obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Existuje řada lidí, kteří se rozhodli začít v oboru videa, ale neví jaký notebook si mají vybrat na editaci. Notebook na editaci musí být výkonný. Cenově dostupných notebooků existuje mnoho. V tomto článku si projdeme základní parametry pro jednotlivé notebooky a dále 5 vhodných notebooků, se kterými půjde editace videa snadno.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Proč je důležité vybrat správný notebook na editaci?

Editace videa je náročný proces, který zatěžuje většinu parametrů v počítači. Nikdo si nepřeje, aby se mu počítač zasekával či se dokonce vypnul uprostřed práce. Může to ovlivnit jak práci na finálním produktu, tak postup editace, během kterého je editor nervózní z jeho sekajícího se počítače. S dobrým hardwarem přichází i pěkný display, který je důležitý hlavně pro vnímání detailů při editování a správný výstupní produkt. 

Na jaké parametry je třeba se dívat při výběru notebooku?

CPU

Procesor (CPU) určitě patří mezi nejdůležitější část notebooku. Určuje kompletně celý chod počítače. Slabší procesor zvládne jen pouhou část výkonu, který byste potřebovali. Při výběru je důležité koukat na počet jader, frekvenci a určení procesoru. 

Příklad kvalitních procesorů vhodných k editaci videa:

Intel Core i5 10300H Comet Lake – procesor od společnosti Intel. 

Intel Core procesor

AMD Ryzen 5 5500U – procesor od společnosti AMD.

AMD Ryzen procesor

GPU

Grafická karta (GPU) je druhým tažným hardwarem, který ovlivňuje výkon a hlavně vizuální stránku notebooku či počítače. Na grafice záleží maximální rozlišení, vzhled a všechno, co nám počítač zobrazuje. U výběru grafické karty musíme myslet na typ paměti, velikost paměti, čip grafické karty. 

Příklad kvalitních grafických karet vhodných k editaci videa:

NVidia GeForce GTX 1650 4GB – grafická karta společnosti NVidia.

AMD Radeon RX 6070  – grafická karta společnosti AMD.

Grafická karta

RAM

RAM je operační paměť notebooku či počítače. Určuje chod a plynulost počítače a softwaru. Je hodně důležitá během exportování videa, kdy počítačem je hodně namáhána. Pro editaci videa doporučujeme zvolit minimální velikost 16 GB, aby chod nebyl zasekaný. 

HDD a SSD

Harddisk neboli HDD je důležitým prvkem při editaci, ukládají se na něj všechna data, které vytvoříte a je vhodné mít větší kapacitu paměti. SSD disk je vhodný hlavně na rychlost systému. Na disk se instaluje systém, aby se zařízení rychleji zapínalo. Pro editory a střihače doporučujeme minimální velikost HDD disku 2 TB (terabyte) a SSD o velikosti 512 GB. Pokud dáte na naše doporučení, nemusíte se bát, že by došlo místo.

Samozřejmě s náročnějšími parametry hardwaru se zvyšuje i cena.

Na jaké problémy narazíte, pokud nekoupíte výkonný počítač?

Při výběru slabšího počítače můžete narazit na problém jako je sekání počítače, fyzické vytížení grafické karty (případně její zničení), zahřívání procesorů. Všechny tyhle problémy ovlivňují průběh práce, trpělivost a samotnou realizaci projektu.

TOP 5 notebooků na editaci videa

Shrnutí výběru TOP 5 notebooků, které podle nás jsou vhodné na editaci videa. Cenově dostupné či profesionální.

Lenovo Legion 5-15ARH05 Phantom Black (+/- 19 989,-)

Cenově nejdostupnější notebook, který je zároveň vhodný i pro editaci videí. Výkonný procesor AMD Ryzen 5, který dokáže rozjet velké množství editačních programů. S FullHD displejem a grafickou kartou NVidia GeForce GTX 1650 vytvoříte mnoho kvalitních videí a nebudete mít potíže se zasekáváním. Ovšem nevýhodou je zde pouhá 512 GB kapacita disku SSD. 

HP Pavilion Gaming 15-dk1024nc Shadow Black White (+/- 29 990,-)

Již profesionálnější notebook s grafickou kartou NVidia GeForce RTX 2060, která editorovi přinese perfektní výkon a bude se na ni moc vždy spolehnout. Navíc notebook má 144Hz displej, což znamená pro editora velmi rychlé reakce displeje a větší preciznost a detail. Opět má pouze 512 GB velký SSD disk. 

Asus ROG Strix G15 G513QM-HN105T Electro Punk (+/- 35 990,-)

Vysoce výkonný notebook od společnosti ASUS s nejnovějším typem grafické karty NVidia GeForce RTX 3060 a procesorem AMD Ryzen 7. 16 GB RAM paměti a FullHD 144Hz displej. 

GIGABYTE AORUS 15G KC (+/- 44 290,-)

Nejvýkonnější Windows notebook pro editaci videí s 240Hz displejem, u tohoto notebooku se nemusíte strachovat výkonu. Můžeme ho jen a jen doporučit.

MacBook Pro 16″ CZ Stříbrný (+/- 72 990,-)

Na práci nejužitečnější a nejvíce optimalizovaný notebook s plynulým systémem od společnosti Apple. Využívá ho spousta editorů jak v normálním, tak ve filmovém odvětví. U tohoto notebooku opravdu nešlápnete vedle.

Václav Pařízek
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv