Pokud děláte vaše první krůčky v oblasti úpravy videa, některé operace s video soubory vám mohou znít podobně. To platí zejména, pokud jde o trimming, cropping a cutting. Na první pohled jsou tyto operace velmi podobné, protože všechny provádějí ořez vašich video souborů. Jak tyto pojmy rozlišit?
PS: lehce se dotkneme také termínů „split“ a „splice“.
Trimming v postprodukci videa
Funkcí „trim“ obvykle rozumíme proces odříznutí části začátku nebo konce videa, aby se zkrátila jeho celková délka a zůstal pouze požadovaný obsah.
Odříznutí je klíčové, chcete-li mít jistotu, že vaše video začne tam, kde má, a vaši diváci se nebudou nudit čekáním na něco zajímavého. Nezapomeňte, že první sekundy vašeho díla často rozhodují o tom, zda se divák podívá na celé video, anebo raději odejde.
Při chytré aplikaci vám „trimming“ videa pomůže odstranit všechny nepotřebné snímky z konce či začátku vašeho videa a ponechá obsah, který by se vašim divákům mohl líbit, případně je důležitý.
Cutting, splitting a splicing v postprodukci videa
Střih aka „cutting“ představuje další základní dovednost pro úpravu videa. Je chápán jako proces odstranění části videa rozříznutím na dvou místech s následným odstraněním střední části videa (sekce mezi dvěma řezy) a spojením zbývajícího materiálu dohromady.
Funkce „cut“ je užitečná, když potřebujete odstřihnout například nesmyslné či pokažené části videa. Další způsob použití zahrnuje vložení části videa do jiného. Tuto operaci je užitečné využít i ve chvíli, kdy plánujete projekt sdílet na sociálních sítích add a potřebujete jej rozporcovat na několik částí kvůli omezení délky videa.
Proces „cutting“ je často zaměňován s „trimmingem“. V obou případech jde totiž o odstranění částí videa. Když však realizujete „trimming“, zbavujete se začátku či konce videa, zatímco „cutting“ znamená vyříznutí části z vašeho videa v jiné oblasti. Chcete-li upravovat videa jako profesionál, a třeba i tvořit reklamy na sociální sítě, je třeba pochopit tento zásadní rozdíl.
Pokud máte velmi dlouhé video, můžete jej rozdělit na části, s nimiž budete pracovat samostatně. Když video pouze rozkouskujete tímto způsobem, provádíte „splitting“. Rozhodli jste se dvě části k sobě opět spojit? Nebo jste si „splitting“ zcela rozmysleli, a naopak k tomu dlouhému videu připojíte další video? Pak realizujete operaci „splicing“, což tedy antonymum ke „splittingu“.
Cropping v postprodukci videa
V neposlední řadě si řekněme pár slov o ořezávání. Obvykle tím myslíme proces odstranění nežádoucích částí z videa: například kousku okapu v horní části videa, který kamera nechtěně zaznamenala. „Cropping‘ v postprodukci videa vám tedy pomůže upravit okraje vašeho materiálu tak, aby vaši diváci mohli věnovat pozornost tomu, co je skutečně důležité.
Dále tato funkce může znamenat změnu rozměrů videa, aby se vešlo do určité oblasti. Typicky je proto tato operace užitečná pro přizpůsobení videa do nového poměru stran. Lze ji tedy využít například při tvorbě Instagram videa.
Jinými slovy, provedením „croppingu“ si můžete vybrat, která část videa (myšleno z prostorového hlediska, nikoli časového) zůstane viditelná divákům.
Jak lze vidět, trimming, cropping a cutting (i splitting a splicing) jsou zcela odlišné operace pro úpravu videa, jakkoli mají mnoho společného. Nyní znáte rozdíly mezi těmito technikami a můžete použít kteroukoli z nich v závislosti na tom, čeho chcete dosáhnout ve vašem videoprojektu.