obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Chtěli byste vytvořit marketingové video, které bude opravdu jedinečné a zaujme vaše diváky? Ano? Tak to jste na správném místě, pojďme si spočítat, kolik takové video stojí a proč?

Jaké jsou náklady na video a proč je (ne)využít

Chápu, že pro člověka/majitele firmy nebo marketingového zástupce je těžké uchopit cenu a sestavit rozpočet pro optimální reprezentativní video na míru. Rozhoduje tu totiž mnoho aspektů, které hýbou s cenou nahoru a dolu. My vám rádi všechny aspekty vysvětlíme, ať víte, oč jde a pomůže vám to k lepší představě a rozhodování.

Složky a faktory, které cenu videa zvyšují nebo snižují

Dávejte si pozor na cenu video produkce

Zde porovnáváme a náležitě ohodnocujeme kvalitu lidí ve video produkci. Doporučujeme se prvně podívat na videa, která daná video produkce vytvořila. Není to nic složitého ani zapeklitého, protože z celkové kvality videa se pozná, jak zkušení jsou kameramani, střihači, zvukaři a další členové týmu. Z videa také můžete vypozorovat, jestli jsou to studenti nebo profesionálové, kteří mají za sebou mnoho let natáčení.

Zkušenosti se dají poznat/měřit – neobvyklími záběry (dokáží zaujmout), barevnost videa a kvalitním zvukem (vaše ucho nemá problém s porozuměním). Nemusí to být přesně jenom kvalita, ale i nekvalita zapadající se do nekvality (použití záběrů z mobilu do kvalitního videa).

Samozřejmě platí, že ve štábu mohou být také výjimky. Kdejaký produkční štáb může mít ve svém týmu studenty, kteří ale mají takový talent a nadání pro to, co dělají, že ve finále mohou být lepší než profesionálové, kteří se činnosti věnují i několik let.

Rozepsané cenové položky pro kameramana, zvukaře, osvětlovače, režiséra a produkční

Plánování videa je hlavní kámen úspěšné reklamy a nízkých nákladů

Důležité je hlavně plánování videa. Zkušená a nezkušená video produkce, si dává záležet na storyboardu, a to především při plánování neobyčejných vizuálních střihů. Než totiž půjdete na plac, je dobré vše vědět, aby poté nevznikl nechtěný chaos, případně zmatky při samotném natáčení.

Zde můžete vidět shotlist neboli storyboard pro reklamu Srdce

Většinou se kreslí přímo obrázky pro jednotlivé záběry, a to pro reklamní spoty. My jsme ale využili kreativitu a mrkli jsme na YouTube!

I toto může odhalit zkušenost a profesionálnost dané video produkce, pokud její členové chtějí dostat co nejvíce informací a detailů týkajících se natáčení již ve fází plánování. Proto se vás zkušená video produkce zeptá na mnoho dotazů ještě před natáčením. Jejich účel je přitom jasný, chtějí vám efektivně ušetřit peníze za natáčení, jelikož každá hodina samotného natáčení něco stojí. 

Pokud se zapomenou záběry, které měly být naplánovány, může to být problém.

Na druhou stranu to neznamená, že se musí vše naplánovat do posledního detailu. Zde hraje velkou roli i režisér, který pokud má šikovný štáb, dokáže i bez úplného plánu, dovést konečný marketingový projekt do úspěšného konce. Ale tohle považujeme za variantu, kdy se vaří opravdu z vody a ne vždy to vyjde, proto tento postup tolik nechceme.

Rozepsané cenové položky pro scénáristu, storyboardystu, maskéra, stylistu a designer interiéru

Délka videa může rozhodovat při naceňování reklamního videa

Obecně platí, že čím více sekund reklamní spot má, tím může být video dražší nebo také náročnější. Kameraman a režisér totiž musí vystihnout potřebnou situaci/emoci v určité časové době. Ceny reklamních videí se proto mohou měnit, a to podle toho, jak je reklama dlouhá, reklama například může být dlouhá: 15, 20, 30 vteřin nebo rovnou 1 a více minut.

Nemluvíme zde jenom o ceně samotného videa, ale i o ceně pro komerční účely, v TV, rozhlasu a podobně. Čím delší tedy reklamní spot bude, tím dražší bude pronájem tam, kam jej budete vkládat.

Rozmyslete si opravdu to, co chcete, aby bylo ve videu ke zhlédnutí!

Může to jít i opačným směrem. Čím kratší je reklamní spot (například pouhých 8 sekund), tím se klade větší důraz na plánování a storyboard, a to proto, aby produkce natočila potřebně výstižnou, rychlou a diváky zapamatovatelnou reklamu.

Každý obrázek nebo sekunda by měla být promyšlená. To platí i pro delší videa, jen u nich se cena navyšuje. Každý záběr by měl vyjadřovat nějakou specifickou informaci pro diváka.

Žijeme v rychlé době, proto potřebujeme rychlá videa, která ale zaujmou. A to je hlavní důvod, proč klademe důraz na plánování.

Pro nezapomenutelné marketingové video potřebujeme kvalitní techniku!

Píšeme zde o náročnosti videa nebo také technické náročnosti obrazových záběrů, a to například v používání dronů, komplikovaných záběrů při rychlé jízdě (používání speciálních natáčecích koster, slow motion ve vysoké kvalitě a podobně).

O náročnosti můžeme mluvit i u světelných dispozicí. Pokud například budeme potřebovat osvítit velkou místnost, kde je málo světel, budeme potřebovat obstarat kvalitní světelnou techniku. Jedno světlo vyjde na jeden natáčecí den třeba 2 000 Kč. Není to tak, že bychom chtěli tvrdit, že video produkce je drahá záležitost, ale pro speciální a nezapomenutelná videa potřebujeme hodně dobrou techniku!

Průměrná cena pro techniku při natáčení reklamy (Video kamera, objektiv, světla a mikrofony)

Co je tak drahé u postprodukce?

Zákazník nebo i vy samotní si můžete přát mít ve videu speciální efekty ve 2D, 3D nebo 4D. Samozřejmě platí fakt, že vizuálně bude video vypadat na obrazovce hodně dobře, ale časová náročnost v postprodukci se tím může mnohonásobně prodloužit/prodražit. Pokud budete chtít video bez efektů, neříkáme, že je to vždy správné řešení, ale cena zde nemusí být tak vysoká.

Videa se dají natočit i bez efektů a mají opravdu velký úspěch! Takže proč to nezkusit :).

Kdybyste chtěli dát videu vyšší úroveň, tak animované marketingové video je rozhodně dobrý tah/investice! Je snad zapamatovatelná, vzpomeňte si například na reklamu „Dáš si Fofolu?“, ale pozor, při animování videa je nutné brát v potaz, že každý záběr se musí malovat zvlášť, čímž se časová náročnost okamžitě zvýší.

Místo pro natáčení

V okamžiku, kdy se pro natáčení rozhodnete, je důležité přemýšlet také nad tím, kde budete natáčet a co se v situaci bude dít. Čím složitější, luxusnější či nebezpečnější záběr budete chtít natočit, nesmíte zapomenout, že je zde potřeba mít při všem i kameru. Například pokud budete chtít vypadat opravdu luxusně, vytvoříte si luxusní místo (pronajmete si například hotelový sál na pár hodin), koupíte pár šampusů, obléknete herce do pěkných uniforem a zároveň budete chtít, aby si herci v tomto luxusním momentu polili pěkné uniformy kávou, počítejte s tím, že budete potřebovat více kusů oblečení pro tuto scénu.

Takže čím více komplikované místo či provedení zvolíte, tím se náklady logicky navýší.

V obrázku vidíte ceny pro různé lokace na natáčení - studio, catering, pronájem budov

Nepostradatelné herecké role před kamerou

Tím máme na mysli lidi, kteří budou před kamerou. Z našeho úhlu pohledu jsou tou největší přidanou hodnotou, kterou můžete mít. Zde především záleží na ceně, kterou hodláte investovat do charakteru reklamy reprezentující vaši značku. Můžete chtít oslovit ikonu na českém trhu, kterou každý zná a se kterou se značka bude prodávat jedna báseň. Ale pozor, nemusí to být vždy nějaká ikona/celebrita. Mnohdy je lepší, když se v reklamě objeví osoba, která zahraje reklamu pro váš produkt či službu na jedničku! Zároveň ale platí i to, že čím zkušenější herečka nebo herec je, tím jednoduší je pro produkci vytvořit reklamní spot a samozřejmě zaujmout!

Rozebrání cen hereckých rolí pro reklamní spoty

Jaká je tedy doopravdy cena pro reklamní video?

Doufáme, že se nám podařilo nastínit cenu jednoho reklamního videa (píšeme zde o opravdu kvalitních reklamách), které byste zrovna chtěli vytvořit! Možná chodíme kolem horké kaše, ale teď je tedy shrnutí, které vám navrhujeme:

My doporučujeme držet se pravidla, že čím větší budget (rozpočet), tím větší rozsah kvality reklamy, ale rozumíme i kapacitám firem!

Video pro firmu, která začíná (cena v rozmezí 25 000 Kč až 50 000 Kč)

Zde komerčním videem budeme mířit na představení firmy nebo produktu/služby. Většinou se videa dávají na sociální sítě, webové stránky nebo do menších televizí, jednou z variant je také spolupráce s influencery a s externími weby.

Video pro firmu, která je na trhu již několik let a potřebuje trochu zvýšit povědomí (cena v rozmezí 50 000 Kč  až 200 000 Kč)

Zde bychom se nebáli pustit do trošku větší investice, jelikož firma potřebuje zvýšit povědomí na trhu. Oslovili bychom slavnější/známější herce, kteří přidají produktu/službě větší hodnotu.

Video pro korporátní firmu, kde se ceny reklamních spotů pohybují nad 200 000 Kč až do miliónů

Zde už opravdu pracujeme s velkým plánováním, s herci, kteří si neberou malou částku za svůj honorář a místo, kde reklamu umisťujeme (televizní spoty, rádia a podobně). Taky budget nehraje tak velkou roli, o to větší důraz je kladen právě na kvalitu videa.

Lubomír Novohradský
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv