Profesionálové pracující v podcastingu dostávají řadu otázek, přičemž mezi ty nejčastější patří, jaký je nejlepší počítač pro podcasting nebo produkci zvuku obecně. Odpověď, jako vždy, závisí na podcasterovi: na jeho preferencích a potřebách. Nicméně se vás pokusíme optimálně nasměrovat.
Existuje řada faktorů, které hrají roli v tom, jaký model počítače nebo notebooku si pořídit, abyste mohli produkovat podcast nebo jakýkoli zvuk. Hodně záleží na tom, jaký používáte zásuvný software a DAW: pracovní stanici s digitálním zvukem, aneb, zjednodušeně, software pro úpravu zvuku. Upgrade počítače, který již máte, bude často stačit. Ale co když potřebujete zcela nový stroj? Pojďme se podívat na to, jak de může vyplatit přemýšlet o nákupu dobrého počítače pro produkci zvuku.
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
Zkontrolujte požadavky na DAW, abyste je mohli porovnat s výkonem vašeho zařízení
Digital Audio Workstation (DAW), kterou si vyberete, má obrovský vliv na počítač, který potřebujete.
Například Pro Tools 12 je poměrně náročný program na zdroje. Navíc ke svému běhu vyžaduje čtyřjádrový procesor (Intel i5 nebo lepší). Pro srovnání, Adobe Audition poběží na téměř jakémkoli systému s vícejádrovým procesorem a s alespoň 4 GB RAM. Reaper neuvádí systémové specifikace pro svůj software a často se říká, že poběží i na bramborách. Audacity, stejně jako Reaper, má poměrně nízké požadavky, požaduje 2 GB RAM a pouze 1 GHz procesor.
Pokud budete provozovat na vašem stroji vícero DAW, dává rozum vybrat takový počítač, který stačí na tu nejsilnější DAW. Takže jestli plánujete pracovat s Audacity a Pro Tools 12, vybavte váš PC pro ten náročnější program. Jednoduché, ale někteří podcasteři i zde chybují: neuvědomí si, že občas vlastně potřebují náročnější software.
Nicméně pro průměrného podcastera je systém schopný zvládnout Pro Tools pravděpodobně přehnaný.
Zkontrolujte požadavky na plugin DAW
Dalším faktorem, který určuje potřeby vašeho počítače, jsou požadavky pluginů, které používáte s vaším DAW. Běžné zásuvné moduly jako iZotope RX nebo Ozone vyžadují více zdrojů, aby zvládly intenzivní zpracování, které software provádí s vaším zvukem. Virtuální nástroje a syntezátory jako Kontakt často vyžadují více paměti RAM, aby zvládly počet zpracovaných zvukových vzorků a udržely latenci na minimu.
Vsuvka: Co je to latence?
To je něco, co se často objevuje v kruzích audio produkce. Není divu, protože je to důležité, ale pokud se budete řídit doporučeními ohledně CPU níže, zjistíte, že by s tím neměl být problém.
Latence je doba mezi vstupem a výstupem zvuku. Je to rozdíl mezi tím, když stisknete klávesu na klávesnici a slyšíte zvuk přehrávaný z vašich reproduktorů. Je to také prodleva mezi mluvením do mikrofonu a poslechem vašeho hlasu přehrávaného z vašich reproduktorů.
Každý systém má nějakou latenci. Dokud je latence pod 20 ms, vaše uši zpoždění nezaznamenají.
Co hledat u počítače pro produkci podcastů?
Dva nejdůležitější faktory, které ovlivňují schopnost vašeho počítače zpracovávat zvuk, jsou RAM a CPU. Jiné faktory, jako je rychlost disku, mohou pomoci, ale operační paměť a procesor jsou klíčovými faktory v tom, jak hladce funguje váš systém, a tedy i vaše DAW.
Operační paměť (RAM) – info pro podcastery
Operační paměť zmiňujeme jako první, protože je často přehlížena ve prospěch procesorů. Paměť s náhodným přístupem, neboli Random Access Memory, ovlivňuje, kolik dat lze uložit v paměti pro zpracování najednou.
Počítač s rychlým procesorem a nízkou pamětí RAM bude často fungovat hůře než pomalejší procesor s větší pamětí RAM. Je to proto, že veškerá data, která nejsou načtena do paměti RAM, je třeba před zpracováním vyhledat z pevného disku (HDD). Doba hledání na HDD je často mnohem pomalejší než na RAM, což nutí procesor čekat na data, která potřebuje zpracovat.
Doporučení ohledně RAM pro podcastery?
Pro většinu podcasterů bude 16 GB RAM přehnané. Pokud máte zvukový design, provozujete na počítači spoustu špičkových grafických systémů nebo her, více RAM je rozhodně lepší volba. Pro běžného uživatele je ale 8 GB RAM dostačující ke splnění většiny systémových požadavků a na dostatek místa pro načtení pluginů a zvuku.
Více RAM pro podcastery znamená možnost vícera stop a pluginů.
Rychlost a typ procesoru počítače (CPU) – info pro podcastery
Centrální procesorová jednotka (CPU) je mozkem počítače. Přebírá data ze systémové paměti a následně zpracovává výpočty a strojový jazyk, který umožňuje počítači plnit úkoly.
Vyšší rychlost zpracování znamená, že počítač je schopen dokončit rychleji každý z pokynů (instrukcí). Více jader procesoru je ekvivalentem více než jednoho procesoru, což lze chápat tak, že systém dovede zpracovat vícero výpočtů najednou. To vede k menšímu zadrhávání, nižší latenci a možnosti zvládnout výkonnější pluginy na více stopách najednou.
Doporučení ohledně procesoru pro podcastery?
Pokud nepoužíváte ProTools, není čtyřjádrový procesor až tak nezbytný. Často může pro vaše potřeby zpracování zvuku stačit dvoujádrový nebo tříjádrový procesor, který zpracovává rychlostí alespoň 2,5 GhZ.
Chcete jakožto podcaster upgradovat počítač pro produkci zvuku, nebo jej vyměnit?
Zhruba v 80 % případů mohou začínající podcasteři upgradovat stávající počítač, aby získali lepší výkon pro podcastingové aplikace. Většina lidí nevyužívá svůj počítač naplno.
Pokud máte vícejádrový procesor s alespoň 2,5 GhZ, je pravděpodobné, že upgrade paměti RAM na 8 GB nebo více exponenciálně zlepší výkon vašeho systému. Takový upgrade je levný, a navíc jej zřejmě dovedete provést sami, přičemž ušetříte na mikrofony, pluginy, hudbu, zvukové efekty a jakékoli další věci , které si můžete pořídit namísto nového počítače. Nicméně vás musíme varovat, že je možné tímto způsobem zničit počítač, pokud si nedáte pozor a nebudete se přesně držet návodů.
V dnešní době si můžete pořídit 16 GB RAM od 1,2 tisíce Kč nebo 8 GB za poloviční cenu. Corsair je v tomto prostoru velká značka; spolehlivá a věrohodná. Na obrázku máte ukázku jedné z CORSAIR Vengeance 8GB RAM.
Běžné mýty o počítačích pro produkci zvuku, které by měli podcasteři vědět
Mac vs. PC pro podcasting
Mac vs. PC je Coke vs. Pepsi počítačového světa. Svého času existovalo širší rozlišení mezi Mac a PC z hlediska schopností, a zejména dostupného softwaru. Nicméně, jak Mac počítače převzaly čipovou sadu Intel přes Motorola a jak softwaroví programátoři začali vyvíjet více pro platformy OSX i Windows, rozdíly začaly být stále méně významné.
Nakonec odpověď na otázku Mac vs. PC závisí na preferencích uživatele a rozpočtu. Pokud již používáte PC nebo Mac a jste spokojeni s vaším operačním systémem, přechod na ten druhý nemá žádný skutečný přínos.
Pro Tools je průmyslový standard
Ano! A ne! Opravdu to závisí jen na oboru.
Pro průmysl nahrávání hudby je Pro Tools nejběžnějším softwarem, který uvidíte ve studiích po celém světě.
Pokud tvoříte EDM (elektronická taneční hudba), je pravděpodobnější, že budete pracovat v Logic Pro nebo FL Studio. Jestliže pracujete s herním zvukem, standardy nejsou tak pevně dané: někteří pracují v Pro Tools, zatímco další pracují v jiném DAW dle vlastního výběru. Celkem slušná řádka profesionálů využívá aplikaci Audition.
V podcastingu v současnosti neexistují žádné standardy pro výběr softwaru. Je nicméně všeobecně patrné, jak stále více zvukových designérů přechází na Reaper.
Takže…
Stejně jako argument Mac vs. PC: nástroje, které používáte k vytváření podcastů nebo hudby, do značné míry závisí na osobní volbě a potřebách vaší produkce.
Nejlepší doplněk počítače pro produkci audia: SSD disky
Jedním z často přehlížených faktorů, který může mít zásadní vliv na výkon vašeho systému, je pevný disk (HDD).
Výměna pevného disku za SSD (Solid State Drive, česky „polovodičový disk“) může výrazně zvýšit výkon systému. Děje se tak díky skutečnosti, že stejně jako v případě RAM či flash disku, jsou data ukládána digitálně, namísto toho, aby byla zapisována na desku interního disku. To vede k rychlejším časům vyhledávání a disku, který funguje mnohem svižněji.
Colin, odborník na audio produkci, přikládá vlastní zkušenost: „Svůj první SSD disk jsem si nainstaloval asi před 3 lety. Je to věc, která udělala největší rozdíl v tom, jak dobře můj počítač běží. Je úžasné, jak všechno šlape mnohem rychleji: od jednoduchých tabulek až po velké projekty Audition. Bez něj se už neobejdu!“
Nevýhodou je, že SSD disky jsou dražší a zatím nenabízejí takový objem dat ve srovnání s jejich HDD protějšky, nicméně cena rychle klesá. Aby to bylo kompenzováno, mnoho pevných disků má vestavěný SSD pro předběžné načítání dat na systémové použití. Tyto hybridní disky mohou osvěžit výkon vašeho systému bez obětování terabajtů úložiště za gigabajty.
Kvalitní SSD si můžete nainstalovat sami. Ale ujistěte se, že to zvládnete – nezničte si počítač! Nebo prostě požádejte místní PC servis, aby to udělal za vás.
Až přijde na samotný nákup SSD, pokud nemůžete najít vašeho favorita, zkuste vsadit na Samsung 860 EVO 500GB za 2 tisíce. Nejoblíbenější modely SSD se pohybují v cenové relaci 500 až 2 500 Kč. 1TB SSD seženete od 1,8 tisíce.
Pokud byste chtěli HDD (magnetický disk) se stejnou kapacitou, postačí vám tisícovka. Podívejte se třeba na tento model: Toshiba P300.
Máte-li dostatečný budget, investujte do dvou SSD: jeden vyhrazený POUZE pro operační systém a jeden pouze pro ukládání souborů a session files z DAW. To pomůže vašemu stroji pracovat efektivněji. Pokuste se sáhnout minimálně po již zmiňovaném 1 TB: soubory a softwary v dnešní době žerou prostor mnohem rychleji.
Ceny skutečně klesly od doby, kdy se SSD poprvé objevily na trhu. Sledování prodeje také může pomoci. Můžete začít s jedním diskem a přidat další až později, tedy za předpokladu, že se do pouzdra vejde a základní deska má přípojky pro přidání dalších.
Co dalšího se vyplatí zvážit u desktop buildu pro podcasting?
Nepotřebujete špičkovou grafickou kartu, ale také nechcete naprosto laciný model, to nám věřte. Přestože pracujete se zvukem, DAW (zejména při automatickém posouvání a používání editoru iZotope RX) jsou překvapivě náročná na grafické zdroje, což může ovlivnit výkon vašeho stroje.
Můžete také vyměnit původní ventilátory ve stolním počítači za „tichou“ variantu. Není naprosto tichá, ale přesto si vede mnohem lépe než její sérioví bratři. Uživatelé nejčastěji chválí značku Noctua. Před nákupem se ujistěte, že se vejdou do skříně. V případě pochybností se opět obraťte na místní prodejnu či servis počítačů. V každém případě tiché ventilátory nelze brát jako nezbytnou součást počítače pro nahrávání podcastů.
Když používáme termín „zdroje“, mluvíme o symbiotickém vztahu, který RAM a CPU sdílejí. Běžní uživatelé často věří mýtu, že „čím více RAM, tím lepší výkon“. To nemusí být pravda. Když investujete do 64 GB RAM, ale CPU je „pomalý“ (tj. nemá tolik jader a má nižší základní rychlost), RAM nebude využívána efektivně.
Nejlepší počítače pro tvorbu podcastů: doporučení modelů!
Rádi zde uvedeme některá doporučení, ale pamatujte, že v případě věcí, jako jsou počítače, je nemožné vše vyzkoušet, všechny modely. Vycházíme z inzerovaných specifikací a recenzí. Takže pokud pracují tak, jak je inzerováno, měli by vám poskytnout znamenitou službu!
Výše uvedené informace jsou užitečné, pokud chcete sami sestavit počítač; mohou vám poskytnout výchozí bod.
Nepříjemná věc na prebuildech je, že mohou mít několik vysoce kvalitních dílů, ale zbytek nekvalitní a laciný. Dobrým výchozím bodem pro prebuild je hledání „gaming desktopů“.
Níže jsou uvedeny některé návrhy na předem sestavené stolní počítače pro podcasting výhradně na základě specifikací. Žádný z nich jsme nepoužili, a nemůžeme tedy jejich výkon zaručit.
- HP ENVY Desktop Computer, Intel Core i7-10700, 16 GB RAM. Tento model konkrétně uvádí, že jej lze upgradovat. Některé předem sestavené stolní počítače to nedovedou, nebo alespoň ne snadno.
Jaký je nejlepší notebook pro podcasting?
Čtěte dále a nalezněte nejlepší notebook pro podcasting, který vyhovuje vašim konkrétním potřebám a rozpočtu.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:
Dell XPS (stolní počítač a notebook) – skvělá volba pro podcastery
Pokud jste uživatelem systému Windows a chcete skočit do opravdu profesionálního zařízení, tento model Dell XPS obsahuje 16 GB paměti (takže bude stačit opravdu každému podcasterovi) a špičkový procesor Intel i7. To zajišťuje pohodlné spuštění Pro Tools a jakékoli další kreativní aplikace dle vašich potřeb.
Řada XPS je mezi kreativními uživateli Windows respektována, takže jakýkoli desktop XPS, který splňuje vaše specifikace, bude zřejmě dobrou koupí.
Pokud hledáte něco menšího a mobilnějšího, jsou pro vás jako dělané právě notebooky Dell XPS. Laptopy XPS jsou trvale řazeny mezi TOP 3, ne-li celkově nejlepší notebooky se systémem Windows na trhu.
Zakladatel jedné slavné webové stránky o podcastech používal 16GB notebook XPS 13 jako hlavní pracovní stroj řadu let, kdy hodně pendloval mezi kancelářemi. Zjistil, že to funguje výborně s Audition a Audacity a dokonce si vedl dobře i při editaci videa s Adobe Premiere.
MacBook Air – skvělá volba pro podcastery
O milovníky počítačů Mac je dobře postaráno, pokud mají pár šlupek v kapse. Zaplatíte více, samozřejmě jen za značku, nicméně si můžete být jisti, že na Macbooku poběží Audacity i Reaper naprosto v pohodě. S nedávným vydáním čipu M1 bude Macbook Air dobře fungoval i s něčím tak náročným, jako jsou Pro Tools.
Hlavní rozdíl mezi Macbook Air a Macbook Pro spočívá právě v tom, že Macbook Pro je dodáván s digitálním dashboardem, který lze často přizpůsobit pro kreativní aplikace. Dobře s ním funguje například Adobe Audition, který poskytuje zajímavý custom panel úloh přímo nad klávesnicí pro spoustu běžných operací.
To je však třešnička na dortu. Moderní Macbook Airs jsou z hlediska výkonu téměř totožné s profesionálními Macbooky, pokud zvolíte čip M1.
Základní Macbook Air máte možnost získat za přibližně 1 000 $ / 1 000 GBP. Často na vás čekají malé slevy pro Macbooky na Amazonu.
iMac Desktop – skvělá volba pro podcastery
Jediný problém s Macbookem je, že malý monitor notebooku není ideální pro detailní úpravy. A pokud chcete připojit USB mikrofon, budete s největší pravděpodobností u většiny modelů potřebovat adaptér. Mnoho nedávných Macbooků tradiční porty USB nahradilo porty USB-C, případně je odstranilo ve prospěch nebo blesku).
Pokud půjdete na základní úroveň iMacu s 8GB pamětí a procesorem i5, oba problémy by se vyřešily. Tento počítač all-in-one totiž nabízí slušnou sadu USB portů a velký monitor. Pokud chcete něco více premium, můžete zkusit třeba tento model.
ASUS Rog Zephyrus G14 – skvělá volba pro podcastery
ASUS Rog Zephyrus G14 je rozhodně dobrý notebook. Na webu je hodnocen jako jeden z nejlepších, ne-li naprosto nejlepší herní notebook na trhu. Funguje také skvěle jako počítač pro produkci zvuku nebo jako počítač pro produkci podcastů.
Není úplně překvapivé, že dobré herní notebooky představují super notebooky pro produkci zvuku. Požadavky jsou podobné: dobrý procesor, velká operační paměť, rychlý pevný disk, práce s velkými kusy médií! Takže pokud jste hráč i podcaster, pak do toho!
ASUS Rog Zephyrus G14 je docela malý stroj a skvěle přenosný. Přitom 14″ obrazovka působí výrazně větší, než by naznačovala výhoda 1″ oproti XPS nebo Macbookům. Ve skutečnosti se s ním pracuje dost pohodlně i při náročných úpravách, přičemž vám nezpůsobuje pocit únavy očí, který může vzniknout u 13″ notebooku. Nejeden profesionál říká, že tento notebook mu umožnil rychleji dosáhnout výsledků v kreativních aplikacích.
HP Pavilion Desktop – skvělá volba pro podcastery
Tento model HP Pavilion vypadá na stroj s dobrými parametry, který vás nenutí vykrást banku.
Výše uvedený model nabídne 16 GB RAM, dobrý procesor Intel i5 a vestavěný SSD disk. Má dokonce slušnou grafickou kartu NVidia pro zpracování videa. (Nebo pro hraní her, pokud se nudíte….)
Pokud tento model není k dispozici, vyzkoušejte jakýkoli HP notebook s 8 GB RAM, procesorem i5 a SSD. HP je spolehlivá značka, která vyrábí dobré stroje, takže pokud specifikace působí slušně, většinou se nemůže moc pokazit.
Bez ohledu na vaši platformu může být notebook, který již používáte, tím nejlepším laptopem pro podcasting a produkci zvuku. Zvuk koneckonců není extrémně náročný na hardware.
Ale pokud cítíte potřebu vyšší rychlosti, pak zde jsou některé z TOP přenosných počítačů pro produkci zvuku; viz výše. Případně můžete upgradovat váš stávající systém. Krátké připomenutí, jak na to nejsnáze:
- Zvyšte svou RAM
- Přidejte disk SSD (např. tento velmi dobře hodnocený SSD Samsung 500 GB)
Oba kroky jistě udělají hodně ke zlepšení výkonu vašeho systému.
DAW alternativy pro podcastery?
Ať už používáte počítač z roku 1998, který dokáže sotva zpracovat Word dokument za hodinu, nebo pokud vás děsí myšlenka naučit se audio produkci založenou na DAW, pak se určitě podívejte na Alitu.
Alitu je aplikace pro vytváření podcastů, která byla navržena tak, aby zjednodušila zpracování, úpravy a publikování. Umožňuje uživatelům vytvářet a publikovat podcast, aniž by věděli sebemenší věc o produkci zvuku!
TIP KE ČTENÍ: Jak vytvořit úspěšný podcast?
Jaký je rozdíl mezi notebookem a počítačem pro podcasting?
V jiném článku jsme prošli několik návrhů na nejlepší laptopy pro podcast. Někteří tvůrci však možná nechtějí notebook, ale spíše stolní PC alias desktop.
Jaký je rozdíl, možná si říkáte?
Obecně platí, že stolní počítač může být vyroben na zakázku nebo předpřipraven aneb pre-built (ty z obchodu jsou připraveny k použití). Navíc budou mít více zdrojů a možnosti pro budoucí upgrady, jakmile na ně přijde čas, nebo až budou k dispozici finanční prostředky. U notebooku není mnoho dílů, které lze v případě selhání vyměnit. To ovlivňuje i upgrady.
Sestavování stolních počítačů mnoho takzvaných geeků rádo nazývá „budoucností“, díky možnosti přizpůsobení. Klíčovým faktorem, který je třeba mít vždy na paměti, je však skutečnost, že všechny součástky musí zůstat vzájemně kompatibilní – před nákupem si to doporučujeme zkontrolovat v místním obchodě s počítači!
Proč si pro podcasting vybrat stolní počítač?
Jak již bylo zmíněno, obecně můžete získat výkonnější stroj v desktopu ve srovnání s notebookem. Můžete jej také pomalu upgradovat, aby z něj byl větší dříč.
Často, jakmile se začnete pouštět do produkce na notebooku, může samotný nahrávací proces způsobit, že se ventilátor roztáčí jako šílený, což znamená, že se dostane do vaší nahrávky a bude hlučná. O tom by vám mohla hodně povědět řada podcasterů, kolik projektů kvůli této podcastové chybě lehlo popelem. Zkrátka nadměrné otáčky nedejbože nadměrně hlasitého ventilátoru dovedou způsobit pořádnou paseku. Zásuvné moduly při úpravách mohou být také náročné na zdroje – což znamená, že potřebují vyšší výkon z CPU a RAM.
DAW, jako je Audacity nebo Reaper, nemusí být tak náročné na zdroje, ale musíte mít na paměti, že existuje několik dalších procesů a programů, které musí být neustále spuštěny pouze s operačním systémem. Pak se zaměříte na ostatní, jako je otevřený prohlížeč, rozšíření, antivirový software atd… Zdrojový fond se v dnešní době může vyčerpat docela rychle i na počítači s 8 GB RAM.
A konečně, pokud investujete do stolního počítače a pokud jste hráč, váš počítač může během výpadku provádět více věcí najednou!
Stále potřebujete poradit či pomoci s podcastem?
Ano, chápeme: tvorba podcastu je někdy oříšek. A to i z toho důvodu, že málokdo najde na produkci kvalitních pořadů dostatek času. Proto jsme tu my, videoprodukce Zábavná média, která má mimo jiné zkušenosti s podcasty. Pokud potřebujete (zdarma) poradit, stačí nám napsat. Můžeme se domluvit také na spolupráci, v podobě a rozsahu dle vašich představ. Chceme, aby vaše show rostla!
Chcete se mrknout na ukázky naší práce na Youtube či Spotify? Případně malou ochutnávku vkládáme přímo sem:
… A ochutnávka z našeho Youtube channelu: