obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Internetové fotobanky představují obrovskou zásobárnu fotografií a obrázků v různé kvalitě, od čehož se zpravidla odvíjí cena. Některé materiály jsou dokonce dostupné zdarma, přičemž jejich kvalita nemusí být špatná.

Proto se podívejme na nejlepší fotobanky, které nabízejí fotky či videa levně, případně zcela zdarma. Po přečtení článku budete schopni odpovědět si na otázku, kde lze pořídit kvalitní materiály k vašemu projektu za dostupnou cenu.

Zjistíte, kde získat royalty free materiály ve standardní i rozšířené licenci, a to jak za platbu, tak i zdarma. Stejně tak si představíme alternativy v podobě bezplatných fotek pod zvláštními licencemi, které vynikají bezpečností v porovnání s licencemi Public Domain či Creative Commons.

Fotobanky zdarma

Proč nezačít online knihovnami s obrázky zdarma?

Gratisography – fotobanka

 • Licence: Custom free
 • K dispozici: neomezené stahování
 • Cenové rozpětí: zdarma

Gratisography je web provozovaný experimentálním umělcem a fotografem, autorem veškerých fotek ve zdejší nabídce. Můžete se těšit na silně uměleckou a unikátní kolekci. Třebaže tyto obrázky se nemusejí hodit na veškeré komerční účely, jednoznačně naleznou využití pro pozvednutí vašeho vizuálního obsahu. Custom licence přidaná ke skutečnosti, že osoba, která díla licencuje, je jejich vlastník, znamená z právního hlediska záchrannou síť.

Gratisography - titulní stránka

Unsplash – fotobanka

 • Licence: Custom free
 • K dispozici: Neomezené stahování
 • Cenové rozpětí: zdarma

Unsplash je platforma nabízející zdarma komunitou tvořené fotografie. Díky speciální licenci se nemusíte obávat právních problémů, až budete využívat ve svých projektech obrázky v Instagram kvality. Zapomeňte na riskantní Google; vsaďte na Unsplash.

Unsplash - titulní stránka

PikWizard – fotobanka

 • Licence: Custom free
 • K dispozici: Neomezené stahování
 • Cenové rozpětí: zdarma

PikWizard nabízí fotografie pro komerční účely, pozor, zcela zdarma. Aby toho nebylo málo, za touto platformou stojí WaveBreak Media, profi postprodukční společnost specializovaná na stock materiály.

Výsledek? Profesionální fotografie s vysokou komerční hodnotu, jejichž právní bezpečnost zajišťuje zvláštní, free-to-use licence bez nutnosti uvádět zdroj.

PikWizard - titulní stránka

Pixabay – fotobanka

 • Licence: Custom free
 • K dispozici: Neomezené stahování
 • Cenové rozpětí: zdarma

Pixabay představuje bohatý zdroj bezplatných fotografií na user-friendly webu. Očekávejte kolekci více než 2,6 milionů free obrázků, kterou lze snadno prohledávat díky specializovanému vyhledávači a chytrému řazení do rozličných sekcí. Jejich vlastní licenční podmínky dodávají snímkům závoj bezpečnosti.

Pixabay - titulní stránka

Pexels – fotobanka

 • Licence: Custom free
 • K dispozici: Neomezené stahování
 • Cenové rozpětí: zdarma

Pexels je online knihovna s obrázky zdarma. Nabízí jak user-submitted obsah, tak souhrny z jiných bezplatných zdrojů fotografií. Díky tomu počet dostupných materiálů šplhá k pořádnému kvantu. Jelikož vydávají vlastní licenci k bezplatnému použití, jsou z právního hlediska mnohem bezpečnější než obrázky Creative Commons, jež jsou nabízeny na celém internetu.

Pexels - titulní stránka

Fotobanky za peníze levně

Shutterstock – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné a balíčky obrázků na vyžádání
 • Cenové rozpětí: 0,22 $ až 9,80 $

Nyní se přesouváme k fotobankám, které nabízejí materiály primárně za peníze, ovšem levně.

Shutterstock je známé jméno na poli cenově dostupných online knihoven. Ve skutečnosti právě tato společnost zavedla předplacení fotografií jako standard. Není to žádná knihovnička, ale pořádná knihovna, která se honosí více než 330 miliony fotek.

Navíc nabízí zajímavou zkušební verzi, jež vám umožní stáhnout až deset obrázků zdarma během jednoho měsíce. Dokonce lze získat další free images prostřednictvím týdenních freebies.

Následně můžete zvolit jeden z jejích oblíbených předplatitelských balíčků: například měsíční plán se 750 staženími za 249 $, což vychází na pouhých 0,33 $ za fotografii.

Skvělá trefa, pokud máte omezený budget a chcete bohatě těžit z vašeho plánů po dlouhou dobu.

Mimochodem, na Shutterstock, stejně jako na mnoha dalších fotobankách, naleznete také záběry k použití do vašich projektů, třeba na sociální sítě. Ve skutečnosti použití těchto kvalitních záběrů je jedním z pilířů úspěšné reklamy na sociálních sítích.

Shutterstock - titulní stránka

Envato Elements – fotobanka

 • Licence: Custom Envato Elements licence
 • K dispozici: předplatné (měsíční a roční)
 • Cena předplatného: 14,50 €/měsíc (nejlevnější varianta)

Shutterstock má sice větší zásoby fotek v porovnání s Envato Elements, avšak vyjdou o něco dráže. Mají jen několik typů zdrojů, které si můžete stáhnout.

Navíc Shutterstock nabízí menší různorodost materiálů, zatímco Envato může nabídnout dokonce i kurzy Tutsplus, a to zcela zdarma.

Envato Elements má zatím menší zásoby, ale můžete si stáhnout neomezený počet prvků bez dalších nákladů. Envato má více druhů zdrojů, které můžete získat, než má Shutterstock. Můžete také používat kurzy Tutsplus Premium za stejnou cenu a bez dalších poplatků.

Nedávno Envato Elements přidal do svého předplatného kolekci royalty free fotografií zaměřených na autentičnost, čítajících více než 50 milionů děl, od Twenty20.

Suma sumárum Envato Elements můžete získat více 106 milionů digitálních fotografií. Obsahuje však řadu dalších digitálních aktiv, včetně kódů, pluginů, WordPress themes, videí, hudby, zvukových efektů, 3D modelů, fontů či ikon. Zato například Shutterstock se zaměřuje primárně na fotografie a vektory.

Přesnější obraz o této službě si můžete udělat například díky této recenzi.

PS: Nejste fandové předplatného? Raději byste platili za jednotlivé itemy? Nebo jednoduše nemůžete na Envato Elements nalézt materiál vyhovující vašim potřebám? Zkuste Envato Market.

Envato Elements - titulní stránka

Dreamstime – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné a kredity
 • Cenové rozpětí: 0,19 $ až 4,60 $

Dreamstime je zavedená společnost, která poskytuje milióny fotografií pro komerční použití. V nabídce fotobanky nechybí ani sekce s fotografiemi zdarma, které se přitom vyznačují profesionalitou.

Jestliže bezplatná sekce nenaplní vaše požadavky, lze se obrátit na placenou kolekci. Nejlepší ceny získáte s předplatnými, například s balíčkem 750 obrázků měsíčně za 197 $; což znamená 0,26 $ za obrázek.

Dreamstime – titulní stránka

123RF – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné a kreditní balíčky
 • Cenové rozpětí: 0,19 $ až 4 $

123RF, jak název naznačuje, je renomovaná microstock agentura specializující se na royalty free fotografie. Jejich počet zde šplhá opět do milionů.

Předplatné představují nejvýhodnější cenové nabídky této fotobanky. Co říkáte například na 750 stažení měsíčně za 199 $, tedy na 0,26 $ za fotku?

123RF – titulní stránka

iStock – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné, jednorázový nákup, and balíčky kreditů na vyžádání
 • Cenové rozpětí: 0,22 $ až 33 $

iStock, dříve známá jako iStockphoto, je renomovaná fotobanka. Ve skutečnosti jde o první fotobankovou agenturu, která začala nabízet fotografie za nízkou cenu s licencí royalty free. V její knihovně na vás čekají miliony fotek: budget-friendly, a přitom high-end.

Navíc vám přináší dárek: každý týden zdarma jedna ilustrace a jeden obrázek. Skvělá příležitost k zisku profesionálních obrázků od věrohodného prodejce bez nutnosti platby.

Pro specifické potřeby zákazníků má iStock připraveny levné plány typu měsíční předplatné pro 750 obrázků za cenu 199 $. To představuje ekvivalent 0,26 $ za fotku.

iStock – titulní stránka

Adobe Stock – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné a balíčky kreditů
 • Cenové rozpětí: 0,26 $ až 9,99 $

Jak název napovídá, Adobe Stock je fotobanková agentura společnosti Adobe, která vznikla z knihovny Fotolia, přičemž je plně integrovaná do platformy Adobe Creative Cloud. Tato obrovitá a bohatá online knihovna je nicméně otevřena každému.

Na této službě nás nejvíce oslovila trial verze, která vám nabídne 10 stažení do měsíce. Zkrátka skvělá příležitost, jak si odnést svazek kvalitních materiálů bez poplatků.

Pro získání dalších obrázků se bohužel neobejdete bez menší platby. Konkrétně je k dispozici například předplatné se 750 royalty free obrázky měsíčně za 249,99 $ (aneb 0,33 $ za foto). To je skvělá nabídka, když přihlédnete ke kvalitě a fukčnosti služby.

Adobe Stock – titulní stránka

Canva Pro – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné
 • Cenové rozpětí: Čím více stahujete, tím méně platíte

Canva Pro je designérská platforma proslulá svou uživatelskou přívětivostí. Součást této služby tvoří bohatá kolekce fotografií, kterou lze využít v Canva editoru či dle vlastního uvážení.

Frakci jejího katalogu tvoří foto zdarma. Jinak je tu rozsáhlý segment prémiových obrázků, do kterých už bude třeba investovat. Je ale dobré si uvědomit, že v rámci členství Canva Pro získáváte neomezený přístup k těmto placeným materiálům, a navíc spoustu dalších bonusů k tomu.

Jedinou možnost, jak dosáhnout na prémiové materiály bez platby, představuje Canva Pro Free Trial. Tento velkorysý program funguje po dobu jednoho měsíce. Následně si můžete zaplatit prémiové členství za pouhých 12,95 $ měsíčně či 119,40 $ ročně.

Canva Pro – titulní stránka

Stock Photo Secrets Shop – fotobanka

 • Licence: Royalty free
 • K dispozici: předplatné a balíčky obrázků na vyžádání
 • Cenové rozpětí: 0,16 $ až 7,80 $

Stock Photo Secrets Shop byl vyvinut s ohledem malé a středně velké podniky. Nabízí více jak šest miliónů fotek s velmi pohodlnými předplatitelskými balíčky.

Nejpopulárnější z nich nese název 99Club, přičemž zahrnuje 200 stažení až do velikosti XXL za 99 $. To znamená pouhých 0,49 $ za obrázek. Navíc na vyčerpání tohoto limitu máte celý rok.

Stock Photo Secrets Shop – titulní stránka

Doporučení Zábavných médií!

Které online knihovny zdarma doporučujeme?

Rozhodování bylo obtízné, ale nakonec jsme vybrali jako TOP foto knihovny zdarma tyto:

Pexels

Pexels poskytuje vysoce kvalitní a bezplatné fotografie pod licencí Creative Commons Zero (CC0). Všechny fotografie jsou pěkně tagované, lze je jednoduše vyhledávat či objevit prostřednictvím discover pages.

Unsplash

Unsplash nabízí nepřebernou sbírku free photos ve vysokém rozlišení. Tato fotobanka zdarma se stala jedním z nejlepších zdrojů pro obrázky. Tým Unsplash se pro vás snaží pravidelně vypíchnout to NEJ na home page. Všechny fotografie jsou uvolněny zdarma pod licencí Unsplash.

Které placené online knihovny doporučujeme?

 • Envato Elements
 • Shutterstock

Envato Elements lze považovat za ideální volbu pro začátečníky, neboť nabízí širší spektrum materiálů. Zato profesionálové, kteří již bývají „usazení“, jistě ocení široký výběr těch nejlepších fotek na Shutterstocku, za které si nebudou váhat připlatit.

Závěr o fotobankách za malé peníze i zdarma

Z velké části se také od fotografií odvíjí to, jak je vaše značka vnímána a jak bude fungovat vaše úsilí na poli marketingu. Téměř nic nepředčí sílu obrázku, pokud jde o vyprávění příběhu, předání zprávy a prezentaci vaší tváře.

Stock fotografie jsou nesmírně cenným přínosem kreativní profesionály i majitele firem. Nabízejí odpověď na veškeré typy kreativních potřeb: využití naleznou na webu, v reklamě, v blog postech, na sociálních sítích,… Zkrátka všude.

Nezapomeňte, že pokud se vám cena materiálů na online knihovnách zdá nedostupná, lze nalézt slevové kupóny pro každou fotobanku na různých webových stránkách.

S kterými fotobankami mají zkušenosti Zábavná média?

My jsme zatím vždy vsadili na Storyblocks, který bývá často porovnáván se Shutterstock, přičemž v některých případech vyjde jako vítěz. Jak vypadají materiály ze Storyblocks? Posoudit to můžete například v tomto článku.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv