obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií vychází z příspěvku „The Best Graphics Cards for Video Editing in 2023“ od Jacob Cass z justcreative.com. Ale nabízí něco navíc!

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Pár slov na úvod o grafických kartách

Když jste editorem videa, mít kvalitní softwarové i hardwarové nástroje je nesmírně důležité. Pokud je vaše současná grafická karta zastaralá, jistě víte, jaká bolest je pracovat na rozsáhlých projektech postprodukce videa. Ale co zřejmě nevíte, je to, jak najít nejlepší upgrade stávající GPU.

Ať už si zvolíte jakoukoli grafikou kartu z níže uvedeného seznamu, neuděláte chybu. Bude se vám upravovat videa efektivně, tedy i s pozitivnějšími emocemi: bez vzteku z lagů a stresu z deadlinů.

15 nejlepších grafických karet pro střih videa

Když se podíváte na seznam nejlepších grafických karet pro úpravu videa, hned na začátku si všimnete dvou věcí: spousta karet je buď AMD, nebo Nvidia. Toto jsou dva velcí hráči v tomto prostoru. Pochází od nich mnoho nejlepších grafických karet. Nicméně v přehledu nechybí ani několik dalších brandů. Podívejne se nyní v krátkosti na to, jak vybrat grafickou kartu pro střih videa.

Jak vybrat grafickou kartu pro střih videa

Paměť grafické karty

Chcete najít grafickou kartu s alespoň 4 GB, ačkoli 6 GB paměti bude lepší. Kromě střihu videa, pokud mimo pracovní dobu hrajete jakýkoli druh her, je ideální mít dostatek paměti pro zpracování produktivních či zábavních úloh. Pokud hrajete ve velmi vysokém rozlišení, jako je 4K, pak budete chtít kartu s 8 GB.

Graficka karta -paměť. Zdroj: computerinfobits.com

Graficka karta -paměť. Zdroj: computerinfobits.com

Porty GPU

Mít správné porty na grafické kartě je zásadní, protože různé monitory mají různé. Některé obrazovky mají HDMI, některé DisplayPort, starší monitory mohou mít pouze DVI port. Než si koupíte grafickou kartu, chcete se ujistit, že karta má správné porty pro váš monitor, abyste nemuseli utrácet více peněz za adaptér.

Graficka karta - porty. Zdroj: eurogamer.net

Graficka karta – porty. Zdroj: eurogamer.net

Tvarový faktor grafické karty

Nákup nejlepší grafické karty vám bude k ničemu, pokud se vám nevejde do case. Budete chtít věnovat pozornost délce, výšce a tloušťce karty.

Grafická karta může mít různé varianty od poloviční (half-height) nebo tenké (slim), jednoslotové, dvouslotové, ne-li tříslotové. I když grafická karta ve vašem případě zabírá pouze jeden nebo dva sloty, pokud je dodávána s velkým chladičem a krytem ventilátoru, může to skončit blokováním sousedního slotu. Než si vyberete GPU, ujistěte se, že zkontrolujete specifikace.

Grafická karta MSI GTX 1050 TI. Zdroj: neogamr.net

Grafická karta MSI GTX 1050 TI. Zdroj: neogamr.net

TDP GPU

TDP, jinak známý jako Thermal Design Power, měří, jak se teplo rozptyluje. Také vám poskytuje odhad počtu wattů, které budete potřebovat k provozu karty při stock setupu. Obecně platí, že 600W napájecí jednotka (PSU) zvládne pohánět téměř jakoukoli grafickou kartu, kromě některých z nejvýkonnějších GPU. V těchto případech bude třeba PSU 800W pro každý jednotlivý GPU, i bez přetaktování.

TDP GPU. Zdroj: geeks3d.com

TDP GPU. Zdroj: geeks3d.com

Napájecí konektory GPU

Mnoho grafických karet obvykle potřebuje více energie než standardní maximum 75 W, které poskytuje slot x16 PCle. Je třeba je připojit k doplňkovým napájecím konektorům PCle. Dodávají se v 6- a 8pinových variantách a některé karty mohou mít jeden, dva nebo dokonce šesti- a osmipinové porty na stejné kartě. Možná budete chtít upgradovat napájecí zdroj, pokud nemá doplňkové konektory, které potřebujete.

GPU - napájecí konektory. Zdroj: pcworld.com

GPU – napájecí konektory. Zdroj: pcworld.com

TFLOPS / GFLOPS GPU

TFLOPS nebo GFLOPS jsou také známé jako ukazatel maximálního teoretického výkonu, který může GPU poskytnout. Počet jader vynásobený rychlostí hodin a poté vynásobený dvěma vám dá TFLOPS pro GPU. To vám řekne, o kolik rychlejší je jeden grafický čip ve srovnání s druhým.

„Počítačový systém 1 teraFLOPS (TFLOPS) je schopen provádět jeden bilion (1012) operací s pohyblivou řádovou čárkou za sekundu. Rychlost 1 TFLOPS odpovídá 1 000 GFLOPS.“

TFLOPS per cycle GPU. Zdroj: karlrupp.net

TFLOPS per cycle GPU. Zdroj: karlrupp.net

Cena GPU

I když to není tak důležité jako ostatní funkce, které musíte mít na paměti při nákupu nejlepší grafické karty, je třeba zohlednit cenu. S ohledem na vaše požadavky byste měli hledat karty, které odpovídají vašemu cenovému rozpětí. VFX designerům a editorům videa, kteří spoléhají na VRAM, může útrata pár desítek dolarů navíc výrazně zefektivnit workflow.

Ale pro nováčky, kteří teprve začínají a nemají peněz zdaleka na rozdávání, bude grafická karta za 200 $ více než dostačující. Zejména pokud jste student, jistě budete chtít občas u počítače, resp. notebooku, relaxovat.

Podívejte se na druhý díl o nejlepších grafických kartách, kde na vás už konečně čeká přehled TOP modelů.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv