obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Už teď máte jistě hodně práce se spuštěním, udržováním a rozvojem podcastu. Proč byste se tedy měli přidávat k podcastové diskusní skupině (ne-li k několika), a tím ještě takzvaně přilévat olej do ohně? Upřímně, je to logická otázka.

Nicméně, přestože udržení aktivní přítomnosti v online prostoru vyžaduje nějaký čas a odhodlání, je to opravdu skvělý způsob, jak propagovat váš podcast. Ať už se účastníte diskuse na související téma nebo mluvíte přímo o vašem pořadu, máte příležitost najít a spojit se s novými posluchači.

Kromě toho vám diskuse o podcastech může pomoci:

 • Navázat s posluchači více osobní spojení.
 • Posílit vaši podcastovou komunitu jako celek
 • Získat zpětnou vazbu a na jejím základě vylepšit vaši show
 • Získat zdroje nápadů pro nová témata

Zkrátka pokud si uděláte čas a úsilí, účast v online diskuzích může vašemu podcastu vážně prospět.

Nejlepší místa pro diskuzi o podcastu

Na internetu existuje spousta míst, kde se můžete zapojit do diskuse o epizodě podcastu. Zde uvádíme některé z populárnějších možností:

Reddit – místo pro diskuzi o podcastech

Reddit je dobré místo pro diskusi o nespočtu témat, včetně podcastingu. Můžete tam najít lidi všech zájmů. Je pravděpodobné, že alespoň část vašeho publika je aktivní na Redditu.

Můžete se pohybovat v obecné diskusní skupině, jako je r/podcasts nebo r/podcasting. Možná se ale také vyplatí najít subreddit, který je specifický pro niche nebo pořad, jako například:

Opravdu je namístě alespoň trochu prozkoumat okolí; zjistit, které subreddity jsou aktivní a kde se scházejí vaši cíloví posluchači.

Reddit - sociální síť

Skupiny na Facebooku – místo pro diskuzi o podcastech

Existují skupiny na Facebooku pro téměř vše, co souvisí s podcasty. Ať už si chcete pohovořit o tvorbě podcastu, nebo se ponořit do konkrétních pořadů či epizod, je pravděpodobné, že na této platformě najdete to pravé.

Většina podcastů startuje s nějakým setupem Facebook skupiny, třebaže ho nemusí nutně udržovat. Každopádně můžete rozšířit vaše publikum tím, že se podíváte na různé specializované skupiny, o kterých si myslíte, že by mohly jevit o váš pořad zájem.

Než začnete sdílet propagační obsah, přečtěte si pravidla alias group rules, protože ne všechny skupiny tuto aktivitu podporují.

Facebook

Discord – místo pro diskuzi o podcastech

Pro ty, kteří Discord neznají, je to platforma pro zasílání VOIP zpráv, kde můžete zveřejňovat video, zvukové a textové zprávy a živě chatovat s těmi, kteří jsou právě online. Používají ho hráči, influenceři a fandové – a není důvod, proč byste ho nemohli použít pro diskuzi o epizodách podcastů.

Stejně jako Reddit a Facebook můžete najít obecné skupiny související s podcasty, specializované skupiny (podcasting a jiné) nebo vytvořit Discord speciálně pro váš podcast. Účast na kterémkoli z nich přináší různé výhody:

 • Můžete se připojit k fanouškovské základně, kterou již máte vybudovanou
 • Načerpáte nápady pro nadcházející epizody
 • Získáte zpětnou vazbu ke svému pořadu
 • Rozšíříte vaše publikum

Je důležité si uvědomit, že pokud vytváříte server speciálně pro váš pořad, budete muset vynaložit určité úsilí, abyste jej dovedli spravovat. Samozřejmě se můžete spojit s některými z důvěryhodných fanoušků a rozdělit pracovní zátěž.

YouTube – místo pro diskuzi o podcastech

Sekce komentářů na YouTube je jakýmsi divokým západem internetu: všechno se smí a konverzace nejsou vždy nejproduktivnější. I tak ale poskytují příležitost k interakci s posluchači (nebo diváky), kteří se chtějí zapojit do vašeho pořadu.

Nyní tato sekce bývá mrtvou prérijní krajinou se stepními běžci. Přesto můžete zahrnout výzvu k akci během vaší epizody, ne-li také poskytnout nějaký bonus, pokud dotyčný přidá komentář. Není zaručeno, že se díky tomuto komentáře objeví, ale rozhodně to neublíží.

Stojí za to poznamenat, že nejste povinni reagovat na každý zveřejněný komentář. Pokud jsou lidé otravní a hrubí, lze je prostě ignorovat.

Měli byste také vzít na vědomí, že YouTube je jedním z největších vyhledávačů na světě. Na rozdíl od některých z výše uvedených možností uživatelé nemusejí nutně hledat informace ani se připojovat, aby získali přístup ke komentářům – takže se vyplatí na komentáře odpovídajícím způsobem reagovat.

Youtube (v mobilu)

Vaše webové stránky jako místo pro diskuzi o podcastech

Mít web pro váš podcast je důležité, protože jde o jediné místo, kde máte plnou kontrolu nad obsahem.

V ideálním případě je tento web realizován prostřednictvím systému pro správu obsahu (aneb content management system, CMS), jako je WordPress nebo SquareSpace, který vám poskytuje plnou kontrolu nad tím, co vkládáte. Váš CMS může být nezávislý na vaší hostitelské platformě, popřípadě jej můžete použít k vlastnímu hostování vaší show. Ať tak či onak, pokud chcete podnítit konverzaci, můžete zapnout komentáře, aby se posluchači mohli spojit mezi sebou i s vámi.

Wordpress dashboard

Ale ne každý tvůrce je připraven vytvořit si vlastní web od nuly. Takže pro ty, kteří hledají trochu jednodušší cestu, existují platformy CMS, jako je PodPage, které jsou vytvořeny speciálně pro tvorbu webů s podcasty, přičemž mají možnosti komentování.

Bez ohledu na to, kde jsou vaše webové stránky hostovány, poskytnutí schopností vašemu publiku komentovat vaši nejnovější epizodu může vybudovat angažovanější komunitu. Koncept můžete ještě zlepšit tím, že do spodní části příspěvku přidáte diskusní témata epizod podcastů nebo otázku s výzvou k akci.

Nevíte si rady, jak na tvorbu podcastového webu, ale máte zájem se to naučit? Pak se podívejte na náš specializovaný článek a zjistíte, že to není žádná věda.

Výběr správné cesty podcastové diskuze

Pokud se chcete spojit s vaším publikem, existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Ale pravděpodobně je nechcete dělat všechny.

Zapojení vašeho publika bude skutečně plodné pouze tehdy, když to budete dělat pravidelně. Mezi plánováním, nahráváním, úpravami a publikováním pořadu pravděpodobně nebudete mít čas se přihlásit na mnoha různých platformách. Nejrozumnější je zjistit, kde je vaše publikum, a zaměřit se právě na tento prostor.

Diskuze

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv