obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Každá značka má určitou image, která reprezentuje firemní hodnoty, na základě kterých daná firma komunikuje se zákazníkem. O tom, jak nastavit tuto komunikaci jsme již psali v předchozím článku, teď se podíváme na to, jak můžete svou image zlepšit a podpořit ji správnou reklamou.

Co je to brand awareness a imageové atributy?

S image značky se pojí tzv. brand awareness, nebo-li povědomí veřejnosti o dané značce. 

Vypovídá o tom, jak zákazníci značku vnímají, jaké atributy k ní asociují. Jinými slovy imageový atribut představuje vlastnosti, které si spotřebitel se značkou spojuje – např. tradiční, netradiční, mladá, dynamická, konzervativní, solidní, cenově výhodná, moderní apod. Z atributů plynou pro zákazníka její benefity, které ale nejsou totéž, co atribut. Např. pokud má firma atribut důvěryhodné značky, benefit, který zákazník získá, je ten, že se může spolehnout, že produkt bude kvalitní, firma dodrží své závazky, a v případě reklamace bude kladně vyřízena.

Mezi tradiční české značky patří např. Kofola, Bohemia Chips nebo Škoda auto, které si na tomto atributu zakládají. Žebříček úspěšných českých značek vždy za uplynulý rok mapuje anketa Czech TOP 100.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Zjištěte podrobnosti o slavné reklamě na Kofolu!

brand a logo Kofoly

Spotřebitelské chování jedince je do značné míry ovlivněno tím, k jaké značce cítí pozitivní atributy, které mu přinášejí určitou hodnotu, a tím pomáhají zlepšit kvalitu jeho života. Skrze jednotlivé atributy si vytváří k dané značce vztah, který zajistí jeho loajalitu a následné doporučování produktu/ služby svému okolí. Člověk sám se potom stává reklamou na značku, kterou doporučuje – na tomto principu funguje spolupráce a reklama skrze influencery. 

mužská hruď s tričkem s nápisem You are your own brand

Můžeme tedy říct, že jednotlivé atributy jsou jako lidské vlastnosti, pokud si zákazník dokáže představit, že daná značka je člověk. Jak se s ním cítím? Co mi přináší trávit s ním čas? Pokud naplňuje vaše značka očekávání zákazníků, máte vyhráno!

Tyt atributy zajišťují určitou konkurenční výhodu na trhu. Na druhou stranu je otázka, jak moc se lidé obecně při nákupu řídí svými pocity, a ne cenou. Proto je dobré jednak udržovat dobrou pozici své značky a dbát na to, aby její image byla podporovaná, jednak reagovat na inflaci a podporovat váš prodej i skrze akční slevy, různé benefity pro věrné zákazníky a také konzistentně pracovat i na získávání nových. Je třeba mezi sebou kombinovat situaci na trhu (konkurenci), potřeby zákazníků (aktualizace person) a především jít za vizí vaší firmy.

ruce kolegů držící pospolu nad grafickými materiály a vzorníky barev

Jak zjistit imageové atributy?

Imageové atributy vaší značky můžete jednoduše zjistit výzkumem trhu, který vám zajistí nejlépe externí výzkumná agentura. Ta disponuje databází respondentů, které osloví buď dotazníkem online, nebo telefonicky, a zjistí pro vás veškeré potřebné údaje a z nich vyplývající doporučení pro reklamní kampaň. Tito respondenti by měli zastupovat reprezentativní vzorek populace, tzn. ve kterém je rozdělení daných proměnných shodné jako v celkové populaci v ČR.

Změřit si můžete povědomí o značce nebo i povědomí o reklamní kampani.

Výzkum o brand awareness (BA) je jedním ze základních měřítek účinnosti reklamní kampaně. Respondenti odpovídají na otázky typu:

 • Jaká značka se vám vybaví jako první? (Top of mind)
 • Jakou značku znáte bez toho, aniž byste potřeboval nápovědu? (Spontaneous BA)
 • Jakou značku znáte s nápovědou – po přečtení/ zaslechnutí značky, po náhledu loga, apod.? (Aided BA) 

Výzkum ohledně Ad awareness (AA) vám může prozradit, jaké procento cílové skupiny, si vybaví vaší reklamní kampaň (v rámci daného segmentu). Respondentům jsou opět klazené otázky, které mohou být doprovázeny obrázkem nebo videem – používá se tzv. slepý test, ve kterém je zakryto logo značky:

 • Která kampaň vás napadne jako první? (Top of mind)
 • Kterou kampaň znáte, bez toho, aniž byste potřeboval/a nápovědu? (Spontaneous AA)
 • Kterou kampaň znáte podle spotu/ vizuálu/ storyboardu? (Aided AA)

Tyto výzkumy sledují mimo jiné i vývoj znalosti značky/ kampaně v čase, což je údaj, který se vám může hodit pro mapování konkurence. Zjistíte, jaký reálný dopad mají vaše nebo konkurenční kampaně, její líbivost a zda reklamní sdělení bylo pochopeno.

lidé diskutující u analýz s počítačem ukazující graf

Příběh značky – proč je důležitý?

Každá značka by ideálně měla nést určitý příběh. Čím více autentický a emotivní, tím lépe. Je obecně známo, že příběh prodává. Díky němu se vaše značka stává důvěryhodnější a zákazníci se s ní mohou ztotožnit. Přestáváte být anonymní, zákazník si s vaším brandem může vytvořit vztah, díky kterému je pravděpodobné, že se k vám bude vracet nebo se stane i ambasadorem značky. Vize, kterou správně komunikujete, vám přitáhne zákazníky, kteří sdílejí stejný světonázor.

Vyprávění příběhu značky se říká tzv. storytelling. Měl by obsahovat historii jejího vzniku, co vedlo k jejímu založení. Dále byste měli představit hodnoty, misi a vize firmy, kam směřujete, a čeho tím chcete dosáhnout. Upřímnost se tady vyplatí! 

Příběh značky se dá promítnout do vaší reklamní kampaně a je důležité v něm být konzistentní. Zdaleka nemusí být zapadlý jen v rubrice “O nás” na vašem webu. 

A komu se krásně podařilo postavit na svém příběhu business? Nemusíme chodit daleko. Z českých značek jsou to např. boty značky Vasky nebo přírodní kosmetika značky Havlíkova přírodní apotéka. Obě značky si zakládají na tradici starého řemesla a špičkové kvality, kterou vám dodržením těchto postupů a moudrostí chtějí předat.

psací stroj s papírem a nápisem Story matters

Jakou reklamou podpořit svůj brand?

Obecně můžeme rozdělit reklamní kampaně na brandové a výkonnostní. Pro každý typ se hodí jiná média a jiné formáty reklamy.

Pro brandovou kampaň je dobré zvolit velké formáty a masová média. Jde o to, aby vaše značka byla co nejvíc vidět a dostala se tak do povědomí veřejnosti. Vaše logo musí být zapamatovatelné. Je tedy dobré široké cílení a velký zásah publika. 

V tisku je vhodné využít masové tituly a co největší formáty inzerce, tzn. celostrany nebo i více stran. 

Kampaň v televizi se také velmi hodí – je dobré využít komerční televizní stanice a umístit reklamu do hlavních vysílacích časů. Podpořit svou značku můžete i krátkým sponzorským vzkazem, který pro zapamatovatelnost působí velmi dobře.

Online reklama nabízí také velký prostor pro budování vašeho brandu. Nasnadě jsou velké visibilní formáty jako je branding a nebo nativní reklama na hlavních domovských stránkách (např. Seznam.cz) a také video reklama na sociálních sítích.

Venkovní reklama pro brandovou kampaň také není marná. Vaše logo se stane nepřehlédnutým. Je ale zapotřebí promyslet oblast a počet ploch, které použijete. Ideální jsou hlavní komunikační tahy po celé České republice, billboardy u benzínových pump nebo CLV plochy v jednotlivých městech a v dopravních prostředích, a to celoplošně.

Reklamou v kině také můžete podpořit příběh své značky, protože diváci se soustředí na emotivní zážitek na plátně.

Jediné médium, které se pro budování brandu příliš nehodí, je rozhlas. Je to proto, že u tohoto druhu reklamy chybí vizuální složka, která je klíčová pro brand awareness. Lidé si vaše sdělení potřebují spojit se značkou a vědět, jak vypadá. V rádiu se hodí rozjet výkonnostní kampaň, tedy kampaň zaměřenou na zvýšení prodeje.

tři hrací kostky tvořící nápis B UIL/RAN D

Už víte, jak nastavit svou brandovou kampaň? 

Věříme, že ano a přejeme vaší značce mnoho úspěchů a věrných zákazníků!

Happy customer and shop assistant with potted plant at counter in flower shop

Martina Maksymovova
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv