obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Instagram je miláčkem pro byznys scénu. Vždyť na Instagramu je aktivní 13 % planety a 80 % z to sleduje značky.

Podle Oberla je zapojení – měřeno lajky, sdílením a komentáři od spotřebitelů – také přesahuje žebříčky; může se pochlubit mírou 4,21 %. To je 10krát více než Facebook, 54krát více než Pinterest a 84krát více než Twitter.

Na druhé straně marketingový potenciál Instagramu smývají noví challengeři, jako je TikTok.

TikTok logo. Zdroj: shreepng.com

TikTok logo. Zdroj: shreepng.com

V této souvislosti proaktivní marketéři hledají způsoby, jak zvýšit zapojení Instagramu navzdory některým neúspěchům.

Těchto 23 tipů, doufejme, zajistí, že vaše placené a organické marketingové kampaně budou i nadále dosahovat svých cílů.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Důsledně zveřejňujte Instagram příspěvky

Brandy musejí být aktivní, aby přilákaly sledující a zvýšily míru zapojení.

Podle studií je sweet spot 1-2 příspěvky denně. Váš feed tak zůstane čerstvý a relevantní a vy získáte více příležitostí přitáhnout pozornost k vašemu obsahu.

Doporučené časy příspěvků se mohou výrazně lišit expert od experta. Vzhledem k tomu, že někteří obhajují 8:00 – 9:00 nebo 14:00 – 17:00 pro váš první příspěvek až po 5:00 pro váš druhý, může tato nekonzistence způsobit skutečný zmatek.

Stačí se podívat na FashionNova a National Geographic. FashionNova, globální online prodejce módy, zveřejňuje příspěvky v průměru 30krát denně – to je přibližně jeden příspěvek každých 30 minut! Může to znít jako přehnané, ale 17,3 milionů fanoušků brandu s mírou zapojení 0,07 % si to nemyslí.

National Geographic. Zdroj: cs.wikipedia.org

National Geographic. Zdroj: cs.wikipedia.org

Zveřejňování příspěvků až 30krát denně zajistilo, že cílové publikum vidí každý den alespoň několik příspěvků Fashion Nova.

National Geographic na druhé straně spoléhá na mnohem konvenčnější strategii: značka zveřejňuje příspěvky až 5-7krát denně. Se 135 miliony sledujících je jejich míra zapojení 0,24 % velkým úspěchem.

Takeaway? Dvě úspěšné značky, dvě velmi odlišné strategie.

Neexistuje tedy žádný kouzelný tip na nejlepší čas nebo počet, které lze zveřejnit na Instagramu.

Důležité je odhalit zvyky vlastních sledujících na Instagramu pomocí Insights vašeho účtu Instagram Business nebo Instagram Creator.

To vám pomůže určit, kdy jsou vaši sledující nejaktivnější, a plánovat podle toho. Chcete zajistit, že vaše příspěvky se budou zobrazovat v horní části jejich feedů.

Fashion Nova. Zdroj: allure.com

Fashion Nova. Zdroj: allure.com

Vybudujte si silnou značku na Instagramu

Jasnost, kreativita a konzistence jsou královskými pojmy pro podniky, které chtějí budovat povědomí o Instagram brandu. Nahodilý přístup prostě nefunguje.

Zkuste se zaměřit na základní oblasti, jako je:

 • Prezentace vašeho profilu.
 • Vytváření vzorů stylu, které udrží vaše obrázky svěží.
 • Zvládnutí používání hashtagů.

Měli byste také pravidelně komunikovat se svými followery pro zvýšení zapojení a loajality.

Díky zmapování vašich procesů a brand best practices pro IG dovedete cílovému publiku prezentovat pozitivní a konzistentní značku.

Nejhodnotnější brandy. Zdroj: fxssi.com

Nejhodnotnější brandy. Zdroj: fxssi.com

Mějte vizuálně konzistentní Instagram feed

Instagram je visually driven platform: odměňuje estetický vizuální obsah.

Dnes uživatelé tíhnou k autentickému vyjádření a rozmanitým perspektivám.

Vizuálně, filtry s vysokou saturací a perfektně umístěné avokádové toasty byly nahrazeny upřímnými záběry, tlumenými, zemitými, s low-key editing style.

Oblíbeným editačním postupem je snížení odlesků (highlights) a zvýšení jasu (brightness), bez výrazné změny barev na fotografii. Což má za následek přirozený vzhled. Někteří lidé dokonce zcela vynechávají postprodukci fotek.

Ale důležitější než dodržování jakéhokoli specifického stylu úprav je mít vizuálně konzistentní feed.

Váš design postů by měl odpovídat identitě vaší značky. Měl by mít potenciál oslovit cílové publikum.

Využijte Instagram Reels

Funkce Instagram Reels je dostupná od loňského roku a stala se na Instagramu nesmírně populární. Je to klon zábavných videí TikTok, který umožňuje vašemu brandu zapojit se do komunity v krátkých klipech v délce až 30 sekund.

Aplikace vám umožňuje hrát si s kreativními nástroji, efekty i s hudbou.

Instagram Reels tvůrcům umožní upustit uzdu kreativitě, divákům zase ukázat autenticitu značky. Můžete například zábavnou formou ukázat, co se děje v zákulisí.

Od krátkých návodů, přes představení vašeho týmu až po teaser produktová videa – Instagram Reels mohou být skvělým playgroundem pro prezentaci vaší značky.

Nedávno Instagram také spustil Reel Ads, což vám umožňuje investovat do ještě lepšího oslovení a zapojení vašeho publika.

Jak vybudovat silný brand . Zdroj: six-degrees.com

Jak vybudovat silný brand . Zdroj: six-degrees.com

Vyberte správné hashtagy pro Instagram

Výběr nejlepších hashtagů pro Instagram posty může znamenat rozdíl mezi tím, zda se objeví nahoře, nebo zapadne kamsi dolů.

Pokud vsadíte na vysoce obecné hashtagy (#christmas, #fashion,…) váš příspěvek bude čelit konkurenci potenciálně milionů dalších. Raději použijte kombinaci trendů a hashtagů specifických pro dané odvětví, abyste našli nejlepší hashtag pro spojení s cílovými sledujícími.

Chcete-li dosáhnout TOP výsledků, prozkoumejte každý hashtag. Podívejte se na typ obsahu a počet lajků u nejvýkonnějších příspěvků: pokud se váš obsah shoduje, máte vítězný hashtag.

Instagram umožňuje až 30 hashtagů. S kvantem hashtagů ale riskujete, že budete vypadat necíleně a neprofesionálně. Příspěvky 11-12 hashtagy mají prý největší interakci. I jeden hashtag může zvýšit zapojení u vašeho příspěvku až o 12,6 %.

Abyste se mohli rozhodnout, které číslo je pro vaši značku správné, zjistěte, kolik hashtagů vaši konkurenti a influenceři odvětví obvykle používají, a poté experimentujte s různými objemy hashtagů ve vašich příspěvcích, dokud nenajdete svou sladkou tečku.

Pamatujte, že algoritmus Instagramu penalizuje spamování, takže pravidelně měňte počet a typ hashtagů, které používáte.

Stejně tak se ujistěte, že zvolené hashtagy skutečně popisují to, co chcete. Některé značky se dostaly do trapných situací, kdy omylem použili hashtagy, které ve skutečnosti patřily určitým internetovým subkulturám a komunitám.

Brand hashtag je důležitou součástí úspěšného Instagram marketingu. Nejlepším výchozím bodem je obecný brand hashtag. Měl by být krátký a zapamatovatelný. V nějaké formě by měl obsahovat název brandu. Příkladem je #FrankEffect od Frank Body nebo #ColourPopMe od Color Pop Cosmetics.

Výhody brand hashtagu? Váš obsah bude viditelnější, zvýší se návštěvnost vašeho profilu a vytvoří se silnější komunita kolem vašeho brandu. Pomůže vám také uspořádat váš obsah, takže bude snadněji dohledatelný a sledovatelný.

Umístěte hashtag do Instagram bio. Díky tomu bude snadno viditelný pro každého, kdo navštíví váš profil.

Nikdo neříká, že se musíte omezit na jeden hashtag. Můžete také vytvářet hashtagy pro konkrétní kampaň nebo soutěž, prezentaci zastánců brandu nebo podporu user-generated contentu.

Frank Body. Zdroj: lookfantastic.cz

Frank Body. Zdroj: lookfantastic.cz

Dejte šanci GIFům na Instagramu

Pokud chcete, aby vaše video sledovalo hodně lidí až do konce, omezte se na 15 sekund. Učení se, jak vytvořit a jak umístit GIF, by mělo být pro marketingová oddělení povinné.

GIFy jsou sdíleny více než formáty JPEG nebo PNG. Navíc jsou cenově i časově efektivnější než produkce videí.

Je to také médium, které jasně inspirovalo Instagram k vytvoření vlastního riffu na GIF – Boomerang – který zaznamenává krátkou sekvenci statických snímků, než je zkombinuje a poté převede zpět a vpřed; výsledek je připraven k nahrání na Instagram.

Dnes existuje více než 1 miliarda gifů.

Využijte AR filtry Instagramu

Instagram otevřel veřejnosti tvorbu AR filtrů se svým Spark AR Studio. Od té doby AR vzala aplikaci útokem a některé z nejlepších filtrů získaly více než 1 miliardu zobrazení.

I když jsou AR filtry stále oblíbené především mezi mladšími uživateli, existuje rostoucí průmysl kolem AR filtrů. Mnoho značek se rozhoduje pro tvorbu vlastních.

Stačí se podívat na kosmetiku NARS: vyrobila spoustu filtrů umožňujících uživatelům virtuálně vyzkoušet odstíny rtěnek.

Instagramové AR filtry se vyvinuly nad rámec efektů pro váš obličej. Ty nejpopulárnější se nyní týkají color gradingu a vylepšení vašeho videa. Takže podobně jako byste přidali filtr na fotografii, můžete nyní přidat filtr AR, aby byla vaše videa krásnější.

Jakožto brand, zkuste vytvořit AR video efekty, které umožní vašim následovníkům zažít váš produkt nebo recreate váš vizuální styl.

Colourpop Cosmetics. Zdroj: colourpop.com

Colourpop Cosmetics. Zdroj: colourpop.com

Buďte na Instagramu vypravěč spíše než kazatel

Instagram je zaplaven průměrnými brandy, které zapomínají, že sociální síť má být „platformou vizuální inspirace“.

Měli byste zaujmout publikum prostřednictvím obrázků, videa a textu, nikoli jim pouze kázat marketingové zprávy.

Staňte se místo toho vypravěčem; nabízejte „mikropříběhy“ prostřednictvím vašich captions, videí, Instastories i samotného profilu.

Vyprávění příběhů je způsob, jak vytvořit zážitek „spojení“, po kterém lidé touží. Když lidé pocítí emocionální vztah k vašemu obsahu, je mnohem pravděpodobnější, že mu uvěří a budou ho sdílet se svými vrstevníky.

Pro inspiraci sledujte inovativní instagramové storytellerery, jako je Airbnb, Red Bull, Lego, Patagonia a Nike.

Jedním ze způsobů, jak do své Instagram strategie zahrnout prvky vyprávění, je sdílení user-generated contentu, který rezonuje s vaší značkou. Dalším způsobem je zaměřit se na vyprávění příběhu pomocí captions.

Delší captions s prvky vyprávění a autenticity jsou obzvláště účinné. Umožňují totiž značkám působit lidštěji, stejně jako budovat hlubší spojení s cílovým publikem.

Vytvořené správně, rozvláčné titulky také zastaví scrollery a prodlouží čas, který stráví prohlížením vašeho příspěvku.

Dlouhé titulky se staly trendem, který jako první přijali influenceři, jež je používají jako mikroblogy. Navíc přinášejí větší důvěryhodnost a autenticitu platformě, která je dlouho kritizována za přílišnou povrchnost.

Podle Instagram influencerky Christiny Galbato „micro-blogging captions jsou skvělé, protože jsou velmi poutavé, pomáhají vám v algoritmu a podporují ukládání a sdílení“.

Lekce? Nezveřejňujte pouze obrázky produktů a prodejní nabídky – poskytujte obsah, který odpovídá tomu, co vaše publikum zajímá, nebo jim pomozte s jejich problémy. Uděláte dobře, když zakomponujete různé formáty obsahu, jako jsou stories, IGTV, videa, fotografie a titulky.

Storytelling. Zdroj: hbr.org

Storytelling. Zdroj: hbr.org

Používejte emotikony na Instagramu efektivně

Síla obrázků nad slovy se rozšiřuje i na emotikony – zejména na Instagramu. S tisíci emotikonů, které jsou k dispozici, je nezbytné vytvořit strategii, jak používat emotikony, které zachycují vaši značku, aniž by působila příliš neformálně.

Při správném použití vám emotikony mohou pomoci zahrnout osobnost a zábavu do vaší značky, stejně jako vybudovat silnější emocionální spojení s vaším publikem. Ve skutečnosti jsou Millenials a Gen Z tak zvyklí na emotikony, že zprávy bez nich vnímají jako „studenější“.

Nejprve zvažte, zda by váš brand vůbec měl nasazovat emotikony – pokud například nabízíte službu finanční pomoci, zdají se vám vhodné?

Za druhé, zkontrolujte, zda rozumíte jejich významu, abyste zajistili, že použití zůstane přiměřené. Také posuďte, kolik a jak často je ideální je používat pro zvýšení Instagram engagementu.

Nakonec si pamatujte, že emotikony odrážejí to, co si followeři myslí o vašich příspěvcích. Takže sledujte komentáře pro emotikony, které můžete použít jako „sentiment indicators“.

Emotikony. Zdroj: vecteezy.com

Emotikony. Zdroj: vecteezy.com

Přidejte odkaz na Instagram Stories

Chcete-li přidat odkaz, budete muset nahrát vlastní fotografii nebo video na Instagram, jako kdykoli dříve. Dále klepněte na ikonu odkazu v horní části obrazovky. Zadejte Odkaz (Link), proveďte rychlý náhled, abyste zkontrolovali, zda je vše v pořádku, a stiskněte „hotovo“. Nezapomeňte k příběhu přidat výzvu k akci, aby uživatelé věděli, po čem tahají prstem nahoru.

Může se to zdát jako jednoduchá možnost, ale je to zásadní pro zvýšení návštěvnosti z Instagramu na váš web.

Instagram link. Zdroj: tailwindapp.com

Instagram link. Zdroj: tailwindapp.com

Učte se z vašeho nejvýkonnějšího Instagram obsahu

Odhalte „vzorec“ obsahu, který zvýší vaši míru zapojení na Instagramu. Použijte jej k dalšímu zdokonalování Instagram marketingové strategie. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, ať už identifikací nejúčinnějších hashtagů a vizuálních stylů nebo učením se, kdy je nejlepší čas zveřejňovat.

Prostřednictvím takového monitorování můžete vyvinout osvědčené postupy pro vlastní brand. Zvažte také nasazení social media suite, jako je Brandwatch. „Sociální naslouchání“ a analýzy vám pomohou vyladit vaši marketingovou strategii a zvýšit zapojení Instagramu.

Váš Instagramový profil je jako vaše firma – podnik, který neustále roste a vyvíjí se a zároveň vytváří stále hlubší vazby se svými následovníky. Instagram je tedy vaše nikdy nekončící starost (a snad i radost).

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv