obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Podcastová reklama je jen jedním z mnoha způsobů, jak rozšířit publikum vašeho pořadu.

Růst publika začíná tvorbou dobrého obsahu na konzistentním základě. Jestliže pak usnadníte vyhledávání a sdílení, budete mít naopak problém nerozšířit vaše publikum.

Mnoho začínajících podcasterů však nerado slyší, že může trvat měsíce, ne-li roky, než si vybudují zavedenou základnu posluchačů.

Podcasting je však dlouhá hra, běh na dlouhou trať; s tím nic neuděláte. „Úspěch přes noc“ je v tomto médiu mýtus.

Získání více přehrání podcastů

Z výše uvedených skutečností nelze uniknout. Ale pro ty, kteří jsou ochotni utratit nějaké peníze, máme důležitou zprávu: je možné dostat k vašemu podcastu více uší v krátkém časovém období.

Váš obsah bude samozřejmě i nadále muset „odvádět svou práci“, abyste vaše posluchače takzvaně udrželi ve vašem revíru; aby se přihlásili k odběru. Nicméně právě se nacházíte na tomto webu, takže přirozeně jste tuto část již vystihli.

Takže k důvodu, proč jste klikli sem… Kde vlastně můžete provozovat nějakou podcastovou reklamu? A které možnosti jsou pro vás a vaši cílovou skupinu nejvhodnější?

Jaké jsou možnosti placené reklamy podcastů?

Následující seznam se neustále mění a roste. Zde jsou uvedeny nejlepší možnosti, které máte k dispozici, v době psaní tohoto článku.

Nejsou v žádném konkrétním pořadí, protože v podcastingu je to jen zřídka kdy případ „nejlepšího“, naopak je to téměř vždy případ „to záleží“.

Lend money

Reklama na sociálních sítích

Snad nejviditelnější možností je spuštění reklamy na platformě, jako je Facebook, Twitter nebo Instagram. V závislosti na platformě se můžete rozhodnout pro text, obrázek, nebo dokonce video.

Vaše reklamy mohou být na tyto platformy velmi specificky zacíleny. Cílení pomáhá omezit typy lidí, které chcete oslovit. To znamená, že můžete utratit méně peněz a oslovit více relevantních posluchačů.

Mohli bychom takto inzerovat například vesmírnou show na Facebooku. Zřejmě by se vyplatilo cílit na uživatele, kteří se zajímají o vesmír nebo astronomii, případně kteří jsou členy skupiny „vesmírného chatu“ či se jim líbí časopisy typu „Astronomy Today“.

Jsou to rušné platformy. S dobrou reklamou a správným zacílením není příliš těžké nasbírat pár „lajků“. Ne vždy se to však přenese do naslouchání. Ve skutečnosti neexistuje žádná záruka, že lidé, které svými reklamami oslovíte, budou posluchači podcastů. Dokonce ani nemusejí vědět, co to podcast je.

Zde se hodí druhá vrstva cílení. Zaměřte se na ty, kteří mají rádi vesmír i podcasting. Potom oslovíte lidi, kteří budou s větší pravděpodobností poslouchat. Tím se samozřejmě sníží váš dosah, ale zato bude relevantnější. Se správnou show a silným poselstvím možná dovedete získat několik zcela nových posluchačů podcastů! Řada podcasterů má takovou zkušenost, že nelze zapomenout na jejich první oblíbený pořad. Navíc o vaši prvotině s vysokou pravděpodobností řeknete svým přátelům.

Pamatujte, že reklama na sociálních sítích může být dobrá pro viditelnost, ale lidé, kteří ji uvidí, jsou stále ještě pár kliknutí od poslechu vašeho pořadu. Přitom tyto platformy jsou busy, rušivé a kultivují krátké intervaly pozornosti. Zpočátku tedy našlápněte zlehka, vyzkoušejte to a skutečné finanční prostředky tomu věnujte až poté, co budete vědět, že to funguje pro vaši oblast.

Social media ads

Propagace podcastu v Google Ads

Reklamy Google jsou dalším gigantem online inzerce. Je velká šance, že jich denně uvidíte desítky. Níže uvedený obrázek ukazuje několik příkladů: všimněte si znaku [ad] vedle prvních třech výsledků.

Pokud máte pořad, který jakýmkoli způsobem odpovídá na určitou otázku, pak by pro vás mohly reklamy Google fungovat opravdu dobře. Jste například trenér, který učí lidi, jak být ve vaší show sebevědomější? Nebo jste běžecký influencer, který lidi poučuje, jaké jsou nejlepší běžecké produkty na trhu?

Pokud víte, co lidé ve vašem niche hledají, a váš pořad má na toto vyhledávání odpověď, můžete použít Google Add.

Když přejdeme k tomu, jak fungují, reklamy Google jsou „pouze textové“, což je přínosem pro mnoho lidí.

Za prvé to znamená, že je to rychlé. Kampaň můžete mít spuštěnou za pouhých 20 minut. Stačí jen napsat. Žádné otravné vytváření obrázků nebo videí.

Dále to znamená, že kdokoli může soutěžit na rovném hřišti bez ohledu na váš rozpočet. Naproti tomu na Facebooku a Instagramu často vyhrávají ti s největším rozpočtem. Velké společnosti mohou utratit více za úžasně navržené grafické reklamy nebo profesionální videoobsah.

V reklamách Google však jde pouze o vaše sdělení. Pokud tedy znáte slova, která lidé zadávají do Googlu, a co ve výsledku opravdu chtějí, můžete je zapojit pomocí pěkně zpracované zprávy.

Můžeme se například rozhodnout inzerovat show „Jak podcastovat“. Jedna otázka, na kterou jistě bude tato show dobře odpovídat, je: Jak mohu spustit podcast? Jistě vás napadnou pojmy s tím související. Například:

 • jak spustit podcast?
 • jak udělat podcast?
 • jak vytvořit podcast?

V tomto případě byla vytvořena jedná sada reklam (výraz reklam Google, který znamená sbírku, kolekci reklam), která cílí na všechna tato klíčová slova dohromady.

Poté pro vaši reklamu vytvoříte titulek a podnadpis, který odpovídá na otázku, kterou hledající mají. Příklad:

 • Zjistěte, jak spustit podcast
 • Jak podcastovat aneb průvodce podcastingem krok za krokem

Nakonec můžete v popisu uvést trochu více podrobností…

 • Jak podcastovat je podcast, který vás naučí vše, co potřebujete vědět o zahájení vlastní show. Poslouchejte, jak to Daniel a Milan rozeberou, jako by vám bylo 5!

Reklamy Google můžete spustit za pouhý 1 $ (nebo méně!) denně, jen abyste si to vyzkoušeli. I na této úrovni byste měli být schopni zvyšovat povědomí, kousek po kousku. Stejně jako na sociálních sítích to bude vyžadovat menší testování, abyste našli správná klíčová slova a správné sdělení. Jakmile to najdete, můžete ji rozšířit a zúročit tento úspěch.

Reklama v aplikacích pro poslech podcastů

Inzerce vašeho pořadu v aplikaci pro poslech podcastů je mocný nástroj. Koneckonců, 100 % lidí, které svými reklamami oslovíte, jsou posluchači podcastů. A nejen to: když uvidí vaši reklamu, aktivně používají aplikaci pro poslech podcastů.

To jsou lidé, kteří budou s největší pravděpodobností vnímají vaše reklamy. Pokud váš obsah a sdělení vypadají dobře, nebude potřeba příliš mnoho přesvědčování, abyste je takzvaně získali.

pocket casts logo

Podcastová reklama na podcastingové platformě Overcast

Overcast je oblíbená aplikace pro poslech podcastů založená na iOS.

Můžete platit za zobrazování reklam v Overcast, které se zobrazují jako malé nevtíravé bannery ve spodní části obrazovek uživatelů, když brouzdají aplikací.

Reklama na podcast v aplikaci Overcast

Při nastavování Overcast reklamy si vyberete kategorii, která nejlépe popisuje váš podcast (např. obchod, Komedie, sport). Ceny za provoz se liší podle kategorie, což je pravděpodobně způsobeno poptávkou a popularitou.

Jakmile bude reklama aktivní, bude se zobrazovat po dobu 30 dnů.

Každý, kdo to uvidí, je jen jedno kliknutí od zhlédnutí vašeho pořadu v aplikaci a dvě kliknutí od poslechu nebo odběru.

S reklamní kampaní na Overcast má zkušenosti například The Podcast Host. Kliknutím na odkaz zobrazíte jeho výsledky v této oblasti!

Podcastová reklama na podcastingové platformě Pocket Casts

Aplikace Pocket Casts je k dispozici pro iOS, Android i desktop OS, takže máte obrovský potenciální dosah.

Aplikace má sekci „Objevit“ (Discover), kde můžete spouštět placená umístění. Tato sekce má podle Pocket Casts 350 000 unikátních zobrazení týdně. Další statistika, kterou poskytují, je, že jejich průměrná doba poslechu ze strany uživatelů činí 10 hodin týdně.

Abyste mohli zobrazovat reklamy Pocket Casts, musíte mít alespoň 2 publikované „epizody“. To zahrnuje upoutávky nebo takzvané nulté epizody, nicméně pořady bez zveřejněného obsahu budou automaticky odmítnuty.

Sponzorované sloty na Pocket Casts stojí tučných 2 000 $. Váš pořad bude zobrazen přímo v sekci „Objevit“ (Discover) po dobu jednoho týdne. Tato možnost se hodí pro velké brand pořady nebo sítě, které nemají čas, ale mají velký rozpočet.

Podcastová reklama na podcastingové platformě Podcast Addict

Podcast Addict je další z velkých poslechových aplikací podcastů. Nedávno společnost Podcast Addict vytvořila reklamní funkci, z níž mohou podcasteři těžit.

Setup Podcast Addict reklam je v mnoha ohledech podobný platformě Overcast, pokud jde o způsob fungování a výhody.

Jednou mírnou odchylkou je, že jsou k dispozici dvě různá umístění reklamy. Můžete se rozhodnout pro hlavní obrazovku: oblast, kde uživatelé hledají nové podcasty. Nebo můžete umístit svou reklamu do konkrétní kategorie a cílit na uživatele, kteří si ji prohlížejí.

Podcastovou reklamu můžete spustit v libovolném jazyce. Jakmile bude aktivní, poběží celý měsíc.

Podcastová reklama na Podbay

Možnost podcastové reklamy nedávno dorazila i na platformu Podbay.

„Dostaňte váš podcast před zraky stovek tisíc unikátních posluchačů Podbay. Za pouhých 20 $ můžete propagovat váš podcast v Podbay po celý den.“

Zde naleznete podrobnosti, ceny a informace o dostupnosti pro zobrazování reklam na Podbay.

Reklama podcastu na Player FM

Player FM nabízí reklamní balíček podobný výše uvedeným službám. Rozdíl podle zdroje z Player FM spočívá v tom, že „propagujeme váš feed, takže není potřeba žádná kreativní práce. Navíc propagujeme epizody i série, což umožňuje podcasterům propagovat jakoukoli epizodu v jejich katalogu, kterou chtějí.“

V tuto chvíli není k dispozici o mnoho více informací, nicméně zde je můžete kontaktovat a zjistit více.

Podcastová reklama na Spotify

Spotify za posledních pár let hodně investovalo do podcastingu. Tato platforma v objemu konzumace podcastů již předčila i giganta Apple Podcasts.

Je pravda, že většina uživatelů Spotify bude platformu stále používat pouze k poslechu hudby. Ale určitě existují mnohem horší místa, kde můžete váš podcast inzerovat. V současné době se aplikace může pochlubit neuvěřitelným počtem 220 milionů „podporovaných“ posluchačů. Jsou to lidé, kteří si evidentně užívají audia.

Reklamy Spotify jsou převážně audio povahy, i když je zde přítomen i vizuální prvek. Během přehrávání reklamy zobrazí vaše logo na obrazovce pomocí tlačítka „Další informace“. Reklamy se přehrávají mezi skladbami nebo epizodami podcastů posluchačům, kteří používají Spotify na bezplatné úrovni.

Registrací do Spotify Ad Studio můžete vytvořit a spustit 30sekundovou zvukovou reklamu pro váš pořad.

Zde se můžete skutečně zdokonalit v cílení a vybrat věci, jako je věk, pohlaví, lokalita a dokonce i styly hudby, u nichž se budou vaše reklamy zobrazovat.

Reklamy Spotify jsou podobné reklamám na sociálních sítích v tom smyslu, že nastavíte rozpočet a časové období, než vám bude nabídnut odhadovaný počet reklam k zobrazení. Například 500 USD vám může přinést přibližně 25 000 reklam.

To je lepší než sociální média v tom smyslu, že oslovujete lidi, kteří aktivně konzumují zvukový obsah. A pokud se náhodou dívají na obrazovku v době přehrávání reklamy, uvidí také logo vaší reklamy a tlačítko „Další informace“ (Learn More), které je zavede do vámi zvoleného cíle.

Poslouchat na Spotify - listen on Spotify

Spotify podcast reklamy blíže

Hudební společnost Spotify v roce 2021 vylepšila svou reklamní doménu tím, že dala možnost brandům a firmám inzerovat v oblasti podcastů.

Tento krok byl poněkud kontroverzní, protože reklamy slyší také prémioví předplatitelé Spotify, kteří poslouchají podcasty na této platformě.

Z pohledu inzerenta to však znamená, že můžete přejít od poslechu mezi skladbami bezplatných uživatelů Spotify až k získání místa v některém z pořadů, které sdílejí vaše cílové publikum.

Pokud tedy chcete inzerovat váš podcast na Spotify, můžete jej nyní vklínit přímo doprostřed jednoho z vašich oblíbených pořadů. Otázkou samozřejmě je, zda to posluchači ocení.

Jako bonus vám přinášíme návod, jak být s podcasty úspěšný na Spotify.

Jak vytvořit Spotify reklamu?

Můžete si vytvořit vlastní reklamu nebo spolupracovat se Spotify, aby vám ji vytvořilo.

Spotify poskytuje zvukové a obrazové specifikace pro reklamy, které chcete vytvořit sami. Nebo nabízejí službu Voiceover Tool pro kupující reklamy bez dalších nákladů.

Pomocí nástroje Voiceover Tool napíšete scénář, vyberete jazyk reklamy, zvolíte preferovaný typ hlasu pro čtení reklamy a je to. Případně si lze vybrat také hudbu na pozadí z rozsáhlé audio knihovny.

Spotify pak nechá reklamu nahrát a zamíchat. Bude připravena ke kontrole do 24–48 hodin. Poté dostanete možnost ji schválit, provést změny, eventuálně ji odmítnout.

Po schválení bude vaše reklama připravena k poslechu.

Podcastová reklama v tištěných časopisech

Provozujete podcasty v tradičně „netechnickém“ niche? Možná trávíte dost času vysvětlováním vaší cílové skupině toho, co je podcast.

Pokud to vystihuje vaši situaci, nejlepší způsob, jak zobrazovat placené reklamy, může být prostřednictvím průmyslových či odborných časopisů.

Tištěné časopisy zažívají v posledních letech trochu renesance. Zdá se, že digitální bouři nejlépe přečkaly ty „ultra-speciální“ a nyní rostou.

To je ideální pro vytvoření cílené reklamy pro vaši show. Ať už vysíláte podcasty o muškaření, zahradničení nebo modelování železnic, pravděpodobně najdete časopis, který se zabývá shodným tématem vyhrazeným dané fanouškovské základně.

Ve vaší reklamě možná budete muset věnovat trochu prostoru otázce „co je podcast?“ Jen se ujistěte, že zdůrazňujete výhody poslechu a skutečnost, že je to celé zcela zdarma.

Pro maximální efekt možná budete chtít poslat fanoušky na vyhrazenou stránku „jak poslouchat podcast“ na vašem webu. Nezapomeňte si také vytvořit vaši mediální sadu podcastů: podívejte se na například na tohoto průvodce, který vám vysvětlí, co a jak.

Některé časopisy mohou být také otevřeny partnerství se sponzorovaným obsahem. O této záležitosti se pobavíme dále v tomto příspěvku.

Guerilla marketing

Guerilla marketing je skvělá možnost podcastové reklamy pro ty tvůrce, kteří mají malý nebo žádný rozpočet.

Koncept spočívá v tom, že používáte kreativní, nekonvenční nebo překvapivé metody k upoutání pozornosti na vaši show. Může to být cokoli od pouličního představení až po vypuštění hromady brand balónků na nějaké akci nebo shromáždění.

Vždy to bude záležet na vašem tématu a také na vaší cílové skupině. Nicméně existuje nekonečně mnoho možností, jak se tam dostat a upozornit na svůj podcast. Mějte na paměti všechny místní zákony a ujistěte se, že zůstanete na jejich správné straně!

Podnews podcasting news

Podnews je základní denní e-mailový newsletter. Zaměřuje se především na to, aby podcasteři byli informováni o nejnovějších zprávách z oboru. Ale většina podcasterů je také posluchačem podcastů. Váš podcast zde můžete inzerovat za 29 $ na den.

Můžete napsat vlastní reklamu, vybrat data, kdy ji chcete spustit, a zaplatit online.

S reklamou Podnews můžete každý všední den propagovat váš pořad více než 21 000 odběratelům. Mezi příjemci patří lidé z velkých ryb jako BBC, NPR, Gimlet a Apple Podcasts – nikdy nevíte, kdo by mohl mít zájem.

Všechny reklamy spuštěné v Podnews se také trvale zobrazí na jejich webových stránkách.

Spuštění podcastových reklam na Redditu

Reddit je popsán jako „otevřená internetová sociální sítí, založená na principu předkládání obsahu uživateli a jeho následného hodnocení pomocí hlasování. Často se používá pro stručné shrnutí dlouhého textu pro ty, kteří jsou líní větší počet slov akceptovat“. Navíc je to jeden z nejnavštěvovanějších webů, pozor, na celém světě: a je to další místo, kde se může vyplatit zobrazovat placené reklamy a propagovat váš obsah.

Chcete-li inzerovat svůj podcast na Redditu, musíte se nejprve zaregistrovat do Reddit Ads. Poté nastal čas na vytvoření vaší první reklamní kampaně.

Zde se vás Reddit zeptá na cíl vaší kampaně. Mezi možnosti, které poskytují, patří „Povědomí o značce a dosah“ (Brand Awareness and Reach), „Návštěvnost“ (Traffic), „Konverze“ (Conversions) a „Zhlédnutí videa“ (Video Views).

Můžete si přizpůsobit cílení vašich reklam tak, aby bylo široké nebo úzké dle vašich preferencí, a vybrat si z řady zájmů a specializovaných komunit Reddit.

Můžete také spustit geografické cílení. Pokud sídlíte v USA, lze to dokonce provést na základě jednotlivých států. Kromě toho si můžete vybrat, na jakých zařízeních se vaše reklamy budou zobrazovat: například pokud provozujete podcast o produktech iOS/Apple, pravděpodobně nebudete chtít utrácet peníze za inzerci pro uživatele Androidu, že?

Jedním ze zajímavých aspektů Reddit reklam je skutečnost, že můžete nahrát video jako váš propagovaný obsah. To vám poskytuje příležitost použít působivou část jedné z vašich epizod, přepracovanou do video formátu. Pro podcastery to má potenciál fungovat opravdu dobře.

Podcastová reklama na YouTube

YouTube má minimálně 2,6 miliardy aktivních uživatelů. Také usilovně pracuje na tom, aby zajistilo, že lidé, kteří mají cokoli propagovat, budou využívat jejich program prodeje reklam na YouTube.

Nejjednodušší způsob, jak propagovat váš pořad na YouTube, je samozřejmě vytvořit doprovodný YouTube kanál pro váš podcast. Zde můžete zveřejňovat nejdůležitější momenty z vašich epizod nebo jen nahrát celé epizody se statickým obrázkem (obvykle logo vašeho podcastu) jako „video“. Další možností je využít audiogramy, nebo hezky poctivě, jako Zábavná média, podcast natočit na kameru a zajistit postprodukci videa.

Ale možná budete chtít, aby reklama vašeho podcastu nahradila toho ukřičeného vousatého chlapíka, který se vás neustále ptá, jestli potřebujete web. Podívejte se na našeho průvodce inzerováním podcastu na YouTube a zjistěte více o tom, zda je pro vás to pravé.

Sponzorování blogu

Pokud provozujete podcast zaměřený na určité téma, pak je velká šance, že existuje alespoň pár blogů zabývajících se stejnou věcí.

Většina bloggerů bude otevřená myšlence, že na jejich webu uděláte příspěvek pro hosty, nebo dokonce sponzorovaný obsah.

Funguje to tak, že napíšete článek, který je zajímavý a užitečný pro publikum. Tento článek také odkazuje zpět na váš obsah a vybízí čtenáře, aby se na něj šel podívat.

Tyto vztahy mohou být vzájemně výhodné pro fanoušky vašeho tématu jako celku. Pokud vedete pořad s rozhovory, můžete dokonce pozvat daného blogera, aby byl hostem budoucí epizody podcastu.

Reklama v jiných podcastech

Není to vždy placená inzerce, ale rozhodně jeužitečná, pokud je provedena správným způsobem.

Podcasty podobné velikosti, které pokrývají stejná (nebo podobná) témata, mohou těžit z výměny krátkých propagačních upoutávek, které se budou přehrávat u epizod toho druhého.

Koneckonců, musíte si uvědomit, že nejste v přímé konkurenci, jako jsou dva televizní pořady, které se vysílají ve stejnou dobu. Každý podcast je jedinečný a má své vlastní exkluzivní funkce, úhly pohledu a zvláštnosti. Vaše publikum vás neopustí jen proto, že si najde jinou show, která se jim líbí, pokrývající stejné téma.

Tam, kde výměna trailerů nefunguje, je situace, kde jsi jsou dva podcasty podobné jako vůl a vůz. Někdo v Reddit vláknu sice může souhlasit s tím, že do svého kulinářského podcastu zakomponuje trailer na baseballový podcast a naopak; ale, co myslíte, bude to fungovat? Jsou si tyto pořady dostatečně podobné na to, aby posluchači měli společné zájmy?

Reklama na jiných podcastech však stále může nabývat tradičnějšího přístupu v podobě sponzorství podcastu. Pokud jste ochotni zaplatit, můžete své reklamy zveřejnit stejně jako společnost vyrábějící ponožky, matrace či potraviny.

Shrnutí podcastové reklamy

Doufáme, že vám tento průvodce dal do hlavy nějaké nápady na místa k inzerci podcastu; na taková, která nejlépe vyhovují vám, vašemu pořadu i rozpočtu.

Na jaká témata se může vyplatit podívat dále?

V neposlední řadě nezapomeňte: pracujte na vytváření obsahu, který je jedinečný a zajímavý – vaše publikum tak udělá velkou část vaší reklamy za vás!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv