obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Velikost myši není všechno, nicméně se jedná o důležitý faktor při výběru PC myši. Pojďme se proto podívat na tuto problematiku.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Malá myš pro počítač

Malé myši jsou ideální na cestování, stejně jako pro kreativce, kteří u notebooku používají myš jen nekdy, při střídání s touchpadem. Jedná se také o skvělé řešení pro jednotlivce, kteří mají malé dlaně. Menší myš bude v takovém případě pohodlnější a méně vyčerpávající na ovládání než větší.

Řada hráčů, kteří upřednostňují design claw gripu, využívá malé myši ke zlepšení celkového herního zážitku. Pokud jste hráč s malou až průměrnou velikostí dlaně, herní myš Logitech G502 Proteus Range RGB pro vás nemusí být skvělou volbou. Pro pohodlí budete muset sáhnout po něčem jako je Razer Viper Mini.

elec Space Mini Small Wireless Mouse. Zdroj: amazon.com

elec Space Mini Small Wireless Mouse. Zdroj: amazon.com

Středně velká myš pro počítač

Ve většině případů je velikost počítačové myši od 5 do 7 palců považována za průměr. Musíte však zvážit nejen velikost, ale také užitečnost produktu. Všímejte si svých pocitů, abyste určili, jak pohodlně se vám myš ovládá, jak rychle se dostanete k tlačítkům apod.

Pokud navíc myš pro velké ruce není dostatečně široká, aby se na ni zapadla ruka, vaše pohyby budou méně přesné. V podobném kontextu hraje roli délka.

Pro střední velikost dlaní vám bude vyhovovat například Anker vertikální drátová myš.

ELECOM USB Wired Mouse. Zdroj: amazon.com

ELECOM USB Wired Mouse. Zdroj: amazon.com

Velká myš pro počítač

Pokud se vaše dlaň liší od většiny, může být obtížné najít počítačovou myš, která by vyhovovala vašim potřebám. Ve světě „velkých rukou“ platí: Čím větší, tím horší, pokud jde o nalezení PC myši vyhovující vašim potřebám.

Nicméně v dnešní době existuje řešení pro každého: může vás zajímat například myš Logitech G903.

Velká počítačová myš. Zdroj: businessinsider.com

Velká počítačová myš. Zdroj: businessinsider.com

U počítačové myši to není jen o velikosti

V případě ergonomickych myší je sice správná velikost ještě důležitější, ale stále není vše. O vertikálních myších více zjistíte v tomto článku. Zajímají vás další faktory důležité při výběru počítačové myši?

„Kromě snížení rizika myšitidy (syndrom počítačové myši) vám ergonomické počítačové myši mohou také pomoci vyhnout se syndromu karpálního tunelu. Jsou pohodlnější pro uživatele s artritidou, snižují únavu, nabízejí ergonomické přepínače a další funkce pro zvýšení komfortu.“

Jak poznám, jak mám velkou dlaň?
Velikost vaší dlaně musí rezonovat s rozměry myši. Pokud chcete zažívat komfort při práci či zábavě, myš vám musí padnout do dlaně. Změřte délku “od špičky prostředníčku do prvního záhybu zápěstí,” radí Alza.

Měření dlaně. Zdroj: thegamingsetup.com

Měření dlaně. Zdroj: thegamingsetup.com

Velikost dlaně. Zdroj: kancelarske-sluzby.cz

Velikost dlaně. Zdroj: kancelarske-sluzby.cz

Délka Označení velikosti
21 cm (8.25″) a více XL
19-21 cm (7.5″ – 8.25″) L
17-19 cm (6.75″ – 7.5″) M
Pod 17 cm (6.75″) S

Následně stačí vybrat myš, která odpovídá vaší velikosti. Takže pokud jste naměřili třeba 20 cm, máte velikost L, takže budete hledat myši v kategorii L.

Problém?

Málokterý eshop škatulkuje PC myši podle velikostí: zpravidla se tak děje u obchodů zaměřených na ergonomické pomůcky (tedy na vertikální myši, ne na standardní). Pokud hledáte klasickou myš, pak se budete muset řídit délkou myši, kterou uvádí snad každý seriózní obchod.

Průměrná dospělá mužská ruka měří 7,44 palce (18 cm) v obvodu.

Logitech MX Vertical Ergonomic Wireless Mouse. Zdroj: logitech.com

Logitech MX Vertical Ergonomic Wireless Mouse. Zdroj: logitech.com

Problém č. 2?

Ideální velikost myši je ovlivněna kromě rozměry dlaně také typem gripu myši… a samozřejmě i osobní preferencí.

Různé úchopy myši. Zdroj: voltcave.com

Různé úchopy myši. Zdroj: voltcave.com

Problém č. 3?

Vztah grip-velikost funguje i naopak: Grip je sice záležitost i osobní preference, ale hlavně fyzických vlastností myši, jako je tvar, hmotnost, nebo právě velikost. Aby toho nebylo málo, na různé činnosti se hodí různý grip.

“Myš, která vám vyhovuje pro MMO hru, nemusí být vhodná pro hraní FPS, které vyžadují velmi rychlou reakční dobu a přesnost. Malá ultralehká herní myš bude uzpůsobena pro rychlý úchop konečky prstů. Na druhou stranu, kancelářské myši mohou mít netradičnější tvary a křivky, pokládat zápěstí do neutrální polohy, a minimalizovat tak námahu.”

Anketa - optimální hmotnost PC myši. Zdroj: kitguru.net

Takže?

Vybrat velikost myši je věda. Autor článku doporučuje (a zároveň praktikuje) tento postup:

 1. Hodně si o tématu načíst (mnohem více, než se vměstnalo do tohoto článku).
 2. Důležité poznatky si vyfotit/zapsat (pokud vaše paměť funguje spíše jako RAM než permanentní úložiště).
 3. Vydat se na cestu pokusu a omylu.
 4. Pokud při ní zjistíte nějaké nečekanosti (třeba to, že myš navržená pro komfort vám působí diskomfort), pátrejte po příčině. Jak říkají lektoři: člověk by se měl stále učit (a platí to i v IT oblasti).

Postupně se, v ideálním případě, budete strategií “studium-testování-korekce-opáčko” dostávat k čím dál ideálnější myši.

Komfort používání nad velikost PC myši?

Jak jste si mohli všimnout, nelze jednoduše konstatovat která velikost myši je nejlepší. Některé studie sice naznačují, že větší myš je více ergonomická, ale důkazy nejsou definitivní.

Proto se může vyplatit volit myš podle designu, který více vypoví o komfortu při používání, zatímco celou záležitost s velikostí myši odbýt tím, aby prostě dobře padla.

Ostatně výrobce Logitech ve článku o výběru rozměrů myši uvádí jasně: “Not One Size Fits All. Pokud máte malé ruce, hledejte myš s menšími rozměry: něco s menší šířkou, délkou a výškou; takovou, která vám dobře padne do dlaně. Větší dlaně mají v tomto případě větší flexibilitu, neboť i menší myši pro ně mohou být dobrá volba [zatímco pro malé dlaně velká myš rozhodně nebude ideální].”

Logitech MX Master PC mouse. Zdroj: digitaltrends.com

Logitech MX Master PC mouse. Zdroj: digitaltrends.com

Závěr o výběru velikosti počítačové myši?

Možná bude nutné experimentovat s několika různými modely, dokud neobjevíte ten, který je nejpohodlnější a zároveň nabízí funkce usnadňující vaši práci na počítači. Na prvním místě při výběru myši by měl být komfort, pak funkční hledisko (potenciál myši usnadnit a zefektivnit workflow), a věci jako drátová vs. bezdrátová myš až nakonec.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv