vyhledávání.

Ideální délka videa na Youtube

Souvisí to se dvěma klíčovými hodnotícími faktory:

 • Celková doba sledování
 • Celková doba relace

Ze strany YouTube tedy dochází k příznivému posunu v zásadě těch videí, která poskytují hodnotu a udrží lidi na webu co nejdéle. Chytře vymyšleno, že?

Proto při plánování videí musíte chytře myslet i vy: přemýšlejte o tom, jak videa můžete rozšířit. Nepřidávejte ale jen neužitečnou výplň bez smyslu, nýbrž se pokuste hlouběji proniknout do tématu, a díky tomu vytvořit ještě užitečnější video.

Ujistěte se, že vaše klíčové slovo je ve videu vysloveno

YouTube přepisuje váš obsah, takže zkuste v YT videu 1 až 2krát sdělit vaše hlavní klíčové slovo.

Člověk sděluje klíčová slova

Udělejte jedinečný úvod YouTube videa

Udržení diváků je na YouTube alfou i omegou. Motivujte uživatele, aby se během prvních 10 sekund dívali co nejdéle. Ukažte jim, o čem budete mluvit, a dejte jim důvod zůstat.

Řekněte divákům, aby…

lajkovali, komentovali, odebírali a navštívili váš web či blog. Prostor k tomu budete mít na konci videa. Pokud jim neřeknete, aby to udělali, pravděpodobně to nikdy neudělají. Řečeno odborně, zahrňte do závěru YT videa „call to action“ alias výzvu k akci. A pokud vytváříte podpůrný a užitečný obsah, s vyšší pravděpodobností zahájí interakci s vaším kanálem YouTube.

Call to action v Youtube videu

YouTube Ranking Optimization

Když jste již vytvořili optimalizované video, nastal čas na optimalizaci v rámci platformy YouTube. Snažte se nekomplikovat tento proces. Nejde o to nacpat klíčová slova, kam to jen jde, a pokusit se přimět YouTube, aby vám v rankingu dalo jedničku s hvězdičkou.

Vaším cílem je být strategický v tom, co děláte, a především poskytovat hodnotu publiku.

Název, popis a miniatura videa

Umístěte klíčové slovo do názvu a popisu, nejlépe na začátek. Avšak nezapomeňte, že vaše YouTube video musí být působivé a hodné kliknutí. Nejde ani tak o snahu „narvat tam“ klíčová slova, jako spíše o to dát divákům najevo, že vaše YT video jim pomůže vyřešit to, co potřebují.

Hlavně buďte upřímní! Jak v názvu videa, tak v jeho popisku. Lidé přestávají sledovat videa (a kanály), která nesplňují jejich sliby.

Název, popis a miniatura pro YouTube video

Podle YouTube používá 90 procent nejvýkonnějších videí na YouTube vlastní miniaturu. Snažte se, aby vaše miniatura YouTube videa byla zajímavá a odlišná od všech ostatních ve výsledcích vyhledávání.

Youtube miniatura - návod

Zkrátka vaše dílo musí uživatele přitahovat. A protože virtuální magnety nejsou povoleny, musíte si hold pomoci jinak.

Využijte své současné publikum k vytvoření „rychlosti videa“

Prvních 48 hodin poté, co se vaše videu dostane do éteru, je klíčových. V tomto časovém okně hraje velkou roli využití vašeho současného publika.

Pokuste se vytvořit silnější „buzz“, aby vaše zhlédnutí začala stoupat skrz vaši stávající základnu. Owen Video má dobrou praxi v dosahování „rychlosti videa“ získáváním zhlédnutí před zveřejněním videa a odměňováním followerů exkluzivním obsahem.

V důsledku toho YouTube video považuje za hodnotnější a je pravděpodobnější, že ve výsledcích vyhledávání bude „skórovat“.

Níže je jedna z nejúspěšnějších strategií od Owen Video pro propagaci videa na YouTube. Nápodobou můžete dosáhnout příznivějších SEO výsledků u vašeho obsahu.

 • První den, kdy video zveřejní, ho nechá neuvedené aka „unlisted“. Bez odkazu nelze video vyhledat.
 • Link na neuvedené video je distribuován na kanálech sociálních médií.
 • Odkaz na neveřejné video je zaslán hromadně e-mailem v rámci příslušných mailing listů (seznamů pro rozesílání zpráv).
 • Publikum získá včasný přístup k novému obsahu a cítí se odměněno za udržování vztahu s Owen Video.
 • Poté je video zveřejněno. V tom okamžiku již existují zhlédnutí, která pomáhají zvýšit „trakci videa“. Tomuto se říká „rychlost videa“, jež vám umožní získat náskok na YouTube.

„Takže to, co se stane, je, že vaším videem ‚vytvoříte rychlost’… Lidé se na něj dívají ještě předtím, než je vůbec veřejné. Praktikování tohoto plánu distribuce či předpropagace vás odliší od konkurentů, kteří na tyto věci teprve přicházejí,“ prozrazuje Owen Video.

Často kladené otázky (FAQ)

O čem mám já, začínající YouTuber, natočit video na YouTube?

Existuje spousta způsobů, jak najít nápady pro videa na YouTube, jež vaše publikum hledá. Tři z těch oblíbených jsou vyhledávání na YouTube, sekce komentářů a komunity.

Jaký typ videa na YouTube je nejsledovanější?

Na YouTube jsou k nalezení nejrůznější videa. Více než polovinu nejběžnějších typů videí, do nichž marketéři investují, představují instruktážní videa. Získáte tak pro začátek spoustu dobrých videí s vyšším potenciálem k prosazení se.

Jak tvořit videa na YouTube?

Chcete-li vytvořit vaše první video na YouTube, začněte tím, že si stáhnete jednoduchý editor videa zdarma, a zkusíte připravit pár videí na témata, v nichž se orientujete.

Pokud toho o konkrétním produktu nebo službě spoustu víte, zkuste sestavit rychlý návod aka quick tutorial. Na YouTube není nouze o lidi, kteří hledají pomoc, a vy můžete být jejich odpovědí.

Čím YouTubeři videa upravují?

YouTubeři používají k úpravě svých videí nejrůznější editační programy. Pro začátečníky je oblíbenou volbou třeba Shotcut: free, open source, cross-platform video editor. Profesionálové nedají obvykle dopustit na Adobe Premiere Pro.

Jaké vybavení potřebujete pro YouTube?

Jak snadné je propadnout se do beznaděje a deprese kvůli domněnce, že nedisponujete dostatečnými nástroji k vytvoření videa. Ve skutečnosti začátečníkům mnohdy stačí telefon či záznamník obrazovky v kombinaci s prostým editorem videa. Až si osvojíte tvorbu YouTube videí, může se vyplatit uvažovat o pořízení profesionálního vybavení.

Jak vytvořit video na YouTube bez kamery?

Nahrávání obrazovky znamená skvělý způsob, jak vytvořit video na YouTube bez kamery. Dále nezapomeňte, že pravděpodobně můžete využít váš fotoaparát, zejména pokud vlastníte DSLR. Případně může dobře posloužit mobilní telefon, a to i k projektům z „PRO kategorie“ typu online reklamy. V neposlední řadě se na YouTube nachází řada takových videí, kde žádné nahrávací zařízení není podmínkou: Zkuste třeba najít zajímavou skladbu na Audionautix a obohatit ji o různé free stock footages. Schválně, jaký to bude mít úspěch.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv