obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Vánoce: to je klid a pohoda. Podoba Kofola reklamy není náhoda…

Stydlivé „zlaté” prase, jemuž kamera není po chuti, ztrestá otce s roztomilou dceruškou za drobné pytlačení. Ingredience nejslavnější reklamy na Kofolu byly vhozeny do Euro RSCG kotle roku 2003, kdy mělo české publikum retro brand už vrytý hluboko do paměti. Proto se tvůrci rozhodli vsadit na jednoduchost bez silné propagace značky. Risk, zisk? Překvapivě úspěšná TV reklama měla prezentovat Kofolu jako příjemný nápoj. Nevtíravým vtipem navodila pohodovou atmosféru Vánoc, a vyšvihla tak „černé potěšení“ bezmála do kultovních rovin.

Podívejte se na reklamu sami ještě jednou, ať přesně víte, o čem mluvíme.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Zjistěte o reklamě na Kofolu více!

Devatenáct let starý spot si v Česku získal takovou oblibu, že do televizních obrazovek zavítal takřka každé Vánoce. Tradice nebyla přeťata ani o posledních svátcích vánočních (2021).

Možná by bylo pěkně symbolické, když by se nejvíce populární produkce realizovala v hlavním městě, v Praze. Ve skutečnosti ale reklama, jež se pro kdekoho stala symbolem Vánoc, byla natočená poblíž Mladé Boleslavi. Zatímco prasátko bylo reálné, sníh umělý. Zvířátko dalo filmařům dost zabrat. Ne, že by se vzpouzelo. Spíše naopak: bylo plaché a jen tak nechtělo z kotce. Scénu s ním bylo třeba dotáčet. Natáčení nakonec zabralo několik dní.

Předchozí kofolí reklamy si vzala na starost agentura Euro RSCG. Tohoto projektu se však zhostila agentura Kaspen.

Holčička z reklamy na Kofolu Sandra Flemrová

Holčička z reklamy na Kofolu Sandra Flemrová

Co na reklamu na Kofolu experti?

„Reklama na Kofolu byla velice milá, hezká a vánoční. Nic se jí nedalo vytknout,“ sdělil specialista na oblast reklamy a marketingu Jiří Mikeš. „Trochu překvapující je spojení Kofoly s Vánocemi. Spot měl jen připomenout značku, ne přesvědčovat,“ dodává.

Podle dalšího odborníka na reklamu je dílo vesměs obyčejné a bez výrazné pointy. Její úspěch Jaroslav Krupka vidí za originálním a prostým humorem a ztvárněním skvěle pasujícím do vánoční atmosféry, uvádí v publikaci „Reklama od pana Vajíčka po falešné Soby“.

Zřejmě není překvapující, že spot cílil na mladou věkovou skupinu.

Kdo stojí za nejúspěšnější reklamou na Kofolu?

Jak jsme již nastínili, dřívější klipy nápojářského koncernu si vzala na starost agentura Euro RSCG. Zato ta nejslavnější reklama na Kofolu pochází z dílny společnosti Kaspen s z hlavy režiséra Martina Krejčího. Za rolí tatínka stojí Josef Polášek. Čtyřletou dceru ztvárnila Sandra Flemrová.

Český divadelní a filmový herec a komik Josef Polášek

Český divadelní a filmový herec a komik Josef Polášek

Polášek s manželkou Míšou a dcerou Alžbětkou

Polášek s manželkou Míšou a dcerou Alžbětkou

Druhá velká změna reklamy na Kofolu

Někteří čeští diváci možná mají za to, že reklama na kofolu alias zlaté prasátko má pouze jednu verzi. To je však omyl!

V prvé řadě je potřeba poznamenat, že napříč lety se měnily propagované edice Kofoly v závěru reklamy. V roce 2015 reklamní spot zažil i jinou změnu, a to drobnou úpravu sloganu. Z „když ji miluješ, není co řešit“, se přešlo do plurálu: „Když je milujete, není co řešit.“ Obě verze se řadí mezi nejlepší české reklamní slogany.

V roce 2019 přišla první velká proměna, v rámci níž pointa přechází od nečekaného střetnutí s živým prasátkem k duchu Vánoc a tomu, že zlaté prasátko může spatřit každý. Stačí jen zvednout hlavu ke hvězdám. Neboť pospojují-li se hvězdy v souhvězdí Velké Medvědice, vznikne překvapivě přesný, jakkoli prostý, obrázek prasete. V tomto roce zároveň byla ze závěru reklamy vypuštěna propagace nové sezónní nabídky Kofoly.

reklama na kofolu - nová

„Rozhodli jsme se věnovat adventní čas kouzelnému příběhu, jehož hlavní zvířecí hrdinkou je prasátko Zlatuška. To ztvárnila šestiletá samice Bublina, která si ve spotu zahrála i se svým trenérem Radimem,“ popisuje obsazení Martin Macoun, senior brand manažer Kofoly.

Na první pohled nový závěr působí jako natočen před oněmi šestnácti lety; jakoby jej společnost v původní verzi pouze vypustila. „Při postprodukci letošní dohrávky jsme postupovali tak, aby její výsledná podoba co nejvíce odpovídala době, kdy vznikl původní spot,“ ozřejmuje David Suda, kreativní ředitel studia WMC Grey, jež za videoklipem stojí.

„Naše Zlaté prasátko patří už neodmyslitelně k Adventu,“ uvedla Lucia Tarbajovská z akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko. „Je rodinným stříbrem kofolích kampaní a není tedy důvod ho měnit.“ Dále objasňuje, že „dát starému příběhu ale nový impuls jsme vnímali jako velkou výzvu,“ a dodala: „těšíme se na reakce spotřebitelů.“ Televizní diváky překvapilo i vyústění, jež nahradilo každoročně nasazované závěry dobře známého příběhu, v nichž se prezentovaly vánoční limitované edice Kofoly. Třebaže i roku 2019 také vznikly (vánoční koření a jablko se skořicí), spot je neakcentuje.

Když to čtete, možná to nechápete. Nebude lepší se na reklamu na Kofolu 2019 podívat?

Bonus: pár slov navíc o prasátku Bublina z reklamy na Kofolu

Prasátko Bublina, které zavítalo na obrazovky roku 2019 pod „pseudonymem“ Zlatuška, se narodilo v oboře Žleby nedaleko Čáslavi. V současnosti přebývá v jedné záchranné stanici ve východních Čechách. Vážící zhruba 80 kilogramů, jde o velkého gurmána, který kameru zná skoro jako vlastní kopyta; objevilo se v těchto dílech:

 • Přes kosti mrtvých
 • Cuky Luky (slovenský film)
 • Strážmistr Topinka (seriál)
 • seriál pro BBC Britannia

Jak vypadala poslední vánoční reklama na Kofolu?

„Nene, já nemusím, já už ho vidím,“ zaznělo ve stejné podobě i v roce 2021. Přesto v této kofolí reklamě lze spatřit změnu, respektive ji nelze přehlédnout. Posuďte sami.

Spot odhalil dárek pro fandy brandu, a to kolekci čepic, šál a ponožek od značky Fusekle; jak jinak než v kofoláckém vánočním designu. Zároveň, jako tradičně, obohatili portfolio této nápojářské společnosti dvě limitované vánoční edice:

 • Kofola Jablko se skořicí
 • Kofola Karamel

Ochutnali jste?

Chtěli jsme všem našim fanouškům poděkovat za věrnost a přinést jim k našemu společnému výročí malý dárek. (…) Každý z nás už někdy pod stromečkem našel něco měkkého, hřejivého. U dětí takové dárky nepatří mezi favority, ale dospělí z nich mají často velkou radost,“ doplňuje, co inspirovalo vznik KofoMěkkoušů, Nikola Gschwentnerová, manažerka značky Kofola.

Pár slov o herečce-holčičce z vánoční reklamy na Kofolu

Roku 2022 slavná holčička už sfoukla 23 svíček. Namísto reklamy ji to táhlo do zubní ambulance, kde v současnosti má plný úvazek. Nicméně přiznává, že se ji vánoční reklama na Kofolu „silně zapsala do života“, třebaže si „pamatuje jen pár záblesků, jako například koulovačku se štábem,“ uvedla Sandra Flemrová.

Sandra Flemrová v současném věku

Sandra Flemrová v současném věku

Dívka, která se ve slavném spotu ptá, jestli prasátko bude „taky mít ty zahnutý zuby nahoru“, to po své zkušenosti na place zkoušela u několika castingů. Nicméně na obrazovky se vrací až letos: opět pod záštitou Kofoly. Na prasátko se už neptá, zato informuje diváky o novém systému skleněných vratných lahví, která brand uvedl pod označením Cirkulka.

Proměna herečky po letech

Proměna herečky po letech

„S Cirkulkou vracíme do domácností osvědčené skleněné lahve. Nápad vrátit spolu s nimi do hry i děvčátko ‚ne, ne, já nemusím, já už ho vidím‘ přišel úplně přirozeně,” ozřejmil marketingový ředitel Kofoly, Pavol Chalupka. Věří, že se během posledních dvou dekád podařilo Sandru spojit s Kofolou. „jestliže cirkulace lahví je o jejich vracení, vrátili jsme i holčičku.“ Dále připomíná, že Sandra „patří k mladé generaci, pro kterou je udržitelnost klíčová.“

Zajímá vás tvorba reklamy?

I laik ví, že bez reklamy produkt či služba na trhu má mnohem menší šanci úspěchu. Na druhou stranu také platí, že špatná reklama je horší než žádná reklama. Svěřte ten velký a komplikovaný task tvorby reklamy profesionálům ze Zábavných médií. Možná to nebude vypadat jako z Hollywoodu, ale cena bude nesrovnatelně nižší.

Stejně jste se rozhodli, že se do vytváření reklamy vrhnete sami? Proč ne. Ale proč si nepřečíst napřed pár článků zabývajících se touto oblastí? Zde je pár tipů:

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv