obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Notebooky jsou kompaktní, mobilní a mohou nabídnout podobné specifikace jako desktop PC. Pokud hledáte nejlepší notebook pro podcastery, věřte, že hardwarové specifikace doporučené pro podcastové PC se shodují s požadavky notebooky.

Tento průvodce „nejlepšími notebooky pro podcasting“ je zaměřen na to, aby vám pomohl zvážit vaše možnosti před nákupem!

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Jak vůbec začít při nákupu notebooku pro podcasting?

Na značce opravdu nezáleží. Počítá se to, co je pod kapotou.

Minimálně lze doporučit 8GB RAM, čtyřprocesor (Intel nebo AMD, na tom nezáleží) se základní rychlostí 2,6 GHz.

Notebooky se obvykle dodávají s „bloatwarem“, který je majetkem společnosti, od níž nakupujete. Některé softwary slouží k užitečnému/zásadnímu účelu… jiné ne tolik. Předpřipravené počítače (alias pre-built PCs) mají bloatware do určité míry, zatímco počítače vyrobené na zakázku mají tohoto softwaru minimálně.

Intel procesor

Amd procesor

Jak se notebook liší od stolního počítače? I tyto základy by měli podcasteři vědět.

Existují součásti specifické pro notebooky, jako jsou trackpady, baterie, vestavěná klávesnice, dedikovaná kamera a manuální ovládání přídavných ventilátorů. Každá funkce, která je vyžadována pro fungování notebooku, spotřebovává určitý podíl omezených zdrojů, kromě samotného operačního systému (včetně funkcí Wifi a Bluetooth), a to ještě předtím, než nainstalujete další kus softwaru!

Pro podcasting budete používat minimálně DAW, USB mikrofon nebo audio rozhraní/XLR mikrofon. DAW software a ovladače pro USB mikrofon nebo pro rozhraní, to vše se zapojuje do „fondu“ zdrojů sdíleného vším ostatním.

Jako příklad si vezměme notebook, který má čtyřjádrový procesor 2,7 GHz s 8 GB RAM. Běh stroje naprázdno spotřebovává, řekněme, 30 % RAM. Přidání textového procesoru a prohlížeče s jednou otevřenou kartou bez rozšíření může naprosto reálně způsobit nárůst o 40 %!

To je jen k zamyšlení… zkrátka se vyplatí trochu více poznat váš notebook z technické stránky.

Laptop vs desktop

Může podcaster k tvorbě podcastů použít herní notebook?

Ano, může to být skvělá volba!

Nechcete-li hledat nejlepší specifikace notebooku, vždy se můžete rozhodnout investovat do herního notebooku. V žádném případě to není nutné, nicméně vám to přináší tu výhodu, že se nebudete muset obávat problémů s výkonem při tvorbě podcastů. Tyto stroje jsou konstruovány tak, aby fungovaly RYCHLE. Navíc zpravidla všechny z nich jsou v současnosti osazeny diskem SSD (solid state Drive – tj., v kostce řečeno, super rychlý pevný disk). SSD výrazně zlepší výkon notebooku.

Očekávejte ale, že si budete muset připlatit: nejlevnější herní notebooky začínají na 15 tisících.

Herní laptop

Jaký herní notebook by si měl podcaster koupit?

Tyto níže uvedené notebooky by vám měly poskytnout to, co potřebujete.

Základní herní notebook

MSI GF63 Thin 15,6″

Upgrade stávajícího notebooku pro účely podcastingu

Někdy můžete upgradovat díly v notebooku. Buď nebudete kupovat žádný notebook, a tedy použijete váš stávající, nebo pořídíte levný notebook, u kterého pouze vyměníte některé díly.

Pokud chcete jít touto cestou, je namístě se ujistit, že CPU je dostatečně výkonný, protože to je jediná komponenta, kterou obvykle nelze vyměnit. Pamatujte, hledejte minimálně čtyřjádrový 2,6 GHz procesor.

Výměna HDD za SSD je poměrně levná záležitost, kdy se vejdete pod 3 000 tisíce korun. Někdy lze vyměnit také RAM. Obecně se doporučuje provést nejprve výměnu disku na SSD, a pokud stroj stále nebude dostatečně rychlý, je namístě manipulovat s RAM.

TIP KE ČTENÍ: Inzerce podcastů na YouTube? Vyplatí se podcasterům tato reklamní strategie?

Upozornění

Ujistěte se, zda notebook lze tímto způsobem upgradovat. U některých modelů to nejde. Pokud jste to nikdy předtím neudělali, poraďte se v místním obchodě s počítači a zjistěte, zda lze notebook vylepšit, případně jaké komponenty jsou kompatibilní. Nezapomeňte se informovat ohledně asistence s instalací, protože se toho může hodně pokazit.

výměna hdd za ssd

Výměna HDD za SSD pro rychlejší notebook

Notebooky základní úrovně pro podcasting

Určitě můžete při vaší podcastové kariéře vsadit na notebooku základní úrovně, který obvykle začíná kolem 7,5 tisíce Kč. Jen se nezapomeňte poohlédnout po 8GB RAM, čtyřprocesoru se základní rychlostí 2,6 GHz. Tato úroveň specifikací se u základní třídy notebooku stala poměrně již běžnou praxí, stejně jako SSD namísto HDD (ačkoli ani ten ještě není výjimkou).

Použití HDD jako pevného disku notebooku může mít za následek problémy s vyrovnávací pamětí (klikání, praskání, a někdy i výpadky v záznamu), protože plně nevyužívá výkonu CPU.

Chcete-li nároky na výkon snížit, vyplatí se provést následující kroky:

 • Použijte plně online řešení nahrávání, jako je Alitu, které se nespoléhá na rychlost vašeho počítače, nebo si vyberte balíček s nízkými zdroji, jako je Audacity nebo Reaper.
 • Často ukládejte (což byste stejně měli dělat)
 • Pokud je to možné, nastavte v nahrávacím softwaru zálohování uloženého postupu.
 • Spouštějte pouze to, co je nezbytně nutné (ne, není dobrý nápad mít při nahrávání v prohlížeči otevřených 10+ karet)

Audacity

Tyto levné notebooky by vám měli přinést to, co potřebujete:

Vezměte prosím na vědomí, že u těchto cenově dostupných notebooků se můžete střetnout s nedostatkem místa na disku, neboť některé modely jsou dodávány pouze s 128GB SSD. V tomto případě budete muset pro ukládání použít externí pevný disk. Budete muset provést určitý průzkum, abyste našli rovnováhu mezi výkonovými specifikacemi a úložištěm.

Specifická řešení chlazení pro podcasting

To je u notebooku velmi důležité, zvláště když pracujete na náročných procesech založených na médiích. Čím vyšší je vnitřní teplota, tím je pravděpodobnější, že výkonové schopnosti stroje mohou být „utlumeny“, alias: není schopen v té době podávat špičkový výkon. Pokaždé, když se notebook dostane do velké zátěže a využívá ke svému běhu velké množství výpočetního výkonu, vnitřní teplota se zvýší. Nahrávání a úpravy jsou hlavními příklady, které způsobují teplotní špičky.

Chcete-li tento jev redukovat, zkuste provést následující akce:

 • Vyměňte teplovodivou pastu na CPU (procesoru) – výchozí pasta někdy není nejlepší, a navíc časem se snižuje její účinnost.
 • Umístěte notebook na chladicí podložku
 • Ujistěte se, že větrací otvor není zablokován
 • Občas vyčistěte prach uvnitř notebooku stlačeným vzduchem
Výměna teplovodivé pasty (přepastování)

Výměna teplovodivé pasty (přepastování)

Upozornění

Zajistěte, aby byl váš CPU přístupný pro výměnu chladicí pasty. Požádejte o pomoc místní počítačový obchod, abyste si nic nerozbili! Vnitřní části notebooku jsou velmi citlivé a to, co s nimi můžete děla, se liší podle modelu a výrobce!.

Hluk

Ať už si pořídíte herní notebook nebo notebook základní úrovně, vnitřní ventilátor někdy začne pracovat na vyšší otáčky, a tím vytvoří značnou úroveň hluku.

Hluk a zvuk se špatně mísí! Ale, naštěstí pro vás, notebooky jsou mobilní. Pokud přidáváte ventilátory a chladicí podložky pro ochranu zdraví vašeho stroje, můžete mít zvolit delší kabel. To však nebude fungovat se setupem USB mikrofonu.

Pokud používáte audio rozhraní/XLR mikrofon, je mnohem snazší zajistit mezi vámi a notebookem prostor, aby ochrana chlazení dělala své. Můžete si nastavit úrovně nahrávání a ovládat počítač bezdrátově pomocí klávesnice, myši a přes tablet jako tichý displej.

TIP KE ČTENÍ: Kde se vyplatí inzerovat váš podcast? (Hint: Není to všude.)

Moderní XLR mikrofon

Závěr

Nemůžeme doporučit pár notebooků pro podcasting, protože v nabídce je nespočet dobrých modelů, a navíc trh laptopů rychle obohacují nové kousky.

Díky informacím poskytnutým v tomto článku byste měli být lépe vybaveni k tomu, abyste se mohli rozhodnout, jakou trasu zvolit na základě vašich osobních potřeb a rozpočtu. Využijte také uživatelské recenze, abyste našli váš ideální notebook na tvorbu podcastů.

A jakmile budete vybaveni novým notebookem, nezapomeňte se podívat na některý z našich článků pro tipy na podcasty; pár návrhů:

Šťastný a úspěšný (nebo i veselý?) podcasting!

Stále potřebujete poradit či pomoci s podcastem?

Ano, chápeme: tvorba podcastu je někdy oříšek. A to i z toho důvodu, že málokdo najde na produkci kvalitních pořadů dostatek času. Proto jsme tu my, videoprodukce Zábavná média, která má mimo jiné zkušenosti s podcasty. Pokud potřebujete (zdarma) poradit, stačí nám napsat. Můžeme se domluvit také na spolupráci, v podobě a rozsahu dle vašich představ. Chceme, aby vaše show rostla!

Chcete se mrknout na ukázky naší práce na Youtube či Spotify? Případně malou ochutnávku vkládáme přímo sem:

… A ochutnávka z našeho Youtube channelu:

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv